Wymiana Oleju

Ogólne dyskusje techniczne, opis problemów i usterek oraz ich sposoby ich rozwiązania
Kuchar
Posty: 673
Rejestracja: 24 cze 2019, 23:55
Samochód: inne
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: Kuchar »

geranium pisze:
15 cze 2020, 12:20
gorsen13 pisze:
15 cze 2020, 10:35
To mój pierwszy post tutaj więc dzień dobry wszystkim ;)

Szukałem trochę odpowiedzi ale postów jest tu mnóstwo. Mam Seata Atece (1.5TSI) i chciałbym zmienić w nim olej przy 5 tyś km. Pytanie, czy mogę zrobić to na własną rękę (u mechanika poza autoryzowanym serwisem seata) tak żeby nie stracić gwarancji? Czy może jednak lepiej nie ryzykować? Jak wy do tego podchodzicie? :)
pytanie po co chcesz zmieniać olej po 5 a nie np. po 1 tys km? czyżbyś był mądrzejszy od producenta który zaleca wymiany oleju...
czyli przegląd też zrobisz po roku ? tylko nie zapomnij o wymianie oleju w skrzyni biegów!
przecież jest gwarancja więc w czym problem?

jak widać dalej panują jakieś zabobony o docieraniu "polonezów" i kapitalce po 80 tys km
Kapitalki i docieranie może faktycznie odchodzi do lamusa, ale gdybyś pierwszy raz spuścił olej po 5tys km w nowym samochodzie, a nie po 30tys km zauważyłbyś w zlewce pewną różnice - potwierdzone info!



Sponsor

Re: Wymiana Oleju

Sponsor


gorsen13
Posty: 3
Rejestracja: 15 cze 2020, 10:27
Samochód: Seat Ateca 1.5TSI 150KM
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Wymiana Oleju

Post autor: gorsen13 »

geranium pisze:
15 cze 2020, 12:20
gorsen13 pisze:
15 cze 2020, 10:35
To mój pierwszy post tutaj więc dzień dobry wszystkim ;)

Szukałem trochę odpowiedzi ale postów jest tu mnóstwo. Mam Seata Atece (1.5TSI) i chciałbym zmienić w nim olej przy 5 tyś km. Pytanie, czy mogę zrobić to na własną rękę (u mechanika poza autoryzowanym serwisem seata) tak żeby nie stracić gwarancji? Czy może jednak lepiej nie ryzykować? Jak wy do tego podchodzicie? :)
pytanie po co chcesz zmieniać olej po 5 a nie np. po 1 tys km? czyżbyś był mądrzejszy od producenta który zaleca wymiany oleju...
czyli przegląd też zrobisz po roku ? tylko nie zapomnij o wymianie oleju w skrzyni biegów!
przecież jest gwarancja więc w czym problem?

jak widać dalej panują jakieś zabobony o docieraniu "polonezów" i kapitalce po 80 tys km
Miałem zrobić przy 3tyś ale przez obecną sytuacje przydusiłem do 5tyś km. Mały koszt, wymiana na pewno nie zaszkodzi a jak już to pomoże. Autkiem mam zamiar pojeździć dłużej niż gwarancja więc wolę spać spokojnie.

Postaram się zrobić zdjęcie filtrów po wymianie po 5tyś km. Jak będą jakieś drobinki metalu to znaczy że warto było wymienić olej.

dario37
Posty: 1138
Rejestracja: 06 maja 2017, 10:28
Lokalizacja: Oława
Samochód: Seat Ateca 1.4TSI /KIA SPORTAGE MHEV 2022 BL
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Wymiana Oleju

Post autor: dario37 »

:lol: :lol: :lol:
thecichy pisze:
09 cze 2020, 21:49
dario37 pisze:
09 cze 2020, 12:31
thecichy pisze:
07 cze 2020, 8:25


To było dla sailora 88
... ale spoko, miałeś prawo tego nie zakumać ;)
Zrobię zakład,że chodziło o Twoją postać..... :lol:
O, a jednak się pomyliłem, Ty nie miałeś prawa tego zakumać ;)
Seat Ateca 1.4 TSI DSG7 /KIA SPORTAGE MHEV 2022 BL

geranium
Posty: 719
Rejestracja: 10 lut 2019, 18:41
Samochód: SEAT ATECA 1.5 DSG
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 40 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: geranium »

@gorsen

jak będziesz miał opiłki metalu to silnik do remontu.. i znaczy że filtry spełniły swoje zadanie ....i zastanów się co masz w skrzyni biegów?

