Opony zimowe - oceny/opinie

Dyskusje na temat Seata Ateca I generacji (2016-)
Awatar użytkownika
rybsko
Posty: 341
Rejestracja: 19 kwie 2021, 17:12
Lokalizacja: Pomorskie
Samochód: Ateca FR TSI 2.0 FL
Podziękował: 43 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: rybsko »

Ostatecznie zdecydowałem się na przeskok na 18" na zimę. Fotki tutaj.

Przejechałem na nowych kołach dopiero kilkanaście kilometrów, ale muszę powiedzieć że skok komfortu i tłumienia nierówności pomiędzy 19" i 18" jest nie do przeoczenia :D



Sponsor

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Sponsor


Misiek
Posty: 2399
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1172 razy

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: Misiek »

rybsko pisze:
15 lis 2022, 19:33
Ostatecznie zdecydowałem się na przeskok na 18" na zimę. Fotki tutaj.

Przejechałem na nowych kołach dopiero kilkanaście kilometrów, ale muszę powiedzieć że skok komfortu i tłumienia nierówności pomiędzy 19" i 18" jest nie do przeoczenia :D
To rozumiem, że jak ja zdecydowałem się na zmianę od razu z fabrycznych 18" na nowe i piękne (felgi) 16" plus DCC, to będę miał prawie jak pneumatyki w Citroenie ?
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

Awatar użytkownika
Endrju
Moderator
Posty: 3725
Rejestracja: 11 maja 2017, 0:50
Lokalizacja: Świdwin
Samochód: Seat Ateca FL 1.5 TSI 150KM
Podziękował: 88 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: Endrju »

Misiek pisze:
15 lis 2022, 23:26
rybsko pisze:
15 lis 2022, 19:33
Ostatecznie zdecydowałem się na przeskok na 18" na zimę. Fotki tutaj.

Przejechałem na nowych kołach dopiero kilkanaście kilometrów, ale muszę powiedzieć że skok komfortu i tłumienia nierówności pomiędzy 19" i 18" jest nie do przeoczenia :D
To rozumiem, że jak ja zdecydowałem się na zmianę od razu z fabrycznych 18" na nowe i piękne (felgi) 16" plus DCC, to będę miał prawie jak pneumatyki w Citroenie ?
Widziałem Atecę na 16-kach tylko ze zwykłych i dziwnie wyglądała. Duże auto na mini kółkach. Widziałeś jak będzie wyglądał na tych felgach?
Jest- Seat Ateca FL 1.5 TSI ACT DSG7 150KM Xperience
Był - Seat Ateca 1.4 TSI ACT DSG7 150KM Xcellence
Obrazek

Misiek
Posty: 2399
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1172 razy

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: Misiek »

Endrju pisze:
15 lis 2022, 23:38
Misiek pisze:
15 lis 2022, 23:26
rybsko pisze:
15 lis 2022, 19:33
Ostatecznie zdecydowałem się na przeskok na 18" na zimę. Fotki tutaj.

Przejechałem na nowych kołach dopiero kilkanaście kilometrów, ale muszę powiedzieć że skok komfortu i tłumienia nierówności pomiędzy 19" i 18" jest nie do przeoczenia :D
To rozumiem, że jak ja zdecydowałem się na zmianę od razu z fabrycznych 18" na nowe i piękne (felgi) 16" plus DCC, to będę miał prawie jak pneumatyki w Citroenie ?
Widziałem Atecę na 16-kach tylko ze zwykłych i dziwnie wyglądała. Duże auto na mini kółkach. Widziałeś jak będzie wyglądał na tych felgach?
Mniej więcej coś takiego, tyle że docelowo będzie nie biały, a pomarańczowy (niestety nie udało mi się szybko "pomalować"), jak najnowsza Skoda Karoq. Wiem, że przeważająca większość, a chyba nawet prawie wszyscy, forumowiczów jest z nieznanych mi powodów za czarnym lub przynajmniej ciemnymi kolorami oraz za jak największymi felgami i przez to najcieńszymi oponami, ale ja odwrotnie : wyłącznie nie ciemny, a tym bardziej czarny kolor, najlepiej jakiś konkretny, pomarańczowy, zielony, ostatecznie srebrny oraz jak najgrubsze z możliwych opony z prostym, pięcio, maksymalnie siedmioramiennym wzorem felgi. Dla mnie taki właśnie jest wzór wyglądu SUV'a lub terenówki. Niestety 14 lub 15 nie wejdą na zaciski hamulcowe, a widuję obok sklepu Kię SUV'a na 15 i wygląda jak dla mnie super na tych grubych oponach, tyle że ma nieładny wzór felgi.

