Dmuchawa - ogrzewanie

Ogólne dyskusje techniczne, opis problemów i usterek oraz ich sposoby ich rozwiązania
Manek
Posty: 137
Rejestracja: 25 lut 2018, 14:59
Lokalizacja: Lubin
Samochód: Seat Ateca 1,4 TSI XC DSG7
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Dmuchawa - ogrzewanie

Post autor: Manek »

Mam problem z klimą ustawioną w trybie auto. Auto łapie temperaturę, klima ustawiona na 22 stopnie, a w aucie zimno. Z kratek czuć ciepłe powietrze, a ja muszę ręcznie ustawiać nadmuch wentylatora. W poprzednich autach miałem zawsze klimatyzację ustawioną w trybie auto czy to latem czy zimą i nie miałem problemu z temperaturą. Może to problem z ustawieniami?



Sponsor

Dmuchawa - ogrzewanie

Sponsor


Awatar użytkownika
Walt
Posty: 229
Rejestracja: 23 paź 2017, 8:42
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: Seat Ateca 2.0TSI Xperience
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: Dmuchawa - ogrzewanie

Post autor: Walt »

TSI nagrzewa się dłużej niż starsze silniki ze względu na wyższą sprawność silnika. Sprawdź jeszcze poziom płynu chłodniczego. na Auto powinien grzać bez problemów.
Była 1,4TSI Xcellence.
Jest 2.0TSI Xperience.

Manek
Posty: 137
Rejestracja: 25 lut 2018, 14:59
Lokalizacja: Lubin
Samochód: Seat Ateca 1,4 TSI XC DSG7
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Dmuchawa - ogrzewanie

Post autor: Manek »

Problem w tym że choćbym przejechał 100 czy 1000 km to i tak nie mogę zmusić wentylatora do samodzielnej pracy i poprzez swoją pracę trzymania temperatury którą ustawiam. Muszę ręcznie zmieniać siłę nadmuchu i zaczyna mnie to drażnić bo ewidentnie nie powinno to tak funkcjonować. Nie wierzę że zrobili pseudo auto i problem leży gdzieś w ustawieniach.

Awatar użytkownika
zinger
Posty: 439
Rejestracja: 08 lis 2017, 10:09
Lokalizacja: Kraków
Samochód: Ateca Xcl 1.4 DSG Samoa Orange
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Dmuchawa - ogrzewanie

Post autor: zinger »

Ja mam teraz 21 na auto i wydaje mi sie ze jest za cieplo.

Felix
Posty: 339
Rejestracja: 27 maja 2018, 21:08
Samochód: Seat Leon FR
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Dmuchawa - ogrzewanie

Post autor: Felix »

@Walt, 1.4 TSI ma kolektor wydechowy i obudowę turbiny chłodzone cieczą chłodzącą, dzięki czemu szybciej się ona nagrzewa. To niweluje efekt wolniejszego nagrzewania z powodu wyższej sprawności. Jako ciekawostkę można napisać, że 1.5 powinno nagrzewać się jeszcze szybciej, bo ma pompę wody sterowaną przez ECU o może nawet całkowicie zatrzymać obieg cieczy, w celu szybszego jej nagrzania.

@Manek, jedź do ASO i zgłoś problem na gwarancji. Albo jest problem z czujnikiem temperatury wewnątrz, albo (co bardziej prawdopodobne) może być problem z klapami sterującymi przepływem powierza i komputer nie zwiększa prędkości nawiewu. Kilka osób miało podobne problemy na forum Leona (nie chłodzi, nie grzeje, z kratek po lewej chłodzi, a z kratek po prawej grzeje itp.), w którym klima jest chyba taka sama.
Nie słyszysz przypadkiem jakichś dziwnych dźwięków z okolic konsoli środkowej przy zmianie temperatury, kierunku nawiewu itp.?

