Seat Ateca, a warunki zimowe

Dyskusje na temat Seata Ateca I generacji (2016-)
Awatar użytkownika
Orłoś
Posty: 122
Rejestracja: 30 maja 2018, 15:47
Lokalizacja: pomorskie
Samochód: Ateca Xcellence 2.0 TSI
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Re: Seat Ateca, a warunki zimowe

Post autor: Orłoś »

Generalnie te wszystkie szczotki z marketów, co tu wpisujecie OKRUTNIE rysują lakier, także jak komuś zależy to najlepiej Vikan. To profesjonalne narzędzia, używane przez deatailerów. Ja używam szczotki do śniegu (super delikatny włos) i szczotek do felg. Polecam


Ateca Xcellence | 2.0 TSI 190KM | DSG7 | 4Drive | Magnetic Brown | Felgi 18" PERFORMANCE 36/2 MACHINED | Felgi 17" ABRERA II | Alcantara Black | Panorama | Comfort Assistant Plus | Podgrzewana przednia szyba | Navi | Elektryczna klapa bagażnika | Widok 360 | Ładowanie Qi | VC

Sponsor

Re: Seat Ateca, a warunki zimowe

Sponsor


Kubawojcik
Posty: 252
Rejestracja: 26 sty 2022, 19:16
Samochód: Ateca
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy

Re: Seat Ateca, a warunki zimowe

Post autor: Kubawojcik »

Kwestia odpowiedniej predkosci i wszystko ladnie zdmuchuje :) nie bede drapal lakieru. Wole mandat.

flash
Posty: 283
Rejestracja: 30 lis 2022, 20:45
Samochód: Seat Ateca FR 1.5 TSI DSG7 FL 2022
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowań: 43 razy

Re: Seat Ateca, a warunki zimowe

Post autor: flash »

Kubawojcik pisze:
13 gru 2022, 12:10
Kwestia odpowiedniej predkosci i wszystko ladnie zdmuchuje :) nie bede drapal lakieru. Wole mandat.
Tak, szczególnie przy mokrym śniegu...

Mało to odpowiedzialne i empatyczne podejście...
Za ten post autor flash otrzymał podziękowanie:
Misiek (14 gru 2022, 0:05)
Ocena: 5.26%

Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: Seat Ateca, a warunki zimowe

Post autor: Misiek »

Kubawojcik pisze:
13 gru 2022, 12:10
Kwestia odpowiedniej predkosci i wszystko ladnie zdmuchuje :) nie bede drapal lakieru. Wole mandat.
A widziałeś kiedyś nagrania z kamerek samochodowych na YT jak z poprzedzającego pojazdu (głównie dostawcze i TIR'y) spada z dachu taki lód i śnieg na przednią szybę i co się z nią dzieje ? Jeśli nie, to szczerze polecam, bo warto. Pomyśl późnej, że to Ty jedziesz za takim samochodem i to Twoja szyba jest do wymiany, oczywiście z Twojego OC / AC, bo przecież "sprawcy" raczej nie złapiesz, nie zatrzymasz, tym bardziej z pękniętą szybą. A jak to Ty komuś uszkodzisz szybę swoim lodem i uda mu się dogonić Cię, to naprawa idzie z Twojego OC lub AC i wtedy wszystkie wypracowane dotychczas zniżki idą pa, pa. Czy na prawdę jesteś w stanie zaryzykować mandat 3000 zł i do tego jeszcze sporo punktów karnych na swoim koncie ? Poza tym, jeżeli tak bardzo szkoda Ci lakieru (nie słyszałem, nie czytałem jeszcze żeby ktoś widocznie uszkodził sobie lakier podczas odśnieżania), to zawsze możesz dać do oklejenia (oczywiście jak już będzie ciepło, będzie jak znalazł na następny sezon zimowy) na przykład samą maskę i dach bezbarwną folią zabezpieczającą PPF i wtedy możesz już spokojnie zgarniać śnieg bez obawy o uszkodzenie. Jak się dobrze poszuka, to w cenie podobnej jak mandat da się znaleźć.
Ostatnio zmieniony 14 gru 2022, 1:41 przez Misiek, łącznie zmieniany 1 raz.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: Seat Ateca, a warunki zimowe