Obrazek
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

Awatar użytkownika
rybsko
Posty: 341
Rejestracja: 19 kwie 2021, 17:12
Lokalizacja: Pomorskie
Samochód: Ateca FR TSI 2.0 FL
Podziękował: 43 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: rybsko »

Misiek pisze:
15 lis 2022, 23:26
To rozumiem, że jak ja zdecydowałem się na zmianę od razu z fabrycznych 18" na nowe i piękne (felgi) 16" plus DCC, to będę miał prawie jak pneumatyki w Citroenie?
Nie wiem. To chyba kwestia indywidualnej percepcji. Nigdy też na innych rozmiarach nie jechałem. Nie twierdzę też, że na 18" jest mi jakoś za miękko. Ale różnica jest wyraźna.
Misiek pisze:
16 lis 2022, 1:01
Dla mnie taki właśnie jest wzór wyglądu SUV'a lub terenówki.
Gdzie SUV, a gdzie terenówka :D To po pierwsze. Gdybym sobie kupił auto do leśniczówki, to bym też na 16" pewnie jeździł, i to raczej prawdziwym terenowym. Moim zdaniem Ateca, dzięki nieco bardziej jędrnemu zawieszeniu, pozwala na odczucia bliższe osobówce, przy formie bliższej SUV'om.

A wiadomo, że każdy z nas ma wdrukowany inne archetypy i co innego nam się podoba najbardziej ;)
Endrju pisze:
15 lis 2022, 23:38
Widziałem Atecę na 16-kach tylko ze zwykłych i dziwnie wyglądała. Duże auto na mini kółkach. Widziałeś jak będzie wyglądał na tych felgach?
Ale dlaczego mini kółkach? Czy obwód kół nie zostaje mniej więcej taki sam? A że dziwnie wyglądają miejskie SUV'y na takich grubych gumach, to inna sprawa. Do pójścia w takim kierunku mogłyby mnie zmusić jedynie względy praktyczne, np wspomniana leśniczówka :lol:

kapelusznik
Posty: 97
Rejestracja: 25 paź 2022, 11:11
Lokalizacja: Poznań
Samochód: Seat Ateca Reference 1.0 TSI
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: kapelusznik »

Zdjęcia Ateki na 16" alufelgach poniżej.

Widziałem ostatnio Atekę na stalakach 16 i to wyglądało słabo (czarne) ale alu moim zdaniem jest ok.
Obrazek

Obrazek
Za ten post autor kapelusznik otrzymał podziękowanie:
Misiek (16 lis 2022, 9:37)
Ocena: 5.26%

kecaj
Posty: 97
Rejestracja: 10 cze 2022, 13:31
Samochód: Ateca 1,5 DSG MJ 2023
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 17 razy

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: kecaj »

Misiek pisze:
14 paź 2021, 0:32
Jarek pisze:
13 paź 2021, 16:40
Dzięki za komentarze, ale moje dylematy już nie mają znaczenia. Przed chwilą dostałem oficjalną informację z salonu, że aby nie utracić homologacji, to mogę zamienić opony jedynie na takie, z jakimi wyjechałem podczas zakupu (oczywiście chodzi o rozmiar) - czyli w moim przypadku 215/50 R18. Doradca serwisu uprzejmie powiedział, że im nie robi to różnicy, ale w przypadku np. stłuczki ubezpieczyciel się tego poważnie czepnie. Tego typu obostrzenia to niewątpliwie wada przy zakupie nowego samochodu.
A nie dodał jeszcze do tego, że wskazany rozmiar opon MUSISZ kupić WYŁĄCZNIE u niego, czyli w autoryzowanym serwisie, bo inaczej stracisz gwarancję ? :lol: Poza tym, jak powyżej pisze JACA - homologacja dopuszcza kilka rozmiarów opon i felg. Głupoty gada - jeśli chodzi o ubezpieczenie, to Ciebie obowiązują wyłącznie zapisy OWU dołączone do umowy ubezpieczenia - jeżeli tam takich zapisów nie ma, to znaczy, że "wolnoć Tomku ...". Ja u siebie takiego zapisu nie mam - nawet nie znalazłem żadnego zapisu o "konieczności" zmiany opon na zimowe, czy tym bardziej minimalnej grubości bieżnika.
Samochód przez producenta jest homologowany z danymi oponami i felgami, tak aby spełniał wymagania jakie stawia się nowym samochodom. informacja o rozmiarze opon i felg z jakimi został wyprodukowany jest w pozycji 35 na homologacji.
Jakie dodatkowe opony wraz z felgami (komplety) są homologowane są wykazane w pozycji 52 na homologacji. Auto homologowane jest pod względem bezpieczeństwa. Każde odstępstwo od tego co dał producent jest argumentem dla ubezpieczalni, ze auto zostało "zmodyfikowane" i takie nie powinno poruszać się po drogach publicznych. Temat "modów" jest już szeroko konsultowany w wielu urzędach. Są propozycje, że auto po wypadku/kolizji trafiało na stacje diagnostyczne celem sprawdzenia, czy nie było "modyfikowane" To będzie dodatkowy argument dla ubezpieczalni aby odmówić wypłaty świadczenia. Dodatkowo wszelki koszty poniesie sprawca... Już firmy, które "żerują" na odszkodowaniach takie rzeczy zaczynają sprawdzać, żądając przedstawienia dokumentów, że auto było zgodne z wymaganiami. To czasem to zmienia "winną" stronę przed sądem...
Aby nie było niedomówień, mam do czynienia z homologacją samochodów.
Za ten post autor kecaj otrzymał podziękowania (w sumie 2):
Misiek (16 lis 2022, 9:40) • coulomb (16 lis 2022, 20:57)
Ocena: 10.53%

