Rozmiar kół - felgi i opony

Dyskusje na temat Seata Ateca I generacji (2016-)
Awatar użytkownika
paprotek
Posty: 501
Rejestracja: 08 cze 2017, 6:49
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Ateca FR 2.0 TSI
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Rozmiar kół - felgi i opony

Post autor: paprotek »

Witam,
zanim przejdę do meritum, chciałbym wrzucić kilka suchych danych na podstawie certyfikatu homologacji, żeby nie trzeba było szukać.

Homologowane rozmiary felg:
  • 6J x 16 ET43
  • 7J x 17 ET45
  • 7J x 18 ET45
  • 8J x 19 ET45
Homologowane rozmiary opon:
  • 215/60 R16
  • 225/60 R16
  • 215/55 R17 *
  • 225/55 R17
  • 215/50 R18
  • 225/50 R18
  • 225/45 R19
  • 235/40 R19
  • 245/40 R19
A teraz do rzeczy, zacznę od opon. Rozmawiałem ze sprzedawcą z salonu SEAT Euromotor Warszawa odnośnie pięciu zaznaczonych na niebiesko rozmiarów opon z listy (w rozmowie uciekł mi drugi rozmiar) i wg. jego ustaleń z serwisem wszystkie są akceptowalne do mojej wersji (1.4 TSI 2WD Xcellence, standardowo 215/50 R18). Przekazał mi też informację, że rozmiarem referencyjnym jest ten z czerwoną gwiazdką (dziwne). Skoro tak twierdzi serwis, mając na uwadze koszt zakupu (popularniejsze rozmiary są tańsze) oraz minimalnie lepszy komfort (większy profil), wybieram rozmiar 225/50 R18. Opona jest tylko o 1cm szersza i ma o 0,5cm wyższy profil. Takich opon jest zdecydowanie więcej i jest w czym wybierać.

Co do felg, jak już wszyscy wiecie, praktycznie niemożliwym jest znalezienie 'aftermarketowej' felgi 18'' z szerokością 7J - od tego zaczęło się kłębić w mojej głowie wiele myśli i stąd też moje rozważania, a przez co ten wątek. Zakładam, że producent ma swoje warunki techniczne dot. szerokości osi jezdnych zarówno przedniej jak i tylnej, od koła do koła. Zastanawia mnie, czy producent/gwarant może uznać, że zastosowanie felgi 8J w rozmiarze 18'' mogło spowodować jakiekolwiek uszkodzenie/nieprawidłowe działanie zawieszenia auta, biorąc pod uwagę fakt, że dla rozmiaru 19'' sam stosuje tę szerokość. Tutaj porównanie.
Obrazek

Przecież dla zastosowanej opony o szerokości 225 jej ułożenie na feldze o szerokości 8J będzie praktycznie identyczne czy to dla rozmiaru 18'' czy 19''. Skoro producent przewiduje możliwość takiej szerokości osi jezdnej (a nawet większej) dla felg 19'' to jak udowodni, że ten rozmiar dla felg 18'' powoduje nieprawidłową pracę zawieszenia? Oczywiście zakładam, że ET będzie takie samo czyli 45!

A tak w ogóle co do rozmiarów felg, to czy producent zapomniał, że pomiędzy 7J a 8J jest jeszcze 7,5J? Czy nie powinno przyjąć się z góry zasad dot. używania felg w dowolnej konfiguracji szerokości (7J, 7,5J, 8J) przy zastosowaniu odpowiedniego ET?

Czekam na Wasze opinie odnośnie powyższego.
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 05 lis 2017, 10:47 przez paprotek, łącznie zmieniany 1 raz.



Sponsor

Rozmiar kół - felgi i opony

Sponsor


root
Administrator
Posty: 731
Rejestracja: 13 lis 2016, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Volvo V90
Podziękował: 748 razy
Otrzymał podziękowań: 79 razy

Re: Rozmiar kół - felgi i opony

Post autor: root »

Gwarant nie, ale ubezpieczyciel teoretycznie tak.

