Szybkie ? - szybkie odpowiedzi !

Dyskusje na temat Seata Ateca I generacji (2016-)
Online
Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1371
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 376 razy

Re: Szybkie ? - szybkie odpowiedzi !

Post autor: sailor 88 »

Teo pisze:
02 mar 2021, 18:41
Skorzystam :)
1. Właczając auto po nocnym postoju na parkingu przez 2-3 sekundy slysze wyrazne i glosne... chlupotanie. Jakbym przelewal wode z garnka do garnka. Tak ma byc ? :O
2. Temparatura oleju podchodzi mi do 102 st C (czasem 105) po dluzszym przebiegu przez miasto. Czy tak ma byc? To nie za wiele ?
1. W nagrzewnicy masz bąbel powietrza (nie odpowietrzyła się do końca przy napełnianiu), który z czasem się wchłonie i w zbiorniczku wyrównawczym zmniejszy się poziom płynu, który trzeba uzupełnić. To często się zdarza, tylko nie wszyscy wychwytują.

2. To prawidłowa temperatura oleju. W czasie upałów, przy prędkościach autostradowych 160-180 km/h temperatura może dochodzić do 120-125 *C.
Za ten post autor sailor 88 otrzymał podziękowanie:
Teo (02 mar 2021, 20:54)
Ocena: 5.26%


...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

Sponsor

Re: Szybkie ? - szybkie odpowiedzi !

Sponsor


Teo
Posty: 493
Rejestracja: 30 gru 2018, 0:09
Samochód: 2.0 TSI
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Re: Szybkie ? - szybkie odpowiedzi !

Post autor: Teo »

@Sailor, ok, tylko ad. 1: tego przez ~3 miesiace (od nowosci do teraz) nie było. A teraz jest... To nie powinno byc odwrotnie ? Ze od poczatku bulgocze, a potem przestaje po 3 miesiacach... ?

Online
Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1371
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 376 razy

Re: Szybkie ? - szybkie odpowiedzi !

Post autor: sailor 88 »

Teo pisze:
02 mar 2021, 21:05
@Sailor, ok, tylko ad. 1: tego przez ~3 miesiace (od nowosci do teraz) nie było. A teraz jest... To nie powinno byc odwrotnie ? Ze od poczatku bulgocze, a potem przestaje po 3 miesiacach... ?
Teoretycznie powinno być tak jak piszesz, ale z bulgotaniem jest różnie, albo wcale go nie ma. Powietrze może przemieszczać się w obrębie układu chłodzenia aż do całkowitego usunięcia. Według mojej teorii, powietrze to pochodzi z chłodnicy, która dobrze się odpowietrza dopiero po pełnym otwarciu termostatu obiegu dużego, co z reguły ma miejsce przy dużym obciążeniu cieplnym silnika (duża prędkość, upały, jazda w korku). Generalnie jest tak, że najczęściej w pierwszym półroczu po odebraniu auta, ludzie zgłaszają się do serwisu z powodu ubytku płynu w zbiorniczku, podejrzewając awarię, bo świeci kontrolka. Serwis uzupełnia płyn i po problemie. Ja u siebie dolewałem dwa razy.

P.S. Można próbować przyspieszyć odpowietrzenie, pozostawiając nagrzany silnik na biegu jałowym (z wyłączonym ogrzewaniem) do momentu załączenia się wentylatora chłodnicy, co świadczy o otwarciu termostatu. Wcześniej należy odkręcić korek wlewowy na zbiorniczku wyrównawczym (powoli i ostrożnie!!!) celem upuszczenia ciśnienia w układzie i wprowadzamy silnik kilka razy na wyższe obroty celem wymuszenia intensywnego przepływu i usunięcia powietrza.
Za ten post autor sailor 88 otrzymał podziękowanie:
Misiek (02 mar 2021, 23:59)
Ocena: 5.26%
...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

Awatar użytkownika
Orłoś
Posty: 122
Rejestracja: 30 maja 2018, 15:47
Lokalizacja: pomorskie
Samochód: Ateca Xcellence 2.0 TSI
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Re: Szybkie ? - szybkie odpowiedzi !

Post autor: Orłoś »

Odbierałem samochód w lutym i przez pierwsze 3 miesiące poziom płynu był OK. Jak dałem mu w palnik w maju na A1 poziom od razu spadł i musiałem dosyć dużo dolać, także twoja teoria (moja też) została potwierdzona w praktyce. Z ciekawości Sailor co wlewasz? Byle jakie Borygo czy zgodne ze specyfikacją VW? Ciekaw jestem czy ma to znaczenie, bo ja wlałem G13 VW i nie wiem czy to nie strata kasy...
Ateca Xcellence | 2.0 TSI 190KM | DSG7 | 4Drive | Magnetic Brown | Felgi 18" PERFORMANCE 36/2 MACHINED | Felgi 17" ABRERA II | Alcantara Black | Panorama | Comfort Assistant Plus | Podgrzewana przednia szyba | Navi | Elektryczna klapa bagażnika | Widok 360 | Ładowanie Qi | VC

Online
Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1371
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 376 razy

Re: Szybkie ? - szybkie odpowiedzi !