Awatar użytkownika
rybsko
Posty: 341
Rejestracja: 19 kwie 2021, 17:12
Lokalizacja: Pomorskie
Samochód: Ateca FR TSI 2.0 FL
Podziękował: 43 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: rybsko »

kapelusznik pisze:
16 lis 2022, 8:48
Zdjęcia Ateki na 16" alufelgach poniżej.
Widziałem ostatnio Atekę na stalakach 16 i to wyglądało słabo (czarne) ale alu moim zdaniem jest ok.
To prawda, alu nie wygląda źle. Przy lepszym design felgi mogłoby wyglądać jeszcze lepiej.

Ale patrząc na Twoje zdjęcia i porównując z moimi już nie mam pewności czy rzeczywiście 16" nie oznacza mniejszego obwodu... Ale miałoby to sens? W każdym razie na Twoich zdjęciach wygląda jakby wokół koła było mnóstwo przestrzeni, a u mnie ciasno. Ale może to kwestia kąta z jakiego były robione zdjęcia?

kapelusznik
Posty: 97
Rejestracja: 25 paź 2022, 11:11
Lokalizacja: Poznań
Samochód: Seat Ateca Reference 1.0 TSI
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: kapelusznik »

rybsko pisze:
16 lis 2022, 13:21
kapelusznik pisze:
16 lis 2022, 8:48
Zdjęcia Ateki na 16" alufelgach poniżej.
Widziałem ostatnio Atekę na stalakach 16 i to wyglądało słabo (czarne) ale alu moim zdaniem jest ok.
To prawda, alu nie wygląda źle. Przy lepszym design felgi mogłoby wyglądać jeszcze lepiej.

Ale patrząc na Twoje zdjęcia i porównując z moimi już nie mam pewności czy rzeczywiście 16" nie oznacza mniejszego obwodu... Ale miałoby to sens? W każdym razie na Twoich zdjęciach wygląda jakby wokół koła było mnóstwo przestrzeni, a u mnie ciasno. Ale może to kwestia kąta z jakiego były robione zdjęcia?
Wystarczy przeliczyć średnicę koła.
U mnie jest 215/60/R16 czyli 664.40mm

Twoje 245/40/R19 to średnica 678.60mm.
1.5cm więcej.

Może wizualną różnice robi to że mój nie ma żadnych nakładek plastikowych na nadkolach...

Awatar użytkownika
rybsko
Posty: 341
Rejestracja: 19 kwie 2021, 17:12
Lokalizacja: Pomorskie
Samochód: Ateca FR TSI 2.0 FL
Podziękował: 43 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: rybsko »

kapelusznik pisze:
16 lis 2022, 13:50
Wystarczy przeliczyć średnicę koła.
U mnie jest 215/60/R16 czyli 664.40mm

Twoje 245/40/R19 to średnica 678.60mm.
1.5cm więcej.
Nie było dla mnie takie oczywiste, że ponad 2% różnicy na obwodzie jest akceptowalne. Ale poczytałem w międzyczasie i wygląda na to, że jest nie tylko w tym aucie.

ODPOWIEDZ