Jaki bagażnik na rowery.

Dyskusje na temat Seata Ateca I generacji (2016-)
coulomb
Posty: 91
Rejestracja: 27 lis 2021, 16:53
Samochód: Seat Ateca Style 1.5 TSI DSG
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Re: Jaki bagażnik na rowery.

Post autor: coulomb »

Sam waham się jak przewozić rowery (4 sztuki). W obecnym samochodzie woziłem je na bagażniku dachowym. 2 rowery są rowerami dziecięcymi, więc masa całości nie przekraczała dopuszczalnego obciążenia dachu dla mojej Corsy (80kg). No, ale dzieci rosną i kwestia paru lat i będą to 24" a następnie 26".

Bagażnik dachowy - niepokoi mnie, że max obciążenie dachu dla Ateca to tylko 75kg. No i ta wysokość załadunku - ktoś wspominał o stawaniu na progach. Czy lakier się wtedy mocno niszczy? Czy ma ktoś może jakiś patent - np. folie zabezpieczające (cena?).

Bagażnik dachowy. Czytam instrukcję online (dopiero co zamówiłem Ateca do produkcji) i jest tam napisane:
Montowanie bagażnika rowerowego na składanym haku holowniczym
[...] Bagażnik nie powinien wystawać poza przegub kulowy więcej niż 700 mm.
Dozwolony jest montaż bagażników mieszczących najwyżej 3 rowery..
Czyli wychodzi na to, że Ateca nie może służyć do "legalnego" przewożenia 4 rowerów na 1 bagażniku?? Pozostaje 1-2 rowery na dach i 2-3 na bagażnik??



Sponsor

Re: Jaki bagażnik na rowery.

Sponsor


kriswarchol
Posty: 55
Rejestracja: 05 lip 2018, 13:18
Lokalizacja: Warszawa / Kielce
Samochód: Seat Ateca '18 4x4 190KM TSI DSG Xcellence
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Re: Jaki bagażnik na rowery.

Post autor: kriswarchol »

coulomb pisze:
13 gru 2021, 0:11
Sam waham się jak przewozić rowery (4 sztuki). W obecnym samochodzie woziłem je na bagażniku dachowym. 2 rowery są rowerami dziecięcymi, więc masa całości nie przekraczała dopuszczalnego obciążenia dachu dla mojej Corsy (80kg). No, ale dzieci rosną i kwestia paru lat i będą to 24" a następnie 26".

Bagażnik dachowy - niepokoi mnie, że max obciążenie dachu dla Ateca to tylko 75kg. No i ta wysokość załadunku - ktoś wspominał o stawaniu na progach. Czy lakier się wtedy mocno niszczy? Czy ma ktoś może jakiś patent - np. folie zabezpieczające (cena?).

Bagażnik dachowy. Czytam instrukcję online (dopiero co zamówiłem Ateca do produkcji) i jest tam napisane:
Montowanie bagażnika rowerowego na składanym haku holowniczym
[...] Bagażnik nie powinien wystawać poza przegub kulowy więcej niż 700 mm.
Dozwolony jest montaż bagażników mieszczących najwyżej 3 rowery..
Czyli wychodzi na to, że Ateca nie może służyć do "legalnego" przewożenia 4 rowerów na 1 bagażniku?? Pozostaje 1-2 rowery na dach i 2-3 na bagażnik??
W takiej konfiguracji to od razu polecam Ci obrać 1 słuszny kierunek: daruj sobie rozterki co do bagażnika na dach, masy, wagi. Pomyśl o haku i platformie na hak, gdzie łatwiej i bezpieczniej przewieziesz 4 rowery.

coulomb
Posty: 91
Rejestracja: 27 lis 2021, 16:53
Samochód: Seat Ateca Style 1.5 TSI DSG
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Re: Jaki bagażnik na rowery.

Post autor: coulomb »

kriswarchol pisze:
13 gru 2021, 9:17
coulomb pisze:
13 gru 2021, 0:11
Sam waham się jak przewozić rowery (4 sztuki). W obecnym samochodzie woziłem je na bagażniku dachowym. 2 rowery są rowerami dziecięcymi, więc masa całości nie przekraczała dopuszczalnego obciążenia dachu dla mojej Corsy (80kg). No, ale dzieci rosną i kwestia paru lat i będą to 24" a następnie 26".

Bagażnik dachowy - niepokoi mnie, że max obciążenie dachu dla Ateca to tylko 75kg. No i ta wysokość załadunku - ktoś wspominał o stawaniu na progach. Czy lakier się wtedy mocno niszczy? Czy ma ktoś może jakiś patent - np. folie zabezpieczające (cena?).

