Opony zimowe - oceny/opinie

Dyskusje na temat Seata Ateca I generacji (2016-)
JACA
Posty: 305
Rejestracja: 30 kwie 2019, 19:15
Lokalizacja: TG
Samochód: Ateca FR 2.0 TSI DSG 4Drive
Podziękował: 179 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: JACA »

Jarek pisze:
13 paź 2021, 16:40
Tego typu obostrzenia to niewątpliwie wada przy zakupie nowego samochodu.
To wada nie tylko przy zakupie nowego samochodu. Ubezpieczyciel, jeśli będzie chciał, to przyczepi się tak samo do nowego jak i do używanego. Zresztą.... w momencie wyjazdu z salonu każdy jest już używany ;)

Zdaje się, że homologacja może przewidywać kilka rozmiarów opon dla konkretnego modelu. Nawet tu, na forum były podawane rozmiary opon dla konkretnych modeli.

edit:
Duuuużo czytania:
https://www.ateca-klub.pl/forum/viewtop ... =10&t=203&


--
Jaca

Sponsor

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Sponsor


Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: Misiek »

Jarek pisze:
13 paź 2021, 16:40
Dzięki za komentarze, ale moje dylematy już nie mają znaczenia. Przed chwilą dostałem oficjalną informację z salonu, że aby nie utracić homologacji, to mogę zamienić opony jedynie na takie, z jakimi wyjechałem podczas zakupu (oczywiście chodzi o rozmiar) - czyli w moim przypadku 215/50 R18. Doradca serwisu uprzejmie powiedział, że im nie robi to różnicy, ale w przypadku np. stłuczki ubezpieczyciel się tego poważnie czepnie. Tego typu obostrzenia to niewątpliwie wada przy zakupie nowego samochodu.
A nie dodał jeszcze do tego, że wskazany rozmiar opon MUSISZ kupić WYŁĄCZNIE u niego, czyli w autoryzowanym serwisie, bo inaczej stracisz gwarancję ? :lol: Poza tym, jak powyżej pisze JACA - homologacja dopuszcza kilka rozmiarów opon i felg. Głupoty gada - jeśli chodzi o ubezpieczenie, to Ciebie obowiązują wyłącznie zapisy OWU dołączone do umowy ubezpieczenia - jeżeli tam takich zapisów nie ma, to znaczy, że "wolnoć Tomku ...". Ja u siebie takiego zapisu nie mam - nawet nie znalazłem żadnego zapisu o "konieczności" zmiany opon na zimowe, czy tym bardziej minimalnej grubości bieżnika.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

JACA
Posty: 305
Rejestracja: 30 kwie 2019, 19:15
Lokalizacja: TG
Samochód: Ateca FR 2.0 TSI DSG 4Drive
Podziękował: 179 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: JACA »

Misiek pisze:
14 paź 2021, 0:32
...nawet nie znalazłem żadnego zapisu o "konieczności" zmiany opon na zimowe, czy tym bardziej minimalnej grubości bieżnika.
Ale sądzę, że gdyby był obowiązek użytkowania tyko opon zimowych w sezonie zimowym i tylko letnich w okresie letnim to Ubezpieczyciel mógłby się do tego przyczepić, bo wynikałoby to z innych przepisów. Grubość bieżnika.... - przyznam się, że nie wiem czy jest to określone w przepisach :oops:
Ale mając kiedyś kolizję przedstawiciel TU, przy wycenie szkody, mierzył głębokość bieżnika i oglądał wszystkie opony.
--
Jaca

Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: Misiek »

JACA pisze:
14 paź 2021, 9:59
Misiek pisze:
14 paź 2021, 0:32
...nawet nie znalazłem żadnego zapisu o "konieczności" zmiany opon na zimowe, czy tym bardziej minimalnej grubości bieżnika.
Ale sądzę, że gdyby był obowiązek użytkowania tyko opon zimowych w sezonie zimowym i tylko letnich w okresie letnim to Ubezpieczyciel mógłby się do tego przyczepić, bo wynikałoby to z innych przepisów. Grubość bieżnika.... - przyznam się, że nie wiem czy jest to określone w przepisach :oops:
Ale mając kiedyś kolizję przedstawiciel TU, przy wycenie szkody, mierzył głębokość bieżnika i oglądał wszystkie opony.
Faktycznie gdyby był nakaz zmiany opon, to na pewno byłby problem gdyby podczas wypadku nie było i szukaliby winy właściciela, że nie miał i w związku z tym nie mogą wypłacić odszkodowania. Przepisowe opony mogą podlegać pod ogólny zapis w OWU, że samochód musi spełniać wszystkie przepisy ruchu drogowego i inne, w tym grubość bieżnika. W tej chwili nie pamiętam dokładnie gdzie to jest określone, ale od zawsze jak pamiętam było mówione i pisane w prasie motoryzacyjnej, że letnie, to minimum 1,6 mm, a zimowe, to 4 - na każdej oponie w rowkach są nawet co jakąś odległość takie znaczniki o odpowiedniej wysokości dla łatwego określenia grubości bez miernika.
Ostatnio zmieniony 16 paź 2021, 0:32 przez Misiek, łącznie zmieniany 1 raz.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 197
Rejestracja: 21 lut 2021, 18:06
Lokalizacja: mazowieckie
Samochód: Ateca (RM21)
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: Jarek »

