Rozmiar kół - felgi i opony

Dyskusje na temat Seata Ateca I generacji (2016-)
Awatar użytkownika
paprotek
Posty: 501
Rejestracja: 08 cze 2017, 6:49
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Ateca FR 2.0 TSI
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Rozmiar kół - felgi i opony

Post autor: paprotek »

Młody pisze:
16 lis 2017, 9:50
;) paprotek oki stare przyzwyczajenie ale tak czasami łatwiej się rozmawia bo wiem że ktoś do mnie pisze.
Absolutnie się z Tobą zgadzam, ale nie trzeba cytować całego postu ;-))) Pozdro
Młody pisze:
16 lis 2017, 9:50
Wracając do tematu. Mam napęd 4drive i planowałem kupić opony 215/55/R17 ale teraz wyczytałem że lepiej jak bedą 225/55, i kolejny sajgon przy wyborze, bo kolega od opon wybrał mi Fuldy HP2 215/55 w dobrej cenie a 225 są prawie dwa razy droższe . I teraz pytanie jak duża to różnica przy komforcie jazdy i przyczepności opon jesli chodzi o naped 4D.
Pogadaj z dealerem, czy jeżeli masz 4Drive to nie będzie problemu dla nich, że założysz mniejsze opony... minimalnie większe podobno problemem nie są. Ale jeśli Ty idziesz w drugą stronę, to lepiej to ustal wcześniej.
Młody pisze:
16 lis 2017, 9:50
Wczoraj przegrzebałem umowe z ubezpieczycielem i nigdzie nie znalazłem wzmianki o homologowanych felgach czy oponach, więc albo źle szukałem albo nic na ten temat nie ma. A co do serwisu zawsze mogę założyc orginalne letnie jak będzie problem :).
Ostatnio zrobiłem to samo, prześledziłem całe OWU od AXA, gdzie obecnie mam ubezpieczenie - nie ma słowa o felgach, oponach, homologacji, warunkach technicznych dot. stosowanych kół etc... nic, zero, nothing, nada... mam małe doświadczenie jeśli chodzi o ubezpieczalnie - tylko raz naprawiałem samochód z A/C i jedynie gość sprawdzał opony i ich rozmiar oraz zużycie, nawet nie zdejmował kół... tyle. Może to zbędne martwienie się na zapas? Wszędzie, dosłownie wszędzie piszą o tym, że producenci dopuszczają zmianę rozmiaru felg, szerokości felg i ET w ramach przyjętej normy 2-3% na szerokość/wysokość. Nigdzie nie mogłem znaleźć przypadku, żeby ubezpieczyciel kwestionował rozmiar kół - nie mówimy o skrajnych przypadkach.



Sponsor

Re: Rozmiar kół - felgi i opony

Sponsor


Awatar użytkownika
Janisz
Posty: 665
Rejestracja: 20 maja 2017, 14:34
Lokalizacja: Gdańsk
Samochód: Seat Ateca 1.4 TSI 150KM DSG 4drive
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: Rozmiar kół - felgi i opony

Post autor: Janisz »

paprotek pisze:
16 lis 2017, 10:13

Ostatnio zrobiłem to samo, prześledziłem całe OWU od AXA, gdzie obecnie mam ubezpieczenie - nie ma słowa o felgach, oponach, homologacji, warunkach technicznych dot. stosowanych kół etc... nic, zero, nothing, nada... mam małe doświadczenie jeśli chodzi o ubezpieczalnie - tylko raz naprawiałem samochód z A/C i jedynie gość sprawdzał opony i ich rozmiar oraz zużycie, nawet nie zdejmował kół... tyle. Może to zbędne martwienie się na zapas? Wszędzie, dosłownie wszędzie piszą o tym, że producenci dopuszczają zmianę rozmiaru felg, szerokości felg i ET w ramach przyjętej normy 2-3% na szerokość/wysokość. Nigdzie nie mogłem znaleźć przypadku, żeby ubezpieczyciel kwestionował rozmiar kół - nie mówimy o skrajnych przypadkach.
Podpisuje się pod tym co piszesz. Sam starałem się zgłębić ten temat aby nie zrobić sobie problemu przy ewentualnej szkodzie. Ubezpieczyciel patrzy na rozmiar opon...to jest dla niego najważniejsze. Za to dealer będzie patrzył na WSZYSTKO aby odrzucić Tobie sprawy reklamacyjne związane z zawieszeniem.

