Opony zimowe - oceny/opinie

Dyskusje na temat Seata Ateca I generacji (2016-)
Kuchar
Posty: 673
Rejestracja: 24 cze 2019, 23:55
Samochód: inne
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: Kuchar »

Goodyeary to zawsze była i będzie czołówka, jeździłem co prawda nie na tym modelu opony, ale na innych i jeżeli chodzi o zimowki to z samochodem przednionapedowym wjechalem wszędzie w Beskidach bez zakładania łańcuchów. Kleberki miałem letnie w Mondeo, średnio wspominam - przyczepność taka sobie, adekwatna do ceny i jak dla mnie były głośne.



Sponsor

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Sponsor


Awatar użytkownika
thecichy
Posty: 449
Rejestracja: 14 paź 2018, 18:38
Lokalizacja: Łódź
Samochód: Seat Ateca FR 2.0 TSI
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: thecichy »

sailor 88 pisze:
27 wrz 2019, 9:15
...
Zdjęcia swojej Ateci na zimówkach nie mam, ale 16-ki na zimę kupiłem z premedytacją i bardzo sobie chwalę. Więcej gumy (wyższy profil opony), to większy komfort na nierównych, zimowych drogach i lepsza ochrona. A co do wyglądu to wiadomo, większa felga wygląda zwykle lepiej, ale duże znaczenie ma też model i kolor. Wizualnie wolę swoje auto na większych felgach, ale tragedii nie ma, coś za coś...
A przede wszystkim, bo mogłeś ze względu na homologację ;)

Awatar użytkownika
thecichy
Posty: 449
Rejestracja: 14 paź 2018, 18:38
Lokalizacja: Łódź
Samochód: Seat Ateca FR 2.0 TSI
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: thecichy »

Właśnie i ja wstępnie przerobiłem temat i zdecydowałem się na felgi Dezent TD Graphite 17' (ok. 1560zł) z oponami Michelin Alpin 6 XL 101V (ok. 2450zł). Zestaw może nie najtańszy możliwy ale powinien zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa i dobrą wytrzymałość.

Grze_chu
Posty: 104
Rejestracja: 25 mar 2019, 18:21
Samochód: Ateca
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: Grze_chu »

Podobny zestaw mam w koszyku na oponeo. Opony te same ale trochę inne felgi (grafitowe).
Tylko nie mogę się jeszcze zdecydować
¦ Ateca Xcellence ¦ 1.6 TDI DSG ¦ Nevada White ¦

Grze_chu
Posty: 104
Rejestracja: 25 mar 2019, 18:21
Samochód: Ateca
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: Grze_chu »

Kolejny wieczór spędzony, chyba ostatecznie kupię ten zestaw

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Można kupić felgi komplet 100 pln taniej na allegro, opony też trochę taniej, ale chyba zostanę przy moim lokalnym oponeo.
¦ Ateca Xcellence ¦ 1.6 TDI DSG ¦ Nevada White ¦

PiotrekDriver
Posty: 101
Rejestracja: 07 paź 2018, 9:22
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Seat Ateca 1.4 Tsi 4Drive DSG
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: PiotrekDriver »

Moim zdaniem szkoda że w Atecach nie dali trochę większego rozmiaru kół. W przykładzie taka mazda CX-5 ma przy 17 calowych felgach rozmiar 225/65, Tiguan 225/60/17. 225/55/17 takie jak Ateca mają limuzyny takie jak bmw 5, audi a4 a nawet mazda 6, a Ateca to jednak ,,suv,, :D Szkoda, na 65 profilu przy 17 calach ładnie by tłumiło dziurki :)

Awatar użytkownika
thecichy
Posty: 449
Rejestracja: 14 paź 2018, 18:38
Lokalizacja: Łódź
Samochód: Seat Ateca FR 2.0 TSI
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: thecichy »

thecichy pisze:
27 wrz 2019, 21:01
Właśnie i ja wstępnie przerobiłem temat i zdecydowałem się na felgi Dezent TD Graphite 17' (ok. 1560zł) z oponami Michelin Alpin 6 XL 101V (ok. 2450zł). Zestaw może nie najtańszy możliwy ale powinien zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa i dobrą wytrzymałość.
"Mała" aktualizacja:
Felgi Dezent TD Graphite 17' (1557zł)
Opony Bridgestone Blizzak LM005 DriveGuard 225/55R17 101V XL (2280zł)
Już zakupione - jadą :)

Grze_chu
Posty: 104
Rejestracja: 25 mar 2019, 18:21
Samochód: Ateca
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: Grze_chu »

Ja kupiłem zestaw z czarnymi felgami TD, dokładnie to co na screenie. Jadą :)
Obrazek
Zastanawlialem się nad zmiana opon na te nowe Bridgestone, ale został jednak również nowy Goodyear.
¦ Ateca Xcellence ¦ 1.6 TDI DSG ¦ Nevada White ¦

Grze_chu
Posty: 104
Rejestracja: 25 mar 2019, 18:21
Samochód: Ateca
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: Grze_chu »

Szukając opon i felg przez ostatnie dni zaciekawiła mnie kwestia indeksu prędkości, nośności i wzmocnienia opony.
Biorąc pod uwagę homologację czyli dla 17" 215/55 94 V praktycznie zimowych opon nie ma (4 sztuki na oponeo). Większość opon zimowych (96% na oponeo) w tym rozmiarze ma indeksy 98 V i często dodatkowo jest wzmocniona.
Ponoć jeśli producent nie zaleca, to lepiej nie kupowac opon wzmocnionych ( XL), ani z wyższym indeksem nośności, bo po co przepłacać, do tego rośnie zużycie paliwa... Ale alpin 6 i 5 (nieliczne, idealne z homologacją) w tym rozmiarze, z indeksami 94V i bez wzmocnienia, są droższe i dostępne w kilka dni.
W innych rozmiarach (dla innych aut) nie ma problemów, wybór duży. Nie miałem nigdy problemu z zakupem opon (zazwyczaj były budżetowe, pierwszy raz skusilem się na premium, z resztą to tylko 300-500 pln więcej od niższej klasy na komplecie) do samochodów klasy B.
¦ Ateca Xcellence ¦ 1.6 TDI DSG ¦ Nevada White ¦

Awatar użytkownika
thecichy
Posty: 449
Rejestracja: 14 paź 2018, 18:38
Lokalizacja: Łódź
Samochód: Seat Ateca FR 2.0 TSI
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: thecichy »

Tak, faktycznie to zestawienie minimalnych wymagań homologacyjnych, co do indeksów jest nietypowe. Ale zauważyłem, że tak naprawdę większa różnica w cenie robi się przy wyższych indeksach prędkości. Jak się ograniczymy do prędkości V, to nośność czy też wzmocnienie nie robią już takiej różnicy - jak się już ostatecznie zdecydowałem na Blizzaka to 101, XL i nawet RFT (!) razem zwiększyły cenę kompletu o jakieś 180zł (ok. 45zł na oponie).

ODPOWIEDZ