Ateca 1.4 tsi DSG vs. 2.0 tsi DSG

Dyskusje na temat Seata Ateca I generacji (2016-)
VVojteck
Posty: 95
Rejestracja: 23 lis 2020, 20:37
Samochód: Renault
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Ateca 1.4 tsi DSG vs. 2.0 tsi DSG

Post autor: VVojteck »

Felix pisze:Ale tu chodzi głównie o wysokość, której to własnie nie zmierzyłeś :)
Mówimy i pojemności bagażnika, która zależy również od wysokości.
Producent podaje 510L dla 2WD i to powinno się zgadzać. Bagażnik w wersji 4WD z kołem zapasowym/Beats jest ok 10cm płytszy (jak napisał @xoy). Kiedyś to nawet próbowałem przeliczać i te 10cm dawało właśnie ok. 100L różnicy.
Chyba, że uważasz że te 10cm głębokości nie ma znaczenia i nadal mamy 510L (czy tam 485L)...
Zmierzyłem w Atece i innych autach, o których pisałem wcześniej, nie mam danych Leona.


Można mieć 4wd z podwójną podłogą? Jeśli się nie mylę to zawsze jest wyższa. Koło / Beats tu chyba nic nie zmienia.



Sponsor

Ateca 1.4 tsi DSG vs. 2.0 tsi DSG

Sponsor


Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: Ateca 1.4 tsi DSG vs. 2.0 tsi DSG

Post autor: Misiek »

Frodo pisze:
26 lut 2021, 14:44
...
Przy czym dali ciała z brakiem przesuwanej kanapy (jak w Tigu i Karoqu) - super rzecz!
Ja mam 3 indywidualne fotele przesuwane gdzieś ze 20 - 30 cm, więc wydaje mi się, że to bardzo dużo - już kilka razy przydało się - przy braku pasażerów dłuższy bagażnik, a przy pasażerach duuuuuużo miejsca na nogi. Przy tylnym położeniu mam komfortowe 40 cm na nogi i na prawdę czuć różnicę w porównaniu z innymi samochodami, szczególnie jak trzeba postawić stabilnie jakieś delikatne zakupy, tak żeby nie latały.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

Felix
Posty: 339
Rejestracja: 27 maja 2018, 21:08
Samochód: Seat Leon FR
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Ateca 1.4 tsi DSG vs. 2.0 tsi DSG

Post autor: Felix »

VVojteck pisze:
26 lut 2021, 17:43
Felix pisze:Ale tu chodzi głównie o wysokość, której to własnie nie zmierzyłeś :)
Mówimy i pojemności bagażnika, która zależy również od wysokości.
Producent podaje 510L dla 2WD i to powinno się zgadzać. Bagażnik w wersji 4WD z kołem zapasowym/Beats jest ok 10cm płytszy (jak napisał @xoy). Kiedyś to nawet próbowałem przeliczać i te 10cm dawało właśnie ok. 100L różnicy.
Chyba, że uważasz że te 10cm głębokości nie ma znaczenia i nadal mamy 510L (czy tam 485L)...
Zmierzyłem w Atece i innych autach, o których pisałem wcześniej, nie mam danych Leona.


Można mieć 4wd z podwójną podłogą? Jeśli się nie mylę to zawsze jest wyższa. Koło / Beats tu chyba nic nie zmienia.
Tu masz wymiary bagażnika nowego Leona kombi i Ateci 2WD.
https://www.auto-swiat.pl/testy/testy-n ... ac/l4enkpb
Leon do rolety 43cm, Ateca 54cm. Do sufitu odpowiednio 67 i 83cm.
Ateca ma szerokość i długość bagażnika porównywalną z Leonem HTB, natomiast jest właśnie o te 10-11cm wyższy. Jeżeli zabierzesz te 10cm na koło zapasowe, to uzyskujesz realnie bagażnik porównywalny z HTB.
Nie wiem jak teraz, ale kiedyś nie było opcji podwójnej podłogi dla 4WD. Wysokość podłogi była stała. Dla 4WD bez koła była ona nieco (ok. 2-3cm) wyżej, niż w przypadku 2WD, dla 4WD z kołem jest to już ok. 10cm wyżej.
W 2WD jest opcjonalna "podwójna podłoga" (tak naprawdę nie podwójna, tylko regulowana), a pojemność bagażnika nie zależy od koła/subwoofera, bo to jest w obniżeniu, którego w 4WD nie ma przez dyfer.

