Wirtualny kokpit w każdej Atece od IV kw. 2022

Ogólne dyskusje techniczne, opis problemów i usterek oraz ich sposoby ich rozwiązania
Fiflak
Posty: 61
Rejestracja: 08 wrz 2022, 7:40
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Seat Ateca Xperience 2.0 TDI MT6
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Wirtualny kokpit w każdej Atece od IV kw. 2022

Post autor: Fiflak »

W nowym cenniku na rok modelowy 2023 pojawiła się informacja o tym, że każda Ateca od IV kwartału (produkcji?) będzie miała wirtualny kokpit. Zamiast analogowych zegarów będzie mniejszy wirtualny kokpit TFT 8" (mniejszy i zupełnie inny od dotychczasowego opcjonalnego TFT 10,25”). Oczywiście dalej można wykupić większą wersję TFT 10,25" w ramach pakietu albo oddzielnie. Zmiana polega na tym, że nie da się już zamówić analogowych zegarów.

Zaskoczyło mnie to bardzo i dowiedziałem się wczoraj podczas odbioru mojej Ateci w dosyć niecodziennej konfiguracji:
-2.0 TDI manual
-wersja Xperience BEZ pakietu comfort+ (zgodnie z zamówieniem powinna mieć analogowe zegary)
-wyprodukowana na przełomie sierpnia i września 2022

Jest o tym wzmianka w nowym cenniku na rok modelowy 2023
Obrazek

Wygląda to tak:

Obrazek

Są 3 widoki: prędkościomierz, obrotomierz i wersja w pełni cyfrowa z samymi cyferkami bez zegarów. Nie da się ustawić widoku 2 zegarów obrotomierza i prędkościomierza. Na boku oprócz wskaźnika temperatury silnika i poziomiu paliwa są tylko wzorki zmieniające kolor wraz ze zmianą ustawienia oświetlenia ambientowego (W wersji Xperience, nie wiem czy to działa w Reference i Style, tam może nie być regulacji a i wzorki mogą być inne lub może ich nie być). Wraz ze zmianą koloru oświetlenia ambient kolory zegara też delikatnie się zmieniają. Mnie idealnie się jeździ na samym prędkościomierzu, bez obrotomierza. Moje subiektywne wrażenia jak najbardziej pozytywne, chociaż w większości aut nie podobają mi się wirtualne kokpity, zwykle wolę analogowe zegary.

Jak jesteście zainteresowani mogę pokazać inne widoki wirtualnego kokpitu - nie wiem czy są jakiekolwiek zdjęcie w internecie, dla mnie to było mega zaskoczenie.
Za ten post autor Fiflak otrzymał podziękowania (w sumie 2):
Rafiner (29 wrz 2022, 20:09) • arbal (03 paź 2022, 15:39)
Ocena: 10.53%



Sponsor

Wirtualny kokpit w każdej Atece od IV kw. 2022

Sponsor


Awatar użytkownika
Eleonor
Posty: 347
Rejestracja: 12 paź 2019, 17:32
Samochód: Seat Ateca FR 1.5 TSI DSG 2020 Rodium Grey
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 39 razy

Re: Wirtualny kokpit w każdej Atece od IV kw. 2022

Post autor: Eleonor »

Czyli innymi słowy ciąg dalszy: mniej za więcej
Bida że hej...
Ateca FR 1.5 TSI DSG - Rodium Grey 2020

JACA
Posty: 305
Rejestracja: 30 kwie 2019, 19:15
Lokalizacja: TG
Samochód: Ateca FR 2.0 TSI DSG 4Drive
Podziękował: 179 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy

Re: Wirtualny kokpit w każdej Atece od IV kw. 2022

Post autor: JACA »

Fiflak pisze:
28 wrz 2022, 13:25
Nie da się ustawić widoku 2 zegarów obrotomierza i prędkościomierza.
Czyli troche kiszka... :(
Czy mógłbys pokazać ten widok nr 3 :?:
--
Jaca

Awatar użytkownika
rybsko
Posty: 341
Rejestracja: 19 kwie 2021, 17:12
Lokalizacja: Pomorskie
Samochód: Ateca FR TSI 2.0 FL
Podziękował: 43 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy

Re: Wirtualny kokpit w każdej Atece od IV kw. 2022

Post autor: rybsko »

Fiflak pisze:
28 wrz 2022, 13:25
Jak jesteście zainteresowani mogę pokazać inne widoki wirtualnego kokpitu - nie wiem czy są jakiekolwiek zdjęcie w internecie, dla mnie to było mega zaskoczenie.
Ja to już może nie tak bardzo, ale myślę, że będzie sporo osób zainteresowanych szczegółami odnośnie tej zmiany. Kilka fotek byłoby fajnie zobaczyć, a może jeszcze lepiej jakiś film.

