Automatyczna skrzynia biegów - pytania techniczne

Ogólne dyskusje techniczne, opis problemów i usterek oraz ich sposoby ich rozwiązania
Awatar użytkownika
l3niwi3c
Posty: 312
Rejestracja: 20 paź 2017, 7:40
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.4 TSI 150 KM XC
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Automatyczna skrzynia biegów - pytania techniczne

Post autor: l3niwi3c »

Seat to mój pierwszy automat, więc mam kilka pytań odnośnie skrzyni
1. Parkując auto na wzniesieniu powinno się najpierw zaciągnąć ręczny, a dopiero po tym ustawić skrzynie na P. Czy tak samo jest funkcją auto hold? Auto hold = hamulec ręczny zaciągany za każdym razem, czy to jest dodatkowy mechanizm, a ręczny i tak trzeba kliknąć.
2. Ruszając ze wniesienia - rozumiem, że najpierw D, później ręczny.
3. Mam w mieście myjnie bez szczotkową. Muszę postawić samochód na luzie i w trakcie "kąpieli" jest on przepychany. W jaki sposób wykonać to w skrzyni automatycznej?


Ateca XCELLENCE | 1.4 TSI 150KM FWD | DSG | Samoa Orange | Felgi 18 cali - PERFORMANCE 36/1| Alcantara Brown | Pakiet Comfort+ | COMFORT ASSISTANT | Podgrzewana przednia szyba | Alarm | Elektrycznie i Bezdotykowo otwierane drzwi bagażnika | Wirtualny kokpit

Sponsor

Automatyczna skrzynia biegów - pytania techniczne

Sponsor


overheat
Posty: 207
Rejestracja: 25 gru 2017, 19:53
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Samochód: Ateca 2.0 TSI 4drive
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: Automatyczna skrzynia biegów - pytania techniczne

Post autor: overheat »

l3niwi3c pisze:
20 mar 2018, 8:52
Czy tak samo jest funkcją auto hold? Auto hold = hamulec ręczny zaciągany za każdym razem, czy to jest dodatkowy mechanizm i ręczny i tak trzeba kliknąć.
Auto hold nie ma nic wspólnego z ręcznym. Samochód stoi poprzez utrzymanie ciśnienia w hamulcu "roboczym", tak jakbyś wcisnął go sam.
l3niwi3c pisze:
20 mar 2018, 8:52
2. Ruszając ze wniesienia - rozumiem, że najpierw D, później ręczny czy odwrotnie
Skoro masz auto-hold, to już nie potrzebujesz ręcznego. W przypadku ruszania ze wzniesienia działa jak hill-holder. Puszczasz hamulec, wóz stoi (auto-hold go trzyma), wciskasz gaz.
l3niwi3c pisze:
20 mar 2018, 8:52
3.Mam w mieście myjnie bez szczotkową. Muszę postawić samochód na luzie i w trakcie "kąpieli" jest on przepychany. W jaki sposób wykonać to w skrzyni automatycznej?
Nie jestem do końca pewien o jakiej myjni mówisz, ale automat ma poyzcję N, która brzmi jak rozwiązanie problemu.

Awatar użytkownika
l3niwi3c
Posty: 312
Rejestracja: 20 paź 2017, 7:40
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.4 TSI 150 KM XC
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Automatyczna skrzynia biegów - pytania techniczne

Post autor: l3niwi3c »

1. Czyli jak chcę zaparkować na wzniesieniu, auto hold się włączy po zatrzymaniu, klikam ręczny i dopiero P?
2. Ruszając ze wniesienia mam na myśli zaparkowane auto.
3. Wyłączenie auto hold i pozycja N wystarczy, skrzynia nie jest blokowana po wyłączeniu auta?
Ateca XCELLENCE | 1.4 TSI 150KM FWD | DSG | Samoa Orange | Felgi 18 cali - PERFORMANCE 36/1| Alcantara Brown | Pakiet Comfort+ | COMFORT ASSISTANT | Podgrzewana przednia szyba | Alarm | Elektrycznie i Bezdotykowo otwierane drzwi bagażnika | Wirtualny kokpit

overheat
Posty: 207
Rejestracja: 25 gru 2017, 19:53
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Samochód: Ateca 2.0 TSI 4drive
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: Automatyczna skrzynia biegów - pytania techniczne

