Wady Seata Ateci

Dyskusje na temat Seata Ateca I generacji (2016-)
Felix
Posty: 339
Rejestracja: 27 maja 2018, 21:08
Samochód: Seat Leon FR
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Wady Seata Ateci

Post autor: Felix »

thecichy pisze:
14 lut 2019, 8:07
Ani wersja ani napęd nie są powiązane ze sztywnością czy wysokością zawieszenia, prześwit każdej wersji wynosi 19cm (precyzyjnie 186-188mm).
O ile wersja nie wpływa na zawieszenie (ktoś na angielskim forum nawet pytał o to producenta i dostał potwierdzenie, że FR ma dokładnie to samo zawieszenie co reszta wersji), o tyle różnice w prześwicie między FWD a 4WD są. Podaje je nawet producent. Wystarczy sprawdzić, że nawet rozmiar opon się troszkę różni i już z tego wychodzi prześwit większy o 5mm dla 4WD.



Sponsor

Re: Wady Seata Ateci

Sponsor


Awatar użytkownika
MusiC ManiaC
Posty: 105
Rejestracja: 03 mar 2018, 8:05
Lokalizacja: SL
Samochód: Seat Ateca 1.4 TSI Red Velvet
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Wady Seata Ateci

Post autor: MusiC ManiaC »

Panowie,
Jeśli chodzi o przednie amory to do fabryki w Matorell produkujemy dwie refy amorów które różnią się nieznacznie wkładem który ma wpływ na twardość zawieszenia.Co do sprężyn się nie wypowiem bo moduły montują w fabryce Seat-a.

Awatar użytkownika
thecichy
Posty: 449
Rejestracja: 14 paź 2018, 18:38
Lokalizacja: Łódź
Samochód: Seat Ateca FR 2.0 TSI
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Re: Wady Seata Ateci

Post autor: thecichy »

MusiC ManiaC pisze:
14 lut 2019, 10:48
Panowie,
Jeśli chodzi o przednie amory to do fabryki w Matorell produkujemy dwie refy amorów które różnią się nieznacznie wkładem który ma wpływ na twardość zawieszenia.Co do sprężyn się nie wypowiem bo moduły montują w fabryce Seat-a.
Tutaj się mogę zgodzić z tym, że tak może być jeśli chodzi o różnicę dla dwóch znacząco różniących się masą silników, np. 1.0 TSI a 2.0 TDI. Tak może faktycznie być, że nieznaczna różnica we wkładzie amortyzatora inaczej sobie radzi z troszkę inną masą - ale szczerze wątpię aby ktokolwiek odczuł tą różnicę... Co do napędu, różnice w masie pomiędzy FWD a 4WD nie są tak znaczące (to "tylko" dołączany Haldex).
Jeździłem 5 razy trzema wersjami Ateci i o ile było czuć różnicę pomiędzy Mazdą CX-5, Subaru XV, VW T-Roc czy Skodą Karoq o tyle zawias w każdej Atece zawsze pracował tak samo (nie porównywałem trybów DCC, bo nie jestem tym zainteresowany) więc nawet jeśli jest jakaś drobna różnica pomiędzy modelem amortyzatora (czy nawet jeszcze jakiegoś elementu) to konstrukcyjnie a w szczególności w zachowaniu i odbioru samochodu jest to praktycznie to samo i tak samo pracujące zawieszenie. W FR-ce nie ma takiej możliwości jak np. w niektórych modelach VW, gdzie mamy do wyboru tzw. "zawieszenie sportowe" - jeździłem Golfem w R-Line z takim zawiasem i czuć było, że był niższy i twardszy od standardowego (wersja Alltrack zachowywała się jeszcze troszkę inaczej). Wiem, że Skoda ma też taki zawias w opcji ale nie testowałem...
Bynajmniej nie kruszę tu żadnej kopii :) po prostu czasami nadmiar wydrążonych szczegółów nie pomaga w prostym "przesłaniu" mówiącym, że wybór/klasyfikacja wersji Ateci z punktu widzenia zawieszenia nie ma w ogóle znaczenia, bo się one pod tym względem nie różnią.

