Wymiana Oleju

Ogólne dyskusje techniczne, opis problemów i usterek oraz ich sposoby ich rozwiązania
Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1371
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 376 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: sailor 88 »

patryk7133 pisze:
30 sie 2018, 12:18
Dziękuję sailor 88
Czyli współczynnik pompowalności i lepkości strukturalnej niższy jest lepszy ?
TAK !
Graniczna temperatura pompowalności MRV
Informuje nas o najniższej temperaturze, przy której olej może być przepompowany ciągłą strugą w układzie smarowania. Tyczy się to rozruchów na zimnym silniku. Szczególnie ważne jest to w zimie, przy ujemnych temperaturach. MRV podawane jest w temperaturze -30°C, -35°C lub -40°C w mPа*s lub cP. MRV pomaga upewnić się, że olej smarny chroniący silnik rzeczywiście spełnia swoje zadanie nawet w niskiej temperaturze. Niestety bardzo wielu producentów nie podaje tego parametru. Im MRV niższy tym lepiej.

Lepkość strukturalna CCS
Jest to tzw. próba „zimnego startu”. Mówi nam jak szybko olej silnikowy będzie przepompowany po całym silniku. Podawany jest w mPa*s. Parameter ten mierzony jest przy temperaturze – 30°C. Im wartość niższa tym olej szybciej jest przepompowany oraz lepiej chroni silnik przed zużyciem podczas zimnych rozruchów. Dobry olej powinien mieć CCS poniżej 6000 mPa*s.


...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

Sponsor

Re: Wymiana Oleju

Sponsor


patryk7133
Posty: 1076
Rejestracja: 11 wrz 2017, 23:53
Lokalizacja: Nowa Ruda i Ludwigshafen
Samochód: Seat Ateca1,4 TSI DSG7 Xcellence Comfort+Assistant
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: patryk7133 »

Super wyjaśnienie :)

Dzięki jeszcze raz sailor 88
Naprawdę pomogłeś i myśle ze nie tylko mnie :) :)

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
zinger
Posty: 439
Rejestracja: 08 lis 2017, 10:09
Lokalizacja: Kraków
Samochód: Ateca Xcl 1.4 DSG Samoa Orange
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Wymiana Oleju

Post autor: zinger »

Druga wymiana za mna, po kolejnych 15kkm, przy przebiegu 18kkm.
Mialem swoj olej i filtr paliwa. Skasowali mnie na 440zl:
1. Czesci: filtr powietrza 113, pierscien i 2 sruby 25
2. Usluga: przeglad z wymiana oleju 265, wymiana filtra pow 30
Nastepnym razem pojade z wlasnym filtrem powietrza, bo obstawiam, ze za polowe ich kwoty idzie go kupic (jak z reszta wiekszosc czesci ztcw).

gharghoul
Posty: 84
Rejestracja: 12 mar 2018, 9:19
Samochód: Seat Ateca 1.4 TSI
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Wymiana Oleju

Post autor: gharghoul »

zinger pisze:
03 wrz 2018, 15:48
[...]
Nastepnym razem pojade z wlasnym filtrem powietrza, bo obstawiam, ze za polowe ich kwoty idzie go kupic (jak z reszta wiekszosc czesci ztcw).
Filtr manna ten dla alergików (czyli taki z jakim auto wyjeżdża z fabryki) kupisz w hurtowni filtrow i olejów za 65-80zl. Zależy ile sprzedawca bedzie chciał na tym zarobić. Ja w Dabrowie i Mikołowie znalazłem za 68zl. Wymieniłem sam a podchodziłem do tego pierwszy raz - zajęło mi to jakiejś 25min. Może mniej.

Awatar użytkownika
zinger
Posty: 439
Rejestracja: 08 lis 2017, 10:09
Lokalizacja: Kraków
Samochód: Ateca Xcl 1.4 DSG Samoa Orange
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Wymiana Oleju

Post autor: zinger »

gharghoul pisze:
04 wrz 2018, 8:55
zinger pisze:
03 wrz 2018, 15:48
[...]
Nastepnym razem pojade z wlasnym filtrem powietrza, bo obstawiam, ze za polowe ich kwoty idzie go kupic (jak z reszta wiekszosc czesci ztcw).
Filtr manna ten dla alergików (czyli taki z jakim auto wyjeżdża z fabryki) kupisz w hurtowni filtrow i olejów za 65-80zl. Zależy ile sprzedawca bedzie chciał na tym zarobić. Ja w Dabrowie i Mikołowie znalazłem za 68zl. Wymieniłem sam a podchodziłem do tego pierwszy raz - zajęło mi to jakiejś 25min. Może mniej.
Ja pisalem o f.powietrza nie kabinowym, bo ten sam sobie wczesniej wymienilem.

