Wymiana Oleju

Ogólne dyskusje techniczne, opis problemów i usterek oraz ich sposoby ich rozwiązania
Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1371
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 376 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: sailor 88 »

Dudzik pisze:
17 sty 2020, 18:14
Dalej jest taka sekcja `Specyfikacja oleju silnikowego' i tam podany jest tylko dla diesli (507). Nie wiem czy to niedopatrzenie czy celowo nie wpisali a może ja jestem jakiś dziwny ze bym chciał wprost :)
Instrukcje obsługi zmieniają się z każdym rokiem modelowym i tak być musi, bo wchodzą inne wersje, nowe jednostki napędowe i wyposażenie. Ale jednocześnie znikają niektóre przydatne informacje np. normy stosowanych olejów smarowych. Obecnie producent w okresie gwarancyjnym przerzuca te informacje na serwisy, a jak jest w tych serwisach, to wiadomo... W pierwszych instrukcjach do ATK-i (2016, 2017 i 2018 rok) była tabelka z normami zarówno do silników benzynowych jak i wysokoprężnych, ale silnika 1.5 TSI jeszcze nie było. Teraz tabelek nie ma, opisane są tylko sytuacje awaryjne. Wychodzą chyba z założenia, że właściciel ma tylko zgłaszać się na przeglądy, niczym się nie interesować, o nic nie pytać, tylko płacić kasę...a po gwarancji rób co chcesz ;)

Instrukcja 2017 rok.
Obrazek

Instrukcja 2018 rok.
Obrazek


...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

Sponsor

Re: Wymiana Oleju

Sponsor


Dudzik
Posty: 11
Rejestracja: 01 gru 2019, 21:12
Samochód: Ateca FR 2.0 TSI, DCC, Webasto
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Wymiana Oleju

Post autor: Dudzik »

Tabelka została ale jest tam teraz tylko diesel.
Obrazek
I to mi się właśnie nie podoba. Czemu nie zostały te tabelki z 2018? Zresztą one odzwierciedlają oficjalne stanowisko importera. Wszystko było jasne. I nagle to znika i zostaje enigmatyczne spytaj w serwisie. Podejrzane...

Awatar użytkownika
Orłoś
Posty: 122
Rejestracja: 30 maja 2018, 15:47
Lokalizacja: pomorskie
Samochód: Ateca Xcellence 2.0 TSI
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: Orłoś »

"Jeżeli zalecany olej silnikowy jest niedostępny,
to w sytuacjach awaryjnych można jeden
raz zastosować maksymalnie 0,5 l następnego
oleju z listy
do czasu następnej wymiany"

To znaczy, że zalecany jest olej 504 albo 508, a na dolewkę można użyć jeden raz oleju 502.
Nie musi być tabelki. Normy wynikają z konstrukcji tego zdania ;)

Ale generalnie zgadzam się, że prościej i wygodniej byłoby gdyby była tabelka :)
Ateca Xcellence | 2.0 TSI 190KM | DSG7 | 4Drive | Magnetic Brown | Felgi 18" PERFORMANCE 36/2 MACHINED | Felgi 17" ABRERA II | Alcantara Black | Panorama | Comfort Assistant Plus | Podgrzewana przednia szyba | Navi | Elektryczna klapa bagażnika | Widok 360 | Ładowanie Qi | VC

dario37
Posty: 1138
Rejestracja: 06 maja 2017, 10:28
Lokalizacja: Oława
Samochód: Seat Ateca 1.4TSI /KIA SPORTAGE MHEV 2022 BL
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Wymiana Oleju

Post autor: dario37 »

Jezu,prosta rzecz a juz 50 stron na forum... :shock:
Seat Ateca 1.4 TSI DSG7 /KIA SPORTAGE MHEV 2022 BL

Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1371
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 376 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: sailor 88 »

dario37 pisze:
18 sty 2020, 13:42
Jezu,prosta rzecz a juz 50 stron na forum... :shock:
Prosta rzecz???.....50 stron???....zależy dla kogo :lol:. Są pasjonaci w każdej dziedzinie.
Na forum Octavia Club Polska, temat olejowy dla samych silników benzynowych ma 649 stron, a na forum Alfy Romeo 1288 !!!
Nie wspomnę nawet o forach zagranicznych, poświęconych wyłącznie "smarowaniu". Dwa największe to rosyjskie (oil-club.ru) i niemieckie (oil-club.de). Roku zabraknie, gdyby ktoś chciał przeczytać wszystko ze zrozumieniem ;) .
...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

Rafiner
Posty: 814
Rejestracja: 07 paź 2018, 19:02
Samochód: Seat Ateca 1.5 TSI DSG FR
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowań: 82 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: Rafiner »

W Seacie przy zakupie powiedzieli mi, ze mają promocje na extra wymianę oleju z filtrem do przebiegu 5000 km za cenę niby samych materiałów. A cena ta to 380 zł olej z filtrem. Co wy na to ?
Ateca 1.5 tsi DSG, Radium Grey, wersja FR + extrasy.

Awatar użytkownika
thecichy
Posty: 449
Rejestracja: 14 paź 2018, 18:38
Lokalizacja: Łódź
Samochód: Seat Ateca FR 2.0 TSI
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: thecichy »

Rafiner pisze:
22 sty 2020, 23:51
W Seacie przy zakupie powiedzieli mi, ze mają promocje na extra wymianę oleju z filtrem do przebiegu 5000 km za cenę niby samych materiałów. A cena ta to 380 zł olej z filtrem. Co wy na to ?
Pod warunkiem, że wleją Ci olej z najwyższej półki to "z lenistwa" można spokojnie przyjąć tą cenę. Dla porównania, mając swój olej z filtrem (140 zł + 50 zł, z przesyłką) zapłaciłem za samą wymianę z korkiem 111 zł, czyli razem ok. 300 zł.

mczelny2401
Posty: 380
Rejestracja: 24 lip 2019, 10:17
Samochód: LEON FR 2.0 TSI 190
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 34 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: mczelny2401 »

Za samą wymianę chcą około 250 zł więc cena wydaje się dobra

Manek
Posty: 137
Rejestracja: 25 lut 2018, 14:59
Lokalizacja: Lubin
Samochód: Seat Ateca 1,4 TSI XC DSG7
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Wymiana Oleju

Post autor: Manek »

Tak wszyscy bardzo chętnie oszczędzają na serwisach wożąc swoje ,,graty'' że przeszło mi przez myśl, ok może sam trochę zaoszczędze. Jednak nie daje mi spokoju jeden temat. Co w przypadku uszkodzenia silnika, zatarcia czy tym podobnych historii które niekoniecznie muszą być związane z olejem ale mogą. Czy producent nie sięgnie po te oszczędniści z nawiązką zwalając winę na olej. Ktoś miał podobne rozkminki lub o takich przypadkach słyszał?

mczelny2401
Posty: 380
Rejestracja: 24 lip 2019, 10:17
Samochód: LEON FR 2.0 TSI 190
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 34 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: mczelny2401 »

Zerknij na alledrogo czy ASO w twojej okolicy nie wystawia gratów bo np Autorud Rzeszów na akcji za olej ceni 160 zł za 5l a w salonie 70zł za litr ;)

ODPOWIEDZ