Wymiana Oleju

Ogólne dyskusje techniczne, opis problemów i usterek oraz ich sposoby ich rozwiązania
SJZ
Posty: 1
Rejestracja: 04 lip 2017, 15:15
Samochód: Seat Ateca STYLE 2017
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Wymiana Oleju

Post autor: SJZ »

Cześć!

Jestem nowym użytkownikiem forum i Seata Ateca dlatego witam wszystkich bardzo serdecznie.
Mam pytanie odnośnie wymiany oleju w nowej Atece. Samochód odebrałem dwa miesiące temu, jest nowy. W serwisie zalecają wymianę oleju aż po 30 tysiącach kilometrów, co o tym myślicie? Na innych forach można znaleźć wpisy użytkowników nowych samochodów, którzy wymieniają olej po 5 tysiącach z racji nowego silnika, ja mam to zrobić aż po 30 tysiącach? Na internecie można znaleźć dużo artykułów na temat ,,LONG LIFE'', jednak jak zachowują się użytkownicy Ateki? Myślę że to miejsce jest odpowiednie, może uda się rozpocząć ciekawą dyskusje.

Pozdrawiam serdecznie! Grzegorz
Za ten post autor SJZ otrzymał podziękowanie:
Steel_Rat (21 lis 2023, 23:35)
Ocena: 5.26%



Sponsor

Wymiana Oleju

Sponsor


Awatar użytkownika
Janisz
Posty: 665
Rejestracja: 20 maja 2017, 14:34
Lokalizacja: Gdańsk
Samochód: Seat Ateca 1.4 TSI 150KM DSG 4drive
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: Janisz »

Wypowiem się na temat mojego podejścia.

Pisałeś, że na internecie jest sporo artykułów na temat longlife zatem już wiesz, że to "zło". Szczerze to nie jestem żadnym specjalistą i wiedzę, na temat oleju chłonę z internetu. Jest kilka forum gdzie można zaczerpnąć profesjonalnej porady i nie są to "marketingowe" brednie.

Ja pierwszą wymianę oleju zrobiłem przy przebiegu 3800km. Zmieniłem olej na normę 502 i wymiany będę robił nie rzadziej niż po 15000 km.

Biorę pod uwagę, że autem będę jeździł jeszcze po gwarancji i zależy mi aby wszystkie podzespoły były w jak najlepszym stanie.
Ateca Xcellence | 1.4 TSI 150KM | DSG | 4Drive | Mato Brown | Felgi 18 cali - PERFORMANCE 36/1| Alcantara Brown | Comfort Assistant | Podgrz. przednia szyba | Kamery 360 | Navi | Full Link | Alarm |
Obrazek

Awatar użytkownika
tictac1986
Posty: 462
Rejestracja: 10 maja 2017, 21:24
Lokalizacja: Ozorków
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: tictac1986 »

Też trochę poczytałem i przy przebiegu 3500 wybieram się na wymianę, tylko co ważne (również zaczerpnięte z "internetów") należy zwrócić uwagę by olej został zlany przez korek spustowy a nie odessany górą, jak to podobno niektóre serwisy mają w zwyczaju. Taka wymiana oleju w tym przypadku mija się z celem, bo to właśnie o to co na dole chodzi w szczególności :)
Seat Ateca 1,4 TSI 150 KM Nevada White wersja Style + Comfort+/Pakiet Zima/Full Link

Awatar użytkownika
michal 76
Posty: 571
Rejestracja: 07 maja 2017, 10:04
Lokalizacja: Ostrołęka
Samochód: Seat Ateca 1.4 DSG XCELLENCE 4 Drive VW Passat
Podziękował: 77 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: michal 76 »

Ja odbieram w sobotę. Później Chorwacja i po powrocie wymiana oleju. Olej będę wymieniał co 15 tys. Częstrza wymiana oleju nie zaszkodzi silnikowi, ale zużyty olej to co innego

dario37
Posty: 1138
Rejestracja: 06 maja 2017, 10:28
Lokalizacja: Oława
Samochód: Seat Ateca 1.4TSI /KIA SPORTAGE MHEV 2022 BL
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Wymiana Oleju

Post autor: dario37 »

Zgadzam się z wszystkimi olej trzeba wymieniac max co 15 tys.Natomiast po 3 tyś.....?No na pewno nie zaszkodzi. :D
Seat Ateca 1.4 TSI DSG7 /KIA SPORTAGE MHEV 2022 BL

Awatar użytkownika
Endrju
Moderator
Posty: 3725
Rejestracja: 11 maja 2017, 0:50
Lokalizacja: Świdwin
Samochód: Seat Ateca FL 1.5 TSI 150KM
Podziękował: 88 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: Endrju »

