Wymiana Oleju

Ogólne dyskusje techniczne, opis problemów i usterek oraz ich sposoby ich rozwiązania
Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1371
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 376 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: sailor 88 »

JACA pisze:
02 lut 2022, 14:29
Pytanie raczej do sailor88 jako autora tematu olejowego... :)
Wezwany do tablicy, postaram się odpowiedzieć...ale zadałeś bardzo trudne pytanie, na które nikt nie będzie Ci w stanie odpowiedzieć, przynajmniej na razie. Dlaczego, już wyjaśniam...
1. Producenci olejów w różnym stopniu udostępniają parametry fizyko-chemiczne produkowanych olejów, a Millers niestety należy do tych, którzy nie podają wszystkich, w tym bardzo ważnych, więc można co najmniej domniemywać jak olej się zachowa w konkretnym silniku, jaki przebieg wytrzyma nie tracąc parametrów itd.

2. Nie mamy informacji na temat baz olejowych, ani pakietu dodatków zastosowanych w oleju, ponieważ nie mamy niezależnych analiz laboratoryjnych oleju świeżego, ani przepracowanego. One pojawią się z czasem, ale olej nie należy do popularnych, więc nie wiadomo kiedy to będzie. Osobiście posiłkuję się prężnymi forami zagranicznymi (rus. i de.) i jeżeli tylko coś się pojawi, to na pewno uzupełnię.

3. Jeżeli chodzi ogólnie o Millersa, to skupia się on raczej na nowych technologiach dotyczących dodatków przeciwzużyciowych, natomiast bazy olejowe stosuje średnie, przy stosunkowo wysokiej cenie za produkt, co nie znaczy oczywiście, że to zły olej.

4. A na koniec to co zawsze podkreślam, praktycznie nie ma złych olejów, one tylko różnie szybko tracą swoje właściwości ochronne, neutralizujące, dyspergujące itd., nie tracąc nigdy własności smarnych. Dlatego nie ma konieczności stosowania zawsze olejów z najwyższej półki w przeciwieństwie do konieczności odpowiednio częstej wymiany, bo to jest najważniejsze.
Jeżeli więc chcesz jak najlepiej zadbać o silnik wymieniaj olej na zgodny z normą dla Twojego silnika w/g zasady:

Ciężkie warunki pracy(jazda miejska, niedogrzany silnik, częste uruchamianie) wymiana co 8-10 tyś. km
Średnie warunki pracy(jazda mieszana, jazda z przyczepą, szybka jazda autostradowa) wymiana co 10-12 tyś. km
Lekkie warunki pracy(jazda pozamiejska, autostrady zgodnie z przepisami) wymiana co 15 tyś.km


Stosowanie produktów z najwyższej półki, oczywiście może wpłynąć na wydłużenie czasu eksploatacji silnika, bo te zawierają dodatki przeciwzużyciowe (Bor, Molibden, Wolfram), utrzymują czystość, ale o ile, nie wiadomo, bo takich badań się nie prowadzi. Zbyt wiele składowych wpływa na to zjawisko, przede wszystkim konstrukcja samego silnika, zastosowane materiały itd.

Reasumując, wszystko zależy więc od indywidualnych upodobań i zasobności portfela.
Za ten post autor sailor 88 otrzymał podziękowania (w sumie 2):
JACA (02 lut 2022, 23:04) • Orłoś (04 lut 2022, 11:07)
Ocena: 10.53%


...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

Sponsor

Re: Wymiana Oleju

Sponsor


JACA
Posty: 305
Rejestracja: 30 kwie 2019, 19:15
Lokalizacja: TG
Samochód: Ateca FR 2.0 TSI DSG 4Drive
Podziękował: 179 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: JACA »

sailor 88 pisze:
02 lut 2022, 19:07
Jeżeli chodzi ogólnie o Millersa, to skupia się on raczej na nowych technologiach dotyczących dodatków przeciwzużyciowych, natomiast bazy olejowe stosuje średnie, przy stosunkowo wysokiej cenie za produkt, co nie znaczy oczywiście, że to zły olej.
Millersa polecano mi do poprzedniego samochodu, stąd moje pytanie o ten właśnie olej, Ale, tak jak napisałeś, Millers ceni swoje produkty, Przykładowo ten XF PREMIUM C3 VW 0w30, w sklepie gdzie do tej pory kupowałem, kosztuje 268 zł za 5 litrów. Natomiast rekomendowany przez Ciebie olej VW LONGLIFE III FE 0W30 kosztuje 178 zł. Różnica, nie powiem, dość znaczna :roll: więc wybór wydaje się być oczywisty.
A można kupić w jeszcze lepszej cenie.... 8-)
Dziękuję bardzo za odpowiedź :)
--
Jaca

Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: Misiek »

JACA pisze:
02 lut 2022, 23:04

...
A można kupić w jeszcze lepszej cenie....
Kiedyś widziałem w Selgrosie promocję po 138.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

JACA
Posty: 305
Rejestracja: 30 kwie 2019, 19:15
Lokalizacja: TG
Samochód: Ateca FR 2.0 TSI DSG 4Drive
Podziękował: 179 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: JACA »

Misiek pisze:
03 lut 2022, 9:29
Kiedyś widziałem w Selgrosie promocję po 138.
VW w Selgrosie :?: Bywam czasem ale VW jeszcze nie widziałem, przynajmniej u nas i w gazetce :roll:

Po 130 zł jest w GalonOleje u Was w WhiteStocku ;)
--
Jaca

Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: Misiek »

JACA pisze:
03 lut 2022, 12:14
Misiek pisze:
03 lut 2022, 9:29
Kiedyś widziałem w Selgrosie promocję po 138.
VW w Selgrosie :?: Bywam czasem ale VW jeszcze nie widziałem, przynajmniej u nas i w gazetce :roll:

Po 130 zł jest w GalonOleje u Was w WhiteStocku ;)
U nas zawsze jest bardzo duża gama olejów chyba wszystkich popularnych marek, także i VW, a ta promocja była chyba bezgazetkowa, bo jak na razie nie jestem zainteresowany olejem go Forda i to było już dość dawno. A zwróciłem na niego uwagę, ponieważ akurat byłem na zakupach i przechodziłem obok tego regału i mniej więcej w tamtym czasie była na forum dyskusja o cenach olejów oryginalnych VW.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

sssebas78
Posty: 87
Rejestracja: 19 sie 2018, 16:39
Samochód: Seat Ateca XC 2.0 TSI
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: sssebas78 »

Witam wiem że to troszkę inny temat ale jaki olej do haldexu i filtr ateca (DKZA)

Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1371
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 376 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: sailor 88 »

sssebas78 pisze:
09 lut 2022, 9:14
Witam wiem że to troszkę inny temat ale jaki olej do haldexu i filtr ateca (DKZA)
Nr katalogowy oleju do Twojego auta: G060175A2. Olej oryginalny kosztuje sporo (ok.285zł), zamiennik dużo mniej (ok.80zł). Nikt nie wie co jest w oryginalnej butelce, więc trudno coś powiedzieć, ale zamienniki uznanych firm dobrze sobie radzą. Filtra w Haldexach nowej generacji się nie wymienia, bo go po prostu nie ma, a szkoda. Z tego też względu niezależne serwisy dobrej marki, wymieniając olej wykręcają pompę oleju i czyszczą sitko zatrzymujące zanieczyszczenia.
Olej oryginalny- https://allegro.pl/oferta/oryginal-od-a ... jIQAvD_BwE
Zamiennik- https://allegro.pl/oferta/olej-do-sprze ... d6604cf017
...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

JACA
Posty: 305
Rejestracja: 30 kwie 2019, 19:15
Lokalizacja: TG
Samochód: Ateca FR 2.0 TSI DSG 4Drive
Podziękował: 179 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: JACA »

Właśnie umawiam się na dodatkową wymianę oleju (po 12 m-cach) i oferta z LELLEK Gliwice jest taka:
  • 900 zł - usługa i materiały serwisowe
  • 340 zł - olej własny reszta serwisowa
--
Jaca

mczelny2401
Posty: 380
Rejestracja: 24 lip 2019, 10:17
Samochód: LEON FR 2.0 TSI 190
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 34 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: mczelny2401 »

300 zł za wymianę oleju to super cena :D ;)

JACA
Posty: 305
Rejestracja: 30 kwie 2019, 19:15
Lokalizacja: TG
Samochód: Ateca FR 2.0 TSI DSG 4Drive
Podziękował: 179 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: JACA »

mczelny2401 pisze:
24 mar 2022, 11:35
300 zł za wymianę oleju to super cena :D ;)
Też mi się tak wydaje ;)
--
Jaca

ODPOWIEDZ