Wymiana Oleju

Ogólne dyskusje techniczne, opis problemów i usterek oraz ich sposoby ich rozwiązania
Felix
Posty: 339
Rejestracja: 27 maja 2018, 21:08
Samochód: Seat Leon FR
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: Felix »

@Frodo, w misce olejowej jest jeszcze smok z sitem, który zatrzyma część opiłków i nie zassie ich razem z olejem do filtra. Być może dlatego część opiłków została w misce i znalazła się w zlanym oleju, a nie w filtrze.
Tak naprawdę problem nie jest w filmiku, tylko w przekonaniach użytkownika. Jeżeli ktoś jest przekonany, że long life jest super, to żaden filmik go nie przekona do tego, że jest inaczej. ZAWSZE znajdą się jakieś argumenty, że filmik nie jest wiarygodny itp. Dokładnie tak samo z resztą zadziała to w drugą stronę.
Ja osobiście wychodzę po prostu z założenia, że te 300-400zł na wymianę oleju nie zrujnuje mi budżetu, ale jeżeli MOŻE pomóc, to czemu tego nie zrobić?
Oczywiście jeżeli ktoś zakłada, że samochód sprzeda po tych 4 latach, lub wziął go w leasing i nie zamierza wykupić, to nie ma sensu wymieniać oleju częściej, niż zaleca producent.
Nie wiem czemu, ale wydaje mi się, że gdyby wszyscy zaczęli wymieniać olej co 15tys zamiast stosować long life, to nagle okazałoby się, że te "wysilone silniki od kosierek" wcale nie są takie złe, a ich żywotność nie jest wcale taka niska. Ale to tylko moje gdybanie i nigdy nie dowiemy się jak jest naprawdę...

@chris, no ciekawe rzeczy ten pan z filmiku Zachara opowiada. "Kiedyś, 30 lat temu, było docieranie silnika, a teraz już nie". Hmmm, nie wiem jak u Was, ale w mojej instrukcji jest napisane, żeby docierać silnik i traktować go łagodnie przez pierwsze 1500km :)



Sponsor

Re: Wymiana Oleju

Sponsor


Awatar użytkownika
chris
Posty: 410
Rejestracja: 21 kwie 2018, 20:14
Samochód: Cupra Ateca 2.0TSI 300KM
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 67 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: chris »

Felix pisze:
21 sty 2019, 11:56
@chris, no ciekawe rzeczy ten pan z filmiku Zachara opowiada. "Kiedyś, 30 lat temu, było docieranie silnika, a teraz już nie"
Sam wtrysk bezpośredni stosowany dzisiaj w silnikach benzynowych skutkuje właśnie gromadzeniem się nagaru w większym stopniu niż wcześniej w MPI także gość nie ma pojęcia o czym mówi :?



Chociaż są jeszcze lepsi i niektórzy znawcy motoryzacji w swoich poglądach potrafią naprawdę zadziwiać :shock:
Nie chciałbym kupić tego auta po tym właścicielu :(



Ja wymieniam olej co 10tys.km i nic i nikt tego nie zmieni i od 20 lat dobrze na tym wychodzę ;)
Ostatnio zmieniony 21 sty 2019, 17:13 przez chris, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
chris
Posty: 410
Rejestracja: 21 kwie 2018, 20:14
Samochód: Cupra Ateca 2.0TSI 300KM
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 67 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: chris »

Felix pisze:
21 sty 2019, 11:56
Nie wiem czemu, ale wydaje mi się, że gdyby wszyscy zaczęli wymieniać olej co 15tys zamiast stosować long life, to nagle okazałoby się, że te "wysilone silniki od kosierek" wcale nie są takie złe, a ich żywotność nie jest wcale taka niska.
Akurat w temacie ;)

https://autokult.pl/30913,maly-silnik-1 ... jego-temat

Silnik 1.0 TSI 115KM R3
Cyt..."Widziałem taki silnik w centrum technicznym Škody, rozebrany na części, po 5000 godzin pracy, co odpowiada przebiegowi 300 tys. km.
Wyglądał dobrze. Zdaniem Martina Hrdlički był w pełni sprawny"



