Wymiana Oleju

Ogólne dyskusje techniczne, opis problemów i usterek oraz ich sposoby ich rozwiązania
Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1374
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 84 razy
Otrzymał podziękowań: 383 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: sailor 88 »

Frodo pisze:
02 lut 2021, 20:59
Mam nadzieję, że szybko się GPF nie uszkodzi,
Oleje z normą 502.00, to tzw. oleje wysokopopiołowe do aut bez DPF, GPF i teoretycznie nie powinny być stosowane w autach z tymi filtrami, ale nie jest tak, że filtr się uszkadza i to szybko. Po prostu stopień zapełnienia filtra nie usuwalnym popiołem nastąpiłby szybciej niż podczas jazdy na oleju niskopopiołowym, ale to są przedziały rzędu dziesiątek tysięcy km. To co stało się u Ciebie, jest całkiem pomijalne i nie będzie miało wpływu na cokolwiek, ale olej trzeba jak najszybciej wymienić na właściwy, choćby ze względu na ewentualne problemy gwarancyjne w stylu "silnik był eksploatowany na niewłaściwym oleju" i każdą awarię można pod to podciągnąć.
Za ten post autor sailor 88 otrzymał podziękowania (w sumie 2):
Frodo (02 lut 2021, 23:08) • Misiek (03 lut 2021, 1:57)
Ocena: 10.53%


...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

Sponsor

Re: Wymiana Oleju

Sponsor


Rafiner
Posty: 815
Rejestracja: 07 paź 2018, 19:02
Samochód: Seat Ateca 1.5 TSI DSG FR
Podziękował: 88 razy
Otrzymał podziękowań: 82 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: Rafiner »

W sumie jak zalali złym, to muszą jeszcze raz wymienić. Idąc im na rękę wystarczy jak spuszczą ten i zaleją nowy bez wymiany filtra. 1-2 dni nie zrobi problemu.
Pytanie tylko, czy wymienią, czy auto postoi na hali 1,5h i oddadzą, że już po.
Ateca 1.5 tsi DSG, Radium Grey, wersja FR + extrasy.

Awatar użytkownika
tomal218
Posty: 919
Rejestracja: 19 sty 2018, 11:46
Lokalizacja: BYTOM
Samochód: Seat Ateca MY18
Podziękował: 36 razy
Otrzymał podziękowań: 48 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: tomal218 »

Hi
Nie kumam ,co ma olej silnikowy do gpf oczywiscie jesli silnik nie bierze oleju
oso soplón !!! :lol:

Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1374
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 84 razy
Otrzymał podziękowań: 383 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: sailor 88 »

tomal218 pisze:
02 lut 2021, 23:24
Hi
Nie kumam ,co ma olej silnikowy do gpf oczywiscie jesli silnik nie bierze oleju
Każdy silnik spala jakąś ilość oleju, tylko w sposób mniej lub bardziej zauważalny. Zależy to od cech konstrukcyjnych, przebiegu (zużycia silnika), sposobu eksploatacji i samego oleju. Pary oleju są permanentnie odsysane ze skrzyni korbowej i przez kolektor ssący trafiają do komór spalania. Filtr zatem zapełnia się z czasem produktami degradacji dodatków do oleju, bo sam olej spala się całkowicie lub powstaje co najwyżej sadza. Popiołów nie da się więc usunąć podczas procesu regeneracji (wypalania) filtra, zostają tam do czasu jego regeneracji w specjalnym procesie wymywania gorącą wodą pod ciśnieniem przy użyciu detergentów, po wybudowaniu filtra, albo jego wymiany na nowy.
Za ten post autor sailor 88 otrzymał podziękowania (w sumie 2):
Misiek (03 lut 2021, 1:59) • JACA (03 lut 2021, 8:13)
Ocena: 10.53%
...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

JACA
Posty: 306
Rejestracja: 30 kwie 2019, 19:15
Lokalizacja: TG
Samochód: Ateca FR 2.0 TSI DSG 4Drive
Podziękował: 183 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: JACA »

Frodo pisze:
02 lut 2021, 20:59
Okazało się, że wpisali *błędny VIN* (z 4 na końcu zamiast 0) i tamto auto miało inny silnik (220 bez GPF zamiast mojego 230 z GPF) i zalali wg tego co napisali "502 00"... chyli do aut bez GPF.
Zwróciłem uwagę dopiero wieczorem przeglądając "poświadczenie przeglądu".
Mam nadzieję, że szybko się GPF nie uszkodzi, ale dosłownie ręce opadają jak już ASO wlewa niewłaściwy olej!!! :shock: :shock: :shock:
W zasadzie to olej wlali właściwy , tylko źle odczytali VIN.
Dlatego w serwisie muszą być zawsze dwie osoby - jedna umie czytać, druga umie serwisować auta ;)
--
Jaca