chcesz dbać o auto to kupuj orginalne oleje i wymieniaj je w terminie jak zaleca producent

po co ktoś wymienia olej poza serwisem i to wcześniej -- coś kombinuje z silnikiem i nie chce stracić gwarancji :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

oczywiście to tylko moje zdanie

gorsen13
Posty: 3
Rejestracja: 15 cze 2020, 10:27
Samochód: Seat Ateca 1.5TSI 150KM
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Wymiana Oleju

Post autor: gorsen13 »

geranium pisze:
15 cze 2020, 15:48
@gorsen

jak będziesz miał opiłki metalu to silnik do remontu.. i znaczy że filtry spełniły swoje zadanie ....i zastanów się co masz w skrzyni biegów?

chcesz dbać o auto to kupuj orginalne oleje i wymieniaj je w terminie jak zaleca producent

po co ktoś wymienia olej poza serwisem i to wcześniej -- coś kombinuje z silnikiem i nie chce stracić gwarancji :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

oczywiście to tylko moje zdanie
Nie rozumiem w czym problem. Chce zadbać o samochód który kupiłem i nie wierzę w coś takiego jak LongLife, więc normalną rzeczą jest że chce wymienić olej i nie mam zamiaru na tym oszczędzać.
Pytanie jak to się ma do gwarancji bo jeżeli nie ma znaczenia gdzie wymienię olej to po co przepłacać. Jeżeli jednak ma to znaczenie to wymienię w ASO bo szkoda mi gwarancji.

Chcesz ślepo wierzyć producentowi to wierz, a potem płacz i płać :) Oczywiście to tylko moje zdanie ....i wielu fachowców którzy uważają podobnie ;)

Awatar użytkownika
Endrju
Moderator
Posty: 3725
Rejestracja: 11 maja 2017, 0:50
Lokalizacja: Świdwin
Samochód: Seat Ateca FL 1.5 TSI 150KM
Podziękował: 88 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: Endrju »

W sumie to można wymienić olej jak i naprawiać gdzie się chce, jednak po jakiejś awarii zawsze pytanie ASO będzie takie.Czy wszystko było robione zgodnie ze sztuką VAG? I to pewnie Ty będziesz musiał udowodnić, że to było robione zgodnie z procedurą ASO.
Jest- Seat Ateca FL 1.5 TSI ACT DSG7 150KM Xperience
Był - Seat Ateca 1.4 TSI ACT DSG7 150KM Xcellence
Obrazek

Awatar użytkownika
TomeL
Posty: 664
Rejestracja: 05 cze 2018, 7:37
Lokalizacja: Galicja
Samochód: Ateca FR 2.0 TSI FL
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowań: 28 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: TomeL »

Ja kierownikowi serwisu mówiłem, że zmieniłem olej koło domu. OK - powiedział. To dobrze.

Wysłane z mojego Mi MIX 2S przy użyciu Tapatalka


Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1371
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 376 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: sailor 88 »

Endrju pisze:
15 cze 2020, 16:18
W sumie to można wymienić olej jak i naprawiać gdzie się chce, jednak po jakiejś awarii zawsze pytanie ASO będzie takie.Czy wszystko było robione zgodnie ze sztuką VAG? I to pewnie Ty będziesz musiał udowodnić, że to było robione zgodnie z procedurą ASO.
No, tak nie do końca "gdzie się chce"! Jeżeli ktoś wymienia samodzielnie, to najlepiej na częściach OEM (olej, filtr) i po prostu się tym nie chwalimy.
Jeżeli warsztat z poza sieci ASO, to musi on mieć certyfikację i dostęp do dokumentacji serwisowej producenta. Najlepiej przeczytajcie to: https://www.auto-swiat.pl/porady/eksplo ... so/7vprkhq
...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

Awatar użytkownika
Endrju
Moderator
Posty: 3725
Rejestracja: 11 maja 2017, 0:50
Lokalizacja: Świdwin
Samochód: Seat Ateca FL 1.5 TSI 150KM
Podziękował: 88 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: Endrju »

No w sumie Sailor ma rację, ale w dzisiejszych czasach to chyba każdy szanujący się warsztat ma kompa z dostępem do dokumentacji różnych serwisów.
Jest- Seat Ateca FL 1.5 TSI ACT DSG7 150KM Xperience
Był - Seat Ateca 1.4 TSI ACT DSG7 150KM Xcellence
Obrazek

Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1371
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 376 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: sailor 88 »

Endrju pisze:
15 cze 2020, 23:15
No w sumie Sailor ma rację, ale w dzisiejszych czasach to chyba każdy szanujący się warsztat ma kompa z dostępem do dokumentacji różnych serwisów.
Niestety, tych "szanujących" się jest bardzo mało, ze względu na ogromne koszty dostępu do dokumentacji serwisów fabrycznych pojazdów. Do tego dochodzą procedury bezpieczeństwa (niekaralność) pracowników mających dostęp do danych pojazdów.
...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

ODPOWIEDZ