Wymiana Oleju

Ogólne dyskusje techniczne, opis problemów i usterek oraz ich sposoby ich rozwiązania
Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: Misiek »

sailor 88 pisze:
07 kwie 2021, 23:02
Frodo pisze:
07 kwie 2021, 20:58
@Sailor88, a co myślisz o dodatkach typu LIQUI MOLY CERATEC? Warto? Lub może coś innego? Albo lepiej wydać pieniądze na częstsze wymiany oleju?
Są różne szkoły i upodobania, ale osobiście nie jestem zwolennikiem dodatków do oleju w stylu na chybił-trafił, bo każdy dodatek bazuje na innej technologii, a oleje same w sobie zawierają różne pakiety dodatków. Jeżeli już, to należałoby pochylić się nad problemem i dobrać dodatek do oleju znając jego parametry fizyko-chemiczne i pakiet dodatków, jak i określić rolę dodatku( myjące, przeciwzatarciowe, wydłużające interwał wymiany oleju itd.) Obecnie na rynku dominują dodatki na bazie Boru i Molibdenu, a na przykład olej serwisowy VAG'a (VW 0W-30 LongLife III FE) zawiera już spory dodatek Boru, dlatego zakup "na oko" może nie przynieść żadnego pożytku. Reasumując, żaden dodatek nie zastąpi częstej wymiany, tak samo super wypasiony olej nie ochroni dwa razy dłużej i lepiej silnika, najważniejsze aby spełniał określone przez producenta normy.
A jaki jest Twój, że tak powiem, stosunek do Ceramizera CS, także nie polecasz ?


Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

Sponsor

Re: Wymiana Oleju

Sponsor


Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1371
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 376 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: sailor 88 »

Misiek pisze:
08 kwie 2021, 3:14
A jaki jest Twój, że tak powiem, stosunek do Ceramizera CS, także nie polecasz ?
Ani "polecam", ani "nie polecam", bo takie wynalazki każdy powinien stosować na własną odpowiedzialność i zgodnie z własnymi ustaleniami. Ja wystarczającej wiedzy na temat działania takich specyfików nie mam, a bełkot marketingowy mnie nie przekonuje. Osobiście nie dolewam niczego do oleju...
Za ten post autor sailor 88 otrzymał podziękowania (w sumie 2):
Misiek (08 kwie 2021, 23:01) • Teo (12 kwie 2021, 1:02)
Ocena: 10.53%
...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

Wojtas_gt
Posty: 34
Rejestracja: 07 lut 2021, 19:22
Samochód: Seat Ateca Xp FL 2020 1.5 TSI DSG nevada white
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: Wojtas_gt »

Witam, moja nowa ateca 1,5 DSG Xp zbliża się do 3 tys km. myślę od pewnego czasu nad wymianą oleju, na tyle poważnie, że przeczytałem cały ten wątek i mini poradnik olejowy, zapytałem tu niedawno o link do oryginalnego filtra, którego sprzedaje ASO przez allegro i Sailor mi odpowiedział, nota bene widzę, że ma sporą wiedzę i zapał, natomiast nie mam tyle zaufania do portali aukcyjnych i sklepów online co on i niektórzy inni, w związku z czym nasuwa mi się parę pytań o radę. Dodam, że wcześniej przez 6 lat był golf 7 variant 1,4 122KM HL z 2014 kupiony w salonie w kwietniu, po roku i 13kkm wymieniłem olej na motul specific 5W30 i na takim było auto użytkowane do prawie 80kkm, kiedy uległ dzwonowi i poszedł na całkę; wcześniej były dwa inne golfy po 3 i 6 lat więc trochę już w rodzinie jestem. LL uważam za wynalazek dla flot, mam jeszcze drugie auto w domu, które przeżyło dwa poprzednie i trwa (po prostu corolla), przebiegi ateci będą przez kilka kolejnych lat pod 15kkm rocznie, auto ma być trzymane długo, ile się będzie dało, może żona albo córka jak dorośnie wskoczy za fajerę, nie ma co planować, już poprzednio planowałem. A więc:

1. Auto odebrane w grudniu 2020 tuż przed świętami, długa walka z sobą o wybór, nieważne. Myślę, czy zostawić fabryczny olej do grudnia 2021, wtedy pojechać do ASO (dla wygody i kwestii rejestracji wymiany, żeby się nikt nie przyczepił potem że inny filtr itp.) i potem za kolejny rok, w grudniu 2022 zrobić ustawowy przegląd również z wymianą oleju. Tak zrobiłem z golfem, ale to była wiosna, więc chodzi mi o radę czy jednak korzystniej będzie zrobić to w maju 2021, teraz co uspokoi trochę sumienie (że po dotarciu nowy) i spowoduje, że skoro raz w roku się to robi to najlepiej wiosną. Różnica jest też w ilości wizyt w serwisie do zakończenia 5 letniej gwarancji, każdego roku licząc od następnego będę musiał bywać tam dwukrotnie i też nieco więcej to wyniesie na usłudze (w ASO podali kwotę około 100zł różnicy). Myślę że nie opłaca się w 2022 przenosić przeglądu dwuletniego o pół roku do przodu dla tej sówki, ale niech ktoś mi wytłumaczy i uzasadni czy obecnie warto trzymać zasadę wiosny, pierwszej wymiany po dotarciu i wymian w zimie. Sailor pisał tu gdzieś o tym, że mniejsza jest rola tej pierwszej wymiany po dotarciu niż bodajże przeciąganie wymian do LL (nie zamierzam absolutnie). Widziałem filmiki z opiłkami, wiem że filtr w aucie po 15 będzie miał podobną ilość opiłków jak teraz. trochę dlatego się waham o sens, olej na bagnecie nowizna.

2. Wyczytałem o lepkości 0W20 jako najwłaściwszej dla tej jednostki, waham się nad 0W30 jeszcze, m.in. chodzi mi o smarowalność, o to czego nie przetestowano jak wyjdzie na korzyść silnikowi i GPF w stosunku do 0W20 i odwrotnie na dłuższym dystansie, bo to mnie bardziej interesuje niż ekologia niestety, biorę oczywiście pod uwagę takie kwestie jak właśnie np. szybka jazda autostradowa w upałach, czytałem o tym że ten olej szybciej zakrąży ale pewności nie ma, GPF czy będzie miał się wyraźnie lepiej na 0W20 skoro oleje z normą 504 bardziej emitują itd. Jakie są pewniki korzyści i wad stosowania tego albo tego, 504 czy 508 oba 0W..