Post autor: Misiek »

Byłem dzisiaj u dealera podrzucić koła i pooglądałem sobie jeszcze raz swojego "białaska" (za jakiś czas "pomarańczkę") jak tam biedak stoi na mrozie i śniegu i marznie. Podczas tych oględzin przypomniałem sobie, że jakiś czas temu ktoś pisał, że pomiędzy szybami bocznymi i drzwiami, na zewnątrz, jest jakaś szczelina, z której bardzo trudno jest usunąć śnieg, czy lód, że niby zaoszczędzili na choćby najmniejszej uszczelce. Poza tym że po opuszczeniu i podniesieniu szyby podczas deszczu przez ten brak uszczelki krople pozostają na szybie. No więc chyba coś zmienili, bo w moim już jest, delikatna i mała (mogłaby być większa i grubsza, jak w Galaxy), ale najważniejsze że jednak jest i choć trochę chroni.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

coulomb
Posty: 91
Rejestracja: 27 lis 2021, 16:53
Samochód: Seat Ateca Style 1.5 TSI DSG
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Re: Seat Ateca, a warunki zimowe

Post autor: coulomb »

Kilka obserwacji z mojej strony...

Przeklinam ze wszystkich sił mojego sprzedawcę, który "się pomylił" i nie wklepał do zamówienia produkcyjnego podgrzewanej przedniej szyby, którą zamówiłem.

Fabryczne dywaniki gumowe Seata kompletnie nie nadają się na warunki śniegowe.

Cieszę się, że zamówiłem podgrzewaną kierownicę - super sprawa.

Im bardziej Ci się wydaje, że Twój "SUV" FWD jest wyżej zawieszony tym dalej musisz go iść odkopywać ;). Próbowałem dzisiaj wjechać na nieodśnieżoną działkę, no i się zakopałem. Główny problem polegał na tym, że Ateca wcale nie ma dużego prześwitu i się zawiesiłem na śniegu. Ciemno było, mam nadzieję, że nie uszkodziłem tych plastikowych płyt podłogowych. Ma ktoś doświadczenie na ile one są solidne, elastyczne i dobrze zamontowane?

W zimie nie sprawdzają się za bardzo felgi "mało ramienne" - po przebojach w śniegu poprzyklejał się on pomiędzy 5 ramionami moich felg, przez co koła straciły wyważenie - nie dało rady jechać więcej niż 90km/h na autostradzie.

Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: Seat Ateca, a warunki zimowe

Post autor: Misiek »

coulomb pisze:
14 gru 2022, 1:59
...
Przeklinam ze wszystkich sił mojego sprzedawcę, który "się pomylił" i nie wklepał do zamówienia produkcyjnego podgrzewanej przedniej szyby, którą zamówiłem.
...
Nie wiem czy czytałeś wcześniejsze moje posty, ale miałem tak samo i nie wziąłem, dla mnie to było za ważne, żeby zrezygnować. Po dealerze, który dawał "tylko" 2k rabatu (poza korektą faktury o wartość tego grzania), wmieszał się importer i dawał niecałe 10k, więc zamówili następny, tym razem już "kompletny" i czekałem tylko niecałe dwa miesiące. Inni także chwalą, więc chyba było warto, i to bez 2k lub nawet i 10k w kieszeni. Samochód kupuje się na lata, a żal i złość byłyby niewspółmierne do zysku / wartości upustu, szczególnie jak musiałbym przez następne lata skrobać szybę.
Fabryczne dywaniki gumowe Seata kompletnie nie nadają się na warunki śniegowe.
...
Czy masz na myśli ten wzór z bieżnikiem opony ? Bo taki właśnie najbardziej mi się podobał i udało mi się go wytargować jako gratis. A czemu się nie nadają, co konkretnie im dolega ?
...
W zimie nie sprawdzają się za bardzo felgi "mało ramienne" - po przebojach w śniegu poprzyklejał się on pomiędzy 5 ramionami moich felg, przez co koła straciły wyważenie - nie dało rady jechać więcej niż 90km/h na autostradzie.
Co rozumiesz pod pojęciem "felgi mało ramienne" ? Ja wybrałem takie siedmioramienne, Autec Tallin, i mają cienkie ramiona, do 5 cm maks ?
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

