Kamera samochodowa rejestrator

Dyskusje na temat Seata Ateca I generacji (2016-)
xipil
Posty: 120
Rejestracja: 30 sty 2019, 21:35
Samochód: Ateca
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Kamera samochodowa rejestrator

Post autor: xipil »

Zdjęcia z niemieckiego forum, zaczynamy od góry od strony drzwi, tam jest niby mała zapadka.

ObrazekObrazekObrazek



Sponsor

Re: Kamera samochodowa rejestrator

Sponsor


Luk4as
Posty: 848
Rejestracja: 09 sie 2017, 21:00
Samochód: Skoda
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 27 razy

Re: Kamera samochodowa rejestrator

Post autor: Luk4as »

To tylko we Wrocławiu. W reszcie Polski cisza i spokój ...

Barton
Posty: 131
Rejestracja: 11 lip 2018, 7:18
Samochód: Ateca FR 1.4 4Drive DSG
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: Kamera samochodowa rejestrator

Post autor: Barton »

KuteK pisze:
17 kwie 2019, 23:31
Barton pisze:
17 kwie 2019, 19:59
greg_the_lazy pisze:
17 kwie 2019, 17:53
Wybór padł na Mio Mi Muve J60

Kamerkę tak zamontowałem, że prawie się zlewa z lusterkiem wstecznym.
Możesz zrobić zdjęcie zamontowanej kamery od środka i z zewnątrz?
Myślałem właśnie nad Mio J85, a chyba wymiarowo jest to to samo co J60.
Z góry dzięki.
Ja właśnie zamówiłem wczoraj J85 ze względu na to, że jest mała i subtelna. Zamontuję na dniach jak ktoś mi podpowie jak zdjąć słupek :D
Jak już będziesz "po" to pochwal się zdjęciami, jestem ciekaw czy można ją jakoś ładnie wkomponować za lusterko :)

KuteK
Posty: 28
Rejestracja: 09 wrz 2018, 20:13
Lokalizacja: Lublin
Samochód: Ateca FR 2.0 TSI DSG 4Drive
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Kamera samochodowa rejestrator

Post autor: KuteK »

Barton pisze:
18 kwie 2019, 12:33
Jak już będziesz "po" to pochwal się zdjęciami, jestem ciekaw czy można ją jakoś ładnie wkomponować za lusterko :)
Miałem nie robić dokumentacji ale specjalnie dla Ciebie się poświęciłem :P

Tak jak wcześniej pisałem kamera to Mio Mivue J85. Odnośnie samej kamery to jestem w połowie zadowolony - jakość nagrań jak i samej kamery jest ok, montaż, wymiary itp. świetne i niewiele więcej można by oczekiwać. Problem pojawia się dopiero w przypadku oprogramowania. Aplikacja do obsługi kamery ma 2.1/5 gwiazdek w sklepie play i to już o czymś świadczy... Moje telefony z androidem w wersji 9 nie łączą się z kamerą, dopiero na jakimś starszym telefonie udało mi się połączyć. To by był jeden z minusów natomiast drugi to taki, że nie podoba mi się działanie przycisku nagrywania zdarzeń - nagranie zaczyna się dosłownie ze 3-4 sekundy przed naciśnięciem przycisku. Wolałbym opcję gdzie przy nagrywaniu ciągłym oznacza ostatnie kilkanaście sekund jako ważne i nie do usunięcia. Oczywiście można samemu dobrać się do tych nagrań i je sobie skopiować zanim zostaną nadpisane ale po co utrudniać coś co powinno być proste... Mam nadzieję, że z czasem te mankamenty poprawią.

Odnośnie samego montażu - wybrałem sposób najbardziej estetyczny jaki się dało :P

Zdjęcie wszystkich plastików, które demontowałem. Być może komuś się przyda umiejscowienie zatrzasków:
Obrazek

Po zdjęciu bocznej zaślepki deski rozdzielczej ukazuje się nam miejsce w którym prawdopodobnie Anglicy mają wyłącznik poduszki pasażera. (tak, wiem, że brudno ale najpierw instalowałem kamerę, a potem sprzątałem. W odwrotnej kolejności mógłbym znowu nabrudzić :P)
Obrazek

Ja wykorzystałem to miejsce do schowania adaptera zasilania, który podłączyłem do bezpieczników.
Obrazek