Obrazek

Obrazek

Jezdziłem Skodą Karoq 1.0 TSI 115KM DSG7 z tym silnikiem i wielu z Was zdziwiło by się
jaki jest on dobry w tym modelu pomimo tego, że to R3 :shock:

Felix
Posty: 339
Rejestracja: 27 maja 2018, 21:08
Samochód: Seat Leon FR
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: Felix »

@Frodo, tak wygląda sito w 1.4 TSI:
Obrazek
Jak widać wystarczająco drobne, żeby zatrzymać większe opiłki, nie tylko nakrętki ;). Przynajmniej na moje oko.
Wiem, że Ty masz wyrboiony pogląd na ten temat, tak samo jak ja. Więc raczej nie przekonamy się wzajemnie do swoich poglądów. Każdy będzie robił po swojemu i tyle :)
Jeszcze odnośnie zaufania producentowi - producentowi nie zależy na trwałości samochodu (przynajmniej do pewnego stopnia). Ma przeżyć gwarancję i tyle. Interwał wymiany oleju został ustalony przez niektórych producentów na 30000km jako ukłon w stronę flot. Jeżeli Pan menadżer floty 100 samochodów w firmie ma wybrać 2 modele kosztujące tyle samo, w których w jednym trzeba wymieniać olej co 15tys, a w drugim co 30tys, praktycznie zawsze wybierze ten drugi. Czemu? Bo oszczędzi na tym rocznie duże pieniądze (liczmy przegląd w ASO 800zł z olejem, 100 samochodów, w niektórych potencjalna wymiana nawet kilka razy w roku - zaczynamy mówić o kwotach rzędu 100-200tys PLN rocznie oszczędności). Jednocześnie jego trwałość nie interesuje. Leasing 3 lata, w tym czasie jest gwarancja, a potem sprzedaż lub zwrot do firmy leasingowej. Gdzie tu więc dla takiego Pana miejsce na dbanie o samochód i częstą wymianę oleju? Nie mówiąc już o czasie pracowników straconym w ASO.
A że najwięcej samochodów sprzedaje się do firm, to kogo będzie dopieszczał producent? Kowalskiego, który kupi samochód na 10 lat i chce bezawaryjności, czy Pana menadżera, który chce taniej eksploatacji w okresie leasingu?

@chris, ano Pan nie bardzo wie co mówi. Ale rozbraja mnie to mówienie o braku konieczności docierania, choć nawet obecnie producenci piszą o tym w instrkucji. Oczywiście obecnie docieranie nie jest tak "restrykcyjne" jak kiedyś, ale nadal istnieje i wszystko w silniku musi się dotrzeć, ułożyć i dopiero zacznie działać jak należy. Ciekawe jak przeciwnicy docierania tłumaczą fakt, że spalanie spada zwykle po kilku tysiącach km? :)

Awatar użytkownika
chris
Posty: 410
Rejestracja: 21 kwie 2018, 20:14
Samochód: Cupra Ateca 2.0TSI 300KM
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 67 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: chris »

@Felix zgadzam się z każdym zdaniem, które Napisałeś powyżej ;)
Taka jest niestety dzisiejsza nowoczesna motoryzacja :?

dario37
Posty: 1138
Rejestracja: 06 maja 2017, 10:28
Lokalizacja: Oława
Samochód: Seat Ateca 1.4TSI /KIA SPORTAGE MHEV 2022 BL
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Wymiana Oleju

Post autor: dario37 »

Panowie jak czytam Wasze wypowiedzi,to płakac się chce.....Powiedzcie mi co Wam to daje?Że olej taki,filtr taki,skrzynia taka...Kupcie sobie furmankę i tyle.Ja kupuje auto po to żeby jezdzic i cieszyc się z przyjemności jazdy,oczywiscie stosując się do zalecen producenta(olej zmieniam co 15 tys lub raz w roku).Tyle w temacie. :(
Seat Ateca 1.4 TSI DSG7 /KIA SPORTAGE MHEV 2022 BL

Awatar użytkownika
tomal218
Posty: 917
Rejestracja: 19 sty 2018, 11:46
Lokalizacja: BYTOM
Samochód: Seat Ateca MY18
Podziękował: 36 razy
Otrzymał podziękowań: 48 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: tomal218 »

