Umówiona pierwsza wizyta w ASO - aktualizacja centralek (skrzyni, systemu info i kamer 360st)

Dyskusje na temat Seata Ateca I generacji (2016-)
krowka1978
Posty: 304
Rejestracja: 05 maja 2023, 23:13
Samochód: Seat Ateca, FIAT 500X, FIAT Grande Punto
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Umówiona pierwsza wizyta w ASO - aktualizacja centralek (skrzyni, systemu info i kamer 360st)

Post autor: krowka1978 »

No niestety, trzeba wybrać się do ASO, uaktualnienie beats 0837->0841, przy okazji kamer 360 i skrzyni. Natłok takich samych błędów komunikacji CAN w kilku modułach spowodował, że dopiero wczoraj zobaczyłem błędy w 6C (kamery 360). Ogólny - brak nastaw podstawowych B201000, kamera z przodu B127C54 - również brak nastaw podstawowych, oba błędy stale aktywne, bez możliwości usunięcia - stało się to przy przebiegu 902km. Kamerki działają normalnie, gdybym w OBDEleven nie spojrzał, to bym nie wiedział. Wersja softu do kamerek w moim to 0615, jest dostępna nowsza 0616 (może zainstalowana ma błąd, stąd zgubiło ustawienia, gdybam).
Soft skrzyni w moim ma wersję 2202, jest dostępna 2204.


Seat Ateca Xperience 1.5 TSI EVO2 DSG 7 150KM Velvet Red 2023
FIAT 500X Lounge 1.4 16V MultiAir II Turbo 140KM 2016
Jeszcze jest - FIAT Grande Punto Emotion 1.4 8V 77KM 2007r., 16 lat szybko zleciało, od początku u mnie...

Sponsor

Umówiona pierwsza wizyta w ASO - aktualizacja centralek (skrzyni, systemu info i kamer 360st)

Sponsor


geranium
Posty: 720
Rejestracja: 10 lut 2019, 18:41
Samochód: SEAT ATECA 1.5 DSG
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 40 razy

Re: Umówiona pierwsza wizyta w ASO - aktualizacja centralek (skrzyni, systemu info i kamer 360st)

Post autor: geranium »

krowka1978 pisze:
18 sie 2023, 10:27
No niestety, trzeba wybrać się do ASO, uaktualnienie beats 0837->0841, przy okazji kamer 360 i skrzyni. Natłok takich samych błędów komunikacji CAN w kilku modułach spowodował, że dopiero wczoraj zobaczyłem błędy w 6C (kamery 360). Ogólny - brak nastaw podstawowych B201000, kamera z przodu B127C54 - również brak nastaw podstawowych, oba błędy stale aktywne, bez możliwości usunięcia - stało się to przy przebiegu 902km. Kamerki działają normalnie, gdybym w OBDEleven nie spojrzał, to bym nie wiedział. Wersja softu do kamerek w moim to 0615, jest dostępna nowsza 0616 (może zainstalowana ma błąd, stąd zgubiło ustawienia, gdybam).
Soft skrzyni w moim ma wersję 2202, jest dostępna 2204.
ciekawy jestem co na to ASO jak powołasz się na OBD? Dla mnie odpowiedz prosta sam pogrzebałeś i teraz szukasz pomocy

napisz co ci odpowiedzieli?

krowka1978
Posty: 304
Rejestracja: 05 maja 2023, 23:13
Samochód: Seat Ateca, FIAT 500X, FIAT Grande Punto
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Re: Umówiona pierwsza wizyta w ASO - aktualizacja centralek (skrzyni, systemu info i kamer 360st)