Bagażnik dachowy. Czytam instrukcję online (dopiero co zamówiłem Ateca do produkcji) i jest tam napisane:
Montowanie bagażnika rowerowego na składanym haku holowniczym
[...] Bagażnik nie powinien wystawać poza przegub kulowy więcej niż 700 mm.
Dozwolony jest montaż bagażników mieszczących najwyżej 3 rowery..
Czyli wychodzi na to, że Ateca nie może służyć do "legalnego" przewożenia 4 rowerów na 1 bagażniku?? Pozostaje 1-2 rowery na dach i 2-3 na bagażnik??
W takiej konfiguracji to od razu polecam Ci obrać 1 słuszny kierunek: daruj sobie rozterki co do bagażnika na dach, masy, wagi. Pomyśl o haku i platformie na hak, gdzie łatwiej i bezpieczniej przewieziesz 4 rowery.
Nie mam pojęcia dlaczego w drugim akapicie napisałem "dachowy" a nie "na hak".
Chodzi mi w sumie bardziej o bagażnik na hak - gdzie cytat z instrukcji obsługi mówi o maksymalnej długości 700 mm i przewożeniu max 3 rowerów.

coulomb
Posty: 91
Rejestracja: 27 lis 2021, 16:53
Samochód: Seat Ateca Style 1.5 TSI DSG
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Re: Jaki bagażnik na rowery.

Post autor: coulomb »

Grz_Bo pisze:
24 maja 2021, 8:37
Luk4as pisze:musi być oryginalna według przepisów, a każdy robi jak mu wygodnie. Policja w zależności od zaangażowania albo wypisze mandat albo nie
Cześć ludzi przekłada z auta na bagażnik. Czy takie podejście jest zgodne z przepisami?
Tego dokładnie nie wiem, ale obecnie za 53 PLN można sobie zamówić w urzędzie dodatkową, trzecią tablicę na bagażnik rowerowy. Myślę, że warto, bo z biegiem czasu takie przekładanie tablic skończy się prędzej czy później uszkodzeniem zatrzasków w ramkach.

VVojteck
Posty: 95
Rejestracja: 23 lis 2020, 20:37
Samochód: Renault
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Jaki bagażnik na rowery.

Post autor: VVojteck »

coulomb pisze:
kriswarchol pisze:
13 gru 2021, 9:17
coulomb pisze:
13 gru 2021, 0:11
Sam waham się jak przewozić rowery (4 sztuki). W obecnym samochodzie woziłem je na bagażniku dachowym. 2 rowery są rowerami dziecięcymi, więc masa całości nie przekraczała dopuszczalnego obciążenia dachu dla mojej Corsy (80kg). No, ale dzieci rosną i kwestia paru lat i będą to 24" a następnie 26".

Bagażnik dachowy - niepokoi mnie, że max obciążenie dachu dla Ateca to tylko 75kg. No i ta wysokość załadunku - ktoś wspominał o stawaniu na progach. Czy lakier się wtedy mocno niszczy? Czy ma ktoś może jakiś patent - np. folie zabezpieczające (cena?).

Bagażnik dachowy. Czytam instrukcję online (dopiero co zamówiłem Ateca do produkcji) i jest tam napisane:
Czyli wychodzi na to, że Ateca nie może służyć do "legalnego" przewożenia 4 rowerów na 1 bagażniku?? Pozostaje 1-2 rowery na dach i 2-3 na bagażnik??
W takiej konfiguracji to od razu polecam Ci obrać 1 słuszny kierunek: daruj sobie rozterki co do bagażnika na dach, masy, wagi. Pomyśl o haku i platformie na hak, gdzie łatwiej i bezpieczniej przewieziesz 4 rowery.
Nie mam pojęcia dlaczego w drugim akapicie napisałem "dachowy" a nie "na hak".
Chodzi mi w sumie bardziej o bagażnik na hak - gdzie cytat z instrukcji obsługi mówi o maksymalnej długości 700 mm i przewożeniu max 3 rowerów.
I maksymalnym obciążeniu wynoszącym 75 kg także na haku…


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

coulomb
Posty: 91
Rejestracja: 27 lis 2021, 16:53
Samochód: Seat Ateca Style 1.5 TSI DSG
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Re: Jaki bagażnik na rowery.

Post autor: coulomb »

Tak, niestety - wychodzi na to, że traktujac poważnie instrukcję obsługi, aby przewieźć Ateką 4 rowery to w praktyce trzeba mieć zarówno bagażnik na hak jak i dachowy.

Nie wiem skąd biorą się te ograniczenia. Jeśli tu chodzi o samą kulę haka, jej powierzchnię i związane z tym maksymalne tarcie zdolne utrzymać stabilnie dany ciężar, to ok. (ale kula haka jest standardowa w całej UE, więc to ograniczenie powinno obowiązywać dla wszystkich pojazdów w UE).

Obawiam się jednak, że tu może chodzić np. o sztywność zawieszenia, nadwozia, samą konstrukcję elektrycznego haka itp. I tu chyba cały VW daje ciała (sprawdziłem jeszcze instrukcję Kodiaqa) ‐ niby kupujesz SUVa, a tak naprawdę nie załadujesz 4 rowerów na hak na rodzinną przejażdżkę za miasto.

Wysłane z mojego SM-A505FN przy użyciu Tapatalka


Awatar użytkownika
Grz_Bo
Posty: 441
Rejestracja: 15 lis 2020, 8:48
Samochód: Seat Leon
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Re: Jaki bagażnik na rowery.