Awatar użytkownika
Janisz
Posty: 665
Rejestracja: 20 maja 2017, 14:34
Lokalizacja: Gdańsk
Samochód: Seat Ateca 1.4 TSI 150KM DSG 4drive
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: Rozmiar kół - felgi i opony

Post autor: Janisz »

Witam,

Świetny post ponieważ niektórzy użytkownicy zapewne nie zdają sobie sprawy jak ciężkie jest zdobycie felg w homologowanym rozmiarze. Gdyby nie polisa AC zapewne miałbym to w głębokim poważaniu. Wracając do tematu homologowanych rozmiarów. Z tym jest wielki problem.

Chciałem zakupić komplet kół zimowych w salonie Seata - Abrera II (17 cali, szerokość felgi 7 cali + opony Pirelli Sottozero III 215/55) i wyobraźcie sobie, że są niedostępne w salonach…mają zamówione i nie wiedzą kiedy je dostaną. Jest szansa, że za 1,5 tygodnia ale to nic pewnego.

W serwisie twierdzą, że zastosowanie niehomologowanego rozmiaru felgi może skutkować np. odrzuceniem reklamacji związanej np. z łożyskiem itp. itd. Temat rzeka….do tego dochodzi jeszcze ubezpieczyciel, który może robić nam problemy przy wypłacie szkody z AC. W Polsce ubezpieczyciel nie jest tak restrykcyjny jak na zachodzie ale czy ktoś ma ochotę szarpać się z ubezpieczycielem.

Podsumowując…mamy przerąbane. Trzeba czekać aż pojawią się używki na portalach aukcyjnych albo można zakupić nowe felgi w salonie…gdzie koszt jednej felgi oscyluje w granicach 3tysięcy.

Jeżeli ktoś szuka felgi 17” w 100% pasującej do Ateci to może skorzystać z oferty firmy Dezent.

Dezent TD, 17”, szerokość 7”, ET=45 i otwór centrujący 57,1mm
Obrazek

generator zdjęć
Za ten post autor Janisz otrzymał podziękowanie:
konrut96 (10 kwie 2022, 11:38)
Ocena: 5.26%
Ateca Xcellence | 1.4 TSI 150KM | DSG | 4Drive | Mato Brown | Felgi 18 cali - PERFORMANCE 36/1| Alcantara Brown | Comfort Assistant | Podgrz. przednia szyba | Kamery 360 | Navi | Full Link | Alarm |
Obrazek

Awatar użytkownika
Endrju
Moderator
Posty: 3725
Rejestracja: 11 maja 2017, 0:50
Lokalizacja: Świdwin
Samochód: Seat Ateca FL 1.5 TSI 150KM
Podziękował: 88 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy

Re: Rozmiar kół - felgi i opony

Post autor: Endrju »

Wymieniając opony , Pan z ASO zapytał mnie. Czy nie lepiej było mi kupić drugi komplet felg na zimówki? A ja do niego a ma Pan homologowane do Ateci? On mówi ze pewnie i poszedł do gościa od części sprawdzić w ETCE, po czym za chwilę wraca i mówi że niestety nie mają. A ja do niego że ja wiedziałem że nie mają i niech zajmie się tym co wie. :)
Jest- Seat Ateca FL 1.5 TSI ACT DSG7 150KM Xperience
Był - Seat Ateca 1.4 TSI ACT DSG7 150KM Xcellence
Obrazek

Awatar użytkownika
Janisz
Posty: 665
Rejestracja: 20 maja 2017, 14:34
Lokalizacja: Gdańsk
Samochód: Seat Ateca 1.4 TSI 150KM DSG 4drive
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: Rozmiar kół - felgi i opony

Post autor: Janisz »