Post autor: krowka1978 »

geranium pisze:
19 sie 2023, 10:59

ciekawy jestem co na to ASO jak powołasz się na OBD? Dla mnie odpowiedz prosta sam pogrzebałeś i teraz szukasz pomocy

napisz co ci odpowiedzieli?
Już się powołałem na OBD, mam prawo podłączyć się do mojego samochodu. Nikt w tym samym ASO nie miał obiekcji, gdy otwarcie mówiłem i dawałem wykresówki po OBD z programu MultiEcuScan (oryginalnie jest Witech 2 z ich interfejsem) - w moim MultiAir była wada fabryczna zaworu wastegate w turbinie - z tego co dałem potwierdzili wadę (FCA nie chwaliło się tym, że wada dotknęła turbiny w MultiAir od 2014 do lipca 2017). Co więcej wymienili rok po gwarancji, nową turbinę i to co trzeba dało na swój koszt FCA. Gdyby nie moje badania po OBD tak łatwo by nie poszło, wiem jak innych inne ASO i mechanicy traktowali, wielu ludziom pomogłem w temacie walki o swoje. Mam sąsiada, który elektroniką samochodową się zajmuje, powiedział, że wręcz błąd może zniknąć po aktualizacji softu, osobiście trafił na tego typu przypadek w kompie silnika w jakimś Audi, gdzie błąd softu powodował niekasowalny błąd przepustnicy...

Dla Ciebie odpowiedź jest prosta? Gdybym sam pogrzebał, to bym przywrócił do odpowiedniego stanu, nie jestem idiotą elektronicznym. Co więcej w kamerach 360st nie miałem i nie mam potrzeby zmiany - a i to stało się grubo przed tym jak OBD11 kupiłem :-P Przy 902km to było , OBD podłączyłem przy 1700km. To co chciałem zmieniłem, czyli 5 kierunków w komfort, diody dmuchawy w trybie auto i ilość paliwa do zatankowania. Błędów nie usuwałem po kilku resetach radia, zostały w kilku centralkach błędy CAN, do tego raz wywalił się moduł eCall (ma związek), o czym na forum pisałem i opisałem jak go do życia przywrócić za pomocą opcji ustawień prywatności.

Podsumowując:
1. Aktualizacja softu skrzyni - mój kaprys, skoro jest nowszy niech dadzą.
2. Aktualizacja 5F z powodu znanych problemów w Beats, rzutuje też na eCall.
3. Kamery 360 zgubił nastawy przedniej, jest nowy soft. Nie grzebałem, a jeżeli ktoś twierdzi inaczej, to niech to udowodni. W ustawieniach modułu 5F gubi ustawienia brzęczyka i prędkości ostrzegania o przekroczeniu prędkości, więc jaka jest pewność, że ustawień nie gubi w module kamer? Powtórzę się, kamera działa, linie pokazuje itd., gdyby nie OBD to nawet o błędzie bym nie wiedział. Mogłem sobie pokombinować z zapisem danych kalibracyjnych, błąd by można wtedy wykasować, ale po co, skoro nie ja skopałem, a programiści od systemu kamer?

Pewnie, że napiszę jak poszło, ale dopiero 5 września, wtedy mam jechać. Na razie odpowiedzieli, "zrobimy, zajmie około 3h".

Jak dla mnie to nawet bym się cieszył, gdyby w centralkach były logi połączeń po OBD i zmian.

Przy okazji. Nie udało się przy pomocy OBDEleven usunąć crash daty w Skodzie Fabii z 2021, miałem okazję zabawy, błąd był zapisany w centralnej wspomagania. Testowałem u sąsiada na samochodzie po naprawie. Siakiś chiński wypasiony zrobił to od strzała, ale pewnie dlatego, że przy wyborze opcji resetu jeszcze w centralce ESP przestawił, ale tu gdybam. Opcje w sofcie tu i tu były takie same. Potem trzeba było odłączyć aku, podłączyć i wspomaganie zaczęło działać. Następnym razem dłużej się pobawię, warto sprawdzać możliwości, a Vag-ów z elektroniką sporo jest, FIAT-ów - jak raz na rok się trafi, to święto :P

