Wymiana Oleju

Ogólne dyskusje techniczne, opis problemów i usterek oraz ich sposoby ich rozwiązania
patryk7133
Posty: 1076
Rejestracja: 11 wrz 2017, 23:53
Lokalizacja: Nowa Ruda i Ludwigshafen
Samochód: Seat Ateca1,4 TSI DSG7 Xcellence Comfort+Assistant
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: patryk7133 »

Witam
Jeśli mogę tutaj zapytać nie zakładając nowego tematu
Jakie macie wskazania temperatury oleju w spokojnej płynnej jeździe miejskiej ?
I jak wygląda to w jeździe na autostradzie np: przy prędkości 160/170 k/m przez dłuższy czas ?
W moim przypadku jeśli chodzi o jazdę miejską bez korków to temperatura oleju 90/95 stopni
A w jeździe na autostradzie przy stałej prędkości od 160 do 190 temperatura oleju oscyluje między 109 a 115 stopni
Jestem właśnie po 2 wymianie oleju jeśli wierząc fabryce to zalewam taki sam olej na jakim wyjechał czyli castrol edge professional longlife iii 5w30 nie znam się na tym ale mam wrażenie że taka temperatura to trochę za wysoka ?
dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam



Sponsor

Re: Wymiana Oleju

Sponsor


Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1371
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 376 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: sailor 88 »

patryk7133 pisze:
10 kwie 2018, 1:14
Witam
Jeśli mogę tutaj zapytać nie zakładając nowego tematu
Jakie macie wskazania temperatury oleju w spokojnej płynnej jeździe miejskiej ?
I jak wygląda to w jeździe na autostradzie np: przy prędkości 160/170 k/m przez dłuższy czas ?
W moim przypadku jeśli chodzi o jazdę miejską bez korków to temperatura oleju 90/95 stopni
A w jeździe na autostradzie przy stałej prędkości od 160 do 190 temperatura oleju oscyluje między 109 a 115 stopni
Jestem właśnie po 2 wymianie oleju jeśli wierząc fabryce to zalewam taki sam olej na jakim wyjechał czyli castrol edge professional longlife iii 5w30 nie znam się na tym ale mam wrażenie że taka temperatura to trochę za wysoka ?
dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam
Ja, co prawda mam silnik 1.6 TDI, ale temperatury identyczne jak u Ciebie. One u wszystkich będą mniej więcej takie same, bo wynika to z faktu istnienia w układzie chłodnicy oleju, która tak naprawdę jest wymiennikiem ciepła między cieczą chłodzącą, a olejem silnikowym. W fazie nagrzewania silnika działanie jest odwrotne, olej pobiera ciepło od cieczy chłodzącej, bo ta rozgrzewa się szybciej. Po osiągnięciu temperatury roboczej (90 stopni) sytuacja się odwraca i olej zaczyna oddawać ciepło do układu chłodzenia, bo osiąga temperatury wyższe. W czasie dużego obciążenia silnika (szybka jazda) pojawia się pewna zwłoka w oddawaniu ciepła i temperatura trochę rośnie. Układ jest tak zaprojektowany aby olej nie przekraczał 120 stopni. A tak naprawdę jest to temperatura bardzo orientacyjna, bo mierzona w zbiorniku głównym (miska olejowa). Prawdziwe wartości, dużo wyższe, występują w węzłach tarcia, łożyskach turbiny, w płaszczu olejowym tłoka itp. i dopiero one mają prawdziwe znaczenie, ale o to martwi się konstruktor silnika!
...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

patryk7133
Posty: 1076
Rejestracja: 11 wrz 2017, 23:53
Lokalizacja: Nowa Ruda i Ludwigshafen
Samochód: Seat Ateca1,4 TSI DSG7 Xcellence Comfort+Assistant
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: patryk7133 »

Witam
sailor 88 Bardzo dziękuję za tę profesjonalną odpowiedź :)
Uspokoiłeś mnie bo już obawiałem się że coś jest nie tak z moim chłodzeniem
Dziękuję

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Janisz
Posty: 665
Rejestracja: 20 maja 2017, 14:34
Lokalizacja: Gdańsk
Samochód: Seat Ateca 1.4 TSI 150KM DSG 4drive
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: Janisz »

sailor 88 pisze:
09 kwie 2018, 23:04
Janisz pisze:
09 kwie 2018, 21:35
Nie no nie denerwuje się ;)

Ja właśnie stosuje olej, który wymieniłeś teraz jako pełen syntetyk.