Post autor: overheat »

l3niwi3c pisze:
20 mar 2018, 9:06
1. Czyli jak chcę zaparkować na wzniesieniu, auto hold się włączy po zatrzymaniu, klikam ręczny i dopiero P?
Tak
l3niwi3c pisze:
20 mar 2018, 9:06
2. Ruszając ze wniesienia mam na myśli zaparkowane auto.
Hamulec, zwalniasz ręczny, puszczasz hamulec (auto-hold powinien trzymać), ruszasz.
l3niwi3c pisze:
20 mar 2018, 9:06
3. Wyłączenie auto hold i pozycja N wystarczy, skrzynia nie jest blokowana po wyłączeniu auta?


To w sumie dobre pytanie. W instrukcji jest napisane:
Z przyczyn technicznych następujących samochodów nie wolno holować: Samochody z automatyczną skrzynią biegów
z drugiej strony, na tej samej stronie jest jednak
kiedy samochód ma być holowany:
Sprawdzić, czy samochód nadaje się do holowania ››› strona 109, Przypadki, w których holowanie jest zabronione.
● Włączyć zapłon.
● Wrzucić bieg neutralny lub przesunąć dźwignię automatycznej skrzyni biegów w położenie N
Trochę mindfuck.

newposen
Posty: 55
Rejestracja: 15 wrz 2017, 14:22
Lokalizacja: Poznań
Samochód: Seat Ateca 1,4 TSI Style DSG Rodium Grey
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Automatyczna skrzynia biegów - pytania techniczne

Post autor: newposen »

l3niwi3c pisze:
20 mar 2018, 9:06
1. Czyli jak chcę zaparkować na wzniesieniu, auto hold się włączy po zatrzymaniu, klikam ręczny i dopiero P?
Ale po co cokolwiek chcesz klikać ? Przy automacie włącz po prostu automatyczny ręczny i tyle.

Awatar użytkownika
l3niwi3c
Posty: 312
Rejestracja: 20 paź 2017, 7:40
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.4 TSI 150 KM XC
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Automatyczna skrzynia biegów - pytania techniczne

Post autor: l3niwi3c »

newposen pisze:
20 mar 2018, 9:52
Ale po co cokolwiek chcesz klikać ? Przy automacie włącz po prostu automatyczny ręczny i tyle.
overheat pisze:
20 mar 2018, 8:58
Auto hold nie ma nic wspólnego z ręcznym. Samochód stoi poprzez utrzymanie ciśnienia w hamulcu "roboczym", tak jakbyś wcisnął go sam.
Uznałem, że skoro auto hold nie ma nic wspólnego z ręcznym to trzeba zaciągnąć ręczny ręcznie
Ateca XCELLENCE | 1.4 TSI 150KM FWD | DSG | Samoa Orange | Felgi 18 cali - PERFORMANCE 36/1| Alcantara Brown | Pakiet Comfort+ | COMFORT ASSISTANT | Podgrzewana przednia szyba | Alarm | Elektrycznie i Bezdotykowo otwierane drzwi bagażnika | Wirtualny kokpit

Awatar użytkownika
Endrju
Moderator
Posty: 3725
Rejestracja: 11 maja 2017, 0:50
Lokalizacja: Świdwin
Samochód: Seat Ateca FL 1.5 TSI 150KM
Podziękował: 88 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy

Re: Automatyczna skrzynia biegów - pytania techniczne

Post autor: Endrju »

