Wymiana Oleju

Ogólne dyskusje techniczne, opis problemów i usterek oraz ich sposoby ich rozwiązania
Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1375
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 84 razy
Otrzymał podziękowań: 383 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: sailor 88 »

Rafiner pisze:
12 paź 2021, 22:26
Dlatego pytam się co lepiej? Póki jest gwarancja nie pojadę ze swoim olejem, nie będę ryzykował w razie czego. Potem, to co będzie akurat najlepsze.
Niby fabryka 0W20, ale po roku przy 9 tys km wymieniłem w ASO Dynamica na 0W30, już Shell. Za miesiąc serwis po 2 latach przy przebiegu 19-20 tys km. Więc jak widać nie nawalam kilometrów. ASO w Krakowie deklaruje, że leją 0W20, a co zalewają to nie wiadomo, może i tak 0W30.
Co dziwne, poprzednio wymieniłem olej i tyle. A teraz prz 18,5 tys km zaświeciła mi się kontrolka sprawdź olej. Dolałem 0,5 l Shell 0W30. Dziwne, bo pierwsze 9 tys km nic. A teraz dolewka, fakt szybciej jeżdżę, ale żeby wziął olej ?? Może to wina oleju ? Chociaż prędzej powinien brać 0W20.
ASO Dynamica ma lepsze opinie i u nich brałem auto, ale jak lepiej lać 0W20, to mogę przejść do innych. Cena serwisu prawie ta sama, Dynamica tańsza 50 zł, może to przez olej 0W30 ? Dla mnie ta cena nie gra roli.
Własnych obserwacji nie mam, ale z tego co się orientuję, to 1.5 TSI do oszczędnych nie należy, jeżeli chodzi o zużycie oleju przez silnik, więc takie zużycie będzie raczej normą. Spróbuj może teraz 0w20 i zobaczysz co będzie się działo ze zużyciem, bo teoretycznie im mniej lepki olej, tym lepsze bazy i dodatki musi zawierać aby utrzymać właściwości smarne, więc może to właśnie ma wpływ na większe zużycie oleju 0w30.
Za ten post autor sailor 88 otrzymał podziękowanie:
Rafiner (12 paź 2021, 23:20)
Ocena: 5.26%


...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

Sponsor

Re: Wymiana Oleju

Sponsor


Awatar użytkownika
Endrju
Moderator
Posty: 3725
Rejestracja: 11 maja 2017, 0:50
Lokalizacja: Świdwin
Samochód: Seat Ateca FL 1.5 TSI 150KM
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: Endrju »

Dzięki to wiem już co mam kupić jeszcze pewnie że 2 miechy i zmiana oliwy. Pewnie na Ravenol bo w poprzednim lałem i byłem bardzo zadowolony.
Jest- Seat Ateca FL 1.5 TSI ACT DSG7 150KM Xperience
Był - Seat Ateca 1.4 TSI ACT DSG7 150KM Xcellence
Obrazek

Felix
Posty: 339
Rejestracja: 27 maja 2018, 21:08
Samochód: Seat Leon FR
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: Felix »

sailor 88 pisze:
12 paź 2021, 22:57
Własnych obserwacji nie mam, ale z tego co się orientuję, to 1.5 TSI do oszczędnych nie należy, jeżeli chodzi o zużycie oleju przez silnik, więc takie zużycie będzie raczej normą.
Nie ma już chyba nowych silników, które by nie brały oleju. Kiedyś dla nowych silnków normą było, że nie brały praktycznie nic od wymiany do wymiany. Obecnie jednak coraz ostrzejsze normy emisji spalin (przede wszystkim CO2) powodują, że silniki są luźniej pasowane i jeżdżą na "rzadszym" oleju. To ma minimalizować opory wewnętrzne i tym samym zużycie paliwa, ale wpływa niestety na zużycie samego oleju.

Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1375
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 84 razy
Otrzymał podziękowań: 383 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: sailor 88 »

Felix pisze:
19 paź 2021, 10:02
Nie ma już chyba nowych silników, które by nie brały oleju. Kiedyś dla nowych silnków normą było, że nie brały praktycznie nic od wymiany do wymiany. Obecnie jednak coraz ostrzejsze normy emisji spalin (przede wszystkim CO2) powodują, że silniki są luźniej pasowane i jeżdżą na "rzadszym" oleju. To ma minimalizować opory wewnętrzne i tym samym zużycie paliwa, ale wpływa niestety na zużycie samego oleju.
Tak mocno bym nie generalizował...kiedyś też były silniki "biorące" i "nie biorące" oleju i dziś też jest z tym różnie, natomiast co do pasowania to jest odwrotnie niż napisałeś, obecne silniki są ciasno pasowane i do tego stosuje się "rzadsze"(mniej lepkie) oleje. Odwrotnie byłoby trudno..."gęsty" olej niweluje luzy między parami trącymi.
...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1375
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 84 razy
Otrzymał podziękowań: 383 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: sailor 88 »