Mam nadzieję, że w rzeczywistości to wygląda lepiej, niż powyżej. Osobiście mam alergię na zmiany, które na pierwszy rzut oka wyglądają niczym design księgowości (z całym szacunkiem do księgowych). Natomiast sam wyleczyłem się z wszelkich wątpliwości co do wyświetlaczy zamiast analogów w warunkach ogólnie rozumianej cywilizacji.

Fiflak
Posty: 61
Rejestracja: 08 wrz 2022, 7:40
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Seat Ateca Xperience 2.0 TDI MT6
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: Wirtualny kokpit w każdej Atece od IV kw. 2022

Post autor: Fiflak »

Jutro jak nie zapomnę zrobię i wrzucę zdjęciach pozostałych 2 widoków.

Kubawojcik
Posty: 252
Rejestracja: 26 sty 2022, 19:16
Samochód: Ateca
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy

Re: Wirtualny kokpit w każdej Atece od IV kw. 2022

Post autor: Kubawojcik »

A jest moze widok „sport”?

Fiflak
Posty: 61
Rejestracja: 08 wrz 2022, 7:40
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Seat Ateca Xperience 2.0 TDI MT6
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: Wirtualny kokpit w każdej Atece od IV kw. 2022

Post autor: Fiflak »

Wklejam wszystkie 3 widoki:
-prędkościomierz
-obrotomierz
-zestaw w pełni cyfrowy


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Fiflak
Posty: 61
Rejestracja: 08 wrz 2022, 7:40
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Seat Ateca Xperience 2.0 TDI MT6
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: Wirtualny kokpit w każdej Atece od IV kw. 2022

Post autor: Fiflak »

Kubawojcik pisze:
30 wrz 2022, 10:00
A jest moze widok „sport”?
Najbardziej sportowy jest widok z obrotomierzem, bo najlepiej można odczytać jakie są obroty silnika, na samym prędkościomierzu w ogóle nie widać obrotów, a obrotomierz "termometrowy" w widoku cyfrowym jest jak dla mnie za mało precyzyjny w odczycie.

Ale sprawdzę jeszcze czy tryby jazdy (w Xperience są) jakoś wpływają na wygląd wirtualnego kokpitu. Na razie tylko na chwilę przełączyłem na sport i nie spodobała mi się zdecydowana reakcja na pedał gazu.

Na razie super sprawdza mi się sam prędkościomierz, nie rozprasza nadmiarem informacji a najważniejsze informacje takie jak temperatura, zasięg i godzina są bardzo czytelnie przedstawione i zawsze widoczne. Dla mnie (moja bardzo subiektywna ocena) jest to lepsze niż 2 zegary z wyświetlaczem komputera pomiędzy. Problemem może być jak ktoś chce mieć 2 zegary na raz.

JACA
Posty: 305
Rejestracja: 30 kwie 2019, 19:15
Lokalizacja: TG
Samochód: Ateca FR 2.0 TSI DSG 4Drive
Podziękował: 179 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy

Re: Wirtualny kokpit w każdej Atece od IV kw. 2022

Post autor: JACA »

Fiflak pisze:
30 wrz 2022, 10:23
Najbardziej sportowy jest widok z obrotomierzem, bo najlepiej można odczytać jakie są obroty silnika, na samym prędkościomierzu w ogóle nie widać obrotów, a obrotomierz "termometrowy" w widoku cyfrowym jest jak dla mnie za mało precyzyjny w odczycie.
Na pierwszy rzut oka ten 3 widok jest w miarę OK. Ale jak to zwykle w takich przypadka - każdy ma swój gust.

Wg mnie mogli wskaźniki temperatury i paliwa ułożyć pionowo - te zakrzywione linie... cóż.... :roll:
--
Jaca

Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: Wirtualny kokpit w każdej Atece od IV kw. 2022

Post autor: Misiek »

JACA pisze:
30 wrz 2022, 10:49
...
te zakrzywione linie... cóż.... :roll:
Według mnie winny jest brak konkretnej, czytaj sensownej, koncepcji co tam można byłoby umieścić, więc wyszła taka "zapchajdziura", nawet jeżeli zmienia się w zależności od ustawień ambient, a można byłoby umieścić tam jeszcze jakieś użyteczne dane, albo przynajmniej jakiś fajniejszy wzorek, grafikę, tło. A temperatura i bak faktycznie wyglądają znacznie lepiej, czytelniej, w pierwszej wersji, tutaj jakoś tak mało czytelnie.

A mnie się marzy takie rozwiązanie, że byłby dostępny jakiś rodzaj edytora widoków i wtedy każdy w miarę zorientowany grafik mógłby stworzyć nowy widok lub zaadaptować całość lub wybrane elementy od innych producentów. Najpierw rozmieszczenie danych, a później tło, ozdobniki - inwencja twórcza nie zna granic i mogłyby powstać niezłe perełki. Niektóre, które widziałem w innych markach są na prawdę piękne (na przykład tło, podkład zegarów nie pamiętam już w jakiej marce) i na prawdę solidnie się postarali.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

ODPOWIEDZ