piszczenie czegos przy rozgrzanym silniku i wolnej jeżdzie

Ogólne dyskusje techniczne, opis problemów i usterek oraz ich sposoby ich rozwiązania
reality
Posty: 166
Rejestracja: 13 cze 2017, 14:32
Lokalizacja: Łódź / Pabianice
Samochód: Seat Ateca FR 2.0 tsi 190KM 4x4 Rodium Grey
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

piszczenie czegos przy rozgrzanym silniku i wolnej jeżdzie

Post autor: reality »

Witam serdecznie - dawno się nie odzywałem, bo i nic się nie działo..., ale teraz dość pilnie potrzebuję pomocy merytorycznej z Waszej strony... Otóż w maju podczas przeglądu zgłosiłem usterkę w serwisie SEATA. (moje auto to: SEAT Ateca FR 2.0 benzyna 4x4 automat produkcja X.2017 r., przebieg na dziś to około 30 tyś km). Mianowicie, kiedy silnik jest zimny wszystko gra, ale kiedy przejadę już tak z 15km (i silnik solidnie się nagrzeje) i np. manewruje przed marketem na parkingu, albo jadę w korku po rondzie (chodzi o niskie prędkości - rzędu 25km/h-35km/h) to wtedy gdy przy tej niskiej prędkości zaczynam dodawać lekko gazu zaczyna pojawiać się taki dziwny pisk spod maski (nie są to hamulce bowiem słychać to ewidentnie spod maski i chyba bardziej jest słyszalny od strony pasażera)... Pisk ustaje gdy przekroczy się tak mniej więcej 35km/h... Potem znowu trzeba przejechać szybciej parę kilometrów i gdy pojawia się kolejne zmniejszenie prędkości podczas jakiś następnych powolnych manewrów - pisk ten znów się pojawia... Wiosną było to dość sporadyczne i ciche, ale teraz powtarza się już niemalże za każdym razem... Trochę mnie to niepokoi i irytuje bo obecnie jest to już słyszalne nawet przy zamkniętych oknach... W maju serwis SEATA podczas przeglądu zbył mnie tym, że podobną sytuację mieli ponoć w swojej demówce i "samo się to naprawiło po jakimś czasie", więc powiedzieli żebym się nie przejmował, poza tym auto jest na gwarancji więc nie ma powodu do obaw, ale powoli zaczyna mi to zwyczajnie przeszkadzać... Ma ktoś z Was podobnie? Co to może być? Gdy jadę wolno na zimnym silniku i dodam gazu pisku nie ma, a na ciepłym jest... Subiektywnie wydaje mi się też że częściej pojawia się ten pisk podczas skręcania niż jazdy na wprost, ale już sam nie wiem... Nie mam czasu na podjechanie teraz do serwisu, ale coś czuje że to niebawem będzie jednak nieuniknione... Macie jakieś pomysły? Z góry dziękuje za ewentualną pomoc i pozdrawiam serdecznie.



Sponsor

piszczenie czegos przy rozgrzanym silniku i wolnej jeżdzie

Sponsor


Awatar użytkownika
Walt
Posty: 229
Rejestracja: 23 paź 2017, 8:42
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: Seat Ateca 2.0TSI Xperience
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: piszczenie czegos przy rozgrzanym silniku i wolnej jeżdzie

Post autor: Walt »

Pierwsze co przychodzi na myśl to pasek.
Była 1,4TSI Xcellence.
Jest 2.0TSI Xperience.

mczelny2401
Posty: 380
Rejestracja: 24 lip 2019, 10:17
Samochód: LEON FR 2.0 TSI 190
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 34 razy

Re: piszczenie czegos przy rozgrzanym silniku i wolnej jeżdzie

Post autor: mczelny2401 »

http://leonclub.pl/forum/viewtopic.php? ... 50#p768650
Na forum Leona kolega też ma problem z jakimiś dziwnymi piskami z silnika możesz do niego napisać może to ta sama usterka

Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1371
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 376 razy

Re: piszczenie czegos przy rozgrzanym silniku i wolnej jeżdzie

Post autor: sailor 88 »

reality pisze:
01 wrz 2020, 12:45
Subiektywnie wydaje mi się też że częściej pojawia się ten pisk podczas skręcania niż jazdy na wprost, ale już sam nie wiem...
Postaraj się jednak uściślić swoje obserwacje, bo to zawęzi obszar poszukiwań, a i da konkretne argumenty w serwisie, który jak wiesz lubi uogólniać i bagatelizować bliżej nie określone usterki. Spróbuj więc ustalić czy piski mają związek ze skręcaniem, czy nie. Pojedź na jakiś plac czy parking i jeżdżąc po okręgu ustal to. To samo wykonaj kilkukrotnie na prostym odcinku, a dodatkowo na postoju, przy otwartej masce, zwiększaj obroty silnika nieobciążonego i szukaj znanych Ci odgłosów. Przyczyn może być wiele, paski, rolki, napinacze, łożyska, alternator, turbo, sprężarka klimatyzacji (próbuj włączać i wyłączać klimę) itd.
...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

reality
Posty: 166
Rejestracja: 13 cze 2017, 14:32
Lokalizacja: Łódź / Pabianice
Samochód: Seat Ateca FR 2.0 tsi 190KM 4x4 Rodium Grey
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: piszczenie czegos przy rozgrzanym silniku i wolnej jeżdzie