Popatrzcie jaka jest bogata oferta kompletów felg z oponami na zimę w Niemczech (mam na myśli ofertę Seata). W Polsce zaoferowali jeden model felgi....wstępnie w 3 kolorach po czym okazało się, że antracyt jest na 100% niedostępny. Obręcz Abrera II w Polsce była w komplecie z oponą Pirelli Sottozero III gdzie w Niemczech są jeszcze dwie inne opony do wyboru.
Ateca Xcellence | 1.4 TSI 150KM | DSG | 4Drive | Mato Brown | Felgi 18 cali - PERFORMANCE 36/1| Alcantara Brown | Comfort Assistant | Podgrz. przednia szyba | Kamery 360 | Navi | Full Link | Alarm |
Obrazek

Awatar użytkownika
paprotek
Posty: 501
Rejestracja: 08 cze 2017, 6:49
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Ateca FR 2.0 TSI
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Rozmiar kół - felgi i opony

Post autor: paprotek »

Szukając modelu Abrera II natnąłem się na ten link: ABRERA II in 20'' My się tu rozwodzimy nad szerokością felgi i opony, a w Niemczech gość założył koło 20'' :twisted: :twisted: :twisted:

PS: Niemcy przygotowali 8 zestawów: http://www.webshop-seat.de/komplettraed ... ateca.html Komplet 17" to około 5.000zł

Awatar użytkownika
Janisz
Posty: 665
Rejestracja: 20 maja 2017, 14:34
Lokalizacja: Gdańsk
Samochód: Seat Ateca 1.4 TSI 150KM DSG 4drive
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: Rozmiar kół - felgi i opony

Post autor: Janisz »

Na niemieckiej stronie Seata było więcej wariantów do wyboru. Były felgi 18" i 19".

Abrery 20" extra się prezentują. Zapewne widziałem zdjęcia, które Ty widziałeś.

U nas komplet 17" Abrera II - 5420zł
Ateca Xcellence | 1.4 TSI 150KM | DSG | 4Drive | Mato Brown | Felgi 18 cali - PERFORMANCE 36/1| Alcantara Brown | Comfort Assistant | Podgrz. przednia szyba | Kamery 360 | Navi | Full Link | Alarm |
Obrazek

Młody
Posty: 59
Rejestracja: 25 wrz 2017, 10:43
Lokalizacja: Szczecin
Samochód: Ateca Cupra 2.0 TSI 300KM
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Rozmiar kół - felgi i opony

Post autor: Młody »

paprotek pisze:
05 lis 2017, 10:11
Witam,
zanim przejdę do meritum, chciałbym wrzucić kilka suchych danych na podstawie certyfikatu homologacji, żeby nie trzeba było szukać.

Homologowane rozmiary felg:
  • 6J x 16 ET43
  • 7J x 17 ET45
  • 7J x 18 ET45
  • 8J x 19 ET45
Homologowane rozmiary opon:
  • 215/60 R16
  • 225/60 R16
  • 215/55 R17 *
  • 225/55 R17

W
  • 215/50 R18
  • 225/50 R18
  • 225/45 R19
  • 235/40 R19
  • 245/40 R19
A teraz do rzeczy, zacznę od opon. Rozmawiałem ze sprzedawcą z salonu SEAT Euromotor Warszawa odnośnie pięciu zaznaczonych na niebiesko rozmiarów opon z listy (w rozmowie uciekł mi drugi rozmiar) i wg. jego ustaleń z serwisem wszystkie są akceptowalne do mojej wersji (1.4 TSI 2WD Xcellence, standardowo 215/50 R18). Przekazał mi też informację, że rozmiarem referencyjnym jest ten z czerwoną gwiazdką (dziwne). Skoro tak twierdzi serwis, mając na uwadze koszt zakupu (popularniejsze rozmiary są tańsze) oraz minimalnie lepszy komfort (większy profil), wybieram rozmiar 225/50 R18. Opona jest tylko o 1cm szersza i ma o 0,5cm wyższy profil. Takich opon jest zdecydowanie więcej i jest w czym wybierać.

