Komfort na felgach 16", 17", 18"

Dyskusje na temat Seata Ateca I generacji (2016-)
dida066
Posty: 7
Rejestracja: 15 paź 2019, 7:18
Samochód: Seat Ateca 1.5 TSI Xcellence
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Komfort na felgach 16", 17", 18"

Post autor: dida066 »

Cześć,

Mam Atecę w wersji Xcellence 1,5 TSI i z salonu wyjechała na 18 calowych felgach i oponach Falken Azenis FK453CC 215x50r18 92W.
Od razu po zakupie w zeszłym roku przerzuciłem koła na 16 calowe (Felgi 6Jx16 ET43, opony Michelin Alpin 6 215x60r16 99H). I moim zdaniem komfort jazdy na 16" jest idealny. Czasami tylko mam wrażenie jakby opona miała "zejść" z felgi na szybszym łuku.
Po przerzuceniu na 18 właściwości jezdne bardzo się poprawiły, ale byłem zaskoczony, że czuję niemal każdą nierówność na drodze. Na dłuższą metę wiem, że nie jestem w stanie z tym żyć.
Pomyślałem, że warto byłoby kupić komplet na lato 16 lub 17 calowy. I tu mam problem, bo fakt, że różnica w komforcie jazdy między 16 a 18 cali jest ogromna, to już wiem. Ale jak wygląda różnica pomiędzy 16 a 17 cali oraz 17 a 18 cali?
Czy mocno odczuję różnicę na 17 w stosunku do 16?

Będę wam wdzięczny za podzielenie się doświadczeniami.



Sponsor

Komfort na felgach 16", 17", 18"

Sponsor


dida066
Posty: 7
Rejestracja: 15 paź 2019, 7:18
Samochód: Seat Ateca 1.5 TSI Xcellence
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Komfort na felgach 16", 17", 18"

Post autor: dida066 »

U mnie akurat nie ma DCC.
Fakt, że opony różnią się od siebie. Możecie przy okazji powiedzieć, które opony mają miękką i komfortową mieszankę.

Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1371
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 376 razy

Re: Komfort na felgach 16", 17", 18"

Post autor: sailor 88 »

Ja mam 17-ki na lato, a 16-ki na zimę, bo jak dla mnie zawieszenie jest po prostu twarde i na nierównościach mało komfortowe. Oczywiście ma to swoje plusy, bo Ateca idealnie zachowuje sie w zakrętach, jak i przy hamowaniu i przyspieszaniu. Zależy też, jakimi drogami się jeździ, bo jeżeli tylko trasy, to problem praktycznie nie występuje. Jest jeszcze sprawa wyglądu i tu oczywiście im większa felga tym lepiej, a więc co komu...dla mnie 18-ki wyglądają najlepiej, ale tam gdzie jeżdżę, odpadają. Na 16-ach jest idealnie, ale wygląd słaby, więc tylko na zimę, a na 17-ach zadawalająco i wygląd akceptowalny, dlatego to mój wybór. Bardzo duże znaczenie ma też ciśnienie w oponach, ja utrzymuję 2,25 bara.
...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1371
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 376 razy

Re: Komfort na felgach 16", 17", 18"

Post autor: sailor 88 »

dida066 pisze:
06 maja 2020, 15:49
U mnie akurat nie ma DCC.
Fakt, że opony różnią się od siebie. Możecie przy okazji powiedzieć, które opony mają miękką i komfortową mieszankę.
Mam letnie Dunlop'y w drugim aucie i są to najcichsze i najbardziej komfortowe opony, jakie kiedykolwiek miałem.
...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

JACA
Posty: 305
Rejestracja: 30 kwie 2019, 19:15
Lokalizacja: TG
Samochód: Ateca FR 2.0 TSI DSG 4Drive
Podziękował: 179 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy

Re: Komfort na felgach 16", 17", 18"

Post autor: JACA »

dida066 pisze:
06 maja 2020, 14:32
I moim zdaniem komfort jazdy na 16" jest idealny.
To, wg mnie, jest pojęcie względne. Co znaczy idealny :?:
To trochę jak z głośnością samochodu - można ją zmierzyć, ale nie każdy wszystko słyszy i dla jednych niektóre dźwięki są akceptowalne a dla innych nie.
Podobnie z komfortem - jeden oczekuje miękkości jak na kanapie, kto inny woli sztywność pod tyłkiem :roll:
--
Jaca

dida066
Posty: 7
Rejestracja: 15 paź 2019, 7:18
Samochód: Seat Ateca 1.5 TSI Xcellence
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Komfort na felgach 16", 17", 18"

Post autor: dida066 »

JACA pisze:
06 maja 2020, 16:04
dida066 pisze:
06 maja 2020, 14:32
I moim zdaniem komfort jazdy na 16" jest idealny.
To, wg mnie, jest pojęcie względne. Co znaczy idealny :?:
To trochę jak z głośnością samochodu - można ją zmierzyć, ale nie każdy wszystko słyszy i dla jednych niektóre dźwięki są akceptowalne a dla innych nie.
Podobnie z komfortem - jeden oczekuje miękkości jak na kanapie, kto inny woli sztywność pod tyłkiem :roll:
Wiadomo. Każdy ma swoje oczekiwania. Chciałem tylko powiedzieć, że mi osobiście na 16 jeździ się bardzo wygodnie i komfortowo, a opony wybierają znaczną część nierówności.