Kazdy robi jak mu pasi ,po to jest forum ze by liznac tematu,ja dzis dzwoniłem do seat gliwice to wymiana oleju 580zl a w seat katowice 460zl i oco tu chodzi :mrgreen:
oso soplón !!! :lol:

PiotrekDriver
Posty: 101
Rejestracja: 07 paź 2018, 9:22
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Seat Ateca 1.4 Tsi 4Drive DSG
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Wymiana Oleju

Post autor: PiotrekDriver »

Panowie, Chcę wymienić olej w moim samochodzie (Ateca 1.4 TSI 4 Drive DSG). Naczytałem się o Ravenolu 0w30 - taki też mi poleciliście (VSW SAE 0W-30). Jednak Ravenol na swojej stronie nie przewiduje takiego oleju do tego silnika - dodatkowo napisane jest że 0w30 jest do DIESEL'a.

Tutaj oleje dobrane do mojego auta według Ravenol.

Normalne (standardowe) warunki eksploatacji
Częstotliwość : Wymiana 15000 km/ 12 mies.
Produkty : RAVENOL RUP SAE 5W-40
: RAVENOL VST SAE 5W-40
: RAVENOL HST SAE 5W-40
: RAVENOL VPD SAE 5W-40
: RAVENOL VSI SAE 5W-40
: RAVENOL VMO SAE 5W-40

Zastosowanie : Elastyczny (maks.)
Częstotliwość : Wymiana 30000 km/ 24 mies.
Produkty : Produkt Specjalny, skontaktuj się z Działem Pomocy Technicznej na stronie www.ravenol.pl

Zastosowanie : Elastyczny, alternatywny (maks.)
Częstotliwość : Wymiana 30000 km/ 24 mies.
Produkty : RAVENOL VMP SAE 5W-30
: RAVENOL SMP SAE 5W-30
: RAVENOL WIV III SAE 5W-30

Jak się do tego odniesiecie hmm ?

Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1371
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 376 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: sailor 88 »

Wszystkie wymienione oleje Ravenol'a możesz zastosować, ponieważ spełniają założone przez VAG-a normy dla tego silnika tj. 502 00 lub 504 00. Nie znaczy to jednak, że są to oleje identyczne, ale mieszczą się w zakresie tolerancji producenta silnika. Jednakże oleje spełniające normę 504 00, są dużo "lepsze", bo jest to norma wysoce restrykcyjna i aby ją spełnić olej musi posiadać lepsze bazy i bardziej zaawansowane dodatki. Dodatkowo są to oleje niskopopiołowe bezwzględnie konieczne do diesla z DPF, ale zalecane również do silników z bezpośrednim wtryskiem (TSI), ze względu na skłonność do odkładania nagaru w układzie dolotowym. Natomiast Ravenol VSW SAE 0W-30 to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie olejów (właściwości fizyko-chemiczne) w lepkości idealnie odpowiadającej zakresowi temperatur w naszym klimacie. Spełnia normy dla silnika benzynowego 504 00 jak i dla diesla 507 00, więc jest olejem uniwersalnym (gdzie jest napisane, że tylko do diesla?), a dzisiaj już z resztą nie produkuje się olejów tylko dla benzyn lub diesla. A to, że nie ujęto go w systemie doboru oleju niczego nie dowodzi, tak to sobie ktoś po prostu wykombinował...dużo takich nieścisłości jest, np. Castrol poleca inną lepkość oleju do skrzyni (75w80) a Ravenol onną (75w).
Decyzja należy do Ciebie...
...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

PiotrekDriver
Posty: 101
Rejestracja: 07 paź 2018, 9:22
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Seat Ateca 1.4 Tsi 4Drive DSG
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Wymiana Oleju

Post autor: PiotrekDriver »

Dzieki Sailor :) Panowie ktoś zmieniał może olej na Ravenola w swoim TSI? Mało o nim w internecie, w żadnych rankingach praktycznie też go nie ma... w kazdych rankingach jest valvoline, miller itd a o Ravenolu cisza hmm? Jest za drogi czy co? Sailor może ty znasz odpowiedź :D

ODPOWIEDZ