Opony zimowe - oceny/opinie

Dyskusje na temat Seata Ateca I generacji (2016-)
Awatar użytkownika
Endrju
Moderator
Posty: 3725
Rejestracja: 11 maja 2017, 0:50
Lokalizacja: Świdwin
Samochód: Seat Ateca FL 1.5 TSI 150KM
Podziękował: 88 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: Endrju »

Ja jeździłem oczywiście nie Ateca ale w Passacie zjeździłem 2 komplety a syn ma w Renault i za tą cenę uważam że to bardzo dobry wybór.


Jest- Seat Ateca FL 1.5 TSI ACT DSG7 150KM Xperience
Był - Seat Ateca 1.4 TSI ACT DSG7 150KM Xcellence
Obrazek

Sponsor

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Sponsor


Wozti
Posty: 10
Rejestracja: 13 sie 2021, 16:01
Samochód: Ateca
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: Wozti »

Dzięki za pomoc.
Ja co prawda miałem kiedyś ale to było lata temu i w Mitsubishi Carisma.
Dlatego tez zastanawiam się nad zastosowaniem.
Miałem nadzieje ze może ktoś ma doświadczenie właśnie jeżdżąc Seatem :D

Edit: Mam jeszcze dodatkowe pytanie o rozmiar opon 17 z Waszego doświadczenia.
Obecnie mam letnie opony w rozmiarze 215/55 r 17. Czy na zimę taki rozmiar będzie ok ?
Dajcie proszę znać.

adrian134
Posty: 31
Rejestracja: 04 sty 2020, 16:11
Samochód: Seat Ateca 1.5tsi
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: adrian134 »

Posiadam na atece friko 2 na kołach 17 i powiem ze opona dobrze sprawdza się na mrozie i błocie pośniegowym ale w głębokim śniegu jest srednio.
Na lato preferuje 18 bo 17 giną na tym samochodzie.
Seat Ateca 1.5tsi FR

mczelny2401
Posty: 380
Rejestracja: 24 lip 2019, 10:17
Samochód: LEON FR 2.0 TSI 190
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 34 razy

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: mczelny2401 »

"FRIGO" :lol:

Wozti
Posty: 10
Rejestracja: 13 sie 2021, 16:01
Samochód: Ateca
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: Wozti »

Dzięki za odpowiedz.
Powiedz mi proszę kolego jaki masz rozmiar tej 17tki.
Z mojego doświadczenia pewnie pozostałe opony w głębokim śniegu mogą zachowywać się podobnie..

Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 197
Rejestracja: 21 lut 2021, 18:06
Lokalizacja: mazowieckie
Samochód: Ateca (RM21)
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: Jarek »

Trochę odświeżę wątek, bo czeka mnie zakup opon na zimę. Ponieważ nie planuję w tym roku zakupu całych kół, wymienić muszę 215/50 R18 na zimowe. Zastanawiam się, czy nie wziąć 225/50. Poczytałem, że zaletą szerszych opon jest lepsza przyczepność, krótsza droga hamowania i większa stabilność w zakrętach, ale wad ma chyba więcej, bo wyższa cena, większe zużycie paliwa, gorsze tłumienie nierówności, większy hałas i słabsze odprowadzanie wody spod opony. Ale czy te różnice będą odczuwalne pomiędzy 215 a 225 ??? Nie mam takich doświadczeń. Może ktoś z Was ma.
Ateca 1.5 TSI X-Perience, 150 KM, DSG7

Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: Misiek »

Jarek pisze:
11 paź 2021, 18:09
Trochę odświeżę wątek, bo czeka mnie zakup opon na zimę. Ponieważ nie planuję w tym roku zakupu całych kół, wymienić muszę 215/50 R18 na zimowe. Zastanawiam się, czy nie wziąć 225/50. Poczytałem, że zaletą szerszych opon jest lepsza przyczepność, krótsza droga hamowania i większa stabilność w zakrętach, ale wad ma chyba więcej, bo wyższa cena, większe zużycie paliwa, gorsze tłumienie nierówności, większy hałas i słabsze odprowadzanie wody spod opony. Ale czy te różnice będą odczuwalne pomiędzy 215 a 225 ??? Nie mam takich doświadczeń. Może ktoś z Was ma.
O niektórych rzeczach, o których piszesz ZAWSZE czytałem dokładnie odwrotnie : przyczepność i krótsza droga hamowania - węższa opona ma większy nacisk na cm2, więc i przyczepność powinna być większa, także droga hamowania mniejsza; gorsze tłumienie nierówności - nie wiem na ile to zależy od szerokości, a ile od innych parametrów, ale ja jak zmieniłam samochód i poprzedni miał standardowe w swojej klasie 195, a nowy 215, to na kostce granitowej, bruku i innych tego typu nawierzchniach była kolosalna wręcz różnica w komforcie. Co do pozostałych parametrów, to się zgodzę całkowicie : wyższa cena, większe zużycie paliwa (wyższe opory toczenia), większy hałas (to może bardziej zależeć od kształtu bieżnika oraz mieszanki gumowej - takie dane są na nalepce informacyjnej, ale wydaje mi się, że niezależne przy takim samym bieżniku) i słabsze odprowadzanie wody spod opony - ten jeden centymetr może mieć znaczenie, ale raczej nie krytyczne, że prędkość aquaplaningu spadnie o 10, czy 20 km/h..