VVojteck
Posty: 95
Rejestracja: 23 lis 2020, 20:37
Samochód: Renault
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Ateca 1.4 tsi DSG vs. 2.0 tsi DSG

Post autor: VVojteck »

Felix pisze:
VVojteck pisze:
26 lut 2021, 17:43
Felix pisze:Ale tu chodzi głównie o wysokość, której to własnie nie zmierzyłeś :)
Mówimy i pojemności bagażnika, która zależy również od wysokości.
Producent podaje 510L dla 2WD i to powinno się zgadzać. Bagażnik w wersji 4WD z kołem zapasowym/Beats jest ok 10cm płytszy (jak napisał @xoy). Kiedyś to nawet próbowałem przeliczać i te 10cm dawało właśnie ok. 100L różnicy.
Chyba, że uważasz że te 10cm głębokości nie ma znaczenia i nadal mamy 510L (czy tam 485L)...
Zmierzyłem w Atece i innych autach, o których pisałem wcześniej, nie mam danych Leona.


Można mieć 4wd z podwójną podłogą? Jeśli się nie mylę to zawsze jest wyższa. Koło / Beats tu chyba nic nie zmienia.
Tu masz wymiary bagażnika nowego Leona kombi i Ateci 2WD.
https://www.auto-swiat.pl/testy/testy-n ... ac/l4enkpb
Leon do rolety 43cm, Ateca 54cm. Do sufitu odpowiednio 67 i 83cm.
Ateca ma szerokość i długość bagażnika porównywalną z Leonem HTB, natomiast jest właśnie o te 10-11cm wyższy. Jeżeli zabierzesz te 10cm na koło zapasowe, to uzyskujesz realnie bagażnik porównywalny z HTB.
Nie wiem jak teraz, ale kiedyś nie było opcji podwójnej podłogi dla 4WD. Wysokość podłogi była stała. Dla 4WD bez koła była ona nieco (ok. 2-3cm) wyżej, niż w przypadku 2WD, dla 4WD z kołem jest to już ok. 10cm wyżej.
W 2WD jest opcjonalna "podwójna podłoga" (tak naprawdę nie podwójna, tylko regulowana), a pojemność bagażnika nie zależy od koła/subwoofera, bo to jest w obniżeniu, którego w 4WD nie ma przez dyfer.
Ateca ma 54 cm z podłogą w wyższym położeniu. Nie wiem jak to wygląda w Leonie.

Natomiast link jest o tyle interesujący, że świetnie oddaje to, o czym pisałem powyżej: litry mogą wprowadzać w błąd. Bagażnik Leona kombi jest nieznacznie większy niż Laguny 3 (99 x 103 x 43 vs ~100 x 104 x 40) ale w litrach to wygląda zupełnie inaczej: 620 vs 508.

Stąd moim zdaniem lepiej skupić się na wymiarach w cm.

Felix
Posty: 339
Rejestracja: 27 maja 2018, 21:08
Samochód: Seat Leon FR
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Ateca 1.4 tsi DSG vs. 2.0 tsi DSG

Post autor: Felix »

VVojteck pisze:
01 mar 2021, 18:22
Ateca ma 54 cm z podłogą w wyższym położeniu. Nie wiem jak to wygląda w Leonie.