Dla zobrazowania tego, jak niewiele mówią o oleju parametry umieszczone na opakowaniu... (oba oleje tej samej klasy lepkościowej 0w20)
Temperatura w stopniach Celsjusza -48,33

...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1375
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 84 razy
Otrzymał podziękowań: 383 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: sailor 88 »

Na stronie grupy VAG, dedykowanej serwisowym olejom silnikowym, pojawiła się wyszukiwarka doboru oleju.
Po wpisaniu numeru VIN, podaje normę oraz ilość oleju. Poza tym garstka informacji o parametrach olejów(karty charakterystyki), punktach wymiany, pytania-odpowiedzi w podstawowych kwestiach...Jest też odpowiedź na pytanie: Czy stracę gwarancję serwisując w nieautoryzowanej stacji? Polecam dla entuzjastów serwisowych olejów VAG'a...

https://olejsilnikowyvw.pl/#dobierz-olej
Za ten post autor sailor 88 otrzymał podziękowania (w sumie 2):
Bonifacy (01 lis 2021, 11:35) • Misiek (01 lis 2021, 14:20)
Ocena: 10.53%
...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

Rafiner
Posty: 815
Rejestracja: 07 paź 2018, 19:02
Samochód: Seat Ateca 1.5 TSI DSG FR
Podziękował: 88 razy
Otrzymał podziękowań: 82 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: Rafiner »

No dobra nie autoryzowany serwis to jedno, a serwis np. ASO Skoda ? niby ta sama grupa bo VAG, Ateca mechanicznie to Karoq.
Czy w razie naprawy na gwarancji muszę jechać do Seata ? czy mogę Skoda ? Chyba nie bo gwarantem jest Seat, więc serwisowanie poza ASO Seata to pewne ryzyko tak czy siak. Pozostanę w ASO Seat na ich oleju mimo przepłacania, bo i tak bym Shelem zalał.

PS. Mi pokazuje 0W20 i 0W30 bez nacisku na któryś, więc wsio ryba. Pewnie dalej zaleje 0W30 i tyle.
Ateca 1.5 tsi DSG, Radium Grey, wersja FR + extrasy.

Awatar użytkownika
Endrju
Moderator
Posty: 3725
Rejestracja: 11 maja 2017, 0:50
Lokalizacja: Świdwin
Samochód: Seat Ateca FL 1.5 TSI 150KM
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: Endrju »

Jeżeli serwis Skody ma autoryzację na Seata to można śmiało robić przeglądy i naprawy tak jak w ASO Seata. Ja tak serwisowaniem poprzednie auto w Skodzie ale po 3 latach nie przedłużyli autoryzacji i nie chcieli mnie już więcej umówić na serwis.
Jest- Seat Ateca FL 1.5 TSI ACT DSG7 150KM Xperience
Był - Seat Ateca 1.4 TSI ACT DSG7 150KM Xcellence
Obrazek

geranium
Posty: 719
Rejestracja: 10 lut 2019, 18:41
Samochód: SEAT ATECA 1.5 DSG
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 40 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: geranium »

Endrju pisze:
01 lis 2021, 20:00
Jeżeli serwis Skody ma autoryzację na Seata to można śmiało robić przeglądy i naprawy tak jak w ASO Seata. Ja tak serwisowaniem poprzednie auto w Skodzie ale po 3 latach nie przedłużyli autoryzacji i nie chcieli mnie już więcej umówić na serwis.
tak ma ASO Skody w Rybniku na Wodzisławskiej a w stosunku do Seata w Gliwicach za to samo 350 zł taniej w moim przypadku

Rafiner
Posty: 815
Rejestracja: 07 paź 2018, 19:02
Samochód: Seat Ateca 1.5 TSI DSG FR
Podziękował: 88 razy
Otrzymał podziękowań: 82 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: Rafiner »

Sailor88 o co może chodzić z tym że niby przechodząc z 0W20 na 0W30 to nie można wrócić na 0W20 ? Taki temat zarzucili mi dzisiaj w ASO przy umawianiu na serwis po 2 latach. Jak wymieniałem olej po roku, to zalali 0W30 bez gadania o jakimś przechodzeniu z jednego na drugi itp.
W innym ASO mi powiedzieli, że oni zalewają 0W20, co by nie było problemów z gwarancją.
A dzisiaj w kolejnym powiedzieli, że zalewają 5W30 Egde Castrola.
Normalnie parodia.
Ateca 1.5 tsi DSG, Radium Grey, wersja FR + extrasy.

ODPOWIEDZ