Wychodzi na to, że nie muszę szukać "nowego" oleju 8-)
Rzeczywiście, nie doczytałem dokładnie nazwy. To jeden, z grupy najlepszych na rynku. Niczego nie zmieniaj!
A widzisz. Zanim coś kupię to czytam o tym i podpytuję znajomych. Opinie o oleju były dobre i tak samo wyrażał się o nim znajomy co handluje olejami...po tym co napisałeś stwierdziłem: "Co za g*wnem zalewam moją Atecę" :lol: :lol: :lol: A tu takie buty, że towar jednak z górnej pułki 8-) 8-) 8-)
Ateca Xcellence | 1.4 TSI 150KM | DSG | 4Drive | Mato Brown | Felgi 18 cali - PERFORMANCE 36/1| Alcantara Brown | Comfort Assistant | Podgrz. przednia szyba | Kamery 360 | Navi | Full Link | Alarm |
Obrazek

patryk7133
Posty: 1076
Rejestracja: 11 wrz 2017, 23:53
Lokalizacja: Nowa Ruda i Ludwigshafen
Samochód: Seat Ateca1,4 TSI DSG7 Xcellence Comfort+Assistant
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: patryk7133 »

Witam
Właśnie edytowałem swój post w wymianie filtra powietrza że nie wytrzymuje proponowanego przez serwis przebiegu
A żeby było na temat to taka sama sytuacja jest z olejem long life ?
Wymieniałem olej ostatnio samodzielnie po przebiegu 17 000 km Dodam tylko że pierwszą wymianę po około 5 000 km robiłem w serwisie Reasumując po przejechaniu 12 000 km na oleju proponowanym przez producenta Spuściłem olej o kolorze brązowym a przed zalaniem miał kolor jasny karmel Raczej nie chciał bym oglądać tego oleju po przejechaniu proponowanych 30 000 km

Pozdrawiam

gharghoul
Posty: 84
Rejestracja: 12 mar 2018, 9:19
Samochód: Seat Ateca 1.4 TSI
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Wymiana Oleju

Post autor: gharghoul »

Ja zblizam sie do 8kkm i zdecydowalem sie na 1 wymiane oleju. Umówiłem się na przyszły tydzień w Katowicach (Pro moto). Mogę mieć swój olej (na miejscu 75zl/l Ale nie dopytalem co dokladnie zalewają...). Cena za robocizne 130zl, korek 9zl, filtry 50-70zl (nie pamiętam dokladnie). Cena wydaje się spoko (z własnym olejem :D).

Czy przy okazji tej wizyty warto zalatwic cos jeszcze?

dario37
Posty: 1138
Rejestracja: 06 maja 2017, 10:28
Lokalizacja: Oława
Samochód: Seat Ateca 1.4TSI /KIA SPORTAGE MHEV 2022 BL
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Wymiana Oleju

Post autor: dario37 »

gharghoul pisze:
04 lip 2018, 17:33
Ja zblizam sie do 8kkm i zdecydowalem sie na 1 wymiane oleju. Umówiłem się na przyszły tydzień w Katowicach (Pro moto). Mogę mieć swój olej (na miejscu 75zl/l Ale nie dopytalem co dokladnie zalewają...). Cena za robocizne 130zl, korek 9zl, filtry 50-70zl (nie pamiętam dokladnie). Cena wydaje się spoko (z własnym olejem :D).

Czy przy okazji tej wizyty warto zalatwic cos jeszcze?
Polecam wymiemic również filtr kabinowy.U mnie po 10 tys.był nieżle zabrudzony.Koszt to ok.70 pln. :D
Seat Ateca 1.4 TSI DSG7 /KIA SPORTAGE MHEV 2022 BL

Awatar użytkownika
zinger
Posty: 439
Rejestracja: 08 lis 2017, 10:09
Lokalizacja: Kraków
Samochód: Ateca Xcl 1.4 DSG Samoa Orange
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Wymiana Oleju

Post autor: zinger »

dario37 pisze:
05 lip 2018, 8:51

Polecam wymiemic również filtr kabinowy.U mnie po 10 tys.był nieżle zabrudzony.Koszt to ok.70 pln. :D
Ale to we wlasnym zakresie bo w aso pewnie skroja drugie tyle.
10kkm to max, wrzycalem tu zdjecie filtra u siebie po 13kkm.

dario37
Posty: 1138
Rejestracja: 06 maja 2017, 10:28
Lokalizacja: Oława
Samochód: Seat Ateca 1.4TSI /KIA SPORTAGE MHEV 2022 BL
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Wymiana Oleju

Post autor: dario37 »

zinger pisze:
05 lip 2018, 14:18
dario37 pisze:
05 lip 2018, 8:51

Polecam wymiemic również filtr kabinowy.U mnie po 10 tys.był nieżle zabrudzony.Koszt to ok.70 pln. :D
Ale to we wlasnym zakresie bo w aso pewnie skroja drugie tyle.
10kkm to max, wrzycalem tu zdjecie filtra u siebie po 13kkm.
Filtr wymieniałem w Motorpol we Wrocławiu.Koszt 70 pln brutto. :D
Seat Ateca 1.4 TSI DSG7 /KIA SPORTAGE MHEV 2022 BL

Awatar użytkownika
zinger
Posty: 439
Rejestracja: 08 lis 2017, 10:09
Lokalizacja: Kraków
Samochód: Ateca Xcl 1.4 DSG Samoa Orange
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Wymiana Oleju

Post autor: zinger »

dario37 pisze:
05 lip 2018, 16:03
Filtr wymieniałem w Motorpol we Wrocławiu.Koszt 70 pln brutto. :D
Pytanie jaki. Bo zwykly to koszt ok 25zl, ja kupilem ten antyalergiczny za 63 i sam sobie wymienilem.

ODPOWIEDZ