Co do napędu 4drive. Wszystko zależy od silnika jaki masz. Jest na forum pełna specyfikacja homologowanych rozmiarów felg i opon. Ja mogę stosować opony 215/55 R17 jak i 225/55 R17. Zapewne komfort na 225/55 R17 ciut lepszy ale czy aż tak wyczuwalny :?

Dziwie się za to, że interesuje Was odpowiedni rozmiar opon i co niektórych również felg a gustujecie w markach alufelg praktycznie noname. Jak już decydujecie się na niehomologowany rozmiar to szukajcie w OEM albo w markach, które trzymają jakiś poziom aby felgi nie pogięły się po 5 wjeździe w dziurę ;)
Ateca Xcellence | 1.4 TSI 150KM | DSG | 4Drive | Mato Brown | Felgi 18 cali - PERFORMANCE 36/1| Alcantara Brown | Comfort Assistant | Podgrz. przednia szyba | Kamery 360 | Navi | Full Link | Alarm |
Obrazek

Awatar użytkownika
szczekas
Posty: 280
Rejestracja: 25 cze 2017, 17:35
Lokalizacja: Gdańsk
Samochód: Seat Ateca FR 2.0 TSI
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Rozmiar kół - felgi i opony

Post autor: szczekas »

Janisz pisze:
16 lis 2017, 10:58
Zapewne komfort na 225/55 R17 ciut lepszy ale czy aż tak wyczuwalny :?
Skąd przypuszczenie, że na szerszych oponach jest większy komfort niż na węższych?
Jak można przeczytać w artykule o wyborze szerokości: "Szersze opony znacznie lepiej hamują, za to węższe są cichsze, bardziej komfortowe i później wpadają w aquaplaning"
Ateca FR | 2.0 TSI 190KM | DSG7 | 4Drive | Rodium Grey | Felgi 18" PERFORMANCE 36/3 | Alcantara Black | Comfort Assistant | Podgrzewana przednia szyba | Navi | Alarm | Elektryczna klapa bagażnika | Beats Sound System

Awatar użytkownika
Janisz
Posty: 665
Rejestracja: 20 maja 2017, 14:34
Lokalizacja: Gdańsk
Samochód: Seat Ateca 1.4 TSI 150KM DSG 4drive
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: Rozmiar kół - felgi i opony

Post autor: Janisz »

Pisząc o komforcie miałem na myśli, że ściana opony jest wyższa w 225. Różnica niewielka ale może wpływać na odczucia w trakcie jazdy. To tylko przypuszczenia bo mi nie udało się zakupić kompletu felg z oponą dedykowanego do Ateci....bo już nie ma w centrali. Wybór padł na komplet zimowych 225/55 R18 Hankook Winter i*cept evo2 W320.
Ateca Xcellence | 1.4 TSI 150KM | DSG | 4Drive | Mato Brown | Felgi 18 cali - PERFORMANCE 36/1| Alcantara Brown | Comfort Assistant | Podgrz. przednia szyba | Kamery 360 | Navi | Full Link | Alarm |
Obrazek

Młody
Posty: 59
Rejestracja: 25 wrz 2017, 10:43
Lokalizacja: Szczecin
Samochód: Ateca Cupra 2.0 TSI 300KM
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Rozmiar kół - felgi i opony

Post autor: Młody »

