DIY Wygłuszenie/wyciszenie auta

Ogólne dyskusje techniczne, opis problemów i usterek oraz ich sposoby ich rozwiązania
Online
flash
Posty: 283
Rejestracja: 30 lis 2022, 20:45
Samochód: Seat Ateca FR 1.5 TSI DSG7 FL 2022
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowań: 43 razy

DIY Wygłuszenie/wyciszenie auta

Post autor: flash »

Postanowiłem w końcu wygłuszyć swoją atekę. :) Kupiłem na bitmat.pl matę alubutylową o grubości 2 mm oraz piankę 3 mm. Zestaw 3.5 m2 wystarczył na bagażnik, nadkola i pod tylną kanapą. Nawet trochę zostało. Wybrałem matę 2 mm, ponieważ jej waga to ok. 3.4 kg na m2, a maty 2.5 mm Premium to 3.5 kg, więc różnica mała w wadze i grubości, a cena mocno większa (219 vs. 411 zł).

Auto rozebrałem dość sprawnie z wykładziny, boczków i plastików jak na pierwszy raz, zajęło mi to ok. 2h. Teraz jak już wiem co gdzie i jak, to myślę zrobiłbym to w max. 1h. Pojeździłem trochę z gołą blachą z tyłu, bo przesyłka się opóźniła – głośno i duży szum. Przejechałem się po nałożeniu maty alubutylowej – było już słychać różnicę. Przejechałem się po nałożeniu pianki – było słychać już dużą różnicę, tak jakby wszystko było złożone fabrycznie (plastiki, boczki, kanapa itp.) przed wygłuszeniem, a po złożeniu wszystkiego z powrotem, jest naprawdę cicho. :)

Siedzi mi teraz w głowie, że przód jest za głośny. :D Ale może za jakiś czas pokuszę się jeszcze o wygłuszenie drzwi.

Wg parametrów produktów doszło 2 + 3 = 5 mm grubości, ale na oko wydawało się mniej, bo mata alubutylowa po dobrym dociśnięciu i rozwałkowaniu wyglądała na chudszą. Nigdzie nie odczułem, że te +/- pół centymetra więcej ograniczyło składanie plastików. Myślę, że można by się nawet pokusić o piankę 6 mm, jak kto woli.

A, i nadgarstki po kilku godzinach mocnego dociskania i wałkowania tego alubutylu jeszcze mnie bolą. :D

Całość zajęła mi tydzień, wieczorami po pracy po kilka h: 2h demontowania, jakieś 7-8 h w sumie na matę, jakieś 2-3 h na piankę, i jakieś 2 h składania, czyli wychodzą dobre całe 2 robocze dni. Materiały niecałe 350 zł + własna robocizna, a jak sprawdzałem pierwszą lepszą firmę w necie, to koszt takiej usługi to jakieś 2-3 tys. zł.

Ogólnie polecam, choć to niezłe wyzwanie. :)

Po rozebraniu ze wszystkiego:

Obrazek

Pierwszy kawałek maty alubutylowej:

Obrazek

Pod tylną kanapą:

Obrazek

Obrazek

Mata skończona:

Obrazek

Pierwszy kawałek pianki:

Obrazek

Efekt końcowy:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Za ten post autor flash otrzymał podziękowanie:
Endrju (16 maja 2023, 13:07)
Ocena: 5.26%



Sponsor

DIY Wygłuszenie/wyciszenie auta

Sponsor


Awatar użytkownika
TomeL
Posty: 664
Rejestracja: 05 cze 2018, 7:37
Lokalizacja: Galicja
Samochód: Ateca FR 2.0 TSI FL
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowań: 28 razy

Re: DIY Wygłuszenie/wyciszenie auta

Post autor: TomeL »

Dobra robota

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
Janisz
Posty: 665
Rejestracja: 20 maja 2017, 14:34
Lokalizacja: Gdańsk
Samochód: Seat Ateca 1.4 TSI 150KM DSG 4drive
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: DIY Wygłuszenie/wyciszenie auta

Post autor: Janisz »

Mam wygłuszone wszystkie drzwi, bagażnik i tył do załamania kanapy.
Przednie drzwi - poszycie wewnętrzne i zewnętrzne. Tylne drzwi tylko jedna warstwa. Oczywiście plastiki wzmocnione matą i na to pianka.
Żałuj, że nie wziąłeś maty 2,5mm - różnica jest...różnica w cenie nie bierze się znikąd.
Wyklejałeś tylne nadkola tam głęboko? Wyjmowałeś piankę fabryczną z tej wnęki?
Wyglusz przednie drzwi to zobaczysz, że ori głośniki dostaną nowego życia.
Ateca Xcellence | 1.4 TSI 150KM | DSG | 4Drive | Mato Brown | Felgi 18 cali - PERFORMANCE 36/1| Alcantara Brown | Comfort Assistant | Podgrz. przednia szyba | Kamery 360 | Navi | Full Link | Alarm |
Obrazek

