Następstwa uderzenia w sarnę

Ogólne dyskusje techniczne, opis problemów i usterek oraz ich sposoby ich rozwiązania
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 197
Rejestracja: 21 lut 2021, 18:06
Lokalizacja: mazowieckie
Samochód: Ateca (RM21)
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Następstwa uderzenia w sarnę

Post autor: Jarek »

Do tej pory znałem to tylko ze słyszenia, ale niestety i mi się trafiło. Dosłownie i w przenośni, bo trafiłem w sarnę. W biały dzień. Około południa, 30 km od Warszawy na drodze przy wałach wiślanych wyskoczyła mi przed samochód sarna. Dosłownie wyskoczyła z zarośli na drogę gdzie często jeżdżę dużo szybciej niż dopuszczalne 90 km/h. Tym razem jednak jechałem ok 80 km/h i to chyba uchroniło mnie przed większymi stratami, o których zaraz napiszę a ją przed niechybną śmiercią. Jadę więc sobie spokojnie i nagle przed maską z prawej widzę sarnę w powietrzu - dosłownie z czterema nogami metr nad asfaltem. Odbiłem w lewo ale tylko trochę, aby nie narobić sobie większego bigosu (z naprzeciwka jechał szybko samochód i mógłbym w niego uderzyć). Sarna chyba się poślizgnęła na asfalcie bo straciłem ją z oczu i tylko głuche uderzenie potwierdziło mi że to nie jakaś zjawa. Uderzyłem ją prawą dolną częścią spoilera zderzaka. Przez chwilę leżała na jezdni, aby po chwili wstać i pobiec dalej. Cud nr 1. No i straty mniejsze niż sądziłem będąc jeszcze za kółkiem.
https://photos.google.com/photo/AF1QipN ... l1a2o0Va86
https://photos.google.com/photo/AF1QipN ... 00FR9S2C5J

a tak wygląda strona nieuszkodzona
https://photos.google.com/photo/AF1QipP ... Claa1VQp9v

Generalnie niewątpliwie miałem farta, że tak to się skończyło, bo mogła mi wskoczyć na maskę itd. Cała elektronika działa bez zarzutu i ani śladu na lakierze. Cud nr 2.
W przyszły piątek jadę do Seata na oględziny, ciekawe ile mi wycenią naprawę. Jak myślicie? Samochód oczywiście mam ubezpieczony, ale wolę zapłacić z własnej kieszeni niż zwiększać sobie składkę na kolejne lata.


Ateca 1.5 TSI X-Perience, 150 KM, DSG7

Sponsor

Następstwa uderzenia w sarnę

Sponsor


root
Administrator
Posty: 731
Rejestracja: 13 lis 2016, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Volvo V90
Podziękował: 748 razy
Otrzymał podziękowań: 79 razy

Re: Następstwa uderzenia w sarnę

Post autor: root »

Zdjęcia się nie ładują.

Czy na pewno zwiększenie składki na przyszły rok będzie większe niż koszt naprawy? Śmiem wątpić… Po to są ubezpieczenia, żeby z nich korzystać.

Awatar użytkownika
rybsko
Posty: 341
Rejestracja: 19 kwie 2021, 17:12
Lokalizacja: Pomorskie
Samochód: Ateca FR TSI 2.0 FL
Podziękował: 43 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy

Re: Następstwa uderzenia w sarnę

Post autor: rybsko »

Żaden cud. Uderzone zwierzęta bardzo często są w stanie zebrać się i pobiec, ale też często padają nieopodal. To się zdarza nawet przy konkretnych dzwonach.

Zdjęć faktycznie nadal nie da się obejrzeć.

Już kilka razy byłem w sytuacji, gdy w ostatniej chwili zauważałem sarny stojące przy drodze (skarpa, rów, gęsty las), prawdodpobnie szykujące się do skoku albo ruszenia. Niestety, oswoiły sąsiedztwo dróg, podchodzą na metr. Zauważa się je dużo za późno żeby sensownie dostosować prędkość, przeważnie gdzieś z kilku-kilkunastu metrów. Wówczas w głowie zapala się lampka z pytajnikiem - wyskoczą mi czy może temu za mną, ruszą na jezdnię czy może w las... :D

Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 197
Rejestracja: 21 lut 2021, 18:06
Lokalizacja: mazowieckie
Samochód: Ateca (RM21)
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Re: Następstwa uderzenia w sarnę