Janisz pisze:
16 lis 2017, 10:58
paprotek pisze:
16 lis 2017, 10:13
Dziwie się za to, że interesuje Was odpowiedni rozmiar opon i co niektórych również felg a gustujecie w markach alufelg praktycznie noname. Jak już decydujecie się na niehomologowany rozmiar to szukajcie w OEM albo w markach, które trzymają jakiś poziom aby felgi nie pogięły się po 5 wjeździe w dziurę ;)
Kolego nie powiesz mi teraz że np borbety są felgami no name?. To mało widziałeś lub czytałeś bez złośliwości.Borbet dość popularna marka wśród kierowców którzy tuningują auta.Bardziej martwił bym się o orginalne felgi seatowskie że mogą byc gorszej jakośći bo nie wiesz kto je produkuje (niechce mi sie sprawdzać). Co do tych dwóch marek to proszę
Firmę Borbet (rok powstania 1962) od dziesięcioleci uznaje się za jednego ze światowych liderów w produkcji felg aluminiowych BORBET. Koła powstające w fabrykach tej firmy montowane są na pierwsze wyposażenie wielu cenionych marek samochodów. Fabryki zlokalizowane w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Austrii i RPA produkują łącznie około 2 tysięcy modeli felg ze stopów lekkich w odmianie sportowej, dynamicznej i kół klasycznych. Borbet dba o zapewnienie przyjemności z podróżowania użytkownikom swoich kół na wszystkich kontynentach.
Powstała w 1996 roku firma ProLine wyrosła na nowatorskie i prężnie rozwijające się przedsiębiorstwo. Na rynku felg aluminiowych FELGI PROLINE wyróżnia się bardzo twórczym potencjałem, pokaźnym zapleczem doświadczenia i korzystaniem z najnowszej technologii w produkcji obręczy ze stopów lekkich.
Produkty z logo ProLine gwarantują stałą i jednolitą jakość. Przeprowadzanie ciągłych kontroli i wdrażanie poprawek w procesach wytwórczych zbliża produkcję felg zorganizowaną w tym koncernie do ideału.
Oferta felg aluminiowych obejmuje szeroki zasięg wyboru pod względem wielkości i wzornictwa, zaspokajające każdy gust, by ubrać auto w styl i elegancję.
I co najważniejsze obydwie posiadają certyfikat TUV. Pozdrawiam serdecznie.

Awatar użytkownika
Janisz
Posty: 665
Rejestracja: 20 maja 2017, 14:34
Lokalizacja: Gdańsk
Samochód: Seat Ateca 1.4 TSI 150KM DSG 4drive
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: Rozmiar kół - felgi i opony

Post autor: Janisz »

O Borbet nic złego nie napiszę ale proszę Cię...ProLine :lol:

Borbet, Dezent, Dotz, Momo, Oz, BBS - z tego idzie coś powybierać. Wiem, że ceny nie najniższe co poniektórych producentów ale w końcu kupujesz koła do nowego auta za ponad 100 tysięcy :?

A i tak jestem zwolennikiem felg OEM ;)
Ateca Xcellence | 1.4 TSI 150KM | DSG | 4Drive | Mato Brown | Felgi 18 cali - PERFORMANCE 36/1| Alcantara Brown | Comfort Assistant | Podgrz. przednia szyba | Kamery 360 | Navi | Full Link | Alarm |
Obrazek

Młody
Posty: 59
Rejestracja: 25 wrz 2017, 10:43
Lokalizacja: Szczecin
Samochód: Ateca Cupra 2.0 TSI 300KM
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Rozmiar kół - felgi i opony

Post autor: Młody »

Janisz pisze:
16 lis 2017, 12:41
O Borbet nic złego nie napiszę ale proszę Cię...ProLine :lol:

Borbet, Dezent, Dotz, Momo, Oz, BBS - z tego idzie coś powybierać. Wiem, że ceny nie najniższe co poniektórych producentów ale w końcu kupujesz koła do nowego auta za ponad 100 tysięcy :?

