Asystent jazdy w korku

Ogólne dyskusje techniczne, opis problemów i usterek oraz ich sposoby ich rozwiązania
Awatar użytkownika
paprotek
Posty: 501
Rejestracja: 08 cze 2017, 6:49
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Ateca FR 2.0 TSI
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Asystent jazdy w korku

Post autor: paprotek »

Być może na minimalnym łuku i zjeździe w dół. Ale naprawdę minimalnie.
Jednakże, mimo wszystko minimalnie łuk był w prawą stronę i auto patrzyło bardziej w lewą stronę jezdni. Gdyby lewy pas ruchu ruszył i auto też by zareagowało to ok, ale auta ruszyły po prawej stronie (na pasie po prawej stronie) gdzie radar już ledwo łapał. No i nie zadziałały żadne systemy hamujące przed przeszkodą, które normalnie udowadniały mi już wcześniej, że działają...



Sponsor

Re: Asystent jazdy w korku

Sponsor


Awatar użytkownika
Endrju
Moderator
Posty: 3725
Rejestracja: 11 maja 2017, 0:50
Lokalizacja: Świdwin
Samochód: Seat Ateca FL 1.5 TSI 150KM
Podziękował: 88 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy

Re: Asystent jazdy w korku

Post autor: Endrju »

No to chyba jest odwiedź. Kilku krótkie już miałem taką sytuację, gdy wjeżdzalem na rondo a auto przede mną było już na rondzie to samochód nagle zaczynał dość mocno przyspieszać. A jechaliśmy w ta sama stronę, uważam że jest to nie dokonca prawidłowe ale tak jest.
Jest- Seat Ateca FL 1.5 TSI ACT DSG7 150KM Xperience
Był - Seat Ateca 1.4 TSI ACT DSG7 150KM Xcellence
Obrazek

Awatar użytkownika
zinger
Posty: 439
Rejestracja: 08 lis 2017, 10:09
Lokalizacja: Kraków
Samochód: Ateca Xcl 1.4 DSG Samoa Orange
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Asystent jazdy w korku

Post autor: zinger »

Na rondzie trzeba szczegolnie uwazac i trzymac sie w miare blisko poprzednika i pilnowac skretu kierownicy inaczej auto moze wystrzelic. Generalnie to ronda lepiej samodzielnie przejezdzac.

jarek.k
Posty: 136
Rejestracja: 20 sty 2018, 12:06
Lokalizacja: Świdnik
Samochód: Ateca xcl 2.0TSI DSG 4drive Cappuccino Baige
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Asystent jazdy w korku

Post autor: jarek.k »

No i każdego dnia dzieki forum dowiaduje się cos nowego. O zachowaniu na rondzie nie wiedziałem. Teraz bede sie staral nacisnac na hamulec przed rondem. Jednak czesto stoimy w korku czekajac na dojazd do ronda/skrzyżowania i wtedy mogłby ruszac sam. Chociaż, może lepiej ze nie rusza, przynajmniej nie bedzie niespodzianek. Seat i tak by nie uznał tego jako usterka bo jasno napisali w instrukcji by nie korzystac w miescie. :lol:
ALe napisali też, żę:
"system automatycznie steruje przyspieszeniem, hamulcami i kierownicą, wyhamowując samochód nawet do całkowitego zatrzymania, gdy jadący przed nim pojazd również się zatrzyma. Natomiast, gdy poprzedzający pojazd rusza, system automatycznie wznawia jazdę."
nie do konca tak jest

Awatar użytkownika
zinger
Posty: 439
Rejestracja: 08 lis 2017, 10:09
Lokalizacja: Kraków
Samochód: Ateca Xcl 1.4 DSG Samoa Orange
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Asystent jazdy w korku

Post autor: zinger »

Jest ale chyba do 3sek po zatrzymaniu. Potem czlowiek musi zareagowac. Mysle, ze jest to ok. Pamietajmy, ze to nie jest funkcja autonomicznej jazdy a jedynie wsomagania kierowcy i uwazam, ze w tym przypadku calkiem niezle to wspomaganie wychodzi. Ale nie mozna tracic czujnosci i zakladac, ze auto zawsze zachowa sie jabysmy sobie tego zyczyli. Ostatecznie to czlowiek zawsze musi podjac decyzje (w czym te systemy moga, ale nie musza, pomoc).