3. Szukałem w sieci olei, oczywiście są, ale kilkanaście lat temu pracowałem chwile w ASO VAG, potem parę lat w sieciówce fast fit i przychodził tam koleś, skupywał bańki po oleju od mechaników, wtedy ceny wynosiły 10-20zł za szt, kapsle podważane, żeby nie urwać plomb i zrywek itd. a olej szedł na giełdę i wielu tam wtedy kupowało najtańszy olej w kraju, Mobil, Castrol i inne. Nie brałem udziału w tym, nie byłem tam na hali. Dzisiaj produkuje się opakowania i zawartość na rynek, była tu albo gdzieś na grupie na FB wrzuta z likwidacji obiektu kontrabandy, chyba u Ruskich, stały pryzmy markowych opakowań, jak w hurtowni. Mam przez to wszystko skrzywienie i postanowiłem uznać, że cudów nie ma i na alledrogo oleje serwisowe to "zamienniki", dlatego nie mogę pójść za radą Sailora, który sugeruje je że są bdb w ASO, ale nie za te pieniądze, bo gdzie indziej jest taniej (120-160zł za dużą bańkę ale kto to wie - czego). Więc ten zakup odpada. Ravenol na stronie ma podanych kontrahentów, w promieniu 50km ode mnie są wymienione duże hurtownie sieciowe, jak Intercars, Interteam, Autopartner i w żadnym z nich nie mają w ogóle w ofercie Ravenola silnikowego 0W20 ani 0W30 z normą VW, nie ma tez Shella AV-L. Przypadkowo znalazłem gdzieś kilka sklepów w Warszawie z listy Ravenola, gdzie zadzwoniłem i dowiedziałem się, że jeśli zamówię to oni zamówią i mam za jakieś 4 dni olej. Proszę Was o rady, gdzie można kupić na prawdę autentyczny w 100% olej Ravenol lub nawet Shell AV-L w sieci i serwisy w stylu kolega berlin etc od razu dyskwalifikuję, szukam stacjonarnej dużej firmy z oficjalną dystrybucją by zamówić prawdziwy olej. jeśli nie, zostanie mi kupić w ASO za podobne pieniądze co Ravenol olej serwisowy z beczki, pan z ASO nie ma pewności, raczej jest to shell, Sailor wspominał że nieco, odrobinę lepszy niż AV-L kilkoma drobnymi róznicami, ale pewność jest że to jest to, a nie wrzecionowy albo najtańszy Lotos z beki i tu liczę na Was. Filtry, jakieś silentbloki i owszem kupowałem nie raz przez alledrogo, ale oleje są z góry podejrzane u mnie i sporo w tym racji uważam. Chce maksymalnie zadbać, cenowo wyjdzie to z ich filtrem oleju do 600zł czy będę miał Ravenola z sobą czy kupię ten ich, tyle że Ravenol jest lepszy wg Sailora, będzie go więcej na dolewki i mam do niego duży szacun za to co robi, oczywiście czytałem i widziałem tez innych dość aktywnych klubowiczów. Irytuje mnie brak swobodnej dostępności tych nowych olei w sklepach i stacjonarnych hurtowniach. Sprawdzaliście ten kod z opakowania Ravenola w sieci że autentyk i czy można to zrobić przed zakupem jakoś czy nie?

4. Wskazania komputera - po zakupie auta było 2 lata i 30 tys km w obu rubryczkach (olej i przegląd). Początkowo szło równo, potem zimą na niedługich wyjazdach spadł przebieg dla oleju gdzieś około tysiąca i ponad miesiąc krótszy termin. Zaglądałem co jakiś czas, trochę mnie to zdziwiło, choć wiem że obliczany jest interwał zmienny przez algorytmy producenta. Miałem ze dwa wyjazdy po 100km i z powrotem i wartość wymiany oleju wróciła do pierwotnej, jest teraz równa przeglądowi. Więc możliwe są ruchy w obie strony, widziałem tu kilka wpisów o skracaniu i wydłużaniu ale nie na jednym aucie, więc Wam dorzucę takie info od siebie.

5. Przewinął się tu dwukrotnie chyba i przez FB grupy wątek, że ASO w takich autach po 3tys km ma promocję i wymienia olej za cenę samych materiałów, sprawdziłem wczoraj Gliwice i Katowice i nie mają takich akcji, nie słyszeli, ale ktoś podał, że np. w Jaworniku jest ta opcja, zadzwonię spytać bardziej z ciekawości, bo 1,5h w jedną stronę i paliwo to zyskam niewiele jeśli nawet. Znacie inne ASO biorące udział w tej akcji?

6. W poradniku Sailora pod 0W20 dwukrotnie występuje Millers, raz ma w nazwie VW, czy są dwa rodzaje czy to czech? Reszta marek może poza mobilem wydaje mi się zbyt egzotyczna choć je słyszałem, ale nie chcę euroli, specoli i innych fuchsów. Zostaje Ravenol, Shell i Millers, Motul wyeliminowałem z przekory i jest jeszcze serwisowy, ale z moimi uprzedzeniami tylko w ASO albo jakimś cudem od prawdziwego dystrybutora, bo nie znam ASO mimo linku od Sailora, któremu chce się bawić w serwisy aukcyjne, a nawet jeśli tak - nie ma w tym zysku dla mnie kupić filtr o kilka zł taniej + wysyłka, to po gwarancji się zmieni na pewno i będą markowe zamienniki, z resztą jak i papierowe wkłady powietrzne i kabinowe już na gwarancji. Znalazłem jeszcze jednego dystrybutora przypadkiem z wysogotowa czy jakoś tak, oni mieli brać pozostałości mojego wraku za pośrednictwem ubezpieczyciela, ale wziął ktoś inny szybciej na miejscu, też dziwny interes jak dla mnie, ale tego tematu już nie rozszerzę.

