Szybkie ? - szybkie odpowiedzi !

Dyskusje na temat Seata Ateca I generacji (2016-)
Rafiner
Posty: 813
Rejestracja: 07 paź 2018, 19:02
Samochód: Seat Ateca 1.5 TSI DSG FR
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowań: 82 razy

Re: Szybkie ? - szybkie odpowiedzi !

Post autor: Rafiner »

mczelny2401 pisze:
21 sty 2023, 16:14
Obstawiam na 100% że właśnie tak będzie i ja już 4 lata lata jeżdżę i obserwuję ....
U mnie cisza, ale obserwuje takie wątki. Właśnie to mnie martwi, że wszyscy wiedzą co jest, a i tak czekają aż się uwali. A zazwyczaj zrobi sie to rok po gwarancji.

Szybkie pytanie.

Czy jak dam na M1 czyli manual i zacznę podjeżdżać pod górkę, ale zacznie mi na zmianę buksować, to złapie przyczepność i znowu buksuje, miga kontrola trakcji itd, ale nie przełącza na inne biegi tylko ciągle M1, to jest to jakbym zapiął 1 bieg w manualu dawał gazu, ale nie wysprzęglał ? Chodzi mi o potencjalne męczenie sprzęgieł, ale tak jadąc raz zapnie i jest ok ?


Ateca 1.5 tsi DSG, Radium Grey, wersja FR + extrasy.

Sponsor

Re: Szybkie ? - szybkie odpowiedzi !

Sponsor


Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: Szybkie ? - szybkie odpowiedzi !

Post autor: Misiek »

Rafiner pisze:
22 sty 2023, 22:40
...
Czy jak dam na M1 czyli manual i zacznę podjeżdżać pod górkę, ale zacznie mi na zmianę buksować, to złapie przyczepność i znowu buksuje, miga kontrola trakcji itd, ale nie przełącza na inne biegi tylko ciągle M1, to jest to jakbym zapiął 1 bieg w manualu dawał gazu, ale nie wysprzęglał ? Chodzi mi o potencjalne męczenie sprzęgieł, ale tak jadąc raz zapnie i jest ok ?
Według mnie w trybie manual na pewno tak jest (bieg plus "zaciśnięte" sprzęgło) i nic sam nie zmienia (przy użyciu łopatek przełączenie w dół lub w górę jest chwilowe i zaraz automat przełącza "według uznania"), ale ja bym się bardziej martwił o koło dwumasowe, ponieważ tak jak piszesz na zmianę buksuje i łapie przyczepność i wtedy to jest duże zmienne obciążenie dla niego, a nie dla sprzęgła, bo ono trzyma mocno i się nie ślizga, a w kole są te sprężynki, które właśnie głównie ulegają awarii. Ja kilka lat temu tak miałem (w tym także już raz, ale w o wiele mniejszym stopniu niż wtedy), że na jakimś tam odcinku ruszania akurat podłoże było na zmianę bardzo śliskie i całkowicie przyczepne i wtedy wyraźnie czułem wręcz gwałtowne szarpanie całym samochodem zaraz po wjechaniu na to przyczepne. Także jeśli już trafi się na taką sytuację, to proponowałbym jak najmniej gazu i szukać "kierownicą" lewo / prawo mniej wyślizganego pasa, bo na pewno koło dwumasowe odwdzięczy Ci się dłuższą bezawaryjną eksploatacją.
Za ten post autor Misiek otrzymał podziękowanie:
Rafiner (23 sty 2023, 22:12)
Ocena: 5.26%
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

Rafiner
Posty: 813
Rejestracja: 07 paź 2018, 19:02
Samochód: Seat Ateca 1.5 TSI DSG FR
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowań: 82 razy

Re: Szybkie ? - szybkie odpowiedzi !