A i tak jestem zwolennikiem felg OEM ;)
Ja tam do proline nic nie mam znam kilku użytkowników co na nich śmigają i są zadowoleni. Czyli jak uważasz że wydaje ponad 100 tysi za auto to mam brać te co mi seat proponuje które mi wyglądem nie pasują?.A uwierz mi przeglądnołem chyba już wszystko i tylko te dwa model mi pasuja ot taki gust .A o gustach sie nie dyskutuje :lol: . Mały wybór i dostępnośc oraz wygórowana cena za OEM oraz nie ukrywajmy takie sobie felgi proponowane na zime , bardziej nakłaniaja mnie za kupnem nawet no name. A poza tym niema co się spierać i tak decyzja należy do każdego z nas ;)

Ps: A co do BBS posiadałem chromowane i nasz związek nie trwał długo :D

Awatar użytkownika
paprotek
Posty: 501
Rejestracja: 08 cze 2017, 6:49
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Ateca FR 2.0 TSI
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Rozmiar kół - felgi i opony

Post autor: paprotek »

Janisz pisze:
16 lis 2017, 12:41
A i tak jestem zwolennikiem felg OEM ;)
I dlatego na zimę kupiłeś Dezenty? :twisted:
Możesz być zwolennikiem OEM, ale oprócz tego, że są dużo droższe (nieuzasadniona cena) to jeszcze ich nie ma dostępnych!

A co do marek NoName - dopóki nie są to "chińczyki" i nie mają bardzo niskiej ceny sugerującej adekwatną jakość, to w czym problem?
Na forum BMW czy Mercedesa to samo mówią o Fordach i Volkswagenach, a na forach Volkswagena o Seatach i Skodach - że są słabszej jakości... To wszystko tylko czcze gadanie.

Młody
Posty: 59
Rejestracja: 25 wrz 2017, 10:43
Lokalizacja: Szczecin
Samochód: Ateca Cupra 2.0 TSI 300KM
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Rozmiar kół - felgi i opony

Post autor: Młody »

paprotek pisze:
Janisz pisze:
16 lis 2017, 12:41
A i tak jestem zwolennikiem felg OEM ;)
I dlatego na zimę kupiłeś Dezenty? :twisted:
Możesz być zwolennikiem OEM, ale oprócz tego, że są dużo droższe (nieuzasadniona cena) to jeszcze ich nie ma dostępnych!

A co do marek NoName - dopóki nie są to "chińczyki" i nie mają bardzo niskiej ceny sugerującej adekwatną jakość, to w czym problem?
Na forum BMW czy Mercedesa to samo mówią o Fordach i Volkswagenach, a na forach Volkswagena o Seatach i Skodach - że są słabszej jakości... To wszystko tylko czcze gadanie.
Dobrze gada, polać mu ObrazekObrazek. Niech każdy zdecyduję sam jutro będę u swojego sprzedawcy więc za pytam z ciekawości jak sytuacja na magazynach z OEM. Bo miałem propozycje na opony Pirelli z felgami w dobrej cenie ale podziękowałem, nie mój krój.

Wysłane z mojego MI 5 przy użyciu Tapatalka


Awatar użytkownika
Janisz
Posty: 665
Rejestracja: 20 maja 2017, 14:34
Lokalizacja: Gdańsk
Samochód: Seat Ateca 1.4 TSI 150KM DSG 4drive
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: Rozmiar kół - felgi i opony

Post autor: Janisz »

Widzę, że każdy zbyt osobiście bierze do siebie to co piszę ;) więc odetchnijcie i się nie denerwujcie. To tylko felgi. I jak napisałeś...każdy kupi co chce. O felgach OEM pisałem, że wolę je niż inne ale to moje odczucie. Zgadza się, że chciałem kupić Abrery 17 Seat'owskie ale są niedostępne i dlatego kupiłem same opony a na kolejny sezon liczę, że kupię jakieś OEM'y do Ateci tylko inny wzór niż mam.

I wszystkim życzę aby ich felgi przetrwały zimowe dziury :lol: :lol: :lol:
Ateca Xcellence | 1.4 TSI 150KM | DSG | 4Drive | Mato Brown | Felgi 18 cali - PERFORMANCE 36/1| Alcantara Brown | Comfort Assistant | Podgrz. przednia szyba | Kamery 360 | Navi | Full Link | Alarm |
Obrazek

ODPOWIEDZ