Wszystko to zakładając, że rodzaj / rzeźba bieżnika są takie same i jest różnica tylko i wyłącznie w szerokości. Najlepiej spróbować poszukać jakiegoś testu porównawczego takich samych opon o różnej szerokości.
Za ten post autor Misiek otrzymał podziękowania (w sumie 3):
sailor 88 (12 paź 2021, 10:26) • JACA (12 paź 2021, 11:18) • Jarek (13 paź 2021, 9:01)
Ocena: 15.79%
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 197
Rejestracja: 21 lut 2021, 18:06
Lokalizacja: mazowieckie
Samochód: Ateca (RM21)
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: Jarek »

Misiek pisze:
11 paź 2021, 23:43
O niektórych rzeczach, o których piszesz ZAWSZE czytałem dokładnie odwrotnie : przyczepność i krótsza droga hamowania - węższa opona ma większy nacisk na cm2, więc i przyczepność powinna być większa, także droga hamowania mniejsza; .....
Zbadałem dokładniej temat - otóż wąskie opony lepiej sprawdzają się w zimowych warunkach, gdyż zapewniają większą siłę nacisku na powierzchnię drogi - o czym pisałeś, oraz lepiej radzą sobie ze śniegiem i błotem. Opony szerokie natomiast gwarantują lepszą przyczepność latem na twardych nawierzchniach.
Więc czytaliśmy podobne opinie - tylko nie uwzględniliśmy pór roku :D :D :D
Ateca 1.5 TSI X-Perience, 150 KM, DSG7

Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: Misiek »

Jarek pisze:
13 paź 2021, 9:16
Misiek pisze:
11 paź 2021, 23:43
O niektórych rzeczach, o których piszesz ZAWSZE czytałem dokładnie odwrotnie : przyczepność i krótsza droga hamowania - węższa opona ma większy nacisk na cm2, więc i przyczepność powinna być większa, także droga hamowania mniejsza; .....
Zbadałem dokładniej temat - otóż wąskie opony lepiej sprawdzają się w zimowych warunkach, gdyż zapewniają większą siłę nacisku na powierzchnię drogi - o czym pisałeś, oraz lepiej radzą sobie ze śniegiem i błotem. Opony szerokie natomiast gwarantują lepszą przyczepność latem na twardych nawierzchniach.
Więc czytaliśmy podobne opinie - tylko nie uwzględniliśmy pór roku :D :D :D
Już w pierwszym zdaniu swojego pierwszego posta pisałeś o oponach zimowych, więc ja również pisałem WYŁĄCZNIE o aspektach związanych z oponami zimowymi, mimo że wyraźnie o tym nie napisałem.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 197
Rejestracja: 21 lut 2021, 18:06
Lokalizacja: mazowieckie
Samochód: Ateca (RM21)
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: Jarek »

Dzięki za komentarze, ale moje dylematy już nie mają znaczenia. Przed chwilą dostałem oficjalną informację z salonu, że aby nie utracić homologacji, to mogę zamienić opony jedynie na takie, z jakimi wyjechałem podczas zakupu (oczywiście chodzi o rozmiar) - czyli w moim przypadku 215/50 R18. Doradca serwisu uprzejmie powiedział, że im nie robi to różnicy, ale w przypadku np. stłuczki ubezpieczyciel się tego poważnie czepnie. Tego typu obostrzenia to niewątpliwie wada przy zakupie nowego samochodu.
Ateca 1.5 TSI X-Perience, 150 KM, DSG7

ODPOWIEDZ