Pozdrawiam i czekam na rady :)

Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1371
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 376 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: sailor 88 »

Wojtas_gt pisze:
25 kwie 2021, 13:02
Pozdrawiam i czekam na rady :)
Widzę, że nie ma opcji, która Cię w pełni zadowoli...
Twój wpis przypomina trochę filozofię cnotliwej panienki "chciałabym, ale boję się"... We wszystkim widzisz problem, nawet tam gdzie można w 100% sprawdzić legalność produktu (kod z butelki Ravenola na stronie producenta). Takie decyzje musisz podejmować sam, ale w Twoim przypadku, radziłbym wszystko kupować i robić w ASO...będziesz spał spokojnie. Szkoda Ż...
Za ten post autor sailor 88 otrzymał podziękowania (w sumie 3):
Frodo (25 kwie 2021, 15:40) • Kuchar (25 kwie 2021, 16:12) • Misiek (25 kwie 2021, 23:11)
Ocena: 15.79%
...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

Wojtas_gt
Posty: 34
Rejestracja: 07 lut 2021, 19:22
Samochód: Seat Ateca Xp FL 2020 1.5 TSI DSG nevada white
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: Wojtas_gt »

sailor 88 pisze:
25 kwie 2021, 15:10
Wojtas_gt pisze:
25 kwie 2021, 13:02
Pozdrawiam i czekam na rady :)
Widzę, że nie ma opcji, która Cię w pełni zadowoli...
Twój wpis przypomina trochę filozofię cnotliwej panienki "chciałabym, ale boję się"... We wszystkim widzisz problem, nawet tam gdzie można w 100% sprawdzić legalność produktu (kod z butelki Ravenola na stronie producenta). Takie decyzje musisz podejmować sam, ale w Twoim przypadku, radziłbym wszystko kupować i robić w ASO...będziesz spał spokojnie. Szkoda Ż...
Tego się nie spodziewałem po Tobie kolego, prosiłem o sensowne rady, a dostałem niedzielne "spier....j" na kacu. Na prawdę musiało boleć po parę słów do ppkt dodać. Baaardzo jestem rozczarowany, szkoda. Ja poświęciłem tez troche czasu na 90 stron, nie warto było raczej, na pewno poradzę sobie. Nie wiem gdzie Cię zakłuło, może ta naiwność z kupnem w sieci byle gdzie, ale nie miałem na celu złych intencji, widać że lepiej pisać po 2 zdania i yyy... niż o konkrety pytać. Żena.

Luk4as
Posty: 848
Rejestracja: 09 sie 2017, 21:00
Samochód: Skoda
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 27 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: Luk4as »

Akurat kolega sailor 88 mial w 100% racje. Z Twoim podejsciem najbezpieczniejsze jest robienie wszystkiego w serwisie i spisz spokojnie. Juz pomijajac fakt ze spinasz sie jakbys co najmniej zone wybieral a to tylko samochod...
Za ten post autor Luk4as otrzymał podziękowanie:
Misiek (25 kwie 2021, 23:20)
Ocena: 5.26%

geranium
Posty: 719
Rejestracja: 10 lut 2019, 18:41
Samochód: SEAT ATECA 1.5 DSG
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 40 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: geranium »

ciekawi mnie jakie wymierne korzyści osiągnę stosując jeden lub drugi olej zgodny z normą
może jakieś milion kilometrów zamiast 300tys przy przebiegu średnio 15 tysi ?