Post autor: Rafiner »

To fakt, nie pomyślałem o tym. W sumie gaz był stały, tylko na śliskim ślizgał i łapał przyczepność na zmianę. Niby to chwilę trwało30 sekund, z 5m, ale faktycznie koło dostało w dupę jak nigdy. Jeżdżę delikatnie na co dzien.
Oczywiście przy okazji wypomniałem żonie, że 4x4 by załatwiło sprawę, ale wówczas uległem argumentom, że skoro przyda się 2-3 razy w roku, to po co dopłacać. Trudno, mleko się rozlało :-D
Dzięki za zwrócenie uwagi.
Ateca 1.5 tsi DSG, Radium Grey, wersja FR + extrasy.

bartoszy
Posty: 1
Rejestracja: 07 lut 2023, 20:57
Samochód: Seat Ateca
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Szybkie ? - szybkie odpowiedzi !

Post autor: bartoszy »

Cześć!
Ateca z końcówki 2022. Przy odbiorze zobaczyłem że silnik nie ma górnej osłony. Wg dealera wszystkie po roku 2020 tak mają. Też tak macie w swoich czy ktoś mi tu kit wciska?
Silnik 1.5 tsi

Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: Szybkie ? - szybkie odpowiedzi !

Post autor: Misiek »

bartoszy pisze:
07 lut 2023, 21:02
Cześć!
Ateca z końcówki 2022. Przy odbiorze zobaczyłem że silnik nie ma górnej osłony. Wg dealera wszystkie po roku 2020 tak mają. Też tak macie w swoich czy ktoś mi tu kit wciska?
Silnik 1.5 tsi
Niestety potwierdzam i przyznaję (produkcja i odbiór grudzień), że mnie też to bardzo przeszkadza i przede wszystkim dziwi, bo jak to wygląda, nawet jeżeli ktoś rzadko podnosi maskę. Poza tym wydaje mi się, że ta osłona jednak choć trochę tłumi / rozprasza odgłosy pracy silnika. Powodem znów mogą być te wymuszone i całkowicie nieuzasadnione oszczędności.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

mc4
Posty: 8
Rejestracja: 21 gru 2022, 11:36
Samochód: Seat Ateca 1.5 150KM FR
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Szybkie ? - szybkie odpowiedzi !

Post autor: mc4 »

Panowie, dwa szybkie pytania:
1) Znacie jakiś szybki sposób na wyzerowanie licznika kilometrów 'trip'? Chodzi o to, co w starych autach zawsze zerowało się takim plastikiem przy licznikach.... Jedyna opcja jaką znalazłem to głęboko w ustawieniach auta, nie da się tego zrobić szybciej?

2) Udaje Wam się włączyć tryb 'żeglowania'? Mam 1.5TSI, DSG...przy trybie jazdy normal - jeszcze nigdy mi się nie załączył - nawet gdy delikatnie zdejmuję nogę z pedału gazu

flash
Posty: 283
Rejestracja: 30 lis 2022, 20:45
Samochód: Seat Ateca FR 1.5 TSI DSG7 FL 2022
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowań: 43 razy

Re: Szybkie ? - szybkie odpowiedzi !

Post autor: flash »

mc4 pisze:
08 lut 2023, 10:03
Panowie, dwa szybkie pytania:
1) Znacie jakiś szybki sposób na wyzerowanie licznika kilometrów 'trip'? Chodzi o to, co w starych autach zawsze zerowało się takim plastikiem przy licznikach.... Jedyna opcja jaką znalazłem to głęboko w ustawieniach auta, nie da się tego zrobić szybciej?

2) Udaje Wam się włączyć tryb 'żeglowania'? Mam 1.5TSI, DSG...przy trybie jazdy normal - jeszcze nigdy mi się nie załączył - nawet gdy delikatnie zdejmuję nogę z pedału gazu
Ad. 1: Z tego co wiem, to tylko zerowanie przez opcję w ustawieniach. Nie znalazłem informacji o innym sposobie.

Ad. 2: Tak, dość często się włącza, nawet po mieście. Ja mam kokpit cyfrowy, i na samej górze po prawej stronie ikonki, która wskazuje jaką mamy treść w centrum wyświetlacza, pojawia się ikonka ECO. Zauważyłem też, że jak ustawię na środku wyświetlacza wskazanie zasięgu w km, to w momencie włączenia trybu żeglowania pojawia się poniżej napis "Tryb 2-cylindrowy".