Post autor: Jarek »

Sorki, wstawię wieczorem
Ateca 1.5 TSI X-Perience, 150 KM, DSG7

Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 197
Rejestracja: 21 lut 2021, 18:06
Lokalizacja: mazowieckie
Samochód: Ateca (RM21)
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Re: Następstwa uderzenia w sarnę

Post autor: Jarek »

Doczytałem w FAQ, że nie można wstawić na tym Forum zdjęć z komputera lub konta Googla, a jakoś do tej pory tego nie potrzebowałem, więc nie wstawię. Wątek chyba trzeba zamknąć.
Ateca 1.5 TSI X-Perience, 150 KM, DSG7

Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: Następstwa uderzenia w sarnę

Post autor: Misiek »

Kiedyś testowano takie specjalne gwizdki montowane gdzieś z przodu lub na dachu samochodu i spełniały swoje zadanie wystarczająco, tak to wtedy określono. To jest taka specjalnie ukształtowana rurka, która podczas ruchu auta, a co za tym idzie przepływu powietrza wokół karoserii, wydaje dźwięk niesłyszalny dla ludzi (bardzo wysokie częstotliwości), ale bardzo nieprzyjemny dla zwierząt, przez co uciekają. Nawet jeżeli w kierunku drogi, to na tyle wcześnie przed pojazdem, że kierowca zdąży je zauważyć i zareagować. Widziałem kiedyś takie na Aliexpress i kosztowały dosłownie kilka zł za 2 szt. Oczywiście nie każdy zdecyduje się na montaż czegoś takiego na masce lub błotnikach, dachu, ale jeżeli często się jeździ drogami "leśnymi", to chyba taka na prawdę mała (1 - 2 cm wysokości) zmiana wyglądu auta jest chyba mniej cenna niż naprawa, a także czas przestoju, że o bardzo poważnym zderzeniu (auto do kasacji, ranni lub nawet ofiary w ludziach) nie wspomnę.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: Następstwa uderzenia w sarnę

Post autor: Misiek »

Jarek pisze:
18 wrz 2021, 22:22
Doczytałem w FAQ, że nie można wstawić na tym Forum zdjęć z komputera lub konta Googla, a jakoś do tej pory tego nie potrzebowałem, więc nie wstawię. Wątek chyba trzeba zamknąć.
Na końcu pola edycji postu po lewej jest "• Dodaj obrazek", klikasz na to, wskazujesz wybrany plik i obazek z komputera masz dodany.
Za ten post autor Misiek otrzymał podziękowanie:
Jarek (19 wrz 2021, 9:33)
Ocena: 5.26%
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 197
Rejestracja: 21 lut 2021, 18:06
Lokalizacja: mazowieckie
Samochód: Ateca (RM21)
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Re: Następstwa uderzenia w sarnę

Post autor: Jarek »

Obrazek

Obrazek

a tak wygląda strona nieuszkodzona, ale to wszyscy wiedzą


Obrazek
Ateca 1.5 TSI X-Perience, 150 KM, DSG7

Bonifacy
Posty: 628
Rejestracja: 18 mar 2020, 12:27
Samochód: Seat Ateca 1.5 DSG Xperience
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowań: 55 razy

Re: Następstwa uderzenia w sarnę

Post autor: Bonifacy »

No to rzeczywiście, skończyło się na niewielkich szkodach, a mogło być dużo gorzej. Ileż to razy słyszę w radiu, że po zderzeniu z łosiem jest ofiara śmiertelna. Oczywiście sarna to nie łoś, ale gdyby wpadła na maskę, rozbiła szybę...

Awatar użytkownika
michal 76
Posty: 571
Rejestracja: 07 maja 2017, 10:04
Lokalizacja: Ostrołęka
Samochód: Seat Ateca 1.4 DSG XCELLENCE 4 Drive VW Passat
Podziękował: 77 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy

Re: Następstwa uderzenia w sarnę

Post autor: michal 76 »

Ciekawe co będzie jak zdejmiesz zderzak. I dopilnuj tego żeby serwis tam zajrzał. Ja kiedyś uderzyłem Golfem kota. Z zewnątrz tylko halogen, a za zderzakiem były pogięte elementy. Nie robiłem tego bo samochód i tak szedł na sprzedaż, ale przypilnuj tego

ODPOWIEDZ