Facet z salonu nie oferował mi zakupu u nich, tylko powiedział to, co napisałem wyżej. Myślę, że nie miał powodów aby wymyślać sztuczne problemy. Jak stuknąłem w sarnę, to przedstawiciel ubezpieczyciela sprawdzał mi bieżnik w każdym kole i robił zdjęcia zapisów na oponie. Dla frajdy? - nie sądzę. Poza tym sprawdzał grubość lakieru CAŁEGO samochodu, chociaż uderzenie jak wiecie było z przodu. Więc zapisy (lub ich brak) w OWU zapisami, a utrudnienia sobie. Zawsze można się sądzić i poczekać na swoją rację kilka lat - ale po co? A zapisy w OWU sobie z ciekawości sprawdzę.
Ateca 1.5 TSI X-Perience, 150 KM, DSG7

janusz&grażyna
Posty: 20
Rejestracja: 15 paź 2019, 9:40
Samochód: Skoda Karoq 1.5TSI DSG
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: janusz&grażyna »

Minimalna wysokość/głębokość bieżnika to 1,6mm(oznaczenie TWI) dotyczy to zarówno opon zimowych i letnich takie są przepisy, wielu producentów dodatkowo oznacza głębokość 4mm

Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: Misiek »

Jarek pisze:
14 paź 2021, 11:41
Facet z salonu nie oferował mi zakupu u nich, tylko powiedział to, co napisałem wyżej. Myślę, że nie miał powodów aby wymyślać sztuczne problemy. Jak stuknąłem w sarnę, to przedstawiciel ubezpieczyciela sprawdzał mi bieżnik w każdym kole i robił zdjęcia zapisów na oponie. Dla frajdy? - nie sądzę. Poza tym sprawdzał grubość lakieru CAŁEGO samochodu, chociaż uderzenie jak wiecie było z przodu. Więc zapisy (lub ich brak) w OWU zapisami, a utrudnienia sobie. Zawsze można się sądzić i poczekać na swoją rację kilka lat - ale po co? A zapisy w OWU sobie z ciekawości sprawdzę.
To jest typowe szukanie dziury w całym, czyli jakiegokolwiek powodu do niewypłacenia ubezpieczenia lub jego zmniejszenia, no bo co ma wspólnego grubość bieżnika, czy wieku opony lub tym bardziej lakieru na całym samochodzie z tym, że to w Ciebie cokolwiek uderzyło ?
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

Awatar użytkownika
rybsko
Posty: 341
Rejestracja: 19 kwie 2021, 17:12
Lokalizacja: Pomorskie
Samochód: Ateca FR TSI 2.0 FL
Podziękował: 43 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: rybsko »

Czas odkurzyć wątek :)

245/40 R19 94W (dla 190KM/4drive). Da się na tym jeździć zimą? Czy muszę szukać innych felg?

Wyszukiwarki podpowiadają mi takie modele:
+ Bridgestone Blizzak LM005
+ PirelliSottoZero Serie 3
+ NokianWR Snowproof P
+ DunlopWinter Sport 5

Ktoś coś z tego użytkował przy podobnie niskim profilu? Jakie doświadczenia/rekomendacje?

Awatar użytkownika
Endrju
Moderator
Posty: 3725
Rejestracja: 11 maja 2017, 0:50
Lokalizacja: Świdwin
Samochód: Seat Ateca FL 1.5 TSI 150KM
Podziękował: 88 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: Endrju »

Ja jeździłem na pirelinach i bardzo polecam.
Jest- Seat Ateca FL 1.5 TSI ACT DSG7 150KM Xperience
Był - Seat Ateca 1.4 TSI ACT DSG7 150KM Xcellence
Obrazek

Kubawojcik
Posty: 252
Rejestracja: 26 sty 2022, 19:16
Samochód: Ateca
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy

Re: Opony zimowe - oceny/opinie

Post autor: Kubawojcik »

Ja tylko Michelin. Polecam!

ODPOWIEDZ