[BUGFIX] Problem gruzu na tylnych drzwiach - PROTOTYP

Dyskusje na temat Seata Ateca I generacji (2016-)
overheat
Posty: 207
Rejestracja: 25 gru 2017, 19:53
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Samochód: Ateca 2.0 TSI 4drive
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: [BUGFIX] Problem gruzu na tylnych drzwiach - PROTOTYP

Post autor: overheat »

Misiek pisze:
31 sie 2020, 23:44
Teo pisze:
31 sie 2020, 16:06
Pytanie - a czy chlapacze nie pomogą? Bo ja się zastanawiam nad ich dokupieniem prawdę mówiąc...
Jak dla mnie od dwudziestu paru lat we wszystkich kolejnych samochodach chlapacze na przód i tył to podstawa i konieczność. Nie kosztują majątek, a według mnie dają wiele. Z tyłu zauważalnie mniej brudzi się szyba (zderzak, pas tylny i klapa bagażnika) i mniej rzuca na jadących z tyłu, a z przodu boki prawie czyste (u mnie). Wydaje mi się, że na w/w problem także powinno pomóc, chociaż pewnie nie wyeliminuje w całości.

Najtaniej oryginalne chlapacze znalazłem tutaj :
- przód :
https://allegro.pl/oferta/chlapacze-prz ... gInq_D_BwE
- tył :
https://allegro.pl/oferta/chlapacze-tyl ... gIYPPD_BwE
Yyyyy... w jaki niby sposób chlapacze miałyby pomóc? Wyobraź sobie jak obraca się tylne koło i zarzuca syf pod drzwi. Musiałbyś mieć chlapacz po stronie drzwi, a nie bagażnika, żeby cokolwiek zmienił ;-)



Sponsor

Re: [BUGFIX] Problem gruzu na tylnych drzwiach - PROTOTYP

Sponsor


Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: [BUGFIX] Problem gruzu na tylnych drzwiach - PROTOTYP

Post autor: Misiek »

overheat pisze:
01 wrz 2020, 10:26
Misiek pisze:
31 sie 2020, 23:44
Teo pisze:
31 sie 2020, 16:06
Pytanie - a czy chlapacze nie pomogą? Bo ja się zastanawiam nad ich dokupieniem prawdę mówiąc...
Jak dla mnie od dwudziestu paru lat we wszystkich kolejnych samochodach chlapacze na przód i tył to podstawa i konieczność. Nie kosztują majątek, a według mnie dają wiele. Z tyłu zauważalnie mniej brudzi się szyba (zderzak, pas tylny i klapa bagażnika) i mniej rzuca na jadących z tyłu, a z przodu boki prawie czyste (u mnie). Wydaje mi się, że na w/w problem także powinno pomóc, chociaż pewnie nie wyeliminuje w całości.

Najtaniej oryginalne chlapacze znalazłem tutaj :
- przód :
https://allegro.pl/oferta/chlapacze-prz ... gInq_D_BwE
- tył :
https://allegro.pl/oferta/chlapacze-tyl ... gIYPPD_BwE
Yyyyy... w jaki niby sposób chlapacze miałyby pomóc? Wyobraź sobie jak obraca się tylne koło i zarzuca syf pod drzwi. Musiałbyś mieć chlapacz po stronie drzwi, a nie bagażnika, żeby cokolwiek zmienił ;-)
Jeżeli to tylne koło narzuca brudy do przodu (pod wiatr ?), to jak najbardziej, ale jeżeli to brud leci z pod przedniego koła, to przednie chlapacze na pewno pomogą. Jeszcze nie znam tego problemu osobiście (Ateka pojawi się u mnie dopiero w pierwszej połowie roku), więc mogę jedynie gdybać. Jednak jakoś nie widzę tego nawiewania brudu "pod wiatr" - strumień powietrza wzdłuż drzwi jest jednak dość silny i powinien "zwiewać" brudy do tyłu, za koło, na zderzak, błotnik tylny, co nie oznacza, że tak nie jest - aerodynamika jest bardzo skomplikowaną nauką i tylko jakiś inżynier, specjalista po przeprowadzaniu własnoręcznych testów mógłby się tu miarodajnie wypowiedzieć.