Dokładnie tak należy zrobić. Nacisnąć ręczny a później w P. Gdy masz włączony AutoHold to ręczny zaciąga się po wyłączeniu zapłonu automatycznie jednak najpierw powinieneś przełożyć dźwignię biegów na P i dopiero zgasić i wtedy auto delikatnie stoczyć się na wzniesieniu co utrudnia przełożenie dźwigni w pozycję D.
Jest- Seat Ateca FL 1.5 TSI ACT DSG7 150KM Xperience
Był - Seat Ateca 1.4 TSI ACT DSG7 150KM Xcellence
Obrazek

newposen
Posty: 55
Rejestracja: 15 wrz 2017, 14:22
Lokalizacja: Poznań
Samochód: Seat Ateca 1,4 TSI Style DSG Rodium Grey
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Automatyczna skrzynia biegów - pytania techniczne

Post autor: newposen »

l3niwi3c pisze:
20 mar 2018, 10:05
newposen pisze:
20 mar 2018, 9:52
Ale po co cokolwiek chcesz klikać ? Przy automacie włącz po prostu automatyczny ręczny i tyle.
overheat pisze:
20 mar 2018, 8:58
Auto hold nie ma nic wspólnego z ręcznym. Samochód stoi poprzez utrzymanie ciśnienia w hamulcu "roboczym", tak jakbyś wcisnął go sam.
Uznałem, że skoro auto hold nie ma nic wspólnego z ręcznym to trzeba zaciągnąć ręczny ręcznie
Auto hold nie ma nic wspólnego z ręcznym to prawda - ale zwróc uwagą choćby na kolory kontrolek. Przy zatrzymaniu chwilowym chocby na światłach P jest na zielono, jak zatrzymasz się po zaparkowaniu i zmienisz przełożenie na parking to włącza się normalny ręczny /kontrolka P na czerwono/ - na tej zasadzie działa automatyczny ręczny.

dario37
Posty: 1138
Rejestracja: 06 maja 2017, 10:28
Lokalizacja: Oława
Samochód: Seat Ateca 1.4TSI /KIA SPORTAGE MHEV 2022 BL
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Automatyczna skrzynia biegów - pytania techniczne

Post autor: dario37 »

newposen pisze:
20 mar 2018, 10:29
l3niwi3c pisze:
20 mar 2018, 10:05
newposen pisze:
20 mar 2018, 9:52
Ale po co cokolwiek chcesz klikać ? Przy automacie włącz po prostu automatyczny ręczny i tyle.
overheat pisze:
20 mar 2018, 8:58
Auto hold nie ma nic wspólnego z ręcznym. Samochód stoi poprzez utrzymanie ciśnienia w hamulcu "roboczym", tak jakbyś wcisnął go sam.
Uznałem, że skoro auto hold nie ma nic wspólnego z ręcznym to trzeba zaciągnąć ręczny ręcznie
Auto hold nie ma nic wspólnego z ręcznym to prawda - ale zwróc uwagą choćby na kolory kontrolek. Przy zatrzymaniu chwilowym chocby na światłach P jest na zielono, jak zatrzymasz się po zaparkowaniu i zmienisz przełożenie na parking to włącza się normalny ręczny /kontrolka P na czerwono/ - na tej zasadzie działa automatyczny ręczny.
U mnie tak własnie to działa.
Seat Ateca 1.4 TSI DSG7 /KIA SPORTAGE MHEV 2022 BL

patryk7133
Posty: 1076
Rejestracja: 11 wrz 2017, 23:53
Lokalizacja: Nowa Ruda i Ludwigshafen
Samochód: Seat Ateca1,4 TSI DSG7 Xcellence Comfort+Assistant
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy

Re: Automatyczna skrzynia biegów - pytania techniczne

Post autor: patryk7133 »

Witam po zatrzymaniu na wzniesieniu nie musisz nic klikać by załączyć ręczny wystarczy zatrzymać auto i przesunąć dźwignię do pozycji "P" To wszystko Auto hold hamuje wszystkie koła. W momencie zgaszenia silnika ręczny zaciąga się automatycznie nie ma w tym momencie żadnej przerwy w hamowaniu.
Ps: Jeśli AutoHold jest wyłączony przed przesunięciem dźwigni w położenie "P" musisz zaciągnąć ręczny

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