Zdjęcie plastikowej osłony słupka A jest prostsze niż się wydaje. Wystarczy u góry pociągnąć prostopadle do powierzchni słupka i niechcący odpinamy 3 zaczepy za jednym zamachem :P Zostaje odpiąć wtyczkę od głośnika. Znajdziemy tu faktycznie ogromną ilość miejsca na przeciągnięcie kabla zasilania.
Obrazek

Kamerę chciałem podłączyć bez trybu parkingowego więc powinna uruchamiać się razem ze stacyjką. Na początku planowałem podpiąć się pod bezpiecznik od tylnej wycieraczki (ten większy niebieski 15A) jednak sąsiadujące bezpieczniki powodowały, że przejściówka się nie mieściła. Po znalezieniu następnych kandydatów wybór padł na bezpiecznik 20A od gniazda 12V. W kilku miejscach natknąłem się na informację, że w VAGu gniazdo 12V działa niezależnie od stacyjki co mnie trochę zdziwiło, bo moje działa po przekręceniu kluczyka. Fabrycznie bezpiecznik od 12V był wpięty o jedno "miejsce" niżej niż pozostałe (ten dolny duży żółty) co też jest wbrew wszystkim schematom, które znalazłem. Może to jest powód działania gniazda 12V po stacyjce? W każdym bądź razie jest mi to na rękę.
Obrazek

Tutaj po podpięciu przejściówki zamiast bezpiecznika oraz masy pod najbliższą śrubę.
Obrazek

Tak się kamera prezentuje z zewnątrz - musicie sobie powiększyć bo ni cholery nie szło zrobić zdjęcia tak, żeby było coś więcej widać. Ogólnie kamera "zlewa" się z lusterkiem i trzeba z bliska się przyjrzeć, żeby ją zauważyć.
Obrazek

Widok z miejsca kierowcy - kamera chowa się za lusterkiem i widać sam uchwyt. Widać też jedyny fragment kabla, który jest na wierzchu (nie chciałem rozbierać i dziurawić osłony lusterka bo wydaje się delikatna). Może w przyszłości spróbuję wymyślić jakiś patent, żeby kabel przylegał do osłony lusterka tak, żeby było jeszcze estetyczniej :) Kabel da się spokojnie wcisnąć pomiędzy szybę, a podsufitkę. W miejscu, w którym osłona lusterka łączy się z podsufitką też nie ma problemu.
Obrazek

Widok z tylnego siedzenia.
Obrazek

Osobiście jestem zwolennikiem oryginalnego wyglądu wnętrza i jak najmniejszej ilości dokładanych gratów stąd taki, a nie inny wybór kamery. Wyszło nieźle, lepiej się chyba nie dało :)

edit: Faktycznie wynalazłem w internecie informację na temat bezpiecznika od gniazda zapalniczki - nie bez powodu jest niżej. Według tego co wyczytałem bezpiecznik w takiej pozycji jak u mnie = gniazdo 12v po stacyjce. Bezpiecznik równo z pozostałymi = 12v na stałe. Fajny patent dla kogoś, kto chciałby mieć odwrotnie niż ma fabrycznie :)

xipil
Posty: 120
Rejestracja: 30 sty 2019, 21:35
Samochód: Ateca
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Kamera samochodowa rejestrator

Post autor: xipil »

Dzięki wielkie, na dniach będę też pewnie "grzebał" i Twoja pomoc jest nieoceniona!

Barton
Posty: 131
Rejestracja: 11 lip 2018, 7:18
Samochód: Ateca FR 1.4 4Drive DSG
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: Kamera samochodowa rejestrator

Post autor: Barton »

KuteK pisze:
20 kwie 2019, 21:08
Barton pisze:
18 kwie 2019, 12:33
Jak już będziesz "po" to pochwal się zdjęciami, jestem ciekaw czy można ją jakoś ładnie wkomponować za lusterko :)
Miałem nie robić dokumentacji ale specjalnie dla Ciebie się poświęciłem :P
Dziękuję, kawał dobrej roboty :)

Zmartwiłeś mnie trochę wadami samej kamery, byłem zdecydowany na zakup, a teraz już nie jestem ;)

KuteK
Posty: 28
Rejestracja: 09 wrz 2018, 20:13
Lokalizacja: Lublin
Samochód: Ateca FR 2.0 TSI DSG 4Drive
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Kamera samochodowa rejestrator