Post autor: reality »

Przy jezdzie na wprost tez ten pisk jednak wystepuje... Klimatyzacja nie ma znaczenia (Piszczy na wlaczonej i wylaczonej tak samo)... Na postoju pisku brak... Piszczy tylko po rozgrzaniu silnika, na zimnym jest cicho... Pisk paska jest inny, ten jest bardziej jednostajny i... piskliwy. Tyle z dzisiejszej obserwacji. Nie mam pomyslu co to... ehhh...

Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1371
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 376 razy

Re: piszczenie czegos przy rozgrzanym silniku i wolnej jeżdzie

Post autor: sailor 88 »

reality pisze:
01 wrz 2020, 23:54
Przy jezdzie na wprost tez ten pisk jednak wystepuje... Klimatyzacja nie ma znaczenia (Piszczy na wlaczonej i wylaczonej tak samo)... Na postoju pisku brak... Piszczy tylko po rozgrzaniu silnika, na zimnym jest cicho... Pisk paska jest inny, ten jest bardziej jednostajny i... piskliwy. Tyle z dzisiejszej obserwacji. Nie mam pomyslu co to... ehhh...
Szkoda, że ten odgłos nie występuje na postoju, można by było osłuchiwać kolejne elementy stetoskopem warsztatowym i szybko ustalić winowajcę, ale skoro występuje tylko pod obciążeniem...to ewentualnie hamownia, ale to grubsza zabawa. Skoro auto na gwarancji, ja bym się nie przejmował, skoro piszczy, to należy spodziewać się progresji tej wady, czyli zjawisko powinno z czasem narastać i będzie łatwiejsze do zdiagnozowania...
...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

root
Administrator
Posty: 731
Rejestracja: 13 lis 2016, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Volvo V90
Podziękował: 748 razy
Otrzymał podziękowań: 79 razy

Re: piszczenie czegos przy rozgrzanym silniku i wolnej jeżdzie

Post autor: root »

Ale lepiej chyba naprawić teraz niż potem czekać na lawetę w ważnej trasie ;)

Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1371
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 376 razy

Re: piszczenie czegos przy rozgrzanym silniku i wolnej jeżdzie

Post autor: sailor 88 »

root pisze:
02 wrz 2020, 13:19
Ale lepiej chyba naprawić teraz niż potem czekać na lawetę w ważnej trasie ;)
No pewnie że lepiej, ale czytałeś w pierwszym poście co na to serwis...
...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

Grzadq
Posty: 115
Rejestracja: 28 kwie 2020, 17:02
Samochód: Seat Ateca 2.0 TSI
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowań: 21 razy

Re: piszczenie czegos przy rozgrzanym silniku i wolnej jeżdzie

Post autor: Grzadq »

Nagraj komórką, wyłącz radio, klimę, pootwieraj okna, jedź gdzieś gdzie jest super cicho i spróbuj złapać jak najwięcej na nagraniu. Może uda się coś rozpoznać, lub tak jak zrobiłem w moim poprzednim samochodzie, mechanik do samochodu i przejażdżka. W moim przypadku piszczały zaciski lub tarcze, nierówno zużyte? Już nie pamiętam dokładnie, ale nie byłem w stanie nawet ustalić źródła problemu, mechanik przy otwartych oknach szybko zlokalizował rejon i problem zniknął ...
Ateca 2.0 TSI 4Drive 190 HP, a będzie więcej :lol:

reality
Posty: 166
Rejestracja: 13 cze 2017, 14:32
Lokalizacja: Łódź / Pabianice
Samochód: Seat Ateca FR 2.0 tsi 190KM 4x4 Rodium Grey
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: piszczenie czegos przy rozgrzanym silniku i wolnej jeżdzie

Post autor: reality »

Zatem chyba jednak odwiedze serwis niebawem... Jejku, zawsze cos..., a jak znam zycie to pewnie przed serwisem nie zapiszczy, bo zanim wypelnia papiery, obsluza, spisza protokoly..., to auto ostygnie...

ODPOWIEDZ