Jaki bagażnik na rowery.

Dyskusje na temat Seata Ateca I generacji (2016-)
kriswarchol
Posty: 55
Rejestracja: 05 lip 2018, 13:18
Lokalizacja: Warszawa / Kielce
Samochód: Seat Ateca '18 4x4 190KM TSI DSG Xcellence
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Re: Jaki bagażnik na rowery.

Post autor: kriswarchol »

canbe pisze:
12 kwie 2021, 21:08
kriswarchol pisze:
26 mar 2021, 8:16
W temacie bagażnika - wyszedł nowy model jako bagażnik na klapę od THULE, właśnie go zamówiłem:
https://boxcars.pl/bagaznik-rowerowy-th ... tform.html
Jest też zgodny z dopasowaniem do naszych Seatów: https://www.thule.com/pl-pl/buyers-guid ... =vn5wVffXG
Dla mnie przy braku haka to najlepsza opcja.
Miałeś może okazję już testować ten bagażnik na klapę? Jeśli tak, to jakieś wrażenia odnośnie stabilności, możliwości uszkodznia karoserii itp.?
Mam podobny dylemat, jak pewnie wszyscy bez haka ;). Inwestycja 6k w hak+bagażnik raczej odpada, z bagażnikiem dachowym mam średnie doświadczenia nawet przy niższym aucie, a ten na klapę budzi moje spore obawy jeśli chodzi o bezpieczeństwo i możliwość uszkodzenia karoserii np. na wybojach.
TAK, jestem już po pierwszych przejazdach i ujmę to w kilku wnioskach:

- stabilność jest mega tego modelu (Thule Outway Platform 2 - wydany na 2021, zastąpił zarazem poprzednie tego typu Thule dedykowane do Ateca)
- rowery bardziej drgały mi na dachu gdy używałem wypożyczony Thule z uchwytami ProRide
- do jego rozłożenia dostajesz bardzo czytelną instrukcję i jest też wersja do obejrzenia na YouTube
- za pierwszym razem montaż trochę mi zajął, ale już 2 i kolejne razy pozwalają na szybki montaż i jeszcze szybszy demontaż
- nie zaobserwowałem żadnych śladów i zmian na karoserii
- co więcej główny punkt podparcia dla tego bagażnika wykorzystuje miękką gumę i jest sugerowany do oparcia o szybę (zdjęcia poniżej)
- możesz tak jechać z rowerami do 130 km/h (sugestia Thule)
- dla mnie bardziej problematyczny pozostaje montaż rowerów na dach niż w ten sposób
- da się otworzyć klapę bagażnika z zamontowanym tym bagażnikiem (oczywiście bez rowerów)
- też wolałbym mieć na hak platformę, ale jeśli w ASO za ten automatycznie wysuwany hak wołają 7K, to dodając jeszcze koszt platformy wychodzi pod 10K - wolę za to kopić lepszy rower.

Obrazek

Obrazek
Za ten post autor kriswarchol otrzymał podziękowania (w sumie 3):
canbe (13 kwie 2021, 9:31) • rafikowicz (13 kwie 2021, 9:45) • Beetleman (15 kwie 2021, 12:09)
Ocena: 15.79%



Sponsor

Re: Jaki bagażnik na rowery.

Sponsor


Awatar użytkownika
michal 76
Posty: 571
Rejestracja: 07 maja 2017, 10:04
Lokalizacja: Ostrołęka
Samochód: Seat Ateca 1.4 DSG XCELLENCE 4 Drive VW Passat
Podziękował: 77 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy

Re: Jaki bagażnik na rowery.

Post autor: michal 76 »

Co do wysuwanego haka możesz kupić na słynnym portalu od 500zł w górę. Ja tak zrobiłem dokupiłem w ASO wiązkę moduł i przełącznik + montaż w ASO całość ok 3,5 tys, pisałem o tym w temacie o haku

Beetleman
Posty: 12
Rejestracja: 08 lis 2019, 22:54
Samochód: Seat Ateca xcellence 1,5 TSI DSG
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Jaki bagażnik na rowery.

Post autor: Beetleman »

kriswarchol pisze:
13 kwie 2021, 8:51
canbe pisze:
12 kwie 2021, 21:08
kriswarchol pisze:
26 mar 2021, 8:16
W temacie bagażnika - wyszedł nowy model jako bagażnik na klapę od THULE, właśnie go zamówiłem:
https://boxcars.pl/bagaznik-rowerowy-th ... tform.html
Jest też zgodny z dopasowaniem do naszych Seatów: https://www.thule.com/pl-pl/buyers-guid ... =vn5wVffXG
Dla mnie przy braku haka to najlepsza opcja.
Miałeś może okazję już testować ten bagażnik na klapę? Jeśli tak, to jakieś wrażenia odnośnie stabilności, możliwości uszkodznia karoserii itp.?
Mam podobny dylemat, jak pewnie wszyscy bez haka ;). Inwestycja 6k w hak+bagażnik raczej odpada, z bagażnikiem dachowym mam średnie doświadczenia nawet przy niższym aucie, a ten na klapę budzi moje spore obawy jeśli chodzi o bezpieczeństwo i możliwość uszkodzenia karoserii np. na wybojach.
TAK, jestem już po pierwszych przejazdach i ujmę to w kilku wnioskach:

