Wymiana Oleju

Ogólne dyskusje techniczne, opis problemów i usterek oraz ich sposoby ich rozwiązania
lusiak
Posty: 25
Rejestracja: 27 sie 2017, 17:53
Samochód: CUPRA ATECA 2,0 Rodium Grey
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: lusiak »

Skrzynia zalana jest 6,9 litra oleju, wymianie podlega około 6 litrów. Ze względu m. in. na utrudniony dostęp producent nie przewiduje okresowej wymiany zewnętrznego filtra oleju. Jednak praktyka serwisowa wykazuje, iż jego wymiana jest jak najbardziej zasadna. Aby go wymienić należy zdemontować m. in. obudowę filtra powietrza oraz akumulator wraz z podstawą.



Sponsor

Re: Wymiana Oleju

Sponsor


Lord M
Posty: 77
Rejestracja: 02 sie 2020, 22:37
Samochód: Leon DKZA
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowań: 13 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: Lord M »

Nie no. Jak jest możliwość wymiany filtra (wygląda podobnie jak ten od silnika) to znaczy, że trzeba go wymienić. Na pewno skrzyni nie zaszkodzi.

mczelny2401
Posty: 380
Rejestracja: 24 lip 2019, 10:17
Samochód: LEON FR 2.0 TSI 190
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 34 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: mczelny2401 »

Dla mnie to wręcz głupota by wymieniać olej a pozostawić stary filtr

Lord M
Posty: 77
Rejestracja: 02 sie 2020, 22:37
Samochód: Leon DKZA
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowań: 13 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: Lord M »

Dokładnie tak samo myślę. Tak totalnie z czapy poszukałem filmików z wymiany oleju w DQ381 i rzeczywiście dostęp nie jest najlepszy ale kurna raz na te 4 lata to znowu nie jest bebeszenie połowy auta. Muszę jednak przyznać, że ASO nie ma w swojej procedurze wymiany filtra podczas wymiany oleju. Masakra. Ja wymienię bo choćby nie wiem co zalać i jak dbać to zawsze skrzynia będzie się skrawać, zużywać a filtr ma to wyłapać.

Lord M
Posty: 77
Rejestracja: 02 sie 2020, 22:37
Samochód: Leon DKZA
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowań: 13 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: Lord M »

Jeszcze pytanie czy robić wymianę dynamiczną czy statyczną?

Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1371
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 376 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: sailor 88 »

Lord M pisze:
22 maja 2023, 15:09
Jeszcze pytanie czy robić wymianę dynamiczną czy statyczną?
Teorie są różne i wszędzie znajdziesz argumenty za i przeciw...ale, ja osobiście gdybym miał skrzynię DQ381, to wymieniałbym olej z filtrem co 60 tys.km. metodą statyczną. Te skrzynie nie brudzą tak bardzo oleju, jak to ma miejsce w hydrokinetykach.
Obejrzyj jeszcze to:

...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

Lord M
Posty: 77
Rejestracja: 02 sie 2020, 22:37
Samochód: Leon DKZA
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowań: 13 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: Lord M »

Czyli postanowione, wymienię po powrocie z wakacji olej w DSG statycznie. Ciekaw jestem jak moje ASO zareaguje na to, jak przywiozę mój olej w DSG. Patrzyłem i w Galon oleje mają ten olej i cena taka znośna bo ok 330 za bańkę 4l.

Rafiner
Posty: 814
Rejestracja: 07 paź 2018, 19:02
Samochód: Seat Ateca 1.5 TSI DSG FR
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowań: 82 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: Rafiner »

Lord M pisze:
23 maja 2023, 12:07
Czyli postanowione, wymienię po powrocie z wakacji olej w DSG statycznie. Ciekaw jestem jak moje ASO zareaguje na to, jak przywiozę mój olej w DSG. Patrzyłem i w Galon oleje mają ten olej i cena taka znośna bo ok 330 za bańkę 4l.
Jezeli masz gwarancje, to wymien z ich olejem. W razie czego nie wykpia sie. Ja twierdze, ze albo uprawiasz partyzantke na oryginalnych filtrach, czesciach poza ASO, by nie kapneli sie w razie awarii albo robisz u nich na ich czesciach. Oczywiscie na gwarancji.
Ateca 1.5 tsi DSG, Radium Grey, wersja FR + extrasy.

Lord M
Posty: 77
Rejestracja: 02 sie 2020, 22:37
Samochód: Leon DKZA
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowań: 13 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: Lord M »

Hehehe. Ja już mam "strutą" skrzynię programem od TVS, bo miałem wrażenie, że jak nie brak wymiany oleju to ten piep... program zmieniający biegi jak dieslu zarżnie tą skrzynię. Tak więc zasadniczo gwarancji na skrzynię już nie mam od jakiegoś czasu ;)

Co do wykpienia się to ASO z zasady zawsze odrzuca roszczenia gwarancyjne, nawet jakby im silnik na podnośniku wypadł. Miałem przykład z lampą. W Krakowie i Wrocławiu mnie zlali. Dopiero w Bielsku mi wymienili. Ostatnio pod maską silnika przy odbijaczach złuszczyła mi się farba - bywa. Chciałem aby zrobili mi to na gwarancji - skoczyło się, że gwarancja odrzucona i musiałem kupić zaprawkę, oczyścić miejsce i sam sobie pomalować. Takich akcji miałem kilka i to samo mieli moi rodzice z VW.

Gwarancji zostało mi raptem rok. Silnika nie modyfikowałem bo jest ok dla mnie. Gwarancja to mit i ostatnimi czasy to droga przez mękę. To taki ładny chwyt abyśmy jeździli do ASO i zostawiali kupę szmalcu a potem, w razie czego musieli latać po sądach i dochodzić sowich praw.

W sumie u mnie wymiana oleju w DSG raczej wynika z wieku a nie z przebiegu (raptem 40 tys km). Najwyżej poczekam do przyszłego roku i wtedy zrobię. Po prostu wierzę w częste wymianę oleju w silniku i skrzyni i jeszcze żadne auto mnie nie zawiodło.

blinket
Posty: 5
Rejestracja: 22 sie 2022, 22:05
Samochód: Seat Ateca 1.5 TSI Manual Xperience 2022
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Wymiana Oleju

Post autor: blinket »

Nie mogę nigdzie na forum znaleźć listy nr części OEM dla serwisu olejowego dla Ateki 1.5 TSI:
- Filtr oleju
- Korek spustowy
- Uszczelka korka spustowego
Ktoś poratuje?
Nr filtra oleju znalazłem taki: 04E115561AC, ktoś potwierdzi? Jeśli chodzi o śrubę korka / uszczelkę tudzież śrubę z uszczelką w zestawie (bo takie też widziałem) to nie jestem pewien jaki nr części zamówić.

Z góry dzięki!

ODPOWIEDZ