gharghoul
Posty: 84
Rejestracja: 12 mar 2018, 9:19
Samochód: Seat Ateca 1.4 TSI
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Wymiana Oleju

Post autor: gharghoul »

Moje czytanie że zrozumieniem się nie włączyło...

patryk7133
Posty: 1076
Rejestracja: 11 wrz 2017, 23:53
Lokalizacja: Nowa Ruda i Ludwigshafen
Samochód: Seat Ateca1,4 TSI DSG7 Xcellence Comfort+Assistant
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: patryk7133 »

Witam
Fajne testy olejów Z pewnością każdy znajdzie tu test swojego oleju
Tutaj testy oleju który zakupiłem :)

https://www.youtube.com/results?search_ ... l+5w30+vmp

Ps:Jak porównałem te wyniki z wynikami castrol edge profesional 5w30 to byłem w szoku :)

Pozdrawiam

patryk7133
Posty: 1076
Rejestracja: 11 wrz 2017, 23:53
Lokalizacja: Nowa Ruda i Ludwigshafen
Samochód: Seat Ateca1,4 TSI DSG7 Xcellence Comfort+Assistant
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: patryk7133 »

Witam.
Teraz mogę powiedzieć coś więcej na temat oleju RAVENOL.
Jestem bardzo zaskoczony zmianą w pracy silnika na tym oleju co dziwne znacząco spadło spalanie benzyny? Zawsze myślałem, że to jakiś chwyt reklamowy czy bzdury o ekologi jak widziałem reklamy olejów, które rzekomo zmniejszają spalanie A jednak w moim przypadku to, aż 0.2 na 100 km poza tym silnik rozgrzewa się szybciej co ciekawe zauważyłem, że czasem temperatura oleju 57 s/c wyskakuje wcześniej niż optymalna temperatura płynu w silniku na trasie w ekstremalnych obciążeniach temperatura oleju jest na takim samym poziomie co na castr olu Mianowicie przy pełnym obciążeniu i przejechaniu 950 km ze średnią 135 km/h temperatura oleju nie przekroczyła 117c tak samo miałem na castr olu.
Ale spalanie i rozgrzewanie silnika na RAVENOLU to zupełnie inna bajka :) :) :)

Ps:W ASO było spore poruszenie tym olejem, bo podobno oficjalnie w Polsce nie jest on dostępny serwisanci robili sobie foto tego oleju. :)
Ale co do samej obsługi w ASO PL to jakaś masakra postaram się napisać coś więcej w innym wątku :(:(Powiem tylko tyle, że od zawsze byłem i jestem patriotą, ale następny serwis mimo mojej nie chęci zrobię w Niemczech :(.


Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 22 sty 2019, 13:20 przez patryk7133, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
zinger
Posty: 439
Rejestracja: 08 lis 2017, 10:09
Lokalizacja: Kraków
Samochód: Ateca Xcl 1.4 DSG Samoa Orange
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Wymiana Oleju

Post autor: zinger »

A ile ten Ravenol kosztuje i gdzie kupowales?

Pytanie czy jak przez 30kkm auto jezdzi na Motulu 5w30 wskazane jest zmieniac na tego Ravenola 0w30?

Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1371
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 376 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: sailor 88 »

zinger pisze:
16 lis 2018, 19:32
A ile ten Ravenol kosztuje i gdzie kupowales?

Pytanie czy jak przez 30kkm auto jezdzi na Motulu 5w30 wskazane jest zmieniac na tego Ravenola 0w30?
Rawenol VSW 0w30 (504.00/507.00) to w/g mnie obecnie najlepszy, prawdziwy olej w pełni syntetyczny, dostępny na rynku. Najlepsze parametry na papierze, potwierdzone niezależnymi analizami fizyko-chemicznymi na zagranicznych forach (niemieckich i rosyjskich), a to najbardziej zagorzali specjaliści w zakresie techniki smarowniczej. Olej ten, skonstruowany jest w oparciu o prawdziwe bazy syntetyczne w 80% (PAO- polialfaolefiny), dzięki czemu nie zawiera dodatków odpowiedzialnych za utrzymanie lepkości tzw. wiskozatorów, które zużywając się zanieczyszczają olej i w konsekwencji silnik, a sam olej traci właściwości smarne. Natomiast syntetyczna baza olejowa praktycznie się nie zużywa i olej oparty o taką bazę nie traci swych właściwości smarnych przez cały okres użytkowania.

Możesz śmiało zmieniać na olej 0w30. Najważniejsze jest spełnianie określonej normy nakazanej przez producenta.
Kupić można np. TU: https://galonoleje.pl/oleje/oleje-samoc ... kosci-0w30
...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

ODPOWIEDZ