Co do felg, jak już wszyscy wiecie, praktycznie niemożliwym jest znalezienie 'aftermarketowej' felgi 18'' z szerokością 7J - od tego zaczęło się kłębić w mojej głowie wiele myśli i stąd też moje rozważania, a przez co ten wątek. Zakładam, że producent ma swoje warunki techniczne dot. szerokości osi jezdnych zarówno przedniej jak i tylnej, od koła do koła. Zastanawia mnie, czy producent/gwarant może uznać, że zastosowanie felgi 8J w rozmiarze 18'' mogło spowodować jakiekolwiek uszkodzenie/nieprawidłowe działanie zawieszenia auta, biorąc pod uwagę fakt, że dla rozmiaru 19'' sam stosuje tę szerokość. Tutaj porównanie.
Obrazek

Przecież dla zastosowanej opony o szerokości 225 jej ułożenie na feldze o szerokości 8J będzie praktycznie identyczne czy to dla rozmiaru 18'' czy 19''. Skoro producent przewiduje możliwość takiej szerokości osi jezdnej (a nawet większej) dla felg 19'' to jak udowodni, że ten rozmiar dla felg 18'' powoduje nieprawidłową pracę zawieszenia? Oczywiście zakładam, że ET będzie takie samo czyli 45!

A tak w ogóle co do rozmiarów felg, to czy producent zapomniał, że pomiędzy 7J a 8J jest jeszcze 7,5J? Czy nie powinno przyjąć się z góry zasad dot. używania felg w dowolnej konfiguracji szerokości (7J, 7,5J, 8J) przy zastosowaniu odpowiedniego ET?

Czekam na Wasze opinie odnośnie powyższego.
Pozdrawiam.
Witam własnie mam dylemat bo na oku felgi z szerokością 7,5 i nie wiem czy będzię problem czy nie. I pytanko jakie oponki zimowe założyłeś?

Awatar użytkownika
paprotek
Posty: 501
Rejestracja: 08 cze 2017, 6:49
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Ateca FR 2.0 TSI
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Rozmiar kół - felgi i opony

Post autor: paprotek »

*Młody jeśli możesz to nie cytuj całych postów, bo to bez sensu.

Ja też mam na oku felgi 7,5 oraz 8 cali - jeszcze się waham.
Oponki na pewno będą 225/55 R17, tylko też zastanawiam się pomiędzy tańszymi Hankookami z rantem a droższym Nokianami bez rantu.

Młody
Posty: 59
Rejestracja: 25 wrz 2017, 10:43
Lokalizacja: Szczecin
Samochód: Ateca Cupra 2.0 TSI 300KM
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Rozmiar kół - felgi i opony

Post autor: Młody »

;) paprotek oki stare przyzwyczajenie ale tak czasami łatwiej się rozmawia bo wiem że ktoś do mnie pisze.

Wracając do tematu. Mam napęd 4drive i planowałem kupić opony 215/55/R17 ale teraz wyczytałem że lepiej jak bedą 225/55, i kolejny sajgon przy wyborze, bo kolega od opon wybrał mi Fuldy HP2 215/55 w dobrej cenie a 225 są prawie dwa razy droższe . I teraz pytanie jak duża to różnica przy komforcie jazdy i przyczepności opon jesli chodzi o naped 4D.

Tutaj fela która mi się podoba tylko ma 7,5
Obrazek
A tu spełniająca homologacje

Obrazek

generator kart kredytowych

Ps: Wczoraj przegrzebałem umowe z ubezpieczycielem i nigdzie nie znalazłem wzmianki o homologowanych felgach czy oponach, więc albo źle szukałem albo nic na ten temat nie ma. A co do serwisu zawsze mogę założyc orginalne letnie jak będzie problem :).

ODPOWIEDZ