Opony zimowe - oceny/opinie

Dyskusje na temat Seata Ateca I generacji (2016-)
Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: Misiek »

rybsko pisze:
16 lis 2022, 13:21
...
Ale patrząc na Twoje zdjęcia i porównując z moimi już nie mam pewności czy rzeczywiście 16" nie oznacza mniejszego obwodu... Ale miałoby to sens? W każdym razie na Twoich zdjęciach wygląda jakby wokół koła było mnóstwo przestrzeni, a u mnie ciasno. Ale może to kwestia kąta z jakiego były robione zdjęcia?
Nie ma szans, musi być taki sam lub bardzo minimalnie inny, ponieważ przecież szybkość oraz przebieg są liczone według obrotów kół, więc nie mogą znacznie różnić się, bo będą pojawiać się przekłamania we wskazaniach. Gdzieś kiedyś trafiłem na stronę z kalkulatorem / przelicznikiem obwodu kół i dopuszczalnymi różnicami w obwodzie (były tam także dopuszczalne zamienniki zestawu felga / opona) i o ile dobrze pamiętam, to dopuszczalne były minimalne różnice maksymalnie rzędu do 2 %, czy 2 cm.

Tak jest, to się nazywa "optyczne powiększenie przedmiotu", tak jak idziesz do sklepu elektro, wybierasz telewizor, kupujesz, przywozisz do domu i stwierdzasz, że kupiłeś zdecydowanie za dużego do Twojego pokoju giganta. Sklep jest na ogół ogromny i TV wygląda na zdecydowanie mniejszy, a w Twoim pomieszczeniu na większy, to kwestia postrzegania przez człowieka różnicy w proporcjach przedmiotu i otoczenia. Tak samo jest z ubraniami i nie bez przyczyny mówi się, ze czarne wyszczupla.

Tak samo jest w przypadku wspominanych kół i wnęki na nie - w wersjach do Xperience (poprzednio Xcellence) włącznie plastiki są czarne, nie lakierowane i dlatego zestaw koło / wnęka wyglądają na większe, jakby z dziurą, a w FR'ze oraz w Cuprze są malowane w kolorze nadwozia i przez to nadkola wyglądają na mniejsze.


Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

Sponsor

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Sponsor


patryk7133
Posty: 1076
Rejestracja: 11 wrz 2017, 23:53
Lokalizacja: Nowa Ruda i Ludwigshafen
Samochód: Seat Ateca1,4 TSI DSG7 Xcellence Comfort+Assistant
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: patryk7133 »

Dodatkowo wersja FR jest chyba troszkę obniżona nie pamiętam dokładnie ale coś około 2cm

Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: Misiek »

patryk7133 pisze:
17 lis 2022, 1:15
Dodatkowo wersja FR jest chyba troszkę obniżona nie pamiętam dokładnie ale coś około 2cm
Tak jest, ktoś kiedyś nawet w salonie z metrówką to mierzył.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

konrut96
Posty: 54
Rejestracja: 31 sty 2022, 6:27
Lokalizacja: Kraków
Samochód: Seat Ateca XCELLENCE 1.5 TSI DSG7
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: konrut96 »

A jest różnica w spalaniu przy 18tkach 215/50 a 19tkach 235/40 przy tej samej jeździe? Myślę, aby się przesiąść na 19tki, ale nie wiem czy warto :) Czy te 2cm zrobią sporą różnicę?

Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: Misiek »

Chciałem się Wam pochwalić wrażeniami z pierwszych kilometrów jazdy nowymi oponami zimowymi. No więc wreszcie po 17 latach zdecydowałem się na wymianę zimówek w jeszcze aktualnym Galaxy, ponieważ wiek to raz, a dwa, to przez cały zeszły sezon notorycznie uciekało z nich powietrze, przez co były już mocno zjedzone na bokach i w ogóle bardzo ciężko się już nimi jeździło, mimo jeszcze wystarczającego, przepisowego bieżnika. Milczeniem pominę fakt, że u nas akurat wczoraj w nocy popadał drobny śnieg, tylko około 2 cm i spadło trochę poniżej zera, a umówiony byłem właśnie na dzisiaj. Jechało się więc w tych warunkach na letnich delikatnie mówiąc słabo, ale jakoś mocno z duszą na ramieniu, mimo koszmarnego korka na obwodówce, kilka minut po czasie udało mi się dotrzeć do firmy. Po wymianie i pierwszej jeździe doznałem lekkiego szoku - tak miękko się jechało. Nie grube nierówności, chociaż tu także różnica była wyraźnie wyczuwalna, ale przede wszystkim małe, drobne nierówności, na przykład kostka, bruk lub jak u mnie po drodze - kilka nierównych, chropowatych, wybetonowanych zamiast asfaltu miejsc pod zatrzymującymi się na przystankach autobusami. Te nowe, to nic szczególnego, bo tylko najtańsze ze znanej firmy, czyli Kormoran, ale mimo to nie przypominam sobie żebym kiedykolwiek wcześniej po zmianie opon tak miękko jechał. Wiem, że należało się tego spodziewać, że nowe, że miękka mieszanka na zimówkach, że gruby bieżnik, ale żeby aż tak pozytywne odczucia ? Dlatego o tym piszę, ponieważ jestem bardzo czuły na wszelkie nierówności, nie z powodu na przykład problemów zdrowotnych, ale że po 10-letniej przygodzie ze służbowym Kangurem nienawidzę podskakiwania i równocześnie bardzo podoba mi się "pływanie" jak w amerykanach lub na zawieszeniu pneumatycznym. Mam nadzieję, że w Atece na 16" z DCC i oponami wielosezonowymi będzie także podobnie miło miękko.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