Post autor: KuteK »

Problem w tym, że ciężko będzie Ci znaleźć coś sensownego bez ekranu :/

Luk4as
Posty: 848
Rejestracja: 09 sie 2017, 21:00
Samochód: Skoda
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 27 razy

Re: Kamera samochodowa rejestrator

Post autor: Luk4as »

Brac A129 duo albo DR750s-2ch lub niedlugo DR750X-2ch z wbudowanym modemem LTE

Barton
Posty: 131
Rejestracja: 11 lip 2018, 7:18
Samochód: Ateca FR 1.4 4Drive DSG
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: Kamera samochodowa rejestrator

Post autor: Barton »

Barton pisze:
21 kwie 2019, 17:42
KuteK pisze:
20 kwie 2019, 21:08
Barton pisze:
18 kwie 2019, 12:33
Jak już będziesz "po" to pochwal się zdjęciami, jestem ciekaw czy można ją jakoś ładnie wkomponować za lusterko :)
Miałem nie robić dokumentacji ale specjalnie dla Ciebie się poświęciłem :P
Dziękuję, kawał dobrej roboty :)

Zmartwiłeś mnie trochę wadami samej kamery, byłem zdecydowany na zakup, a teraz już nie jestem ;)
Jednak kupiłem Mio J85 + tył oraz zasilanie do trybu parkingowego.
Jeszcze nie sprawdzałem jak działa, ale najważniejsze czyli cała instalacja elegancko zrobiona, w całości ukryta z dodatkowym wyłącznikiem zasilania kiedy tryb parkingowy nie jest potrzebny.

overheat
Posty: 207
Rejestracja: 25 gru 2017, 19:53
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Samochód: Ateca 2.0 TSI 4drive
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: Kamera samochodowa rejestrator

Post autor: overheat »

Kamera zamontowana. Wybór padł na Viofo A129 solo + GPS. Montaż ~1h, powinien poradzić sobie każdy, kto nie ma dwóch lewych rąk.

Zasilanie z bezpiecznika nr 40 przez adapter 12V DC -> 5V DC, bez trybu parkingowego. Do bezpiecznika potrzebny jest adapter ATC.

Kamerę zamontowałem na prawo od lusterka. Przewód pociągnąłem
  • podsufitką (wchodzi pomiędzy szybę a podsufitkę łatwo palcem),
  • potem pod górną krawędzią panelu na słupku A (pomogłem sobie narzędziem do odginania plastików, które było wraz z kamerą),
  • a następnie lewą stroną tego samego panelu wzdłuż uszczelki drzwi do dołu aż do deski rozdzielczej i bezpieczników (trochę palcami, trochę narzędziem, przewód dobrze chowa się pomiędzy uszczelkę a plastik, nic nie wybrzusza się).
W efekcie musiałem tylko zdemontować:
  • lewą zaślepkę deski rozdzielczej (tutaj ostrożnie, odginamy najpierw stronę najbliżej kierowcy i trochę jak coś na zawiasie ciągniemy w stronę drzwi. Zaślepka zachodzi pod uszczelkę, trochę precyzji i mniej siły, a wszystko idzie gładko.
  • osłonę bezpieczników (po prostu ciągnie się do siebie)
Przewód zasilający widać tylko ~4cm przy samym rejestratorze.

Jeśli chodzi o ulokowanie adaptera 12->5V, to w komorze z bezpiecznikami jest po lewej stronie duży metalowy element z dziurami. Bardzo elegancko można złapać sobie z jednej strony "trytką" adapter, z drugiej zaś kolejną "trytką" nadmiar przewodów. "Minus" zasilania pod jedną ze śrub w komorze, "plus" adapterem ATC do bezpiecznika nr 40.

Warto przed przyklejeniem rejestratora przetrzeć (odtłuścić) szybę alkoholem izopropylowym, co by taśma nie puszczała oraz przymierzyć, czy rejestrator ma dobre pole widzenia (czy nie łapie plastików lusterka, albo tych czarnych kropek na szybie wokół lusterka).

Chyba wszystko, powodzenia!
Za ten post autor overheat otrzymał podziękowanie:
arbal (21 cze 2023, 20:02)
Ocena: 5.26%

ODPOWIEDZ