Post autor: sailor 88 »

Orłoś pisze:
02 mar 2021, 23:02
Ciekaw jestem czy ma to znaczenie, bo ja wlałem G13 VW i nie wiem czy to nie strata kasy...
Ma znaczenie i ja dolewam tylko oryginalny G13. Pod względem właściwości przeciwkrzepliwych wszystkie płyny są porównywalne, ale pod kątem właściwości antykorozyjnych już nie. Każdy producent dodaje swój autorski pakiet, lepszy lub gorszy, oparty na różnych komponentach, a współczesne chłodnice i nagrzewnice są cienkościenne a termostaty i pompy delikatne więc szybko korodują. Warto też co 5 lat wymienić płyn chłodzący w całości, bo z czasem traci właściwości antykorozyjne, nie tracąc właściwości przeciwmroźnych.
Za ten post autor sailor 88 otrzymał podziękowanie:
Misiek (03 mar 2021, 0:01)
Ocena: 5.26%
...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

Awatar użytkownika
greg_the_lazy
Posty: 423
Rejestracja: 17 kwie 2018, 21:06
Lokalizacja: Janki, Falenty Nowe
Samochód: Ateca FR 1.4 TSI 7DSG - Rodium Grey
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 27 razy

Re: Szybkie ? - szybkie odpowiedzi !

Post autor: greg_the_lazy »

No i się dowiedziałem, że pierwszy przegląd jest do 2 lat lub 30k, a każdy następny Carsed ustawia na 1 rok lub 30k. Jeżeli chodzi o wymianę oleju to co 2 lata lub 30k.
Ateca FR 1.4 TSI 7DSG - Rodium Grey

Tomektr
Posty: 99
Rejestracja: 24 cze 2018, 14:01
Samochód: Seat Leon FR
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Szybkie ? - szybkie odpowiedzi !

Post autor: Tomektr »

greg_the_lazy pisze:
03 mar 2021, 12:18
No i się dowiedziałem, że pierwszy przegląd jest do 2 lat lub 30k, a każdy następny Carsed ustawia na 1 rok lub 30k. Jeżeli chodzi o wymianę oleju to co 2 lata lub 30k.
To jest normalny cyklu przeglądów olejowych LL i gwarancyjnych w grupie VAG w samochodach że tak powiem "cywilnych" ;)

Awatar użytkownika
greg_the_lazy
Posty: 423
Rejestracja: 17 kwie 2018, 21:06
Lokalizacja: Janki, Falenty Nowe
Samochód: Ateca FR 1.4 TSI 7DSG - Rodium Grey
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 27 razy

Re: Szybkie ? - szybkie odpowiedzi !

Post autor: greg_the_lazy »

Tomektr pisze:
03 mar 2021, 21:09
To jest normalny cyklu przeglądów olejowych LL i gwarancyjnych w grupie VAG w samochodach że tak powiem "cywilnych" ;)
Myślałem, że LL dotyczy także przeglądów auta. :) Wszystko Pani "Asystentka Serwisu" mi wyjaśniła telefonicznie. :) Jestem umówiony na przegląd, a przy okazji śmignę sobie Formentorem 2.0/310KM :D
Ateca FR 1.4 TSI 7DSG - Rodium Grey

mczelny2401
Posty: 380
Rejestracja: 24 lip 2019, 10:17
Samochód: LEON FR 2.0 TSI 190
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 34 razy

Re: Szybkie ? - szybkie odpowiedzi !

Post autor: mczelny2401 »

Ja mam ustawiony przegląd za 2 lata lub 30 tys więc już sam zgłupiałem jak to jest :roll:

Awatar użytkownika
greg_the_lazy
Posty: 423
Rejestracja: 17 kwie 2018, 21:06
Lokalizacja: Janki, Falenty Nowe
Samochód: Ateca FR 1.4 TSI 7DSG - Rodium Grey
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 27 razy

Re: Szybkie ? - szybkie odpowiedzi !

Post autor: greg_the_lazy »

mczelny2401 pisze:
04 mar 2021, 8:11
Ja mam ustawiony przegląd za 2 lata lub 30 tys więc już sam zgłupiałem jak to jest :roll:
a miałeś już pierwszy przegląd od zakupu auta?
Ateca FR 1.4 TSI 7DSG - Rodium Grey

ODPOWIEDZ