Ładowanie telefonów z gniazd USB-C w aucie

Ogólne dyskusje techniczne, opis problemów i usterek oraz ich sposoby ich rozwiązania
kecaj
Posty: 97
Rejestracja: 10 cze 2022, 13:31
Samochód: Ateca 1,5 DSG MJ 2023
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 17 razy

Ładowanie telefonów z gniazd USB-C w aucie

Post autor: kecaj »

Czy Ktoś z Was zauważył, że przy telefonach z większymi bateriami jest problem z ładowaniem telefonów? Ja mam Samsunga A54 i po podpięciu po kablu ikona ładowania na telefonie się pokazuje, ale zamiast ładowania raczej telefon w szybkim tempie się rozładowuje albo ma problem z utrzymaniem napięcia. Podobny problem zauważono w samochodach Toyota gdy podpina się pod ładowanie baterie powyżej 4000mAh.
Ostatnio zmieniony 27 wrz 2023, 7:44 przez kecaj, łącznie zmieniany 1 raz.



Sponsor

Ładowanie telefonów z gniazd USB-C w aucie

Sponsor


Awatar użytkownika
franek
Posty: 53
Rejestracja: 22 paź 2022, 9:57
Samochód: Ateca 1.5TSI - Style, Manual, MR23
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Ładowanie telefonów z gniazd USB-C w aucie

Post autor: franek »

Hej
Mam Samsunga A33 (5000mAh) i OnePlus Nord 2 (4500mAh), ładuje czasem oba w trakcie jazdy z dwóch gniazd. Nigdy nie miałem problemu z ładowaniem. Ładuje wolno ale ładuje od 20 do 100proc. w 2.5h - 3h.. ale tutaj dużo zależy od telefonu i od zapotrzebowania na energię.
Polecam kupić porządny przewód USB C - USB C i ładować bez przejściowek.
P.S. W trzecie ganizado mam z tyłu mam jeszcze wpięta kamerę.

Awatar użytkownika
Endrju
Moderator
Posty: 3727
Rejestracja: 11 maja 2017, 0:50
Lokalizacja: Świdwin
Samochód: Seat Ateca FL 1.5 TSI 150KM
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy

Re: Ładowanie telefonów z gniazd USB-C w aucie

Post autor: Endrju »

Ja mam baterie 4500 i nigdy nie było problemu z ładowaniem a ładuje jeszcze przez przejściówkę.
Jest- Seat Ateca FL 1.5 TSI ACT DSG7 150KM Xperience
Był - Seat Ateca 1.4 TSI ACT DSG7 150KM Xcellence
Obrazek

krowka1978
Posty: 304
Rejestracja: 05 maja 2023, 23:13
Samochód: Seat Ateca, FIAT 500X, FIAT Grande Punto
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Re: Ładowanie telefonów z gniazd USB-C w aucie

Post autor: krowka1978 »

Jeżeli bilans prądowy jest ujemny, to i akumulatora 10mAh nie naładuje...
Już nie będę się czepiał, że w niektórych postach źle zapisano jednostki pojemności akumulatora :P
W moim przypadku daje radę ładowanie indukcyjne, a akumulator o pojemności 4 610mAh :P
Seat Ateca Xperience 1.5 TSI EVO2 DSG 7 150KM Velvet Red 2023
FIAT 500X Lounge 1.4 16V MultiAir II Turbo 140KM 2016
Jeszcze jest - FIAT Grande Punto Emotion 1.4 8V 77KM 2007r., 16 lat szybko zleciało, od początku u mnie...

Awatar użytkownika
rybsko
Posty: 351
Rejestracja: 19 kwie 2021, 17:12
Lokalizacja: Pomorskie
Samochód: Ateca FR TSI 2.0 FL
Podziękował: 43 razy
Otrzymał podziękowań: 55 razy

Re: Ładowanie telefonów z gniazd USB-C w aucie

Post autor: rybsko »

W moim przypadku (iphone 14pro) nie powiedziałbym, że nie ładuje wcale, zwłaszcza że prawie zawsze korzystam z telefonu (spotify, czasem mapa itp) w połączeniu bezprzewodowym, a więc zużycie baterii w telefonie jest podwyższone. Ale kiedy podłączę kabel, to po kilku godzinach mam ten sam poziom naładowania lub minimalną zmianę. Czyli wpycha prądu ot na bieżące zapotrzebowanie :D