Natomiast link jest o tyle interesujący, że świetnie oddaje to, o czym pisałem powyżej: litry mogą wprowadzać w błąd. Bagażnik Leona kombi jest nieznacznie większy niż Laguny 3 (99 x 103 x 43 vs ~100 x 104 x 40) ale w litrach to wygląda zupełnie inaczej: 620 vs 508.

Stąd moim zdaniem lepiej skupić się na wymiarach w cm.
Nie chce mi się iść do samochodu i mierzyć, ale po co mieliby tak podawać?
To czy lepiej się skupić na cm czy litrach zależy od tego, co chcesz przewozić i o jakich wymiarach mówimy.
O ile w przypadku Leona i Laguny rzeczywiście można by powiedzieć, że różnice wynikające z wymiarów mogą być pomijalne (choć nie muszą - zależy od sytuacji), o tyle już w przypadku Ateci 4WD (z kołem) vs 2WD, gdzie wszystkie wymiary poza wysokością są takie same, te 10cm wysokości pomijalne nie jest. To robi dużą różnicę.
Nie ma to znaczenia jak przewozisz zakupy, ale już pakując się z całą rodziną na wakacje od tego może zależeć czy weźmiesz wózek dla dziecka, czy dodatkową torbę (true story bro)...

VVojteck
Posty: 95
Rejestracja: 23 lis 2020, 20:37
Samochód: Renault
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Ateca 1.4 tsi DSG vs. 2.0 tsi DSG

Post autor: VVojteck »

Felix pisze:
VVojteck pisze:
01 mar 2021, 18:22
Ateca ma 54 cm z podłogą w wyższym położeniu. Nie wiem jak to wygląda w Leonie.

Natomiast link jest o tyle interesujący, że świetnie oddaje to, o czym pisałem powyżej: litry mogą wprowadzać w błąd. Bagażnik Leona kombi jest nieznacznie większy niż Laguny 3 (99 x 103 x 43 vs ~100 x 104 x 40) ale w litrach to wygląda zupełnie inaczej: 620 vs 508.

Stąd moim zdaniem lepiej skupić się na wymiarach w cm.
Nie chce mi się iść do samochodu i mierzyć, ale po co mieliby tak podawać?
To czy lepiej się skupić na cm czy litrach zależy od tego, co chcesz przewozić i o jakich wymiarach mówimy.
O ile w przypadku Leona i Laguny rzeczywiście można by powiedzieć, że różnice wynikające z wymiarów mogą być pomijalne (choć nie muszą - zależy od sytuacji), o tyle już w przypadku Ateci 4WD (z kołem) vs 2WD, gdzie wszystkie wymiary poza wysokością są takie same, te 10cm wysokości pomijalne nie jest. To robi dużą różnicę.
Nie ma to znaczenia jak przewozisz zakupy, ale już pakując się z całą rodziną na wakacje od tego może zależeć czy weźmiesz wózek dla dziecka, czy dodatkową torbę (true story bro)...
Zmieniłem Lagunę na Atecę i stąd mój komentarz. Realnie kilka cm w 4wd. Może zaważyć na dodatkowym bagażu. Ja wziąłem na klatę, bo doszedłem do wniosku, że to pomijalne.

Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: Ateca 1.4 tsi DSG vs. 2.0 tsi DSG

Post autor: Misiek »

Kiedyś, jak jeszcze regularnie czytywałem Auto Świat podczas testów, czy porównań samochodów oceniano coś takiego jak ustawność bagażnika. To takie nieokreślone coś, że niby wymiary, czy litry są porównywalne lub większe / mniejsze, ale pakowność jednego, czy drugiego jest zdecydowanie inna. Teraz już ten problem nie istnieje, ponieważ od razu inaczej się to konstruuje, ale kiedyś bardzo poważnym problemem były wystające budowy tylnych teleskopów (amortyzatorów), które bardzo przeszkadzały zabierając wiele cennej szerokości w newralgicznym miejscu. To jest to o czym piszecie - praktyczna zdolność do zapakowania typowych pakunków : standardowych walizek, toreb, wózka, rowerka, czy czego tam jeszcze będącego na wyposażeniu na przykład weekendowego wyjazdu, czy tym bardziej wakacji. Można się ekscytować setkami litrów, czy wymiarami, porównywać, ale co z tego, jak pomiędzy nadkolami ciężko lub w ogóle nie da się umieścić standardowych walizek i trzeba czasami nieźle się nakombinować, żeby to wszystko pomieścić.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