Manek
Posty: 137
Rejestracja: 25 lut 2018, 14:59
Lokalizacja: Lubin
Samochód: Seat Ateca 1,4 TSI XC DSG7
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Dmuchawa - ogrzewanie

Post autor: Manek »

Felix problem z aktywatorami czyli siłownikami przerabiałem w poprzednim aucie. Tak jak piszesz , u mnie po prawej latem chłodził a po lewej grzał. Musiałem praktycznie całą deskę ściągać żeby się do tego siłownika dostać i wymienić. Tu rzeczywiście nie słyszę otwierających się klapek. Czy u was w trybie auto jak wentylator startuję (silnik łapie temperaturę) słyszycie otwieranie klapek i czy na środkowym pokrętle zapalają się czerwone diodki sygnalizujące teoretycznie siłę obrotów wentylatora?

Felix
Posty: 339
Rejestracja: 27 maja 2018, 21:08
Samochód: Seat Leon FR
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Dmuchawa - ogrzewanie

Post autor: Felix »

Odpowiedzi na pytania:
1. Tu mogę pisać na podstawie Leona 5F (który technicznie jest mocno spokrewniony z Atecą) - jak się przysłuchać, to podczas włączania i wyłączania climatronica słychać klapy.
2. Standardowo na panelu nie widać prędkości wentylatora w trybie auto. Dotyczy to każdego samochodu z grupy VAG z takim panelem (wszystkie modele kompaktowe i wyższe VW, Seat i Skoda - Audi ma swoje panele). Dopiero kodowanie przez VCDS/OBDELEVEN itp. może to zmienić.

Manek
Posty: 137
Rejestracja: 25 lut 2018, 14:59
Lokalizacja: Lubin
Samochód: Seat Ateca 1,4 TSI XC DSG7
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Dmuchawa - ogrzewanie

Post autor: Manek »

Przejechałem się dzisiaj ze ściszonym radiem. Okazuje się że jednak wentylator chodzi, a jego siła nadmuchu jest zależna od temperatury ustawionej na climatroniku. Niby prawidłowe zachowanie jednak w moich poprzednich autach tryb auto wymuszał maksymalny nadmuch. Dojście jak najszybciej do temperatury ustawionej przez urzytkownika i już tylko utrzymanie jej zmniejszając obroty wentylatora. Tu pracuje to tak jakby nikt się nie spieszył bo i tak prędzej czy póżniej do tej temperatury dojdzie. Efekt 15 kilometrów do pracy, pod pracą temperatura oleju 90 stopni, a w kabinie prawdopodobnie jeszcze brak 22 stopni (subiektywne odczucie) ustawionych przeze mnie na climatroniku, a pod pokrętłem wentylatora zapas mocy że by huragan w aucie zrobił. Może to problem z czujnikiem temperatury wewnętrznej, a może ten typ tak ma.

Pepeg
Posty: 171
Rejestracja: 24 lip 2018, 7:39
Lokalizacja: Kraków i okolice
Samochód: Ateca Excellence 2.0 TSI 4drive
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Dmuchawa - ogrzewanie

Post autor: Pepeg »

Jak jest na auto, to wentylator powinien mieć zwiększone obroty, do chwili osiągnięcia ustawionej temperatury, chyba że masz ustawiony tryb jazdy na ECO.

Wysłane z mojego GT-I9515 przy użyciu Tapatalka



Awatar użytkownika
Endrju
Moderator
Posty: 3725
Rejestracja: 11 maja 2017, 0:50
Lokalizacja: Świdwin
Samochód: Seat Ateca FL 1.5 TSI 150KM
Podziękował: 88 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy

Re: Dmuchawa - ogrzewanie

Post autor: Endrju »

Jest jeszcze możliwość ustawień siły poprzez ustawienia. Naciśnij setup i w środkowej części wyświetlacza z lewej strony są jeszcze ustawienia. Gdzieś na forum już o tym było ,chyba przy klimie .
Jest- Seat Ateca FL 1.5 TSI ACT DSG7 150KM Xperience
Był - Seat Ateca 1.4 TSI ACT DSG7 150KM Xcellence
Obrazek

ODPOWIEDZ