Rozmiar kół - felgi i opony

Dyskusje na temat Seata Ateca I generacji (2016-)
Awatar użytkownika
S3ker
Posty: 289
Rejestracja: 22 sty 2019, 17:10
Samochód: ATECA MY19 1.5 TSI DSG XC BLACK
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: Rozmiar kół - felgi i opony

Post autor: S3ker »

No mam dostęp do obd :) jak dobrze zagadam hehe :P a co potrzebujesz :D


Seat Ateca Black Magic 1.5 TSI DSG7 150KM Xcellence

Sponsor

Re: Rozmiar kół - felgi i opony

Sponsor


Bonifacy
Posty: 630
Rejestracja: 18 mar 2020, 12:27
Samochód: Seat Ateca 1.5 DSG Xperience
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podziękowań: 56 razy

Re: Rozmiar kół - felgi i opony

Post autor: Bonifacy »

Przymierzam się do kół zimowych do Ateki, którą pewnie otrzymam w środku zimy (1.5 DSG Xperience). Oryginalne koła będą 18'' i rozumiem, że opony na nich 215/50/18.

Czy do zimówek mogę kupić koła 16 z oponą 215/60/16?
Konkretnie myślę o takich: https://allegro.pl/oferta/kola-zimowe-s ... 9440930496

Po liftingu nie zmieniają się chyba parametry kół, prawda?

Misiek
Posty: 2430
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 743 razy
Otrzymał podziękowań: 1193 razy

Re: Rozmiar kół - felgi i opony

Post autor: Misiek »

Bonifacy pisze:
01 wrz 2020, 22:50
Przymierzam się do kół zimowych do Ateki, którą pewnie otrzymam w środku zimy (1.5 DSG Xperience). Oryginalne koła będą 18'' i rozumiem, że opony na nich 215/50/18.

Czy do zimówek mogę kupić koła 16 z oponą 215/60/16?
Konkretnie myślę o takich: https://allegro.pl/oferta/kola-zimowe-s ... 9440930496

Po liftingu nie zmieniają się chyba parametry kół, prawda?
Bardzo doby wybór opon (felgi, to już nie moja bajka - czarne + wzór, ale co kto lubi, co się komu podoba) - jeżdżę na dokładnie takich samych od lat i jestem bardzo zadowolony, mimo że zauważalnie głośniejsze od letnich, ale tylko 2, 3 dni po zmianie :D . Co prawda zimy mamy teraz takie jakie mamy, to jednak poza warunkami z kompletnym lodem (na coś takiego, to tylko kolce) lub kiedyś świeżym śniegiem do połowy zderzaka - jeszcze mnie nie zawiodły. Ruszanie, hamowanie, odprowadzanie wody i chlapy pośniegowej na wysokim poziomie.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

Awatar użytkownika
thecichy
Posty: 449
Rejestracja: 14 paź 2018, 18:38
Lokalizacja: Łódź
Samochód: Seat Ateca FR 2.0 TSI
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Re: Rozmiar kół - felgi i opony

Post autor: thecichy »

Potwierdzam, też kiedyś zdecydowałem się zmienić stare zimówki na Winter Sporty - bardzo dobre opony
(nawet ciężej było na ręcznym skręcać :D)

Misiek
Posty: 2430
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 743 razy
Otrzymał podziękowań: 1193 razy

Re: Rozmiar kół - felgi i opony

Post autor: Misiek »

thecichy pisze:
03 wrz 2020, 11:37
Potwierdzam, też kiedyś zdecydowałem się zmienić stare zimówki na Winter Sporty - bardzo dobre opony
(nawet ciężej było na ręcznym skręcać :D)
Kilkanaście lat temu kolega z pracy mnie tego nauczył, pokazał (jak jeszcze bywały solidne zimy) i od tamtego czasu po kilka razy w sezonie to stosuję, bo jak nie ma odpowiedniej ilości miejsca na zawrotkę lub trzeba to zrobić szybko, to ta metoda jest bardzo pomocna.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

Bonifacy
Posty: 630
Rejestracja: 18 mar 2020, 12:27
Samochód: Seat Ateca 1.5 DSG Xperience
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podziękowań: 56 razy

Re: Rozmiar kół - felgi i opony

Post autor: Bonifacy »

Dziękuję za pochlebne opinie o oponach. Proszę o pomoc w sprawie tych 16-calowych felg. Czy mogą być 16 do poliftowej Ateki z oponami o wymiarach 215/60/16?