Bezprzewodowo ze schowka nie ładuję, bo rozgrzewa telefon do czerwoności...

flash
Posty: 298
Rejestracja: 30 lis 2022, 20:45
Samochód: Seat Ateca FR 1.5 TSI DSG7 FL 2022
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowań: 43 razy

Re: Ładowanie telefonów z gniazd USB-C w aucie

Post autor: flash »

Z ładowarki bezprzewodowej nie korzystam, bo praktycznie nie ładowała, i mocno nagrzewała telefon, więc odpiąłem w ogóle kostkę i mam spokój.

Z gniazd USB C korzystam do podłączenia pendrive'a i zasilania wideorejestratora. Telefon ładuję z ładowarki wpiętej w gniazdo zapalniczki. Ma większą moc i zdecydowanie ładuje, nawet w dłuższej trasie, gdy używam bezprzewodowego AA, mapy, yanosik, Spotify. Fabryczne USB C ledwo podtrzymywało w takiej sytuacji dany poziom baterii, raczej nie ładowało. Chyba że się nie korzystało z AA i wspomnianych aplikacji, to ładowało, ale i po dłuższej trasie nie był to jakiś super duży wzrost naładowania, więc moim zdaniem słabe fabryczne ładowanie, a kabel dobry, i bez przejściówek.

Misiek
Posty: 2445
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 749 razy
Otrzymał podziękowań: 1204 razy

Re: Ładowanie telefonów z gniazd USB-C w aucie

Post autor: Misiek »

Ktoś zorientowany w szczegółowych parametrach elektrycznych naszych Atek kiedyś już o tym pisał - za mała wydajność prądowa gniazd. O ile dobrze pamiętam, to z przodu po 800 mA, a z tyłu tylko standardowe 500, a poza tym i tu i tu napięcie tylko standardowe 5 V, ale mogę się mylić. W każdym bądź razie bardzo mało, zdecydowanie za mało, jak na wymagania współczesnych telefonów, więc stąd wspominane problemy z ładowaniem, tylko podtrzymanie, a przede wszystkim o wiele dłuższy czas ładowania. Pozwoli to tylko na lekkie bieżące doładowanie, podtrzymanie, a nie sensowne, czytaj szybkie, normalne naładowanie, tak jak przez dedykowaną ładowarkę. Dzisiaj przeważają standardy Quick Charge i Power Delivery w różnych wersjach, które rozpoczynają ładowanie od aż 12 V i ponad 1.5 A, poprzez 9 V i ponad 2 A, a kończą na 5 V i 3A "do pełności". Mało tego, kiedyś czytałem (sprawdzałem później w kilku źródłach), że za małe (w stosunku do dedykowanej, niekoniecznie firmowej, chodzi o standard, ładowarki) napięcie, a przede wszystkim prąd, znacznie skraca żywotność akumulatora. Oczywiście przy bardzo częstym takim ładowaniu, a nie sporadycznym, awaryjnym, od czasu do czasu. Także żeby nie skracać żywotności, nie czekać, czy nie denerwować się problemami lepiej zainwestować w sprawdzoną (niekoniecznie drogą) ładowarkę do gniazda zapalniczki spełniającą odpowiedni standard plus oczywiście solidny kabel. Wbrew pozorom nie jest to wysoki koszt, szczególnie w stosunku do kosztu telefonu, czy tym bardziej samochodu, bo ceny zaczynają się od ponad 40 zł. Zbliża się grudzień, więc może niektórym z nas Mikołaj taką przyniesie :)
Za ten post autor Misiek otrzymał podziękowanie:
flash (26 wrz 2023, 22:43)
Ocena: 5.26%
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

Luk4as
Posty: 851
Rejestracja: 09 sie 2017, 21:00
Samochód: Skoda
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 28 razy

Re: Ładowanie telefonów z gniazd USB-C w aucie

Post autor: Luk4as »

Kup to i będzie problem z głowy, wspiera super szybkie ładowanie itd

https://e-baseus.com/product-pol-2065-B ... 0-30W.html

krowka1978
Posty: 304
Rejestracja: 05 maja 2023, 23:13
Samochód: Seat Ateca, FIAT 500X, FIAT Grande Punto
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Re: Ładowanie telefonów z gniazd USB-C w aucie

