Skrzynia biegów

Ogólne dyskusje techniczne, opis problemów i usterek oraz ich sposoby ich rozwiązania
Barti
Posty: 8
Rejestracja: 05 kwie 2020, 8:19
Samochód: Seat Ateca
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Skrzynia biegów

Post autor: Barti »

Witam, mam pytanie (może głupie- raczej na pewno), mianowicie czy w Atece można wymienić skrzynie manualna na automatyczną i odwrotnie?



Sponsor

Skrzynia biegów

Sponsor


Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1375
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 84 razy
Otrzymał podziękowań: 383 razy

Re: Skrzynia biegów

Post autor: sailor 88 »

Barti pisze:
03 maja 2020, 19:40
Witam, mam pytanie (może głupie- raczej na pewno), mianowicie czy w Atece można wymienić skrzynie manualna na automatyczną i odwrotnie?
Teoretycznie jest to oczywiście możliwe, ale w praktyce nieopłacalne, bo... oprócz kosztów samej skrzyni, trzeba zmienić: układ pedałów, system sterowania skrzynią(lewarek, konsola), mocowanie skrzyni do silnika, rozrusznik, półosie, koło dwumasowe, przeróbka układu chłodzenia, podmiana dużej części instalacji elektrycznej(skrzynia ma swój sterownik) i przeprogramowanie sterownika silnika(może nawet wymiana), sterownika ABS-u itd. Pytanie jeszcze, kto się tego podejmie i za ile, bo to robota nietypowa i brak standardów. Myślę że robocizna od 5 tyś. wzwyż... Temat raczej nieopłacalny...
Odwrotna sytuacja trochę prostsza do ogarnięcia, ale też nie polecam.

P.S. W starszych modelach Mercedesa (automat hydrokinetyczny) robiło się często takie rzeczy, bo mało kto w Polsce umiał naprawić taką skrzynię, więc prościej było zamienić na manual. Ale taką skrzynią sterowało podciśnienie z kolektora, a nie elektronika...
...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

Barti
Posty: 8
Rejestracja: 05 kwie 2020, 8:19
Samochód: Seat Ateca
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Skrzynia biegów

Post autor: Barti »

sailor 88 pisze:
03 maja 2020, 21:13
Barti pisze:
03 maja 2020, 19:40
Witam, mam pytanie (może głupie- raczej na pewno), mianowicie czy w Atece można wymienić skrzynie manualna na automatyczną i odwrotnie?
Teoretycznie jest to oczywiście możliwe, ale w praktyce nieopłacalne, bo... oprócz kosztów samej skrzyni, trzeba zmienić: układ pedałów, system sterowania skrzynią(lewarek, konsola), mocowanie skrzyni do silnika, rozrusznik, półosie, koło dwumasowe, przeróbka układu chłodzenia, podmiana dużej części instalacji elektrycznej(skrzynia ma swój sterownik) i przeprogramowanie sterownika silnika(może nawet wymiana), sterownika ABS-u itd. Pytanie jeszcze, kto się tego podejmie i za ile, bo to robota nietypowa i brak standardów. Myślę że robocizna od 5 tyś. wzwyż... Temat raczej nieopłacalny...
Odwrotna sytuacja trochę prostsza do ogarnięcia, ale też nie polecam.

P.S. W starszych modelach Mercedesa (automat hydrokinetyczny) robiło się często takie rzeczy, bo mało kto w Polsce umiał naprawić taką skrzynię, więc prościej było zamienić na manual. Ale taką skrzynią sterowało podciśnienie z kolektora, a nie elektronika...

Jak myślisz jakiego rzędu to są koszty?

Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1375
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 84 razy
Otrzymał podziękowań: 383 razy

Re: Skrzynia biegów

Post autor: sailor 88 »

Barti pisze:
03 maja 2020, 21:37
Jak myślisz jakiego rzędu to są koszty?
Pytasz poważnie, czy tak sobie, z czystej ciekawości, bo niczego nie sprecyzowałeś: :?: :?: :?:
Jaki silnik?(do każdego inna skrzynia) Jaki napęd? (4x4 czy nie) Skąd weźmiesz skrzynię, kupisz nową, czy używaną? To samo z resztą części...
...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

Kuchar
Posty: 673
Rejestracja: 24 cze 2019, 23:55
Samochód: inne
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Re: Skrzynia biegów

Post autor: Kuchar »

Nie wierze by ktoś robił swapa skrzyni w tak młodym aucie :O
Przecież to jest ekonomicznie bezzasadne.