Awatar użytkownika
Orłoś
Posty: 122
Rejestracja: 30 maja 2018, 15:47
Lokalizacja: pomorskie
Samochód: Ateca Xcellence 2.0 TSI
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Re: Rozmiar kół - felgi i opony

Post autor: Orłoś »

Wg starej homologacji to jak najbardziej mogą być. Zresztą ten model to Seat Abrera II i można go było kupić normalnie w salonie. Mam te same tylko 17". Na 16-stkach wg mnie Ateca wygląda słabo, ale to już każdego sprawa co wrzuca ;)
Ateca Xcellence | 2.0 TSI 190KM | DSG7 | 4Drive | Magnetic Brown | Felgi 18" PERFORMANCE 36/2 MACHINED | Felgi 17" ABRERA II | Alcantara Black | Panorama | Comfort Assistant Plus | Podgrzewana przednia szyba | Navi | Elektryczna klapa bagażnika | Widok 360 | Ładowanie Qi | VC

Misiek
Posty: 2430
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 743 razy
Otrzymał podziękowań: 1193 razy

Re: Rozmiar kół - felgi i opony

Post autor: Misiek »

Bonifacy pisze:
03 wrz 2020, 12:16
Dziękuję za pochlebne opinie o oponach. Proszę o pomoc w sprawie tych 16-calowych felg. Czy mogą być 16 do poliftowej Ateki z oponami o wymiarach 215/60/16?
Niedawno gdzieś trafiłem na jakiejś niemieckiej stronie (przytaczanej chyba gdzieś właśnie na tym forum), że 16" jest homologowane tylko dla wersji Reference (wyższe wersje od 17 - 19), czyli najniższej, co nie oznacza że do wyższych nie będzie pasować mechanicznie (rozstaw i ilość otworów, odsadzenie, minimalny otwór centralny), bo to przecież te same tarcze i pozostała mechanika, tyle tylko że homologacja. Ja sobie wybrałem właśnie taki rozmiar jak Ty, ale całoroczne, czyli jak najwyższy możliwy profil z powodu wyższego komfortu. Jednak w związku z homologacją w razie czego ubezpieczyciel lub serwis może się czepiać, tak przynajmniej piszą i ostrzegają inni użytkownicy tego forum.

Poza tym nie wiemy o jakiej konkretnej marce i modelu myślisz - ja po przeczytaniu wielu opinii użytkowników i testów specjalistów wybrałem Nokian, że podobno najlepiej dostosowane do Polskich warunków zimowych (producent skandynawski, więc warunki zimowe nawet ostrzejsze), mimo że zimy mamy coraz mniej mroźne i śnieżne. Poza tym klasa C/A/69 dB są na prawdę niezłe i na wysokim poziomie.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

Misiek
Posty: 2430
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 743 razy
Otrzymał podziękowań: 1193 razy

Re: Rozmiar kół - felgi i opony

Post autor: Misiek »

Orłoś pisze:
03 wrz 2020, 12:28
Na 16-stkach wg mnie Ateca wygląda słabo, ale to już każdego sprawa co wrzuca ;)
A dla mnie wzór SUV'a lub tym bardziej rasowej terenówki to, poza typowo terenowym, bardzo głośnym bieżnikiem :

Obrazek

ale jak słusznie napisałeś - co kto lubi, co komu się lepiej widzi.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

Bonifacy
Posty: 630
Rejestracja: 18 mar 2020, 12:27
Samochód: Seat Ateca 1.5 DSG Xperience
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podziękowań: 56 razy

Re: Rozmiar kół - felgi i opony

Post autor: Bonifacy »

Jednak chyba się zdecyduję na koła zimowe 17. Faktycznie 16 sprawiają wrażenie przymałych do Ateki.

ODPOWIEDZ