Misiek
Posty: 2432
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 744 razy
Otrzymał podziękowań: 1193 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: Misiek »

Frodo pisze:
03 lut 2021, 9:58
Faktycznie, olej był właściwy... dla innego auta. :?
Nie napisałem jeszcze, że przyniosłem im śrubę, którą znalazłem kiedyś pod autem - okazało się, że inny ASO VW po akcji serwisowej nie dokręcił osłony silnika...
Główny problem jaki widzę to zupełny brak kontroli jakości!
Zupełnie nie sprawdzają czy zgadza się np. kod silnika czy... śruby są dokręcone.
Dziadostwo do kwadratu!
Żeby do tego brali za usługi jak Pan Mietek w przydomowym warsztaciku, to jeszcze można byłoby ewentualnie zrozumieć, ale przy takich cenach i to jeszcze w autoryzowanym, firmowym serwisie wszystko powinno być wzorcowe, idealne i dopracowane. Nie korzystam z takiego pomysłu często, ponieważ jestem zdecydowanie za mało "waleczny", ale w takich ekstremalnych przypadkach zdarza mi się zgłosić taką sprawę do kierownictwa lub nawet centrali, może oni ich nauczą jak powinno się obsługiwać, serwisować auta.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

Bonifacy
Posty: 630
Rejestracja: 18 mar 2020, 12:27
Samochód: Seat Ateca 1.5 DSG Xperience
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podziękowań: 56 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: Bonifacy »

Serwisowałem tam mojego byłego Golfa przez 6 lat. Poza drożyzną nie miałem zastrzeżeń. Ale ja się nie znam na mechanice :-(

Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1374
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 84 razy
Otrzymał podziękowań: 383 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: sailor 88 »

Frodo pisze:
03 lut 2021, 13:23
UPDATE: Właśnie odpowiedzieli, że (oczywiście! :roll: ) wlali właściwy olej, bo rzekomo sczytują przy wlewaniu jaki jest silnik, tylko papiery poprawią.
Na oko bardzo grubymi nićmi szyte. Ma ktoś może wiedzę czy to faktycznie może tak przbiegać?
Pewności nie będzie nigdy, ale jak najbardziej może to być tylko pomyłka w papierach, bo aż trudno uwierzyć, że serwisant zalał niezgodny z normą olej do nowego auta. Sam nalewa z beczki, więc trudno o taką pomyłkę, no ale nie takie rzeczy dzieją się w serwisie...
A jeżeli nawet była ta pomyłka, nic się nie stanie silnikowi...
...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

Awatar użytkownika
DarekWa
Posty: 337
Rejestracja: 27 sty 2020, 19:20
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Seat Ateca XC 2.0 TSI 190 KM 4Drive DSG7 (RM20)
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: DarekWa »

ja bym się powołał na to co masz e garści i zadał ponownej wymiany na ich koszt ale tak bym widział że to zrobiono

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka


Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1374
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 84 razy
Otrzymał podziękowań: 383 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: sailor 88 »

Frodo pisze:
03 lut 2021, 14:42
Nie mniej jednak jeśli dobrze zrobumiałem, to na moim miejscu byś jednak wymienił we własnym zakresie?
Tak, ja bym wymienił, ale trochę z innego względu. Zakładając, że wlali olej serwisowy OE VAG 502.00/505.00 to jest to olej o lepkości 5w40, a to trochę za "gruby" olej do tego silnika. Na Twoim miejscu z zakupionym prawidłowym olejem pojechałbym do najbliższego warsztatu dysponującego odsysarką do oleju. Po odessaniu "starego", zalałbym nowy, bez wymiany filtra. Procedura zajmie 20 minut, nie wjeżdżasz na podnośnik, niczego nie musisz odkręcać i śpisz spokojnie. A olej zalany w serwisie traktujesz jako płukankę ;) ...

P.S. Albo walka z serwisem, jak radzi @DarekWa

Obrazek
Za ten post autor sailor 88 otrzymał podziękowania (w sumie 3):
Frodo (03 lut 2021, 18:00) • Misiek (04 lut 2021, 1:02) • JACA (04 lut 2021, 10:12)
Ocena: 15.79%
...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

ODPOWIEDZ