Online
flash
Posty: 283
Rejestracja: 30 lis 2022, 20:45
Samochód: Seat Ateca FR 1.5 TSI DSG7 FL 2022
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowań: 43 razy

Re: DIY Wygłuszenie/wyciszenie auta

Post autor: flash »

Janisz pisze:
17 maja 2023, 21:35
Mam wygłuszone wszystkie drzwi, bagażnik i tył do załamania kanapy.
Przednie drzwi - poszycie wewnętrzne i zewnętrzne. Tylne drzwi tylko jedna warstwa. Oczywiście plastiki wzmocnione matą i na to pianka.
Żałuj, że nie wziąłeś maty 2,5mm - różnica jest...różnica w cenie nie bierze się znikąd.
Wyklejałeś tylne nadkola tam głęboko? Wyjmowałeś piankę fabryczną z tej wnęki?
Wyglusz przednie drzwi to zobaczysz, że ori głośniki dostaną nowego życia.
Nie, tam pomiędzy blachami nad nadkolami tej pianki nie ruszałem, zostawiłem jak było, ale całość i tak dała mocno zadawalający efekt.

Wiadomo, zawsze można jeszcze szczelniej wszystko wygłuszyć, ale to kupa ciężkiej roboty jednak. Duża różnica była jak wykleiłem podłogę pod tylną kanapą – żałuj, że się o to nie pokusiłeś. :P

A mata 2,5 mm cóż... 2 mm były dla mnie najbardziej optymalnym wyborem jakości do ceny.

Awatar użytkownika
YoursTruly
Posty: 106
Rejestracja: 03 mar 2023, 16:36
Samochód: Ateca FR 2023 1.5 DSG
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re: DIY Wygłuszenie/wyciszenie auta

Post autor: YoursTruly »

Ja bym się bał aż tak rozbierać auto..
Podziwiam

Online
flash
Posty: 283
Rejestracja: 30 lis 2022, 20:45
Samochód: Seat Ateca FR 1.5 TSI DSG7 FL 2022
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowań: 43 razy

Re: DIY Wygłuszenie/wyciszenie auta

Post autor: flash »

YoursTruly pisze:
18 maja 2023, 12:22
Ja bym się bał aż tak rozbierać auto..
Podziwiam
Nie ma się czego bać :) wiadomo tylko, jak ze wszystkim, że jak robisz coś pierwszy raz, to nie wiesz gdzie i co (w tym przypadku gdzie są śruby, mocowania itp), ale jak poznasz, to już się czujesz swojo w temacie :P

Awatar użytkownika
Janisz
Posty: 665
Rejestracja: 20 maja 2017, 14:34
Lokalizacja: Gdańsk
Samochód: Seat Ateca 1.4 TSI 150KM DSG 4drive
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: DIY Wygłuszenie/wyciszenie auta

Post autor: Janisz »

Tam za tą pianką jest wielka pustka. Ja wciskałem mate tam na zewnętrzne poszycie jak i na nadkole :D

Źle może wcześniej napisałem. Mam wygłuszony tył do siedziska z tyłu, do załamania. Czyli tak jak Ty. Dodatkowo wygłuszylem klapę bagażnika.

Przyznam, że ja nie widzę już różnicy. Musiałbym przejechać się Ateką beż takich zmian.

Namawiam na wygłuszenie przednich drzwi. Wydaje mi się, że Twoje zadowolenie będzie jeszcze większe niż po wyklejeniu tyłu.
Ateca Xcellence | 1.4 TSI 150KM | DSG | 4Drive | Mato Brown | Felgi 18 cali - PERFORMANCE 36/1| Alcantara Brown | Comfort Assistant | Podgrz. przednia szyba | Kamery 360 | Navi | Full Link | Alarm |
Obrazek

Online
flash
Posty: 283
Rejestracja: 30 lis 2022, 20:45
Samochód: Seat Ateca FR 1.5 TSI DSG7 FL 2022
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowań: 43 razy

Re: DIY Wygłuszenie/wyciszenie auta

Post autor: flash »

Janisz pisze:
19 maja 2023, 22:36
Tam za tą pianką jest wielka pustka. Ja wciskałem mate tam na zewnętrzne poszycie jak i na nadkole :D

Źle może wcześniej napisałem. Mam wygłuszony tył do siedziska z tyłu, do załamania. Czyli tak jak Ty. Dodatkowo wygłuszylem klapę bagażnika.