Awatar użytkownika
zinger
Posty: 439
Rejestracja: 08 lis 2017, 10:09
Lokalizacja: Kraków
Samochód: Ateca Xcl 1.4 DSG Samoa Orange
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Asystent jazdy w korku

Post autor: zinger »

Endrju pisze:
17 kwie 2018, 1:10
No to chyba jest odwiedź. Kilku krótkie już miałem taką sytuację, gdy wjeżdzalem na rondo a auto przede mną było już na rondzie to samochód nagle zaczynał dość mocno przyspieszać. A jechaliśmy w ta sama stronę, uważam że jest to nie dokonca prawidłowe ale tak jest.
Nie do konca sie zgodze. Ten asystent czy ACL nie maja funkcji sledzenia poprzednika. One tylko badaja czy przed toba cos jedzie i z jaka predkoscia i dostosowuja nasza zgodnie z zaleceniem kierowcy. Jak auto poprzedzajace skreca a Ty jeszcze utrzymujesz tor jazdy przed sibie (bo zawszze jest jakies opoznienie) to system wykrywa wolne pole i daje w palnik. To dziala raczej 0-1, nie mozna tutaj oczekiwac inteligentnego zachowania. To nie ten poziom "autonomizacji" jazdy. Taka sama sytuacja bedzie miala miejsce, gdy poprzednik nagle skreci dojezdzajac do korka i nagle przed nami pojawi sie luka. Zanim radar wykryje, ze ta luka jest jednak niduza i nie masensu przyspieszac, wlasnie mocno przyspieszy i w sumie nie wiem czy zdazy wyhamowac:) Ja w takiej sytuacji nie czekam tylko przejmuje kontrole.

Awatar użytkownika
forester
Posty: 26
Rejestracja: 16 paź 2018, 20:40
Lokalizacja: Karlino
Samochód: Ateca 2.0 tsi 190 KM 4DRIVE DSG. Lava Blue.
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Asystent jazdy w korku

Post autor: forester »

U mnie chyba tak jest, że po dłuższym zatrzymaniu w korku, asystenta mozna obudzić nie tylko muskając gaz, lecz również manetką tempomatu. Wówczas auto rusza bardzo płynnie.
Mam też inne spostrzeżenie.
Jadę za kimś na aktywnym tempomacie. Auto przede mną zjedzie na np. lewoskręt zwalniając i robiąc mi całkowicie wolny pas. Pomimo wolnego pasa moje auto zwalnia tak, jakby to obok było ciągle przede mną.
Cóż, wszystko ma swoje ograniczenia jednak ACC to rewelacja.

patryk7133
Posty: 1076
Rejestracja: 11 wrz 2017, 23:53
Lokalizacja: Nowa Ruda i Ludwigshafen
Samochód: Seat Ateca1,4 TSI DSG7 Xcellence Comfort+Assistant
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy

Re: Asystent jazdy w korku

Post autor: patryk7133 »

Tak to normalne zachowanie ACC wykrywa pojazdy przed tobą, jak i te jadące lewym pasem i dostosowuje prędkość tak byś jechał zgodnie, z przepisami, bo przecież nie wyprzedzamy prawym pasem i nie przyśpieszamy gdy ktoś cię wyprzedza lewą stroną. :)

Ps: Dokładnie lepiej lekko pobudzić ACC manetką tempomatu niż naciskać na gaz

Felix
Posty: 339
Rejestracja: 27 maja 2018, 21:08
Samochód: Seat Leon FR
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Asystent jazdy w korku

Post autor: Felix »

patryk7133 pisze:
05 lip 2019, 1:10
Tak to normalne zachowanie ACC wykrywa pojazdy przed tobą, jak i te jadące lewym pasem i dostosowuje prędkość tak byś jechał zgodnie, z przepisami, bo przecież nie wyprzedzamy prawym pasem i nie przyśpieszamy gdy ktoś cię wyprzedza lewą stroną. :)
Dokładnie tak jest. Natomiast to ograniczenia można wyłączyć w ustawieniach.

Felix
Posty: 339
Rejestracja: 27 maja 2018, 21:08
Samochód: Seat Leon FR
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Asystent jazdy w korku

Post autor: Felix »

Szczerze mówiąc byłem święcie przekonany, że gdzieś widziałem opcję wyłączenia tego ograniczenia dla ACC, ale po twoim komentarzu jeszcze raz sprawdziłem.
I prostuję - nie da się wyłączyć tej opcji. Z instrukcji:
"Kierowca może w każdej chwili przejąć kontrolę
nad samochodem naciskając pedał gazu.
Przy niskich prędkościach funkcja ta jest
nieaktywna w celu zapewnienia większego
komfortu podczas jazdy w korkach i po mieście."

ODPOWIEDZ