Post autor: Grz_Bo »

coulomb pisze:Tak, niestety - wychodzi na to, że traktujac poważnie instrukcję obsługi, aby przewieźć Ateką 4 rowery to w praktyce trzeba mieć zarówno bagażnik na hak jak i dachowy.

Nie wiem skąd biorą się te ograniczenia. Jeśli tu chodzi o samą kulę haka, jej powierzchnię i związane z tym maksymalne tarcie zdolne utrzymać stabilnie dany ciężar, to ok. (ale kula haka jest standardowa w całej UE, więc to ograniczenie powinno obowiązywać dla wszystkich pojazdów w UE).

Obawiam się jednak, że tu może chodzić np. o sztywność zawieszenia, nadwozia, samą konstrukcję elektrycznego haka itp. I tu chyba cały VW daje ciała (sprawdziłem jeszcze instrukcję Kodiaqa) ‐ niby kupujesz SUVa, a tak naprawdę nie załadujesz 4 rowerów na hak na rodzinną przejażdżkę za miasto.

Wysłane z mojego SM-A505FN przy użyciu Tapatalka
Hej,

Jeśli mówimy o haku oryginalnym magnetycznie chowanym to wydaje mi się, że ograniczenie wagowe wynika, ze sposobu obciążenia haka przez bagażnik rowerowy i wytrzymałość blokującego mechanizmu magnetycznego.

W przypadku takiego bagażnika, hak nie jest obciążany przez siły działające na kulkę z jej boku, a z góry.

W przypadku masy ciągniętej, waga przyczepy chyba może być większa, tu mamy obciążenie z góry i dlatego ten limit.

______________
Pozdrawiam
Grzegorz




VVojteck
Posty: 95
Rejestracja: 23 lis 2020, 20:37
Samochód: Renault
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Jaki bagażnik na rowery.

Post autor: VVojteck »

coulomb pisze:Tak, niestety - wychodzi na to, że traktujac poważnie instrukcję obsługi, aby przewieźć Ateką 4 rowery to w praktyce trzeba mieć zarówno bagażnik na hak jak i dachowy.


…niby kupujesz SUVa, a tak naprawdę nie załadujesz 4 rowerów na hak na rodzinną przejażdżkę za miasto.
Na dachu nie ma ograniczeń liczbowych, poza 75 kg. Belki ważą pewnie w okolicach 2 kg, uchwyty po ok. 3 kg. To nam daje 15 kg na rower. Do zrobienia, choć marginesu jest niewiele.

Ja się cieszę, że trafiłem na ten wątek, bo byłem bliski zlecenia montażu w ASO za absurdalne pieniądze, a finalnie okazałoby się, że w zasadzie nic nie zyskałem.

W tej sytuacji skłaniam się ku Amosowi na dach - bardziej wyrafinowane rozwiązania zwykle są też cięższe, niestety.

Awatar użytkownika
Grz_Bo
Posty: 441
Rejestracja: 15 lis 2020, 8:48
Samochód: Seat Leon
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Re: Jaki bagażnik na rowery.

Post autor: Grz_Bo »

VVojteck pisze:
coulomb pisze:Tak, niestety - wychodzi na to, że traktujac poważnie instrukcję obsługi, aby przewieźć Ateką 4 rowery to w praktyce trzeba mieć zarówno bagażnik na hak jak i dachowy.


…niby kupujesz SUVa, a tak naprawdę nie załadujesz 4 rowerów na hak na rodzinną przejażdżkę za miasto.
Na dachu nie ma ograniczeń liczbowych, poza 75 kg. Belki ważą pewnie w okolicach 2 kg, uchwyty po ok. 3 kg. To nam daje 15 kg na rower. Do zrobienia, choć marginesu jest niewiele.

Ja się cieszę, że trafiłem na ten wątek, bo byłem bliski zlecenia montażu w ASO za absurdalne pieniądze, a finalnie okazałoby się, że w zasadzie nic nie zyskałem.

W tej sytuacji skłaniam się ku Amosowi na dach - bardziej wyrafinowane rozwiązania zwykle są też cięższe, niestety.
Z dachem jest tylko taki problem, że musisz pamiętać o parkowaniu auta w centrach handlowych, gdzie jest ograniczona wysokość, abyś nie musiał jeździć Atecą Cabrio.

______________
Pozdrawiam
Grzegorz


Awatar użytkownika
michal 76
Posty: 571
Rejestracja: 07 maja 2017, 10:04
Lokalizacja: Ostrołęka
Samochód: Seat Ateca 1.4 DSG XCELLENCE 4 Drive VW Passat
Podziękował: 77 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy

Re: Jaki bagażnik na rowery.

Post autor: michal 76 »

Jedna uwaga oryginalny hak ma dopuszczalny nacisk 88kg. Bagażnik Thule waży nie całe 20kg, co daje na rowery ok 70kg. Ja jeżdżę z 3 rowerami i jest ok. teoretycznie możesz jechać z czterema pod warunkiem że każdy rower nie waży więcej niż 17kg

ODPOWIEDZ