Przyznam, że ja nie widzę już różnicy. Musiałbym przejechać się Ateką beż takich zmian.

Namawiam na wygłuszenie przednich drzwi. Wydaje mi się, że Twoje zadowolenie będzie jeszcze większe niż po wyklejeniu tyłu.
Kupiłem materiały na wygłuszenie wszystkich drzwi. :) Będę zabierał się za robotę...

Czy po zdemontowaniu boczków drzwi ruszałeś głośniki? Bo nie wiadomo w sumie co jest za nimi, a obkleić tylko wokół, to tak nie wiem... :D

https://www.ateca-klub.pl/forum/viewtop ... 516#p40516

Awatar użytkownika
Janisz
Posty: 665
Rejestracja: 20 maja 2017, 14:34
Lokalizacja: Gdańsk
Samochód: Seat Ateca 1.4 TSI 150KM DSG 4drive
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: DIY Wygłuszenie/wyciszenie auta

Post autor: Janisz »

W dużym skrócie, ruszane było u mnie wszystko.
Tera nie bardzo mam czas żeby od a do z się rozpisywać i nie wiem w jakim zakresie się bawisz. Czy robisz wygłuszenie czy również audio. Jak również audio to w jakim zakresie. Muszę zobaczyć czy nie wklejałem tu na forum swojej częściowej roboty.
Ateca Xcellence | 1.4 TSI 150KM | DSG | 4Drive | Mato Brown | Felgi 18 cali - PERFORMANCE 36/1| Alcantara Brown | Comfort Assistant | Podgrz. przednia szyba | Kamery 360 | Navi | Full Link | Alarm |
Obrazek

Awatar użytkownika
Janisz
Posty: 665
Rejestracja: 20 maja 2017, 14:34
Lokalizacja: Gdańsk
Samochód: Seat Ateca 1.4 TSI 150KM DSG 4drive
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: DIY Wygłuszenie/wyciszenie auta

Post autor: Janisz »

flash pisze:
13 lis 2023, 21:01
Janisz pisze:
19 maja 2023, 22:36
Tam za tą pianką jest wielka pustka. Ja wciskałem mate tam na zewnętrzne poszycie jak i na nadkole :D

Źle może wcześniej napisałem. Mam wygłuszony tył do siedziska z tyłu, do załamania. Czyli tak jak Ty. Dodatkowo wygłuszylem klapę bagażnika.

Przyznam, że ja nie widzę już różnicy. Musiałbym przejechać się Ateką beż takich zmian.

Namawiam na wygłuszenie przednich drzwi. Wydaje mi się, że Twoje zadowolenie będzie jeszcze większe niż po wyklejeniu tyłu.
Kupiłem materiały na wygłuszenie wszystkich drzwi. :) Będę zabierał się za robotę...

Czy po zdemontowaniu boczków drzwi ruszałeś głośniki? Bo nie wiadomo w sumie co jest za nimi, a obkleić tylko wokół, to tak nie wiem... :D

https://www.ateca-klub.pl/forum/viewtop ... 516#p40516
Przejrzyj sobie wszystko co pisałem min w tym wątku.
Janisz pisze:
21 sie 2021, 23:21
Dawno nie byłem aktywny na forum.

Wrzucam jak u mnie przebiegł kolejny etap wygłuszenia Ateki i upgrade audio.

Drzwi przednie i tylne wrzucałem już jak zostały wygłuszone.
Woofery zmienione na Stegi i finalnie po montażu wyszło jak poniżej.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wybebeszyłem auto do tylnej kanapy w celu wygłuszenia.

Nadkola wykleiłem tyle ile dałem radę i tak samo poszycie zewnętrzne nad nadkolem.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na całość poszła też pianka.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po złożeniu wyglądało to tak:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Cała specyfikacja:
Radio OEM
Procesor Mosconi 4to6 Spdif
Wzmak Dragster DA606
Tw: Tec LS 29 neo
Wf: Steg MT650c
Sub: Audio System HX 08 SQ w skrzynce BR

Słupki z tw są na etapie "robienia".

Najbliższe zmiany to zmiana procka i wzmaka na Helix p-six dsp mk2 + dodatkowy wzmak na suba Alpine PDX. Sub Audio System juz sprzedany zatem też wpadnie coś innego. Zapewne będzie to min. 10".
Za ten post autor Janisz otrzymał podziękowanie:
flash (19 lis 2023, 14:23)
Ocena: 5.26%
Ateca Xcellence | 1.4 TSI 150KM | DSG | 4Drive | Mato Brown | Felgi 18 cali - PERFORMANCE 36/1| Alcantara Brown | Comfort Assistant | Podgrz. przednia szyba | Kamery 360 | Navi | Full Link | Alarm |
Obrazek

ODPOWIEDZ