Awatar użytkownika
rybsko
Posty: 341
Rejestracja: 19 kwie 2021, 17:12
Lokalizacja: Pomorskie
Samochód: Ateca FR TSI 2.0 FL
Podziękował: 43 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy

Re: Seat Ateca, a warunki zimowe

Post autor: rybsko »

Misiek pisze:
14 gru 2022, 2:52
Czy masz na myśli ten wzór z bieżnikiem opony ? Bo taki właśnie najbardziej mi się podobał i udało mi się go wytargować jako gratis. A czemu się nie nadają, co konkretnie im dolega ?
Oryginały są bardzo ładne, ale prawie pozbawione rantów, przez co mogą mieć problemy z utrzymaniem w miejscu kałuży powstałej z naniesionego śniegu. Przynajmniej tak wiele osób pisało. Tymczasem oryginały od Karoq'a mają ranty na 2cm, albo i więcej, i pasują jak ulał. Mam, polecam, mogę cyknąć fotkę.
Misiek pisze:
14 gru 2022, 2:52
Co rozumiesz pod pojęciem "felgi mało ramienne" ? Ja wybrałem takie siedmioramienne, Autec Tallin, i mają cienkie ramiona, do 5 cm maks ?
Generalnie chodzi o felgi z dużymi przestrzeniami otwartymi. Pięcioramienne mają najprawdopodobniej najwięcej takiego "światła".
Ostatnio zmieniony 14 gru 2022, 13:58 przez rybsko, łącznie zmieniany 1 raz.
Za ten post autor rybsko otrzymał podziękowanie:
Misiek (14 gru 2022, 10:02)
Ocena: 5.26%

Bonifacy
Posty: 628
Rejestracja: 18 mar 2020, 12:27
Samochód: Seat Ateca 1.5 DSG Xperience
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowań: 55 razy

Re: Seat Ateca, a warunki zimowe

Post autor: Bonifacy »

Też żałuję, że nie zamówiłem szyby podgrzewanej. Kiedyś miałem taką w Meganie (z drucikami, ale nie przeszkadzało bardzo) - bardzo fajna sprawa. Gdy zamawiałem Atekę, miałem garaż, teraz go straciłem i widzę, jak bardzo szyba by się przydała.

Przypominam, że o dywanikach gumowych dobrych na zimowe warunki mamy pożyteczne informacje: https://www.ateca-klub.pl/forum/viewtop ... iki+gumowe

a także tutaj:
https://www.ateca-klub.pl/forum/viewtop ... 027#p27027

Awatar użytkownika
rybsko
Posty: 341
Rejestracja: 19 kwie 2021, 17:12
Lokalizacja: Pomorskie
Samochód: Ateca FR TSI 2.0 FL
Podziękował: 43 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy

Re: Seat Ateca, a warunki zimowe

Post autor: rybsko »

Zdjęcie dolnej krawędzi okna, gdzie gromadzi się nadmiar wody. Jak widać problem nie jest gigantyczny przy samym mrozie, choć nadal mogłoby tam nic nie zamarzać... Kiedy pisałem o tym kilka dni temu pierwszy raz, to przy mokrych marznących opadach śniegu nagromadziło się tam lodu na mniej więcej 5-8 grubości tego, co teraz widać... Poza tym miejscem i wycieraczkami, auto czyste.

Obrazek

ODPOWIEDZ