Jednak najciekawsze jest to, że już w czwartym moim samochodzie zupełnie nie widzę tego problemu i wnętrza drzwi, wnęk są czyste, nawet czyściejsze od powierzchni zewnętrznej - mało tego - jest chyba tylko jedna uszczelka, ta bliżej wnętrza samochodu (będę musiał z ciekawości dokładnie obejrzeć to sobie). Prawdopodobnie w Atece i w bliźniaczej Skodzie popełniono ten sam błąd już w fazie projektowania i nie przewidzieli tego, nie wyszło to w tunelu aerodynamicznym, a teraz nie za bardzo wiedzą co z tym fantem począć i jak problem rozwiązać. Może faktycznie taka gruba "powietrzna" uszczelka, jaką proponowano wcześniej w tym temacie pomoże. Ale żeby to użytkownik miał kombinować samemu jak poprawić błędy konstruktorów w samochodzie za pomad 100 tys. ? :twisted:
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

Awatar użytkownika
hetman72
Posty: 194
Rejestracja: 23 paź 2018, 19:52
Lokalizacja: Piła
Samochód: Seat ATECA FR 2.0 TSI DSG 4Drive Biały
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: [BUGFIX] Problem gruzu na tylnych drzwiach - PROTOTYP

Post autor: hetman72 »

Misiek pisze:
01 wrz 2020, 10:52
Jeżeli to tylne koło narzuca brudy do przodu (pod wiatr ?), to jak najbardziej, ale jeżeli to brud leci z pod przedniego koła, to przednie chlapacze na pewno pomogą. Jeszcze nie znam tego problemu osobiście (Ateka pojawi się u mnie dopiero w pierwszej połowie roku), więc mogę jedynie gdybać. Jednak jakoś nie widzę tego nawiewania brudu "pod wiatr" - strumień powietrza wzdłuż drzwi jest jednak dość silny i powinien "zwiewać" brudy do tyłu, za koło, na zderzak, błotnik tylny, co nie oznacza, że tak nie jest - aerodynamika jest bardzo skomplikowaną nauką i tylko jakiś inżynier, specjalista po przeprowadzaniu własnoręcznych testów mógłby się tu miarodajnie wypowiedzieć.

Jednak najciekawsze jest to, że już w czwartym moim samochodzie zupełnie nie widzę tego problemu i wnętrza drzwi, wnęk są czyste, nawet czyściejsze od powierzchni zewnętrznej - mało tego - jest chyba tylko jedna uszczelka, ta bliżej wnętrza samochodu (będę musiał z ciekawości dokładnie obejrzeć to sobie). Prawdopodobnie w Atece i w bliźniaczej Skodzie popełniono ten sam błąd już w fazie projektowania i nie przewidzieli tego, nie wyszło to w tunelu aerodynamicznym, a teraz nie za bardzo wiedzą co z tym fantem począć i jak problem rozwiązać. Może faktycznie taka gruba "powietrzna" uszczelka, jaką proponowano wcześniej w tym temacie pomoże. Ale żeby to użytkownik miał kombinować samemu jak poprawić błędy konstruktorów w samochodzie za pomad 100 tys. ? :twisted:
Bo ten problem to akurat Ateci w dużym stopniu dotyczy, innych samochodów albo wcale albo bardzo mało.
Opony szerokie, mają tendencję do chlapania na boki i do góry, jak ma się 4x4 to tym bardziej.
Kiedyś znany był problem w Yeti - piaskowały się tylne drzwi od piasku, aż musieli dawać naklejkę.
W Atece na razie piaskowania nie widzę, ale syf zbiera się niemiłosiernie (jak się nie ma uszczelki dodatkowej).
Seat ATECA FR 2.0 TSI DSG 4Drive Biały

Awatar użytkownika
thecichy
Posty: 449
Rejestracja: 14 paź 2018, 18:38
Lokalizacja: Łódź
Samochód: Seat Ateca FR 2.0 TSI
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Re: [BUGFIX] Problem gruzu na tylnych drzwiach - PROTOTYP

Post autor: thecichy »

Misiek pisze:
01 wrz 2020, 10:52
...
Jeżeli to tylne koło narzuca brudy do przodu (pod wiatr ?), to jak najbardziej, ale jeżeli to brud leci z pod przedniego koła, to przednie chlapacze na pewno pomogą. Jeszcze nie znam tego problemu osobiście (Ateka pojawi się u mnie dopiero w pierwszej połowie roku), więc mogę jedynie gdybać. Jednak jakoś nie widzę tego nawiewania brudu "pod wiatr" - strumień powietrza wzdłuż drzwi jest jednak dość silny i powinien "zwiewać" brudy do tyłu, za koło, na zderzak, błotnik tylny, co nie oznacza, że tak nie jest - aerodynamika jest bardzo skomplikowaną nauką i tylko jakiś inżynier, specjalista po przeprowadzaniu własnoręcznych testów mógłby się tu miarodajnie wypowiedzieć.
...
To tak chyba nie działa.. ten brud, który się tam zbiera, najbardziej gromadzi się po jeździe w deszczu, kiedy woda odparuje. Przy suchych bezdeszczowych pogodach brud się tam tak nie gromadzi nawet jak się jeździ poza asfaltem. W mocno deszczowej jeździe z samochodem unosi się "chmura" wody z brudem, która otacza i "owiewa" od kół samochód do wysokości lusterek. Przy takiej "chmurze" chlapacze mało co tu zdziałają, jedyne rozwiązanie tego problemu to uszczelka.

Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: [BUGFIX] Problem gruzu na tylnych drzwiach - PROTOTYP

Post autor: Misiek »

No więc zaciekawiony tym problemem sprawdziłem wczoraj naocznie jak to jest dokładnie, w szczegółach w moim Galaxy. Otóż jednak są dwie uszczelki : jedna standardowo jak chyba u każdego od strony wnętrza samochodu na krawędzi kabiny i druga nie na krawędzi zewnętrznej drzwi, ale na krawędzi tego przetłoczenia mniej więcej na środku grubości. Natomiast jedyna chyba istotna różnica, to grubość błotnika, nadkola - w Galaxy jest znaczne większa, ale także nie aż tak, że na przykład 10 czy kilkanaście cm - może 7 - 8 max, oczywiście nie ma tam żadnego dodatkowego plastiku ochronnego. I tak jak pisałem wcześniej ani w środku, ani na krawędzi nie ma ani śladu aż takich brudów jak w Atece, a niestety samochód nie był myty od x miesięcy (akurat jak jeździłem, to na ogół nie padało, więc jest tylko lekko przybrudzony jakby delikatnym nalotem).

Zupełnie nie mam więc pojęcia dlaczego tylko w Atece taki problem jest aż tak bardzo widoczny - może jednak ta mniejsza szerokość błotnika, może kształt drzwi, bo szerokość kół mam identyczną ?
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

Awatar użytkownika
tomal218
Posty: 917
Rejestracja: 19 sty 2018, 11:46
Lokalizacja: BYTOM
Samochód: Seat Ateca MY18
Podziękował: 36 razy
Otrzymał podziękowań: 48 razy

Re: [BUGFIX] Problem gruzu na tylnych drzwiach - PROTOTYP

Post autor: tomal218 »

Hi w Atc taki problem jest spowodowany tym ze czesc drzwi robi za nadkole zewnetrzne ,nie jest to takie straszne jak to rysuja hehe ale jak bedziesz myl atc raz na miesiac w jesieni to sie mozesz zdziwic :D
oso soplón !!! :lol:

Teo
Posty: 493
Rejestracja: 30 gru 2018, 0:09
Samochód: 2.0 TSI
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Re: [BUGFIX] Problem gruzu na tylnych drzwiach - PROTOTYP

Post autor: Teo »

A moze ktos po prostu powie, czy majac chlapacze jest lepiej, czy to nic nie daje ?

Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1371
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 376 razy

Re: [BUGFIX] Problem gruzu na tylnych drzwiach - PROTOTYP

Post autor: sailor 88 »

Misiek pisze:
02 wrz 2020, 1:18
Zupełnie nie mam więc pojęcia dlaczego tylko w Atece taki problem jest aż tak bardzo widoczny - może jednak ta mniejsza szerokość błotnika, może kształt drzwi, bo szerokość kół mam identyczną ?
@Misiek, Ateca i jeszcze bliźniaczy Karoq jest ewenementem w tym względzie. U Ciebie w Galaxy, jak i w innych autach drzwi nie są częścią nadkola tylnego i kończą się przed nim, to też żaden brud od strony koła się nie dostaje. W Atece drzwi stanowią (przykrywają) część nadkola, a uszczelniająca je guma nie radzi sobie z uszczelnieniem. Nie masz jeszcze auta, więc trudniej zrozumieć problem...
...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

Awatar użytkownika
tomal218
Posty: 917
Rejestracja: 19 sty 2018, 11:46
Lokalizacja: BYTOM
Samochód: Seat Ateca MY18
Podziękował: 36 razy
Otrzymał podziękowań: 48 razy

Re: [BUGFIX] Problem gruzu na tylnych drzwiach - PROTOTYP

Post autor: tomal218 »

najwazniejsze ze na nadkolu wewnatrz auta jest czysto a reszta to (niuansy nie do przeskoczenia dla vaga)a moze tak ma byc !!! ,ja jestem zadowolony z rozwiazan atc no tylko ten brak pamieci siedzenia kierowcy :D pozdro
oso soplón !!! :lol:

Awatar użytkownika
hetman72
Posty: 194
Rejestracja: 23 paź 2018, 19:52
Lokalizacja: Piła
Samochód: Seat ATECA FR 2.0 TSI DSG 4Drive Biały
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: [BUGFIX] Problem gruzu na tylnych drzwiach - PROTOTYP

Post autor: hetman72 »

Nim zamontowałem dodatkową uszczelkę na drzwiach to myślałem, że zawału dostanę, jak zobaczyłem, jak dużo syfu było we wnęce drzwi i na nadkolu. Po jednym przejeździe w deszczu.
Seat ATECA FR 2.0 TSI DSG 4Drive Biały

ODPOWIEDZ