Awatar użytkownika
Endrju
Moderator
Posty: 3725
Rejestracja: 11 maja 2017, 0:50
Lokalizacja: Świdwin
Samochód: Seat Ateca FL 1.5 TSI 150KM
Podziękował: 88 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: Endrju »

Ja u siebie nie mam DCC ale jeździłem 2 razy testowo i niestety muszę Cię rozczarować. Bo nawet na Comforcie czuć nierówności, porostu Seat jest dość sprężyście zestrojony. Jedynie z tego co pamiętam to chcesz go postawić na 16- kach i to doda mu dodatkowo komfortu. Miałem do czynienia z Fordem i wiem że zawias mega wybiera niedoskonałości nawierzchni, tak samo ostatnio jeździłem Renault Arkana i również jest bardziej komfortowo niż u mnie.
Za ten post autor Endrju otrzymał podziękowanie:
Misiek (19 lis 2022, 15:01)
Ocena: 5.26%
Jest- Seat Ateca FL 1.5 TSI ACT DSG7 150KM Xperience
Był - Seat Ateca 1.4 TSI ACT DSG7 150KM Xcellence
Obrazek

Awatar użytkownika
Orłoś
Posty: 122
Rejestracja: 30 maja 2018, 15:47
Lokalizacja: pomorskie
Samochód: Ateca Xcellence 2.0 TSI
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: Orłoś »

Misiek jeździłeś 17 lat na jednych zimówkach? Czy masz świadomość, że opona zimowa nawet jak leży na półce to ma żywotność około 6 lat ( wg ADAC ). Rozumiem trochę ten okres wydłużyć, spoko 10 lat, ale 17? Przecież takie opony jak Twoje nie nadawały się już dawno do niczego :shock:
Za ten post autor Orłoś otrzymał podziękowanie:
Misiek (19 lis 2022, 14:54)
Ocena: 5.26%
Ateca Xcellence | 2.0 TSI 190KM | DSG7 | 4Drive | Magnetic Brown | Felgi 18" PERFORMANCE 36/2 MACHINED | Felgi 17" ABRERA II | Alcantara Black | Panorama | Comfort Assistant Plus | Podgrzewana przednia szyba | Navi | Elektryczna klapa bagażnika | Widok 360 | Ładowanie Qi | VC

Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: Misiek »

Orłoś pisze:
19 lis 2022, 10:51
Misiek jeździłeś 17 lat na jednych zimówkach? Czy masz świadomość, że opona zimowa nawet jak leży na półce to ma żywotność około 6 lat ( wg ADAC ). Rozumiem trochę ten okres wydłużyć, spoko 10 lat, ale 17? Przecież takie opony jak Twoje nie nadawały się już dawno do niczego :shock:
Wiem, wiem, wszystko prawda, wszystko wiem, nie zabijajcie mnie. ale jeżeli jeszcze dało się jeździć, i to całkiem nieźle, oczywiście poza ostatnim sezonem ? Jakoś dotychczas nie narzekałem w ich przypadku na cokolwiek. Jedynie diagnosta podczas badania powiedział, że nie przepuści mnie z tymi oponami za rok. Na swoją obronę mam tylko to, że od dłuższego czasu jeżdżę wyłącznie w mieście i to z przepisowymi prędkościami.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: Misiek »

Endrju pisze:
19 lis 2022, 6:56
Ja u siebie nie mam DCC ale jeździłem 2 razy testowo i niestety muszę Cię rozczarować. Bo nawet na Comforcie czuć nierówności, porostu Seat jest dość sprężyście zestrojony. Jedynie z tego co pamiętam to chcesz go postawić na 16- kach i to doda mu dodatkowo komfortu. Miałem do czynienia z Fordem i wiem że zawias mega wybiera niedoskonałości nawierzchni, tak samo ostatnio jeździłem Renault Arkana i również jest bardziej komfortowo niż u mnie.
A ja mam wręcz odwrotne doświadczenia. Uważam, że jak dla mnie Galaxy wyraźnie daje znać o każdej nierówności i te nowe zimówki dały mi niewyobrażalny komfort, najbardziej, najintensywniej na drobnych nierównościach. A jeśli chodzi o Atekę, to te którymi jeździłem (bez DCC) były jak dla mnie bardzo fajne. Zawracałem na jakimś betonowym parkingu z dosłownie wyrwami jak po ataku z moździerza i nie przypominam sobie żebym to jakoś bardzo odczuł. Pamiętam, że faktycznie inni użytkownicy wspominali wielokrotnie o sprężyście, czyli twardawo zestrojonym zawieszeniu i dlatego właśnie zdecydowałem się na DCC, które podobno ma nieco poprawić sytuację. Zobaczymy więc jak to będzie, i tak już nie mam na to wpływu, Jak będzie tak będzie. Najważniejsze oby tylko silnik za bardzo nie hałasował i nie buczał.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

Awatar użytkownika
Endrju
Moderator
Posty: 3725
Rejestracja: 11 maja 2017, 0:50
Lokalizacja: Świdwin
Samochód: Seat Ateca FL 1.5 TSI 150KM
Podziękował: 88 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: Endrju »

To na pewno bo różnica na DCC jest odczuwalna nawet wyraźnie na trybach jazdy ,sam sprawdziłem a różnica pomiędzy DCC a bez tego jest bardzo wyraźna. Na pewno będziesz zadowolony.
Za ten post autor Endrju otrzymał podziękowanie:
Misiek (19 lis 2022, 23:04)
Ocena: 5.26%
Jest- Seat Ateca FL 1.5 TSI ACT DSG7 150KM Xperience
Był - Seat Ateca 1.4 TSI ACT DSG7 150KM Xcellence
Obrazek

ODPOWIEDZ