Bonifacy
Posty: 628
Rejestracja: 18 mar 2020, 12:27
Samochód: Seat Ateca 1.5 DSG Xperience
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowań: 55 razy

Re: Szybkie ? - szybkie odpowiedzi !

Post autor: Bonifacy »

flash pisze:
08 lut 2023, 10:13
1) Znacie jakiś szybki sposób na wyzerowanie licznika kilometrów 'trip'? Chodzi o to, co w starych autach zawsze zerowało się takim plastikiem przy licznikach.... Jedyna opcja jaką znalazłem to głęboko w ustawieniach auta, nie da się tego zrobić szybciej?
Ja zeruję licznik "trip" ustawiając go w centrum wyświetlacza przy tankowaniu i naciskając dłużej rolkę po prawej stronie kierownicy.

mc4 pisze:
08 lut 2023, 10:03
Ad. 2: Tak, dość często się włącza, nawet po mieście. Ja mam kokpit cyfrowy, i na samej górze po prawej stronie ikonki, która wskazuje jaką mamy treść w centrum wyświetlacza, pojawia się ikonka ECO. Zauważyłem też, że jak ustawię na środku wyświetlacza wskazanie zasięgu w km, to w momencie włączenia trybu żeglowania pojawia się poniżej napis "Tryb 2-cylindrowy".
Nawet jak ikonka ECO się nie pojawia, na włączony tryb żeglowania wskazuje także brak oznaczenia biegu na wskaźniku - zamiast D7 czy E7 pojawia się samo D lub E bez liczby. Tak przynajmniej przy automatycznej skrzyni biegów.

Awatar użytkownika
Endrju
Moderator
Posty: 3725
Rejestracja: 11 maja 2017, 0:50
Lokalizacja: Świdwin
Samochód: Seat Ateca FL 1.5 TSI 150KM
Podziękował: 88 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy

Re: Szybkie ? - szybkie odpowiedzi !

Post autor: Endrju »

Potwierdzam , robię tak samo prawa rolką wyszukuje wskazania na zegarach trip i przy wciśnięciu ok 2-3 sekund prawej rolki żeruje się licznik dzienny.
Ad.2 napis żeglowanie pojawia się tylko jeśli mamy ustawiony tryb Eco i w DSG jest sama literka D oraz obrotomierz wskazuje obroty biegu jałowego, natomiast w trybie normal tylko literka D i obroty jałowe. U góry ilokna Eco w kółku to informacja że włączył się system ACT czyli 2-cylindrowy.
Jest- Seat Ateca FL 1.5 TSI ACT DSG7 150KM Xperience
Był - Seat Ateca 1.4 TSI ACT DSG7 150KM Xcellence
Obrazek

flash
Posty: 283
Rejestracja: 30 lis 2022, 20:45
Samochód: Seat Ateca FR 1.5 TSI DSG7 FL 2022
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowań: 43 razy

Re: Szybkie ? - szybkie odpowiedzi !

Post autor: flash »

Bonifacy pisze:
08 lut 2023, 10:35
Ja zeruję licznik "trip" ustawiając go w centrum wyświetlacza przy tankowaniu i naciskając dłużej rolkę po prawej stronie kierownicy.
Racja, zapomniałem o tym.
Endrju pisze:
08 lut 2023, 10:52
Ad.2 napis żeglowanie pojawia się tylko jeśli mamy ustawiony tryb Eco i w DSG jest sama literka D oraz obrotomierz wskazuje obroty biegu jałowego, natomiast w trybie normal tylko literka D i obroty jałowe. U góry ilokna Eco w kółku to informacja że włączył się system ACT czyli 2-cylindrowy.
A tryb żeglowania to nie to samo co tryb 2-cylindrowy? :P Chyba na tym to właśnie polega, że są odłączane cylindry.

Na zdjęciu widać:
1. ikonka ECO na górze
2. napis "Tryb 2-cylindrowy"
3. skrzynia biegów w D6 (na lewej krawędzi zdjęcia)

Obrazek

ODPOWIEDZ