Seat Ateca, a warunki zimowe

Dyskusje na temat Seata Ateca I generacji (2016-)
Awatar użytkownika
rybsko
Posty: 346
Rejestracja: 19 kwie 2021, 17:12
Lokalizacja: Pomorskie
Samochód: Ateca FR TSI 2.0 FL
Podziękował: 43 razy
Otrzymał podziękowań: 54 razy

Seat Ateca, a warunki zimowe

Post autor: rybsko »

Jak Waszym zdaniem Ateca jest przygotowana na warunki zimowe?

Ja dziś miałem pierwsze spotkanie z zimą (narazie bardzo łagodną, ale lekki minus plus śnieg) i na gorąco widzę to tak:
- Podgrzewanie siedzeń działa bardzo dobrze jak już się rozgrzeje, ale potrzebuje baaaaaardzo dużo czasu (więcej, niż we wszystkich znanych mi autach),
- Podgrzewanie kierownicy działa podobnie, jak siedzenia, cały wieniec prawie równo podgrzany, ale długo trzeba czekać,
- Podgrzewanie przedniej szyby (Clima Coat) - bardzo pozytywnie, bardzo szybka skuteczna reakcja,
- Ogrzewanie tylnej szyby - po prostu prawidłowe,
- Podgrzewanie lusterek zewnętrznych - ciężko tu ocenić czas, ale przynajmniej dla powierzchni lusterka robi swoje, byłem z tego zadowolony nawet latem,
- Opuszczanie szyb przednich, a śnieg - tragedia, prawie gwarancja wpadnięcia większości do środka...

Ogrzewanie postojowe - opisałem w dedykowanym wątku tutaj

Zauważyłem też zupełnie przypadkiem, że pomiędzy dolną krawędzią szyby i komorą silnika jest swoista rynna, której kanały odpływowe bardzo łatwo się zatykają, zapewne najłatwiej w okresie jesiennym, i wówczas zbiera się tam olbrzymia ilość wody. Nie zwróciłem na to wcześniej uwagi. Będzie trzeba tego zimą pilnować.
Za ten post autor rybsko otrzymał podziękowanie:
Misiek (19 lis 2022, 15:18)
Ocena: 5.26%



Sponsor

Seat Ateca, a warunki zimowe

Sponsor


Bonifacy
Posty: 630
Rejestracja: 18 mar 2020, 12:27
Samochód: Seat Ateca 1.5 DSG Xperience
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podziękowań: 56 razy

Re: Seat Ateca, a warunki zimowe

Post autor: Bonifacy »

A jak ogrzewanie samochodu normalne? Ja bym powiedział, że w miarę szybko robi się ciepło we wnętrzu po uruchomieniu silnika.

Misiek
Posty: 2432
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 744 razy
Otrzymał podziękowań: 1195 razy

Re: Seat Ateca, a warunki zimowe

Post autor: Misiek »

Bonifacy pisze:
19 lis 2022, 13:34
A jak ogrzewanie samochodu normalne? Ja bym powiedział, że w miarę szybko robi się ciepło we wnętrzu po uruchomieniu silnika.
"w miarę szybko", czyli w minutach ile, mniej więcej ? Pytam, bo w Galaxy mam fabryczne elektryczne dogrzewanie (prawdopodobnie z powodu diesla) i nawet przy minus kilkunastu mam ciepełko w nawiewach (na początku tylko lekko wyczuwalne, ale wyraźnie już jest) już po dwóch minutach maksymalnie. Oczywiście po wejściu do auta zawsze od razu wtedy odpalam silnik żeby jak najszybciej się grzało.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

kapelusznik
Posty: 99
Rejestracja: 25 paź 2022, 11:11
Lokalizacja: Poznań
Samochód: Seat Ateca Reference 1.0 TSI
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Seat Ateca, a warunki zimowe

Post autor: kapelusznik »

Nie wiem jak w minutach ale Ateca 1.0 w porównaniu to Fabii 1.6 TDI zaczyna grzać kabinę nieskończenie szybciej ;-)

Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1374
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 84 razy
Otrzymał podziękowań: 383 razy

Re: Seat Ateca, a warunki zimowe

Post autor: sailor 88 »

kapelusznik pisze:
19 lis 2022, 15:33
Nie wiem jak w minutach ale Ateca 1.0 w porównaniu to Fabii 1.6 TDI zaczyna grzać kabinę nieskończenie szybciej ;-)
To pewnie nie było nagrzewnicy elektrycznej w Twojej Fabii, bo u mnie w Atece 1,6 TDI, ciepłe powietrze z nawiewów leci praktycznie zaraz po uruchomieniu silnika, właśnie za sprawą wspomnianej nagrzewnicy, bo sam silnik rzeczywiście grzeje się wolniej niż TSI. Można to włączyć/wyłączyć w menu, są też trzy poziomy intensywności ogrzewania, więc wbrew pozorom, korzystając z tego, w kabinie Diesel'ka można mieć szybciej ciepło niż w benzynie.
Za ten post autor sailor 88 otrzymał podziękowanie:
Misiek (19 lis 2022, 16:11)
Ocena: 5.26%
...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