Post autor: krowka1978 »

Misiek pisze:
26 wrz 2023, 22:40
Mało tego, kiedyś czytałem (sprawdzałem później w kilku źródłach), że za małe (w stosunku do dedykowanej, niekoniecznie firmowej, chodzi o standard, ładowarki) napięcie, a przede wszystkim prąd, znacznie skraca żywotność akumulatora
Nie wiem gdzie to czytałeś, ale im mniejszy prąd ładowania, tym lepiej dla akumulatorów, mniej się nagrzewają itd. Jednak przy mniejszych prądach, w zależności od typu akumulatora, może być problem z wykryciem pełnego naładowania przez automatykę. Z ładowarki na akumulator, powiedzmy o napięciu 3,5V, nie idzie przykładowe 12V :!: Elektronika telefonu pilnuje parametrów ładowania na podstawie wejścia. Oczywiście pomijam ładowanie indukcyjne, bo tu się telefon grzeje i już. W przypadku mojej motki jest szaleństwo, oryginalna ładowarka 125W, 30 minut i naładowana od zera do 100%.
Misiek pisze:
26 wrz 2023, 22:40
O ile dobrze pamiętam, to z przodu po 800 mA, a z tyłu tylko standardowe 500, a poza tym i tu i tu napięcie tylko standardowe 5 V, ale mogę się mylić.
Tu się mylisz, bo z tyłu jest na bank szybkie ładowanie, niestety parametrów nie znam, ale jest więcej niż 2.1A przy 5V, bo mi telefon pokazuje informację o szybkim ładowaniu, czego przy 5V 2.1A nie ma. Z przodu szybkiego ładowania nie ma. Kiedyś myślałem o zakupie badziewia do pomiaru parametrów prądu na usb, ale skończyło się tylko na pomyśleniu po pytaniu "po co?".
Seat Ateca Xperience 1.5 TSI EVO2 DSG 7 150KM Velvet Red 2023
FIAT 500X Lounge 1.4 16V MultiAir II Turbo 140KM 2016
Jeszcze jest - FIAT Grande Punto Emotion 1.4 8V 77KM 2007r., 16 lat szybko zleciało, od początku u mnie...

krowka1978
Posty: 304
Rejestracja: 05 maja 2023, 23:13
Samochód: Seat Ateca, FIAT 500X, FIAT Grande Punto
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Re: Ładowanie telefonów z gniazd USB-C w aucie

Post autor: krowka1978 »

flash pisze:
26 wrz 2023, 22:40
Z ładowarki bezprzewodowej nie korzystam, bo praktycznie nie ładowała, i mocno nagrzewała telefon, więc odpiąłem w ogóle kostkę i mam spokój.

Z gniazd USB C korzystam do podłączenia pendrive'a i zasilania wideorejestratora. Telefon ładuję z ładowarki wpiętej w gniazdo zapalniczki. Ma większą moc i zdecydowanie ładuje, nawet w dłuższej trasie, gdy używam bezprzewodowego AA, mapy, yanosik, Spotify. Fabryczne USB C ledwo podtrzymywało w takiej sytuacji dany poziom baterii, raczej nie ładowało. Chyba że się nie korzystało z AA i wspomnianych aplikacji, to ładowało, ale i po dłuższej trasie nie był to jakiś super duży wzrost naładowania, więc moim zdaniem słabe fabryczne ładowanie, a kabel dobry, i bez przejściówek.
W moim przypadku, zrobiłem test po przeczytaniu postów o ładowaniu indukcyjnym na forum. Przy korzystaniu z AA, Yanosika, Fuelio (logowanie tras), Google Maps, apki DS Audio do muzy z serwera domowego/radia internetowego, telefon nadal ładowało, nie za szybko, ale ładowało. Podsumowując, u mnie się sprawdza. Co prawda jest ciepło, ale znośnie.
Seat Ateca Xperience 1.5 TSI EVO2 DSG 7 150KM Velvet Red 2023
FIAT 500X Lounge 1.4 16V MultiAir II Turbo 140KM 2016
Jeszcze jest - FIAT Grande Punto Emotion 1.4 8V 77KM 2007r., 16 lat szybko zleciało, od początku u mnie...

ODPOWIEDZ