Wymiana Oleju

Ogólne dyskusje techniczne, opis problemów i usterek oraz ich sposoby ich rozwiązania
Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1375
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 84 razy
Otrzymał podziękowań: 383 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: sailor 88 »

PiotrekDriver pisze:
08 sty 2019, 15:05
No mówi się trudno, będzie to doświadczeniem na przyszłość. Aczkolwiek uważasz że warto po okresie dotarcia zalać nowy olej i zmienić filtr :) ? Orientujecie się mniej więcej jaki to koszt, jeśli przywiozę olej ?

Tylko teraz pytanie Ravenol 0w30 czy 5w30? Z tego co pisaliscię 0w30 jest troszkę lepszy - oczywiście ten spełniający normę :)

,,RAVENOL VSW SAE 0W-30,, bedzie chyba najlepszym olejem ? :) do 1.4 tsi 4drive dsg :)
Ja osobiście uważam, że warto. Zrobiłem tak w Atece, jak i wszystkich swoich autach, które miałem od nowości. Co do oleju, bezwzględnie polecam lepkość 0w30 (RAVENOL VSW SAE 0W-30) To obecnie jeden z najlepszych w tej klasie, ale sam osobiście go nie stosuję. Jeżdżę bowiem, prawie wyłącznie po mieście, same krótkie odcinki, więc silnik ma ciężko a olej szybciej się zużywa. Dlatego wolę wymienić olej dwa razy w roku, używając trochę gorszego (tańszego), ale o równie bardzo dobrych parametrach (Shell Helix Ultra Professional AV-L 0W-30) niż jeździć cały rok na najlepszym, który też ma swoje granice. A w cenie jednej wymiany na Ravenol'u, mam dwie wymiany na Shell'u. Ale gdybym jeździł inaczej i wymieniał raz w roku, na pewno byłby to Ravenol.


...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

Sponsor

Re: Wymiana Oleju

Sponsor


gharghoul
Posty: 84
Rejestracja: 12 mar 2018, 9:19
Samochód: Seat Ateca 1.4 TSI
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Wymiana Oleju

Post autor: gharghoul »

Pytanie może trochę laickie ale po to mamy forum...
Czy jak obecnie mam Motula 5w30 to podczas zmiany oleju (oczywiście w ASO) mogę bez problemu zamienić na ten Ravenol 0w30?

Awatar użytkownika
Janisz
Posty: 665
Rejestracja: 20 maja 2017, 14:34
Lokalizacja: Gdańsk
Samochód: Seat Ateca 1.4 TSI 150KM DSG 4drive
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: Janisz »

gharghoul pisze:
09 sty 2019, 8:46
Pytanie może trochę laickie ale po to mamy forum...
Czy jak obecnie mam Motula 5w30 to podczas zmiany oleju (oczywiście w ASO) mogę bez problemu zamienić na ten Ravenol 0w30?
Z tego co mi pisał w tym wątku sailor 88 to tak. Można zmienić bez obaw.
Ateca Xcellence | 1.4 TSI 150KM | DSG | 4Drive | Mato Brown | Felgi 18 cali - PERFORMANCE 36/1| Alcantara Brown | Comfort Assistant | Podgrz. przednia szyba | Kamery 360 | Navi | Full Link | Alarm |
Obrazek

Awatar użytkownika
Endrju
Moderator
Posty: 3725
Rejestracja: 11 maja 2017, 0:50
Lokalizacja: Świdwin
Samochód: Seat Ateca FL 1.5 TSI 150KM
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: Endrju »

Oczywiście. Pytałem w ASO i powiedzieli, że olej ma spełniać normy VW a marka oleju to nie ich sprawa.
Jest- Seat Ateca FL 1.5 TSI ACT DSG7 150KM Xperience
Był - Seat Ateca 1.4 TSI ACT DSG7 150KM Xcellence
Obrazek

Awatar użytkownika
thecichy
Posty: 449
Rejestracja: 14 paź 2018, 18:38
Lokalizacja: Łódź
Samochód: Seat Ateca FR 2.0 TSI
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: thecichy »

To tak gwoli uzupełnienia tej nie do końca spiskowej ;) teorii
Ja od siebie dodam tylko tyle, że przypatruję się temu wątkowi aby dobrze przygotować się do pierwszej wymianki. Mając dostęp do bardzo dobrego oleju w niezłej cenie, chyba nie stracę za dużo robiąc ją dość szybko :)
Zobaczymy co na to ASO :D


gharghoul
Posty: 84
Rejestracja: 12 mar 2018, 9:19
Samochód: Seat Ateca 1.4 TSI
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Wymiana Oleju

Post autor: gharghoul »

A co mają powiedzieć? Przecież płacisz za usuge wymiany. To dla nich pieniądz więc powinni z otwartymi rękoma Cię przyjąć. Ja 1 wymianę robiłem po 8500 km a wczoraj drugą po 22000 km.