Misiek
Posty: 2432
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 744 razy
Otrzymał podziękowań: 1195 razy

Re: Seat Ateca, a warunki zimowe

Post autor: Misiek »

sailor 88 pisze:
19 lis 2022, 15:57
kapelusznik pisze:
19 lis 2022, 15:33
Nie wiem jak w minutach ale Ateca 1.0 w porównaniu to Fabii 1.6 TDI zaczyna grzać kabinę nieskończenie szybciej ;-)
To pewnie nie było nagrzewnicy elektrycznej w Twojej Fabii, bo u mnie w Atece 1,6 TDI, ciepłe powietrze z nawiewów leci praktycznie zaraz po uruchomieniu silnika, właśnie za sprawą wspomnianej nagrzewnicy, bo sam silnik rzeczywiście grzeje się wolniej niż TSI. Można to włączyć/wyłączyć w menu, są też trzy poziomy intensywności ogrzewania, więc wbrew pozorom, korzystając z tego, w kabinie Diesel'ka można mieć szybciej ciepło niż w benzynie.
To może da się to "przenieść" do benzyny, bo bardzo sobie to u siebie aktualnie cenę i będzie mi tego brakowało.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

kapelusznik
Posty: 99
Rejestracja: 25 paź 2022, 11:11
Lokalizacja: Poznań
Samochód: Seat Ateca Reference 1.0 TSI
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Seat Ateca, a warunki zimowe

Post autor: kapelusznik »

Ewidentnie tego nie było.
W Atece benzynowej też nie ma.
Ale szybkość nagrzewania mi odpowiada tym bardziej że mam garaż :-P

Co do Ateki w warunkach zimowych dzisiaj.
Całoroczne spisują się w porządku - sprawdzone na śniegu, lodzie i błocie - wszystko to miałem dzisiaj na osiedlu w zależności jaką droga ;-)

Trochę śnieg z dachu się wsypuję do środka mocno więc trzeba będzie pamiętać żeby oczyścić ten kawałek dachu przed otwarciem drzwi :-P

Awatar użytkownika
Endrju
Moderator
Posty: 3725
Rejestracja: 11 maja 2017, 0:50
Lokalizacja: Świdwin
Samochód: Seat Ateca FL 1.5 TSI 150KM
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy

Re: Seat Ateca, a warunki zimowe

Post autor: Endrju »

To może się i ja wypowiem mając porównanie z dwóch Atec. Uważam że w poprzedniej Atecę szybciej działała przednia szyba ta z drucikami, oraz jak stwierdził kolega wyżej fotel i kiera stanowczo dłużej się nagrzewają. Jak wspominałem w innym wątku jeździłem testowo Renault Arkana i fotel i kiera grzała o wiele szybciej niż w Atece. Odnośnie ogrzewania w kabinie to TSI grzeje szybko bo po ok 2-3 minutach leci już letnie powietrze a po przejechaniu ok 5km jest wyraźnie ciepłej w aucie.
Jest- Seat Ateca FL 1.5 TSI ACT DSG7 150KM Xperience
Był - Seat Ateca 1.4 TSI ACT DSG7 150KM Xcellence
Obrazek

Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1374
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 84 razy
Otrzymał podziękowań: 383 razy

Re: Seat Ateca, a warunki zimowe

Post autor: sailor 88 »

Misiek pisze:
19 lis 2022, 16:12
To może da się to "przenieść" do benzyny, bo bardzo sobie to u siebie aktualnie cenę i będzie mi tego brakowało.
Teoretycznie jest to możliwe...bo ten elektryczny element grzejny jest w autach z TDI po prostu dokładany do wymiennika ciepła zasilanego płynem chłodniczym, a w autach z silnikami benzynowymi jest puste po nim miejsce. Ale dalej zaczynają się schody...należałoby wymienić alternator na inny (większej mocy), dołożyć specjalną wiązkę przewodów zasilających (o dużym przekroju), zakodować, albo nawet wymienić sterownik "klimatronika" itp.

Tak wygląda ten element:


Obrazek
Za ten post autor sailor 88 otrzymał podziękowanie:
Misiek (19 lis 2022, 22:41)
Ocena: 5.26%
...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

mczelny2401
Posty: 381
Rejestracja: 24 lip 2019, 10:17
Samochód: LEON FR 2.0 TSI 190
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Re: Seat Ateca, a warunki zimowe

Post autor: mczelny2401 »

Swego czasu Leony z tymi grzałkami omal nie spłonęły taki to generowało pobór prądu ;)

ODPOWIEDZ