Napiecie akumulatora

Dyskusje na temat Seata Ateca I generacji (2016-)
Luk4as
Posty: 851
Rejestracja: 09 sie 2017, 21:00
Samochód: Skoda
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 28 razy

Napiecie akumulatora

Post autor: Luk4as »

Koledzy czy ktos mierzyl napiecie akumulatora na zgaszonym i odpalonym silniku ? Ktos zna problem bledu w oprogramowaniu albo problemu z alternatorem ?

https://www.atecaforums.co.uk/viewtopic.php?t=2206

Mi powerbank do kamery Cellink Neo wskazuje 11.5 na odpalonym silniku. Dzisiaj pomierze miernikiem i dam znac jak wskazuje miernik



Sponsor

Napiecie akumulatora

Sponsor


Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1379
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 86 razy
Otrzymał podziękowań: 386 razy

Re: Napiecie akumulatora

Post autor: sailor 88 »

Luk4as pisze:
05 sie 2018, 12:08
Koledzy czy ktos mierzyl napiecie akumulatora na zgaszonym i odpalonym silniku ? Ktos zna problem bledu w oprogramowaniu albo problemu z alternatorem ?

https://www.atecaforums.co.uk/viewtopic.php?t=2206

Mi powerbank do kamery Cellink Neo wskazuje 11.5 na odpalonym silniku. Dzisiaj pomierze miernikiem i dam znac jak wskazuje miernik
Najpierw zmierz dokładnie napięcie na biegunach akumulatora wiarygodnym miernikiem, wtedy będzie można się do tego odnieść. Napięcie w trakcie pracy alternatora może znacząco się różnić, ze względu na obecność inteligentnego systemu zarządzania energią, który dostosowuje prąd ładowania do zapotrzebowania (włączone odbiorniki) i warunków (np. temperatura). Do tego dochodzi system odzyskiwania energii przy hamowaniu. U mnie (mam na stałe zainstalowany woltomierz) napięcie ładowania oscyluje miedzy 12,9V a 15V. Napięcie 11,5V przy odpalonym silniku na pewno nie byłoby prawidłowe, bo to jest nawet poniżej napięcia spoczynkowego akumulatora!!!
...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

Luk4as
Posty: 851
Rejestracja: 09 sie 2017, 21:00
Samochód: Skoda
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 28 razy

Re: Napiecie akumulatora

Post autor: Luk4as »

Dzieki. Dzisiaj wieczorem pomierze ... bardzo mozliwe ze powerbank przeklamuje. Ale podobno na forum uk pojawil sie problem z napieciem i dlatego wrzucilem posta.

Skuraki
Posty: 20
Rejestracja: 22 cze 2018, 20:51
Lokalizacja: Stara Miłosna
Samochód: 1.4 TSI Style DSG 4 Drive
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Napiecie akumulatora

Post autor: Skuraki »

Poszedłem do garażu, podłączyłem woltomierze (pięć dla eliminacji błędu pomiaru :D ) i wyniki są takie: bez uruchomienia silnika 12,7-12,8 wolta, po uruchomieniu silnika ...... 12,2-12,3 wolta. Czyli chwilowy brak ładowania podczas pracy silnika. To wynik jak pisze Sailor "inteligentnego zarządzania energią" czyli jak nie mamy zapotrzebowania na prąd to nie obciążamy jego wytwarzaniem silnika a jak hamujemy silnikiem to napięcie wzrasta do 14 z kawałkiem wolta. To pomierzyłem za pomocą prostego woltomierza wpiętego do gniazda zapalniczki i obserwowałem jego wskazania podczas jazdy. Zdjęcia pokazują obydwa pomiary i wspomniany woltomierz. Samochód stał około 16 godzin od zgaszenia silnika, pomiary na klemie dodatniej oraz na złączu masowym przy akumulatorze. Silnik 1.4 + DSG.
Silnik przed uruchomieniem:

Obrazek

Silnik uruchomiony:


Obrazek

I wspomniany woltomierz do gniazda zapalniczki:



Obrazek

Luk4as
Posty: 851
Rejestracja: 09 sie 2017, 21:00
Samochód: Skoda
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 28 razy

Re: Napiecie akumulatora

Post autor: Luk4as »

Wielkie dzieki. Wieczorem ja zdam relacje ...

Skuraki
Posty: 20
Rejestracja: 22 cze 2018, 20:51
Lokalizacja: Stara Miłosna
Samochód: 1.4 TSI Style DSG 4 Drive
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Napiecie akumulatora

Post autor: Skuraki »

Sailor a tak a'propos to może byś pokazał jaki i jak zamontowałeś woltomierz? Gdzie go podłączyłeś? Póki co mam pokazaną "partyzantkę" w gniazdo zapalniczki ale docelowo chciałbym mieć coś bardziej ..... profi ;)

Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1379
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 86 razy
Otrzymał podziękowań: 386 razy

Re: Napiecie akumulatora

Post autor: sailor 88 »

Skuraki pisze:
05 sie 2018, 13:59
Sailor a tak a'propos to może byś pokazał jaki i jak zamontowałeś woltomierz? Gdzie go podłączyłeś? Póki co mam pokazaną "partyzantkę" w gniazdo zapalniczki ale docelowo chciałbym mieć coś bardziej ..... profi ;)
Opisałem to już w tym wątku: https://www.ateca-klub.pl/forum/viewtop ... f=14&t=382
...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

Luk4as
Posty: 851
Rejestracja: 09 sie 2017, 21:00
Samochód: Skoda
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 28 razy

Re: Napiecie akumulatora

Post autor: Luk4as »

Hmmm na wylaczonym samochodzie aku 12.2 V na odpalonym 13.3 V

To zle czy dobrze .... ?

Luk4as
Posty: 851
Rejestracja: 09 sie 2017, 21:00
Samochód: Skoda
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 28 razy

Re: Napiecie akumulatora

Post autor: Luk4as »

Chociaz teraz wide ze przy pierwszych pomiarach bylo 12.6 a pozniej jak zaczelo ciagnac B-124 wentylatory ledy virtualny cocpit i inne rzeczy to bapiecie spadlo do tego okolo 12.2 V

Skuraki
Posty: 20
Rejestracja: 22 cze 2018, 20:51
Lokalizacja: Stara Miłosna
Samochód: 1.4 TSI Style DSG 4 Drive
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Napiecie akumulatora

Post autor: Skuraki »

Luk4as , w opisie masz Skodę .... masz w niej zarządzanie energią? Jeśli masz po odpaleniu ponad 13 V to by sugerowało że nie i alternator od razu daje napięcie.

Sailor ...... sorki, skleroza nie boli, przeglądałem kiedyś ten post ale nie skojarzyłem teraz. Gdzie podłączyłeś woltomierz ? Do skrzynki czy znalazłeś coś bliżej? Może gniazdo zapalniczki gdy jest po zapłonie?

ODPOWIEDZ