Felix
Posty: 339
Rejestracja: 27 maja 2018, 21:08
Samochód: Seat Leon FR
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Wady Seata Ateci

Post autor: Felix »

@Frodo, ja o DCC specjalnie nic nie piszę, bo ten system w założeniu MA wpływać na twardość zawieszenia i pozwalać je regulować, więc oczywiste jest to, że będzie miał wpływ na twardość :)

@MusiC ManiaC, prawdopodobnie 2 różne rodzaje oznaczają inne amory dla ciężkich, a inne dla lekkich silników. Tak jak napisał thecichy.

@thecichy, prawdopodobnie domniemania o tym, że w Atece FR jest inne zawieszenie wzięły się stąd, że tak było np. w Leonie. Sam miałem Leona 5F FR, który fabrycznie ma zawieszenie sprzedawane w Audi, VW i Skodzie jako "zawieszenie typu sport". Było dość twardo.
Natomiast w Atece jest jedna zasadnicza różnica w zwieszeniu między FWD a 4WD - FWD ma z tyłu belkę, a 4WD wielowahacz. Są podobnie zestrojone jeśli chodzi o twardość, ale to zupełnie inne konstrukcje, więc nie można mówić o braku różnic.

meeehau
Posty: 7
Rejestracja: 13 lut 2019, 16:06
Samochód: VW Golf Sportsvan Highline 1.4 150 dsg
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Wady Seata Ateci

Post autor: meeehau »

Zadam jeszcze jedno pytanie, z perspektywy czasu kupilibyście ponownie Atecę?

Awatar użytkownika
Endrju
Moderator
Posty: 3725
Rejestracja: 11 maja 2017, 0:50
Lokalizacja: Świdwin
Samochód: Seat Ateca FL 1.5 TSI 150KM
Podziękował: 88 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy

Re: Wady Seata Ateci

Post autor: Endrju »

Ja tak. Widziałem auto przed zakupem i uznałem że pomimo kilku niedociągnięć jestem zainteresowany kupnem.
Jest- Seat Ateca FL 1.5 TSI ACT DSG7 150KM Xperience
Był - Seat Ateca 1.4 TSI ACT DSG7 150KM Xcellence
Obrazek

Awatar użytkownika
pacho
Posty: 44
Rejestracja: 06 cze 2018, 15:34
Lokalizacja: Łódź
Samochód: Seat Ateca Xcellence 2.0 TSI DSG 4drive
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Wady Seata Ateci

Post autor: pacho »

Ja też bym kupił, przez 8 miesięcy użytkowania nie żałowałem zakupu ani razu :)
2.0 TSI, xcellence, 4drive, magnetic brown, elektryczna klapa, asystenci, elektryczny hak, pakiet zima :geek:

Awatar użytkownika
tictac1986
Posty: 462
Rejestracja: 10 maja 2017, 21:24
Lokalizacja: Ozorków
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Re: Wady Seata Ateci

Post autor: tictac1986 »

Porownywalem bardzo.dlugo inne auta z tej półki cenowej, wykonalem ostatecznie po kilka jazd testowych i Ateca sprawiała najwięcej przyjemności. Do dziś jetem przekonany ze wtedy nic lepszego ( nowego ) za te pieniadze bym nie kupił.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Seat Ateca 1,4 TSI 150 KM Nevada White wersja Style + Comfort+/Pakiet Zima/Full Link

Luk4as
Posty: 848
Rejestracja: 09 sie 2017, 21:00
Samochód: Skoda
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 27 razy

Re: Wady Seata Ateci

Post autor: Luk4as »

Tictac a teraz ?

meeehau
Posty: 7
Rejestracja: 13 lut 2019, 16:06
Samochód: VW Golf Sportsvan Highline 1.4 150 dsg
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Wady Seata Ateci

Post autor: meeehau »

Auto wg mnie jest super, jedyne co to obawiam się o skrzypienie/dźwięki materiałów wewnątrz kabiny.

ODPOWIEDZ