Więc widzisz, możliwości za płotem mam większe niż myślisz, większe niż ASO. Po co miałbym czas tracić na dojazd, skoro choćby za chwilę mogę działać? Ale jest ta nieszczęsna gwarancja, więc trzeba to w miarę utrzymać, a naprawdę nie cierpię ASO (ogólnie , nie to konkretne, ale też u nich spiny miałem, bo w moim 500X źle podnośnik podłożyli, bo po wymianie turbo zaraz spaliny waliły na kolektorze, olej na przewodzie powrotnym z turbo, w innym ASO tylko FCA, już
nie mają autoryzacji, przy wymianie oleju podczas gwarancji źle dokręcili kopułkę wkładowego filtra oleju, co skutkowało wylaniem na asfalt i podwozie samochodo 0,5l oleju i przymusowy postój w czasie powrotu z tegoż ASO - przyjechał mechanik i na miejscu robił) i dla mnie jest to zło konieczne.
Seat Ateca Xperience 1.5 TSI EVO2 DSG 7 150KM Velvet Red 2023
FIAT 500X Lounge 1.4 16V MultiAir II Turbo 140KM 2016
Jeszcze jest - FIAT Grande Punto Emotion 1.4 8V 77KM 2007r., 16 lat szybko zleciało, od początku u mnie...

krowka1978
Posty: 304
Rejestracja: 05 maja 2023, 23:13
Samochód: Seat Ateca, FIAT 500X, FIAT Grande Punto
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Re: Umówiona pierwsza wizyta w ASO - aktualizacja centralek (skrzyni, systemu info i kamer 360st)

Post autor: krowka1978 »

Już po, wszystko w OBDEleven na zielono. Zapewniali, że podmienili soft skrzyni i kamer 360, a w OBDE jest jak było. Zaktualizowali 5f do 0841.
Seat Ateca Xperience 1.5 TSI EVO2 DSG 7 150KM Velvet Red 2023
FIAT 500X Lounge 1.4 16V MultiAir II Turbo 140KM 2016
Jeszcze jest - FIAT Grande Punto Emotion 1.4 8V 77KM 2007r., 16 lat szybko zleciało, od początku u mnie...

krowka1978
Posty: 304
Rejestracja: 05 maja 2023, 23:13
Samochód: Seat Ateca, FIAT 500X, FIAT Grande Punto
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Re: Umówiona pierwsza wizyta w ASO - aktualizacja centralek (skrzyni, systemu info i kamer 360st)

Post autor: krowka1978 »

Wczoraj wpadłem do ASO, przy okazji odbioru zaślepek isofix, z pytaniem dlaczego nie zaktualizowali skrzyni i kamer 360. Gościu z głupim uśmieszkiem pytanie "skąd to wiem", to pokazałem, mina zrzedła - o OBDEleven nie słyszeli, ale mnie to nie dziwi - prawdziwi elektronicy samochodowi w ASO nie pracują... Mają dowiedzieć się o zmianach i zadzwonić (wątpię, ale lepiej się pozytywnie zaskoczyć, niż rozczarować). Mam możliwość TEX-ą z passthrue to zrobić, ale wtedy by było po gwarancji zapewne.
Seat Ateca Xperience 1.5 TSI EVO2 DSG 7 150KM Velvet Red 2023
FIAT 500X Lounge 1.4 16V MultiAir II Turbo 140KM 2016
Jeszcze jest - FIAT Grande Punto Emotion 1.4 8V 77KM 2007r., 16 lat szybko zleciało, od początku u mnie...

krowka1978
Posty: 304
Rejestracja: 05 maja 2023, 23:13
Samochód: Seat Ateca, FIAT 500X, FIAT Grande Punto
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Re: Umówiona pierwsza wizyta w ASO - aktualizacja centralek (skrzyni, systemu info i kamer 360st)

Post autor: krowka1978 »

Zgodnie z oczekiwaniami, zero odzewu :mrgreen:
Seat Ateca Xperience 1.5 TSI EVO2 DSG 7 150KM Velvet Red 2023
FIAT 500X Lounge 1.4 16V MultiAir II Turbo 140KM 2016
Jeszcze jest - FIAT Grande Punto Emotion 1.4 8V 77KM 2007r., 16 lat szybko zleciało, od początku u mnie...

krowka1978
Posty: 304
Rejestracja: 05 maja 2023, 23:13
Samochód: Seat Ateca, FIAT 500X, FIAT Grande Punto
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Re: Umówiona pierwsza wizyta w ASO - aktualizacja centralek (skrzyni, systemu info i kamer 360st)

Post autor: krowka1978 »