- stabilność jest mega tego modelu (Thule Outway Platform 2 - wydany na 2021, zastąpił zarazem poprzednie tego typu Thule dedykowane do Ateca)
- rowery bardziej drgały mi na dachu gdy używałem wypożyczony Thule z uchwytami ProRide
- do jego rozłożenia dostajesz bardzo czytelną instrukcję i jest też wersja do obejrzenia na YouTube
- za pierwszym razem montaż trochę mi zajął, ale już 2 i kolejne razy pozwalają na szybki montaż i jeszcze szybszy demontaż
- nie zaobserwowałem żadnych śladów i zmian na karoserii
- co więcej główny punkt podparcia dla tego bagażnika wykorzystuje miękką gumę i jest sugerowany do oparcia o szybę (zdjęcia poniżej)
- możesz tak jechać z rowerami do 130 km/h (sugestia Thule)
- dla mnie bardziej problematyczny pozostaje montaż rowerów na dach niż w ten sposób
- da się otworzyć klapę bagażnika z zamontowanym tym bagażnikiem (oczywiście bez rowerów)
- też wolałbym mieć na hak platformę, ale jeśli w ASO za ten automatycznie wysuwany hak wołają 7K, to dodając jeszcze koszt platformy wychodzi pod 10K - wolę za to kopić lepszy rower.

Obrazek

Obrazek
Zainspirowałeś mnie do zakupu bagażnika na klapę (dziękuję). Chciałbym Cię poprosić jeszcze o opinię w sprawie tylnej wycieraczki. Czy bagażnik nie przeszkadza w jej pracy, czy trzeba ją wyłączyć (nie używać) na czas zamontowania bagażnika. I jeszcze jedna prośba o wrzucenie kilku fotek jak to wygląda na Twoim aucie (jeśli to nie byłby kłopot :) )

overheat
Posty: 207
Rejestracja: 25 gru 2017, 19:53
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Samochód: Ateca 2.0 TSI 4drive
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: Jaki bagażnik na rowery.

Post autor: overheat »

Bagażnik na klapę w sumie spoko opcja, ale wciąż:

* rowery będą hałasować,
* rowery będą stawiać opór (niższa wydajność + więcej paliwa),
* rowery będą zgarniać niskie drzewa,
* rowery będą brudzić się od robactwa,
* nie wjedzie się tak do garażu podziemnego (dealbreaker jak dla mnie),
* no i pewnie można sobie klapę (lakier) trochę uszkodzić przez przypadek.

To zależy ile się z nimi jeździ, jak 2 wypady rocznie, to pewnie bez różnicy. Kwestia kalkulacji zysków, strat i kompromisów.

Ja np. pomimo gwarancji poszedłem w hak poza ASO (jak pisałem tutaj https://www.ateca-klub.pl/forum/viewtop ... 473#p28473) + platformę Westfalia BC80. W sumie wyszło ok. 5k zł (czyli mniej niż sam hak w ASO), ale komfort jazdy jest nieziemski, szczególnie że wożę rowery w prawie każdy weekend.

xoy
Posty: 62
Rejestracja: 25 lis 2019, 12:14
Samochód: BMW X1 (U11) 23i
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Jaki bagażnik na rowery.

Post autor: xoy »

Plusem bagażnika na hak jest również jego uniwersalność. Jak rozumiem bagażnik na klapę dedykowany jest do konkretnego modelu samochodu/klapy. Bagażnik na hak potrzebuje hak. Ja w ten sposób swój Thule używam od kilku lat, w trzech różnych samochodach. Myślę, że warto wziąć to pod uwagę przy kalkulacji kosztów.

overheat
Posty: 207
Rejestracja: 25 gru 2017, 19:53
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Samochód: Ateca 2.0 TSI 4drive
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: Jaki bagażnik na rowery.

Post autor: overheat »

Czy orientujecie się jak to jest z punktu widzenia prawa, czy mogę bez problemu poruszać się samochodem z pustą platformą na haku?

Nie udało mi się znaleźć nic na ten temat poza tym, że np. w Stanach, niektóre Stany tego zabraniają.

vioox
Posty: 228
Rejestracja: 13 wrz 2020, 21:59
Samochód: 308 SW --> ateca
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Jaki bagażnik na rowery.

Post autor: vioox »

Ktoś się orientuje czy na platformę na hak trzeba mieć orginalna tablice zamowiona w wydziale komunikacji czy może być nieorginalna?

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka


Luk4as
Posty: 848
Rejestracja: 09 sie 2017, 21:00
Samochód: Skoda
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 27 razy

Re: Jaki bagażnik na rowery.

Post autor: Luk4as »

musi być oryginalna według przepisów, a każdy robi jak mu wygodnie. Policja w zależności od zaangażowania albo wypisze mandat albo nie

vioox
Posty: 228
Rejestracja: 13 wrz 2020, 21:59
Samochód: 308 SW --> ateca
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Jaki bagażnik na rowery.

Post autor: vioox »

Ech to lepiej chyba zrobic niewiadomo gdzie się pojedzie i na kogo trafi...

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka


Awatar użytkownika
Grz_Bo
Posty: 441
Rejestracja: 15 lis 2020, 8:48
Samochód: Seat Leon
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Re: Jaki bagażnik na rowery.

Post autor: Grz_Bo »

Luk4as pisze:musi być oryginalna według przepisów, a każdy robi jak mu wygodnie. Policja w zależności od zaangażowania albo wypisze mandat albo nie
Cześć ludzi przekłada z auta na bagażnik. Czy takie podejście jest zgodne z przepisami?

______________
Pozdrawiam
Grzegorz


ODPOWIEDZ