Nagrzewające sie błotniki obok reflektorów

Ogólne dyskusje techniczne, opis problemów i usterek oraz ich sposoby ich rozwiązania
mirko
Posty: 2
Rejestracja: 24 wrz 2023, 21:18
Samochód: ateca 1.5 tsi dsg 150km
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Nagrzewające sie błotniki obok reflektorów

Post autor: mirko »

Witam wszystkich. od dwóch dni jestem szczęśliwym właścicielem Ateki 1,5 TSi DSG w wersji Xperience. Właśnie zauważyłem że nawet po krótkiej jeździe mocno nagrzewają się błotniki przednie obok reflektów. Jest to wyraźnie nagrzane - tak ze 40 stopni. Po otwarciu maski widać takie elementy metalowe nad reflektorami i one są gorące. Przy czym od strony pasażera mocniej się to nagrzewa. Nie wiem czy to normalna sytuacja czy powinienem podjąc jakieś działania. Pierwszy raz mam do czynienia z reflektorami led i nie wiem czy to od reflektorów czy też inna przyczyna. Proszę o informacje jak jest w waszych autach.



Sponsor

Nagrzewające sie błotniki obok reflektorów

Sponsor


Misiek
Posty: 2445
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 749 razy
Otrzymał podziękowań: 1204 razy

Re: Nagrzewające sie błotniki obok reflektorów

Post autor: Misiek »

mirko pisze:
24 wrz 2023, 21:29
Witam wszystkich. od dwóch dni jestem szczęśliwym właścicielem Ateki 1,5 TSi DSG w wersji Xperience. Właśnie zauważyłem że nawet po krótkiej jeździe mocno nagrzewają się błotniki przednie obok reflektów. Jest to wyraźnie nagrzane - tak ze 40 stopni. Po otwarciu maski widać takie elementy metalowe nad reflektorami i one są gorące. Przy czym od strony pasażera mocniej się to nagrzewa. Nie wiem czy to normalna sytuacja czy powinienem podjąc jakieś działania. Pierwszy raz mam do czynienia z reflektorami led i nie wiem czy to od reflektorów czy też inna przyczyna. Proszę o informacje jak jest w waszych autach.
Według mnie, to chłodzenie, radiatory LED'ów reflektorów, bo wbrew pozorom LED'y bardziej się grzeją od żarówek, a do tego jeszcze bardzo potrzebują wydajnego chłodzenia, bo bardzo nie lubią temperatury, każde LED'y. Zwróć uwagę, że sprzedawcy i instalatorzy nawet do pasków LED zalecają stosowanie aluminiowych profili już nawet przy paskach średniej mocy, żeby lepiej odprowadzać ciepło. Przegrzany LED, to gwarancja dużo krótszego żywota, nawet mimo przewidywanej trwałości w dziesiątkach tysięcy godzin.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

flash
Posty: 298
Rejestracja: 30 lis 2022, 20:45
Samochód: Seat Ateca FR 1.5 TSI DSG7 FL 2022
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowań: 43 razy

Re: Nagrzewające sie błotniki obok reflektorów

Post autor: flash »

Albo to po prostu ciepło od silnika. :)

coulomb
Posty: 91
Rejestracja: 27 lis 2021, 16:53
Samochód: Seat Ateca Style 1.5 TSI DSG
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Re: Nagrzewające sie błotniki obok reflektorów

Post autor: coulomb »

Mam tam samo.

Karoseria za reflektorami jest wyraźnie cieplejsza - po obu stronach pojazdu:

Obrazek

Natomiast od strony pasażera mamy dodatkowo grzanie od turbiny, silnika i zbiorniczka wyrównawczego płynu chłodzącego:

Obrazek

Zdjęcia, z tego co pamiętam zostały zrobione rano na przełomie października/listopada zeszłego roku, po trasie około 30km.

Misiek
Posty: 2445
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 749 razy
Otrzymał podziękowań: 1204 razy

Re: Nagrzewające sie błotniki obok reflektorów

Post autor: Misiek »

coulomb pisze:
01 paź 2023, 21:48
Mam tam samo.

Karoseria za reflektorami jest wyraźnie cieplejsza - po obu stronach pojazdu:

Obrazek

Natomiast od strony pasażera mamy dodatkowo grzanie od turbiny, silnika i zbiorniczka wyrównawczego płynu chłodzącego:

Obrazek

Zdjęcia, z tego co pamiętam zostały zrobione rano na przełomie października/listopada zeszłego roku, po trasie około 30km.
O, widzę, że kolega profesjonalista i dysponował kamerą termowizyjną, brawo !

Bardzo dziwi mnie tylko to, że lewy reflektor ma temperaturę przodu auta, a prawy jest wyraźne cieplejszy. Poza tym dziwi mnie także to, że błotniki wcale nie są ciepłe w pobliżu reflektorów, a bliżej przednich słupków.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

krowka1978
Posty: 304
Rejestracja: 05 maja 2023, 23:13
Samochód: Seat Ateca, FIAT 500X, FIAT Grande Punto
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Re: Nagrzewające sie błotniki obok reflektorów

Post autor: krowka1978 »

W 500X nie mam ledów w oświetleniu zewnętrznym (poza 3 stop), dzienne/pozycyjne przód pośrodku wysokości zderzaka, żarówki P21W (sterowanie PWM), reflektory główne biksenony D5S (25W), a błotniki gorące, włączone tylko dzienne... Nie będę dopowiadał dlaczego, bo to już napisano. Wystawcie silnik na dach, to będziecie mieli zimne błotniki. W tym wątku szydery nie ma, a tam gdzie śmiałem napisać, że brakuje mi guzika keyless na klapie bagażnika, czy chłodzonego schowka - "oburzenie" :roll: Wzorem tamtych odpowiedzi zacytuję "po co kupiliście te samochody?" :mrgreen:
Seat Ateca Xperience 1.5 TSI EVO2 DSG 7 150KM Velvet Red 2023
FIAT 500X Lounge 1.4 16V MultiAir II Turbo 140KM 2016
Jeszcze jest - FIAT Grande Punto Emotion 1.4 8V 77KM 2007r., 16 lat szybko zleciało, od początku u mnie...

coulomb
Posty: 91
Rejestracja: 27 lis 2021, 16:53
Samochód: Seat Ateca Style 1.5 TSI DSG
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Re: Nagrzewające sie błotniki obok reflektorów

Post autor: coulomb »

Misiek pisze:
01 paź 2023, 22:13
coulomb pisze:
01 paź 2023, 21:48
Mam tam samo.