Błąd braku nastaw podstawowych przedniej kamery 360st wrócił, nie omieszkałem z tego tytułu napisać maila do ASO - zapewne zleją to ciepłym moczem. Oczywiście od 2 tygodni nikt nie kwapił się z poinformowaniem mnie o wersjach oprogramowania. Ich irytuje to, że klient jest świadomy technicznie. Pamiętam akcje z wymianą wadliwej turbiny w 500X, dosłownie padło, że specjalnie psuję samochód, żeby się z nimi kłócić, a brakowało nakrętki mocującej osłonę termiczną, źle złożyli mocowanie kolektora z turbiną itd. Musiałem nadmiarowo kilka razy na poprawki jeździć.
W moim przypadku sprawdza się, zrób to sam, a będzie porządnie, będzie spokojna głowa i nie stracisz czasu.
Za ten post autor krowka1978 otrzymał podziękowanie:
Misiek (19 wrz 2023, 23:36)
Ocena: 5.26%
Seat Ateca Xperience 1.5 TSI EVO2 DSG 7 150KM Velvet Red 2023
FIAT 500X Lounge 1.4 16V MultiAir II Turbo 140KM 2016
Jeszcze jest - FIAT Grande Punto Emotion 1.4 8V 77KM 2007r., 16 lat szybko zleciało, od początku u mnie...

Misiek
Posty: 2445
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 749 razy
Otrzymał podziękowań: 1204 razy

Re: Umówiona pierwsza wizyta w ASO - aktualizacja centralek (skrzyni, systemu info i kamer 360st)

Post autor: Misiek »

krowka1978 pisze:
19 wrz 2023, 11:55
...
W moim przypadku sprawdza się, zrób to sam, a będzie porządnie, będzie spokojna głowa i nie stracisz czasu.
Ewentualnie znajdź / traf na serwis nie ASO, z którego będziesz zadowolony, mega zadowolony : z obsługi, z cen, z szybkości i z wiedzy technicznej, doświadczonego oka, czy ucha, jak ja dzisiaj z Galaxy. Miło, uprzejmie, od ręki i w niecałą godzinkę, w bardzo rozsądnej cenie i z rabatem powitalnym, szczególnie z takim zakresem usług, a do tego za darmo wypatrzyli (wysłuchali ?) dwie drobne usterki pod maską, o których wcześniej nie wiedziałem, nie słyszałem ich.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

krowka1978
Posty: 304
Rejestracja: 05 maja 2023, 23:13
Samochód: Seat Ateca, FIAT 500X, FIAT Grande Punto
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Re: Umówiona pierwsza wizyta w ASO - aktualizacja centralek (skrzyni, systemu info i kamer 360st)

Post autor: krowka1978 »

Dziś przy okazji akcji serwisowej systemu info poruszyłem temat błędów kalibracji przedniej kamery 360st. Nie udało im się, ale to nie dziwne, gdy ktoś zielonego pojęcia nie ma, wysłali zapytanie do centrali, a mogli mnie zapytać. Jednak jest inny myk. Od razu nie zobaczyłem, na miejscu oglądałem samochód pod kątem tego, czy nie uszkodzili lakieru itd. Wieczorem podniesienie ciśnienia - widok obniżonej ramki rejestracji i 2 dodatkowe dziury w zderzaku pod rejestracją po wypięciu. Samopas papudrakom samochodu już nie zostawię. Szlag człowieka trafia. Nie zapytali, wzięli i obniżyli, dwie dodatkowe dziury zrobili, jakby to miało rozwiązać problem, a nie mieli czym kalibrować - częściowo z daleka widziałem, niestety momentu grzebania przy rejestracji i ramce nie. Jakby ktoś był ciekaw, Reiski Bydgoszcz. Przy 500X też kiedyś mi się popisali, 2 razy...
Daj teraz samochód na coś bardziej skomplikowanego...
Seat Ateca Xperience 1.5 TSI EVO2 DSG 7 150KM Velvet Red 2023
FIAT 500X Lounge 1.4 16V MultiAir II Turbo 140KM 2016
Jeszcze jest - FIAT Grande Punto Emotion 1.4 8V 77KM 2007r., 16 lat szybko zleciało, od początku u mnie...

ODPOWIEDZ