Felix
Posty: 339
Rejestracja: 27 maja 2018, 21:08
Samochód: Seat Leon FR
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Ateca 1.4 tsi DSG vs. 2.0 tsi DSG

Post autor: Felix »

VVojteck pisze:
02 mar 2021, 18:07
Zmieniłem Lagunę na Atecę i stąd mój komentarz. Realnie kilka cm w 4wd. Może zaważyć na dodatkowym bagażu. Ja wziąłem na klatę, bo doszedłem do wniosku, że to pomijalne.
Dla mnie te "kilka" (czyli 10) cm było jednak dość ważne. Z resztą w przypadku Ateci już na oko widać dużą różnicę między 2WD a 4WD z kołem. Było to dla mnie o tyle istotne, że jednym z argumentów za zmianą samochodu była właśnie pakowność. Zmiana Leona z bagażnikiem 380L na Atecę z bagażnikiem 400L mijała się z celem.
Ale szczerze mówiąc gdybym dzisiaj wiedział, to co wiem, to kupiłbym 4WD bez Beats Audio.
Niestety Beats to kompletny niewypał m.in. ze względu na brak DSP (dostępne było TYLKO z Navi+ lub... w każdej wersji bez Beats, o czym nikt nie informował ani nie wynikało to z ŻADNEJ dokumentacji) jest to chyba najgorszy wybór. Lepiej było wziąć zwykłe audio, w którym DSP jest i 2.0 4WD. Przy okazji wtedy mógłbym wziąć DCC, które dostępne było tylko z 4WD (też nie wiadomo czemu...).
VVojteck pisze:
02 mar 2021, 18:07
Można się ekscytować setkami litrów, czy wymiarami, porównywać, ale co z tego, jak pomiędzy nadkolami ciężko lub w ogóle nie da się umieścić standardowych walizek i trzeba czasami nieźle się nakombinować, żeby to wszystko pomieścić.
To prawda, ale tak jak piszesz - teraz w tej klasie bagażniki są już na tyle ustawne, że właściwie takie porównania tracą sens.

Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: Ateca 1.4 tsi DSG vs. 2.0 tsi DSG

Post autor: Misiek »

Felix pisze:
03 mar 2021, 10:39
...
Przy okazji wtedy mógłbym wziąć DCC, które dostępne było tylko z 4WD (też nie wiadomo czemu...).
...
Nie wiem kiedy konfigurowałeś / kupowałeś swoją Atekę, ale już od dawna (ponad rok) DCC nie ma już tego ograniczenia, co widać w cenniku oraz wynika z konfiguratora.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

Felix
Posty: 339
Rejestracja: 27 maja 2018, 21:08
Samochód: Seat Leon FR
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Ateca 1.4 tsi DSG vs. 2.0 tsi DSG

Post autor: Felix »

Kupowałem w 2018 roku.
Tak, wiem że teraz już nie ma tego ograniczenia i wiem również, że nie było to ograniczenie techniczne. Dlatego napisałem, że nie BYŁO dostępne.
Dokładnie taka sama sytuacja była z Leonem. Pierwotnie DCC dostępne było tylko do 1.8 TSI, 2.0 TDI 180KM i Cupry. Czyli do tych, które z tyłu miały wielowahacz. Później wprowadzili również do tych z belką.
Dziwna polityka...

ODPOWIEDZ