Jedziemy autem z long life i powiem Wam że jednak te czujniki badają stan oleju . Wiem że częstsza zmiana oleju nigdy nie zaszkodzi ale czy ktoś wymieniał by olej co 8 - 10 tys. km? A jeździłem dużo pasatem po mieście i raz wyświetliło zmianę po 8kkm a drugi po 11kkm, a kolega który jeździł po autostradach w Niemczech przejechał 39kkm zanim wyświetliło mu komunikat. Oczywiście sam by pojechał szybciej zmienić ale poprostu zapomniał.
Jest- Seat Ateca FL 1.5 TSI ACT DSG7 150KM Xperience
Był - Seat Ateca 1.4 TSI ACT DSG7 150KM Xcellence
Obrazek

Michalw79
Posty: 293
Rejestracja: 09 kwie 2017, 22:46
Lokalizacja: Warszawa, Ursus
Samochód: Seat Ateca 1.4 TSI 150 KM
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: Michalw79 »

Ja osobiście wymieniam zawsze w samochodach olej co 10 tys. Równiez zaraz będę miał w Atece 3,5 tys. i wymiana.
Seat Ateca 1.4 TSI Xcellence Nevada White.

Awatar użytkownika
Janisz
Posty: 665
Rejestracja: 20 maja 2017, 14:34
Lokalizacja: Gdańsk
Samochód: Seat Ateca 1.4 TSI 150KM DSG 4drive
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: Janisz »

dario37 pisze:
04 lip 2017, 18:21
Zgadzam się z wszystkimi olej trzeba wymieniac max co 15 tys.Natomiast po 3 tyś.....?No na pewno nie zaszkodzi. :D
Dario37 wymiana po 3 tysiącach tak jak piszesz nie zaszkodzi ;) Nigdy nie dowiemy się czy to pozytywnie odbiło się na kondycji naszego silnika. Ja przynajmniej czuję, że mam czyste sumienie w razie co 8-)
michal 76 pisze:
04 lip 2017, 17:37
Ja odbieram w sobotę. Później Chorwacja i po powrocie wymiana oleju. Olej będę wymieniał co 15 tys. Częstrza wymiana oleju nie zaszkodzi silnikowi, ale zużyty olej to co innego
Piszą, że trasa to nie jest najlepsza opcja na "docieranie". Jak już co to każą unikać jazdy z jednostajną prędkością - jazda na tempomacie odpada :roll:
Ateca Xcellence | 1.4 TSI 150KM | DSG | 4Drive | Mato Brown | Felgi 18 cali - PERFORMANCE 36/1| Alcantara Brown | Comfort Assistant | Podgrz. przednia szyba | Kamery 360 | Navi | Full Link | Alarm |
Obrazek

Online
Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1371
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 376 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: sailor 88 »

Endrju pisze:
04 lip 2017, 19:24
Jedziemy autem z long life i powiem Wam że jednak te czujniki badają stan oleju . Wiem że częstsza zmiana oleju nigdy nie zaszkodzi ale czy ktoś wymieniał by olej co 8 - 10 tys. km? A jeździłem dużo pasatem po mieście i raz wyświetliło zmianę po 8kkm a drugi po 11kkm, a kolega który jeździł po autostradach w Niemczech przejechał 39kkm zanim wyświetliło mu komunikat. Oczywiście sam by pojechał szybciej zmienić ale poprostu zapomniał.
W Atece czujników badających stan oleju nie ma. Prawdopodobieństwo zużycia się oleju obliczane jest na zasadzie algorytmu uwzględniającego ilość uruchomień zimnego i ciepłego silnika, czasu jego pracy, prędkości i długości przejazdu, temp. otoczenia, stylu jazdy itp. Oczywiście istnieje metoda, którą masz na myśli. Jest to czujnik spektrofotometryczny badający stopień przezierności, czyli zanieczyszczenia oleju cząstkami stałymi, ale stosują to tylko "lepsze" marki np.BMW, Mercedes i to nie we wszystkich modelach.
...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

Awatar użytkownika
JERRY
Posty: 138
Rejestracja: 12 lip 2017, 21:04
Lokalizacja: PŁOŃSK
Samochód: Seat Ateca, Seat Alhambra
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: JERRY »

Ja pierwszą wymianę zrobię do 10.000km, a potem max 15.000km.
Czy ktoś wie jaki jest koszt wymiany oleju i filtra oleju?
SEAT ATECA 2.0TDI, 150KM Xcellence, 4drive

ODPOWIEDZ