a może jakieś cudowne oszczędzanie paliwa ? no bo skoro wymiana co 15000 to na pewno nie oszczędności oleju ?

może warto za różnicę w cenie częściej wymieniać wycieraczki aby uniknąć zarysowań na szybie?

tak mi się nasuneło ;) :D
Za ten post autor geranium otrzymał podziękowanie:
Misiek (25 kwie 2021, 23:20)
Ocena: 5.26%

Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: Misiek »

Wojtas_gt pisze:
25 kwie 2021, 16:01
sailor 88 pisze:
25 kwie 2021, 15:10
Wojtas_gt pisze:
25 kwie 2021, 13:02
Pozdrawiam i czekam na rady :)
Widzę, że nie ma opcji, która Cię w pełni zadowoli...
Twój wpis przypomina trochę filozofię cnotliwej panienki "chciałabym, ale boję się"... We wszystkim widzisz problem, nawet tam gdzie można w 100% sprawdzić legalność produktu (kod z butelki Ravenola na stronie producenta). Takie decyzje musisz podejmować sam, ale w Twoim przypadku, radziłbym wszystko kupować i robić w ASO...będziesz spał spokojnie. Szkoda Ż...
Tego się nie spodziewałem po Tobie kolego, prosiłem o sensowne rady, a dostałem niedzielne "spier....j" na kacu. Na prawdę musiało boleć po parę słów do ppkt dodać. Baaardzo jestem rozczarowany, szkoda. Ja poświęciłem tez troche czasu na 90 stron, nie warto było raczej, na pewno poradzę sobie. Nie wiem gdzie Cię zakłuło, może ta naiwność z kupnem w sieci byle gdzie, ale nie miałem na celu złych intencji, widać że lepiej pisać po 2 zdania i yyy... niż o konkrety pytać. Żena.
Na tyle tak obszernych i tak rozwlekle napisanych punktów trudno jest szczegółowo się odnieść, a faktycznie za bardzo przywiązujesz wagę do TYLKO oleju w samochodzie - czy będzie taki, czy inny, to silnik z tego powodu nie zatrze się, to nie ma aż takiego znaczenia, wszyscy polecają tylko coroczną wymianę. Wydaje mi się, że chyba trochę za dużo się naczytałeś i za bardzo to przeżywasz. To co zostało napisane w w tych dwóch tematach powinno Ci wystarczyć, a olej wybierzesz według zasobności portfela. Przy tak niewielkim przebiegu rocznym oraz normalnej, nie ekstremalnej eksploatacji wybór jest prosty.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

Rafiner
Posty: 813
Rejestracja: 07 paź 2018, 19:02
Samochód: Seat Ateca 1.5 TSI DSG FR
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowań: 82 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: Rafiner »

Jeżeli w ASO leją 0W-30, a koledzy piszą że jest ok tzn, że taki można zalać poza 0W-20.
Jeżeli w ASO i na forum koledzy leją oleje Shell, Castrol, Mobil i jeżdżą na nich tys km tzn, że taki olej wystarczy, każdy z wyższymi parametrami to wydziwianie, ale nikt nie zabrania.
Jeżeli nie masz zaufania do olejów z neta, to jedź do ASO.
Jeżeli chcesz auto na lata wymieniaj olej co 15 tys km.
Jeżeli chcesz mieć spokój sumienia to wymień olej po 3 tys km.
A na koniec, tak jak to doświadczyłaś ktoś rozpieprzy Ci auto, albo ukradną i cała filozofia olejowa pójdzie w piz.... i zaczniesz od nowa.
Ateca 1.5 tsi DSG, Radium Grey, wersja FR + extrasy.

Teo
Posty: 493
Rejestracja: 30 gru 2018, 0:09
Samochód: 2.0 TSI
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: Teo »

Pytanie: wymieniłe w ASO olej po 3k km, i tego samego dnia, po wymianie, widze w infotainmencie informacje ze kolejna wymiana oleju za 13 800 km lub za 259 dni. Czy to nie powinno się zwiekszyć... ?

ODPOWIEDZ