przeglądy 4 lata/60 tys. -> 5 lat/100 tys. za 600 zł brutto - warto?

Dyskusje na temat Seata Ateca I generacji (2016-)
Felix
Posty: 339
Rejestracja: 27 maja 2018, 21:08
Samochód: Seat Leon FR
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: przeglądy 4 lata/60 tys. -> 5 lat/100 tys. za 600 zł brutto - warto?

Post autor: Felix »

@Frodo, silniki z turbiną wymagają częstszej wymiany oleju, bo turbina jest smarowana tym samym olejem co silnik, a pracuje w dość niekorzystnych warunkach. Dodatkowo kiedyś silniki były jednak nieco inaczej robione niż teraz (inne materiały, inne pasowania, grubsze pierścienie itp.). Tak naprawdę każdy zrobi jak woli - dla mnie wymiana oleju co 15tys km jest oczywista i nie zbankrutuję wydając te "dodatkowe" 300-400zł. A przynajmniej będę spał spokojniej.
Najlepszym przykładem który zawsze daję, co się dzieje przy wydłużonych okresach międzyprzeglądowych jest Laguna 2 i Mitsubishi Carisma. W obu tych samochodach montowano dokładnie te same silniki 1.9 dCI, z tym samym osprzętem. Laguna, znana szerzej jako "królowa lawet", uważana była za awaryjną. Wielu użytkowników wymieniało turbiny już po ok. 70tys km, a po ok. 200tys lubiły się obrócić panewki.. Carisma znowu była raczej bezawaryjna i z tymi silnikami nic złego się nie działo. Osobiście znam przypadki, gdzie Carisma przejechała 300tys i więcej kilometrów bez żadnych usterek silnika, na fabrycznej turbinie. JEDYNA różnica między tymi samochodami (jeśli chodzi o silnik) to okres międzyprzeglądowy - 30tys km dla Laguny i 15tys km dla Carismy.
Wnioski można wyciągać samemu. Dla mnie wniosek jest prosty - wymiana oleju za 30tys NIE jest zdrowa dla silnika i przede wszystkim turbiny.

@Luk4as, VW publikuje listę ZATWIERDZONYCH olejów dla każdej ze swoich sepcyfikacji. Wystarczy kupić jeden z zatwierdzonych olejów od pewnego dostawcy (jak chcesz mieć 100% pewności, sprawdź na stronie producenta oleju dystrybutorów w Polsce) i NIKT się nie przyczepi do zastosowania innego oleju, a przynajmniej będziesz miał pewność, że jeździsz na dobry smarowidle.



Sponsor

Re: przeglądy 4 lata/60 tys. -> 5 lat/100 tys. za 600 zł brutto - warto?

Sponsor


root
Administrator
Posty: 731
Rejestracja: 13 lis 2016, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Volvo V90
Podziękował: 748 razy
Otrzymał podziękowań: 79 razy

Re: przeglądy 4 lata/60 tys. -> 5 lat/100 tys. za 600 zł brutto - warto?

Post autor: root »

Dyskusję o olejach to my tu już chyba mamy. Zapisujcie swoje wnioski tam. Dzięki.

Felix
Posty: 339
Rejestracja: 27 maja 2018, 21:08
Samochód: Seat Leon FR
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: przeglądy 4 lata/60 tys. -> 5 lat/100 tys. za 600 zł brutto - warto?

Post autor: Felix »

@Frodo, tak jak napisałem - każdy zrobi jak chce. Ty uważasz, że producent chce dla nas dobrze i masz prawo żyć w takim przeświadczeniu. Ja mam swój pogląd i zrobię po swojemu.
Co do twojego znajomego, to przeczytaj jeszcze raz mój przykład. Mówimy o TYM SAMYM SILNIKU, który w jednym samochodzie jest długowieczny, a w drugim problematyczny. Zapytaj twojego znajomego jak to wytłumaczy.

@root, czasami bywa tak, że tematy są ze sobą powiązane i jeden automatycznie wywołuje drugi. Temat pakietów serwisowych jest bezpośrednio związany z olejami. Przynajmniej moim zdaniem. Żeby trzymać się tematu w 100%, musielibyśmy jedną dyskusję prowadzić w kilku wątkach jednocześnie. Chyba nie tędy droga...

root
Administrator
Posty: 731
Rejestracja: 13 lis 2016, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Volvo V90
Podziękował: 748 razy
Otrzymał podziękowań: 79 razy

Re: przeglądy 4 lata/60 tys. -> 5 lat/100 tys. za 600 zł brutto - warto?

Post autor: root »

Felix pisze:
18 sty 2019, 14:21
@root, czasami bywa tak, że tematy są ze sobą powiązane i jeden automatycznie wywołuje drugi. Temat pakietów serwisowych jest bezpośrednio związany z olejami.
To jest jasne. I do pewnego stopnia akceptowalne. Ale kiedy off-topicowa dyskusja zaczyna przeważać (a temat oleju jest bardzo gorący na każdym forum samochodowym), to zaczyna się robić bałagan. Bo (na tym przykładzie) przyszły użytkownik forum szukający informacji o pakiecie przeglądów będzie musiał przebrnąć przez dziesiątki/setki postów na temat przewagi jednego oleju nad drugim, a użytkownik szukający informacji o olejach będzie jej musiał szukać w wielu wątkach, o niekoniecznie intuicyjnych tytułach.

To powiedziawszy, dyskusję o olejach proszę prowadzić w wątku Wymiana Oleju, a dyskusję na temat zasadności tej czy innej reguły na forum w dziale Sprawy forum (jestem otwarte na wszelkie dyskusje i komentarze, wszak to forum dla użytkowników, a nie dla mnie…).

Felix
Posty: 339
Rejestracja: 27 maja 2018, 21:08
Samochód: Seat Leon FR
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: przeglądy 4 lata/60 tys. -> 5 lat/100 tys. za 600 zł brutto - warto?

Post autor: Felix »

root pisze:
18 sty 2019, 15:16
Ale kiedy off-topicowa dyskusja zaczyna przeważać (a temat oleju jest bardzo gorący na każdym forum samochodowym), to zaczyna się robić bałagan. Bo (na tym przykładzie) przyszły użytkownik forum szukający informacji o pakiecie przeglądów będzie musiał przebrnąć przez dziesiątki/setki postów na temat przewagi jednego oleju nad drugim, a użytkownik szukający informacji o olejach będzie jej musiał szukać w wielu wątkach, o niekoniecznie intuicyjnych tytułach.
Nie zauważyłem w tym wątku rozmowy o konkretnych olejach i przewagach jednych nad drugimi, natomiast była dyskusja na temat reżimu serwisowego, co nadal związane jest moim zdaniem z pakietami.
Ale ok, z mojej strony koniec tematu. Jednego i drugiego.

Luk4as
Posty: 848
Rejestracja: 09 sie 2017, 21:00
Samochód: Skoda
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 27 razy

Re: przeglądy 4 lata/60 tys. -> 5 lat/100 tys. za 600 zł brutto - warto?

Post autor: Luk4as »

Frodo ostatecznie wykupiłeś ten przedłużony pakiet ? Dasz radę się dowiedzieć czy te przedłużenie jeszcze jest dostępne i za jakie pieniądze na dzień dzisiejszy ?

ODPOWIEDZ