Dlatego pytam czy 17” dają podobny efekt, czy wybieranie nierówności stoi tylko na akceptowalnym poziomie.

Awatar użytkownika
Orłoś
Posty: 122
Rejestracja: 30 maja 2018, 15:47
Lokalizacja: pomorskie
Samochód: Ateca Xcellence 2.0 TSI
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Re: Komfort na felgach 16", 17", 18"

Post autor: Orłoś »

Wczoraj zmieniłem koła na letnie (z 17" zima na 18" lato) i przejechałem około 200 km. Różnica jest spora, jeśli chodzi o komfort, ale to wszystko zależy od jakości drogi. Po drogach lokalnych to 18" mnie trochę wytłukło. Z drugiej strony na ekspresówkach i autostradach lepsze większe koło. Generalnie dla mnie bardziej komfortowo jeździ się na 17- stkach, ale dlatego, że pomorskie drogi nie grzeszą jakością.
Ateca Xcellence | 2.0 TSI 190KM | DSG7 | 4Drive | Magnetic Brown | Felgi 18" PERFORMANCE 36/2 MACHINED | Felgi 17" ABRERA II | Alcantara Black | Panorama | Comfort Assistant Plus | Podgrzewana przednia szyba | Navi | Elektryczna klapa bagażnika | Widok 360 | Ładowanie Qi | VC

Awatar użytkownika
thecichy
Posty: 449
Rejestracja: 14 paź 2018, 18:38
Lokalizacja: Łódź
Samochód: Seat Ateca FR 2.0 TSI
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Re: Komfort na felgach 16", 17", 18"

Post autor: thecichy »

Różnica w komforcie pomiędzy pojedynczym rozmiarem felgi to bardziej dogmat. Osobiście doświadczyłem taką różnicę tylko w jednym z moich "ex", gdzie letnie to były aluminiowe 17-tki z Dunlop SP Sport a zimowe stalowe 14-tki z jakimiś a'la comfortami (nie pamiętam już marki). W Atece mam letnie 19-tki z P Zero (zwane "betonami") a zimowe 17-tki z Blizzakami i komfort resorowania jest bardzo zbliżony (5% różnicy max), odczucia są bardziej powierzchowne, bardziej dźwiękowe niż "czuciowe" w postaci słyszalnego klepania 19-tek w stos. do 17-tek na niektórych nierównościach i szumu o troszkę wyższej częstotliwości. Jest natomiast duża różnica w trzymaniu się w zakrętach, na zimowych bardzo czuć "uginanie" się opon i np. przy zawracaniu na skrzyżowaniach z trudem radzą sobie one z masą półtorej tony i wyższym środkiem ciężkości, nie wyobrażam sobie co się dzieje przy 16-tkach... no chyba, że ktoś jeździ po emerycku - rozumiem i szanuję. Dla mnie na 19-tkach jest dużo lepiej, nie ma tego efektu, czuję się znacznie pewniej i przede wszystkim bezpieczniej. O ile wierzę, że pomiędzy 19-tkami a 16-tkami może być już pewna różnica w odczuciach komfortu jazdy na prostej, o tyle różnica o jeden rozmiar nie przyniesie znaczącej zmiany.
Podsumowując: każdy musi wybrać rozmiar kół wg swoich priorytetów czy upodobań, ustal sobie co jest dla Ciebie ważniejsze i zestaw to z pieniążkami, które chcesz lub możesz na to przeznaczyć i wybór na pewno nie będzie zły. Troszkę subiektywnie ale tyle ode mnie, może pomoże ;)

Awatar użytkownika
DarekWa
Posty: 337
Rejestracja: 27 sty 2020, 19:20
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Seat Ateca XC 2.0 TSI 190 KM 4Drive DSG7 (RM20)
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy

Re: Komfort na felgach 16", 17", 18"

Post autor: DarekWa »

jeszcze odnośnie opon, to właśnie prosiłem dealera o zamówienie opon w prawdzie wielosezonowych ale zapoznając się z ofertą zwróciłem uwagę na parametr XL.
tutaj o wadach i zaletach, może pomoże i nie koniecznie trzeba by zmieniać felgi.
https://wulkanista.pl/opony-wzmacniane/

dida066
Posty: 7
Rejestracja: 15 paź 2019, 7:18
Samochód: Seat Ateca 1.5 TSI Xcellence
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Komfort na felgach 16", 17", 18"

Post autor: dida066 »

Wielkie dzięki za pomoc. Ostatecznie kupiłem 17 na lato i 16 zostają na zimę.
Pozdrawiam ;)

ODPOWIEDZ