Karoseria za reflektorami jest wyraźnie cieplejsza - po obu stronach pojazdu:

Obrazek

Natomiast od strony pasażera mamy dodatkowo grzanie od turbiny, silnika i zbiorniczka wyrównawczego płynu chłodzącego:

Obrazek

Zdjęcia, z tego co pamiętam zostały zrobione rano na przełomie października/listopada zeszłego roku, po trasie około 30km.
O, widzę, że kolega profesjonalista i dysponował kamerą termowizyjną, brawo !

Bardzo dziwi mnie tylko to, że lewy reflektor ma temperaturę przodu auta, a prawy jest wyraźne cieplejszy. Poza tym dziwi mnie także to, że błotniki wcale nie są ciepłe w pobliżu reflektorów, a bliżej przednich słupków.
Co do błotników/słupków - musiałbym sprawdzić, ale z tego co pamiętam radiatory do LEDów znajdują się bardziej na zewnątrz reflektora, więc może oddają ciepło głównie tam. Być może znajdują się też tam punkty montażowe reflektora, tworząc mostki termiczne.

Jak będę miał czas to porobię więcej zdjęć, zwłaszcza po stronie pasażera - zaintrygowałeś mnie, bo z tą wyraźnie wyższą temperaturą prawego reflektora to dopiero teraz zauważyłem. Jego cała powierzchnia jest wyraźnie cieplejsza.
Może być tak, że ciepło z silnika, turbiny i zbiorniczka (przy dość szczelnie zabudowanej komorze silnika) po prostu rozgrzewa całą prawą stronę auta. Ale może być i tak, że jest to spowodowane promieniowaniem słonecznym - praktycznie cała trasa biegła idealnie na wschód, więc prawa strona mogła być po prostu bardziej "opalona" :). Teorię o "opaleniźnie słonecznej" wydaje się popierać również wyraźnie cieplejsze prawe lusterko.

coulomb
Posty: 91
Rejestracja: 27 lis 2021, 16:53
Samochód: Seat Ateca Style 1.5 TSI DSG
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Re: Nagrzewające sie błotniki obok reflektorów

Post autor: coulomb »

Wracam z nowymi zdjęciami zrobionymi dzisiaj po ok. 25km trasie, okolice godziny 23 (czyli jazda w całkowitej ciemności). Temperatura otoczenia ok. 13C. Zdjęcie zrobione ok. 5-10 min. po zatrzymaniu się. Tutaj oba reflektory mają już tą samą temperaturę (czyli wcześniej winne było słońce :))

Obrazek

Reflektory są najcieplejsze w górnej "tylniej" części, co tłumaczy, nagrzewanie się błotników akurat w tym miejscu. Prawy reflektor jest minimalnie o ok. 3C cieplejszy (prawdopodobnie wpływ zbiornika wyrównawczego płynu chłodniczego).

Obrazek

Obrazek
Za ten post autor coulomb otrzymał podziękowania (w sumie 2):
YoursTruly (03 paź 2023, 7:12) • Misiek (03 paź 2023, 11:02)
Ocena: 10.53%

krowka1978
Posty: 304
Rejestracja: 05 maja 2023, 23:13
Samochód: Seat Ateca, FIAT 500X, FIAT Grande Punto
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Re: Nagrzewające sie błotniki obok reflektorów

Post autor: krowka1978 »

Muszę ledów w 500X jednak zacząć z przodu szukać, bo błotniki też ma gorące... Makarony z Melfi musieli gdzieś ukryć :mrgreen: Już wiem, że silnik nie ma tu nic do rzeczy :mrgreen: Rozumiem również, że położenie gorącej strony silnika od prawej strony nie ma żadnego znaczenia na to, że prawy błotnik lepiej grzeje... :roll: Ja bym to jednak w ASO reklamował, osobiście mi się nie chce :mrgreen: Aż z ciekawości termowizją po wszystkich moich bolidach przejadę :mrgreen:

Te radiatorki mają marginalny wpływ na temperaturę błotników... Silnik jednak jest cieplejszy. Z drugiej strony w moim coś musi źle działać, radiatory ledów zimne, a błotniki ciepłe :shock:
Seat Ateca Xperience 1.5 TSI EVO2 DSG 7 150KM Velvet Red 2023
FIAT 500X Lounge 1.4 16V MultiAir II Turbo 140KM 2016
Jeszcze jest - FIAT Grande Punto Emotion 1.4 8V 77KM 2007r., 16 lat szybko zleciało, od początku u mnie...

Luk4as
Posty: 851
Rejestracja: 09 sie 2017, 21:00
Samochód: Skoda
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 28 razy

Re: Nagrzewające sie błotniki obok reflektorów

Post autor: Luk4as »

Kiedyś na forum był taki gość @TEO, cały czas narzekał, czasami jak czytam @krowka1978 to się zastanawiam czy @TEO nie zmienił nicka :)

ODPOWIEDZ