Awatar użytkownika
thecichy
Posty: 449
Rejestracja: 14 paź 2018, 18:38
Lokalizacja: Łódź
Samochód: Seat Ateca FR 2.0 TSI
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: thecichy »

Wiadomo - płacącego zawsze chętnie przyjmą ;) ciekaw tylko jestem czy nie będzie jakaś "marketingowa biel", że nie trzeba bo nowe, już dotarte itp.
Jako ciekawostkę, mogę przytoczyć fakt, iż w jednym z moich poprzednich samochodów (starawa acz poczciwa Vectra B 1.6 16V) dolewałem średnio 1L oleju na 2-3 miesiące i kiedyś w serwisie mi powiedzieli, że właściwie mogę wymieniać sam filtr oleju :D a że nie było żadnych wycieków i silnik pracował równiótko i bardzo ładnie to można było stwierdzić, że takie dolewanie świeżego oleju lepsiejsze niż wymianka :lol:

Awatar użytkownika
chris
Posty: 410
Rejestracja: 21 kwie 2018, 20:14
Samochód: Cupra Ateca 2.0TSI 300KM
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 67 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: chris »

Niech mi jeszcze ktoś powie ,że dzisiejszych silników nie trzeba docierać a pierwszej wymiany oleju nie należy robić wcześniej niż po 15tys.km :?




Awatar użytkownika
chris
Posty: 410
Rejestracja: 21 kwie 2018, 20:14
Samochód: Cupra Ateca 2.0TSI 300KM
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 67 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: chris »

Frodo pisze:
20 sty 2019, 19:38
Jeśli by tak faktycznie było to lepiej wymieniać na początku chyba co 10, 100, 200, 500, 1000 km itd., aż się człowiek pozbędzie tego świństwa...
@Frodo wystarczy w nowym fabrycznie samochodzie wymieniać olej w silniku po jakiś 1000km do 2000km a potem po każdych przejechanych 10 tys.km i będzie wszystko tak jak być powinno także nie popadajmy ze skrajności w skrajność ;)
Nie wierzcie w to co mówią Wam w serwisach, że dzisiejszych silników nie trzeba docierać
i wymieniać w nich olej nie szybciej niż po przejechaniu 20-30 tys.km .
Frodo pisze:
20 sty 2019, 19:38
Skoro tak, to niech mi ktoś wytłumaczy jak (jak pokazano na tym filmie) filtr mógłby być względnie czysty, a w oleju pływałoby mnóstwo kawałków, które wyglądają na znacznie większe niż 25 mikronów???
taaa... względnie czysty :?
Ja widzę wyraznie ,że filtr jest pełen drobinek metalu ;)



Rozumiem, że cały ten materiał może być mocno kontrowersyjny ale nie widzę też powodów ,żeby nie wierzyć w to wszystko co widzimy na tym filmiku.
Wystarczy po pierwszej wymianie oleju w naszej nowej Atece zrobić sobie podobny test w warunkach domowych i przekonamy się, że po prostu tak jest ;)
A utratą gwarancji bym się nie przejmował bo nawet jak sami wymienimy sobie olej na własną rękę np. po jakiś 1000km to i tak w serwisie nikt się nie pozna, że to zrobiliśmy tylko trzeba pamiętać o tym, żeby zastosować fabryczny filtr oleju i zastosować olej zgodny ze specyfikacją Seata :)
Pózniej jedziemy już tylko na wymianę oleju zalecaną przez serwis np. przy 15tys.km i mamy pewność ,że Nasz silnik będzie służył długo i bezawaryjnie ;)

Awatar użytkownika
chris
Posty: 410
Rejestracja: 21 kwie 2018, 20:14
Samochód: Cupra Ateca 2.0TSI 300KM
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 67 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: chris »

@Frodo każdy ma prawo do swojej opini ;)
Ciekawy materiał Zachara :)
Chociaż jak słyszę coś takiego to ogarnia mnie błogi śmiech... :D


ODPOWIEDZ