Awatar użytkownika
Orłoś
Posty: 122
Rejestracja: 30 maja 2018, 15:47
Lokalizacja: pomorskie
Samochód: Ateca Xcellence 2.0 TSI
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Re: Skrzynia biegów

Post autor: Orłoś »

Też myślę, że takie wymiany są pozbawione jakiegokolwiek sensu. Chyba, że kolega Barti kupił jakiś wrak na licytacji i sobie chce wstawić DSG😁 Jaki może być inny powód takiej wymiany?
Ateca Xcellence | 2.0 TSI 190KM | DSG7 | 4Drive | Magnetic Brown | Felgi 18" PERFORMANCE 36/2 MACHINED | Felgi 17" ABRERA II | Alcantara Black | Panorama | Comfort Assistant Plus | Podgrzewana przednia szyba | Navi | Elektryczna klapa bagażnika | Widok 360 | Ładowanie Qi | VC

Barti
Posty: 8
Rejestracja: 05 kwie 2020, 8:19
Samochód: Seat Ateca
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Skrzynia biegów

Post autor: Barti »

Orłoś pisze:
04 maja 2020, 0:00
Też myślę, że takie wymiany są pozbawione jakiegokolwiek sensu. Chyba, że kolega Barti kupił jakiś wrak na licytacji i sobie chce wstawić DSG😁 Jaki może być inny powód takiej wymiany?
Jeździłem tym autem przez 3 lata (bardzo lubię manuale) kupiłem sobie nowe (też manual) a stare dlame żonie. Tylko że żona nie znosi manuali. Więc stąd pytanie czy można zmienić skrzynie. Posiadam wersję silnikową 1.4 tsi fwd. Sprawa nie jest pilna żona ma czym jeździć :) Tylko szkoda mi auta bo teraz będzie stało.

Awatar użytkownika
szczekas
Posty: 280
Rejestracja: 25 cze 2017, 17:35
Lokalizacja: Gdańsk
Samochód: Seat Ateca FR 2.0 TSI
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Skrzynia biegów

Post autor: szczekas »

Łatwiej (i taniej) będzie zmienić żonę :D
Za ten post autor szczekas otrzymał podziękowanie:
xenorakii (26 wrz 2023, 14:23)
Ocena: 5.26%
Ateca FR | 2.0 TSI 190KM | DSG7 | 4Drive | Rodium Grey | Felgi 18" PERFORMANCE 36/3 | Alcantara Black | Comfort Assistant | Podgrzewana przednia szyba | Navi | Alarm | Elektryczna klapa bagażnika | Beats Sound System

Krzysiek1979r
Posty: 80
Rejestracja: 09 cze 2018, 20:17
Samochód: Seat Ateca 1.4 TSI 7DSG Xcellence,Audi Q7 3.0TDI
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Re: Skrzynia biegów

Post autor: Krzysiek1979r »

Albo samochód, sprzedać obecną, kupić w automacie :-)

Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1375
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 84 razy
Otrzymał podziękowań: 383 razy

Re: Skrzynia biegów

Post autor: sailor 88 »

Barti pisze:
04 maja 2020, 8:05
Jeździłem tym autem przez 3 lata (bardzo lubię manuale) kupiłem sobie nowe (też manual) a stare dlame żonie. Tylko że żona nie znosi manuali. Więc stąd pytanie czy można zmienić skrzynie. Posiadam wersję silnikową 1.4 tsi fwd. Sprawa nie jest pilna żona ma czym jeździć :) Tylko szkoda mi auta bo teraz będzie stało.
Zakładając, że bazą będzie skrzynia używana po regeneracji (5 tyś. PLN) i reszta gratów też z odzysku, to razem z robocizną stawiałbym na około 12-15 tyś. PLN. To jest heroicze przedsięwzięcie, bo kompletowanie części z wolnego rynku to loteria i ja bym w to nigdy nie wchodził. Szkoda czasu nerwów i kasy. A w serwisie masakra cenowa, sama skrzynia 19 tyś. PLN. Jedyne sensowne wyjście, jeżeli już, to znalezienie uszkodzonego egzemplarza z DSG, wymontowanie i przeszczep wszystkich potrzebnych elementów z tego jednego zespołu napędowego. Tylko to ma szanse poprawnego działania i spokoju użytkownika.
...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

ODPOWIEDZ