Pedał gazu, lekki przeskok przy końcowym dociskaniu

Ogólne dyskusje techniczne, opis problemów i usterek oraz ich sposoby ich rozwiązania
Awatar użytkownika
MusiC ManiaC
Posty: 105
Rejestracja: 03 mar 2018, 8:05
Lokalizacja: SL
Samochód: Seat Ateca 1.4 TSI Red Velvet
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Pedał gazu, lekki przeskok przy końcowym dociskaniu

Post autor: MusiC ManiaC »

Panowie,

Dziś postanowiłem trochę pogazować na luzie i zauważyłem że podczas wciskania pedału gazu na full przy prawie samej podłodze da się wyczuć lekki opór,przeskok.
Też tak jest u Was? To jakiś zamierzony "gest" producenta?



Sponsor

Pedał gazu, lekki przeskok przy końcowym dociskaniu

Sponsor


Tepek
Posty: 92
Rejestracja: 11 cze 2018, 13:56
Samochód: Civic
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Pedał gazu, lekki przeskok przy końcowym dociskaniu

Post autor: Tepek »

Ogranicznik prędkości na 100%

Awatar użytkownika
tweety
Posty: 56
Rejestracja: 14 sie 2018, 10:36
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: ATECA FR 2.0 TSI DSG 4DRIVE
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Pedał gazu, lekki przeskok przy końcowym dociskaniu

Post autor: tweety »

To żaden ogranicznik tylko bzdet do zmniejszania zużycia paliwa. Pełną moc masz dopiero przy dociśnięciu do samej podłogi poza ten przeskok. Do przeskoku masz jakąś tam trochę mniejszą moc ale i mniejsze spalanie. Generalnie to taki zielony patent zniechęcający do wciskania gazu do oporu.

Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1371
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 376 razy

Re: Pedał gazu, lekki przeskok przy końcowym dociskaniu

Post autor: sailor 88 »

MusiC ManiaC pisze:
21 lis 2018, 21:34
Panowie,

Dziś postanowiłem trochę pogazować na luzie i zauważyłem że podczas wciskania pedału gazu na full przy prawie samej podłodze da się wyczuć lekki opór,przeskok.
Też tak jest u Was? To jakiś zamierzony "gest" producenta?
Pokonanie tego oporu na końcu wciskania pedału przyspieszania uruchamia przycisk KICKDOWN. Wciśnięcie powoduje wysłanie sygnału do komputera sterującego zarówno pracą skrzyni (jeżeli jest automatyczna) jak i silnika. Często następuje gwałtowne zrzucenie biegu np. o 2-3 biegi i maksymalne otwarcie przepustnicy. Auto generuje wtedy maksymalną moc, jaką jest w stanie oddać silnik w danej chwili.
...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

Felix
Posty: 339
Rejestracja: 27 maja 2018, 21:08
Samochód: Seat Leon FR
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Pedał gazu, lekki przeskok przy końcowym dociskaniu

Post autor: Felix »

Tak, to kickdown.
Działa de facto w trzech przypadkach:
1. Przy automacie powoduje redukcję, żeby uzyskać maksymalne przyspieszenie (teraz można uzyskać chyba to samo przy nowoczesnych skrzyniach i bez tego dodatku)
2. W trybie Eco pełne wciśnięcie gazu otwiera przepustnicę tylko do ok 80%. Wciśnięcie do deski z pokonaniem tego oporu otwiera ja chwilowo na 100%
3. Przy włączonym ograniczniku prędkości, pozwala chwilowo przekroczyć zadaną prędkość, np do wyprzedzania
Wydaje mi się, że to wszystkie zastosowania tego patentu, ale nie mam 100% pewności.

@tweety, w trybach normal i sport przepustnica otwiera się do końca i bez kickdownu. Tylko w trybie Eco jest inaczej. Jeśli samochód nie ma trybów, to zawsze otwiera się na Maxa.

Tepek
Posty: 92
Rejestracja: 11 cze 2018, 13:56
Samochód: Civic
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Pedał gazu, lekki przeskok przy końcowym dociskaniu

Post autor: Tepek »

No to w takim razie przepraszam za pomyłkę :( teraz już sam bede wiedział co to takiego! :)

Awatar użytkownika
tweety
Posty: 56
Rejestracja: 14 sie 2018, 10:36
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: ATECA FR 2.0 TSI DSG 4DRIVE
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Pedał gazu, lekki przeskok przy końcowym dociskaniu

Post autor: tweety »

Hmmm, to ciekawe co mówisz o tych trybach i różnym działaniu. Jesteś tego pewien? Co prawda to mój pierwszy automat z tym dynksem więc ekspertem nie jestem ale jeździłem dwoma manualami z takim pedałem i zawsze po dociśnięciu otwierał do końca przepustnicę i stąd moje przypuszczenie, że w automacie działa to podobnie niezależnie od trybu.

Felix
Posty: 339
Rejestracja: 27 maja 2018, 21:08
Samochód: Seat Leon FR
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Pedał gazu, lekki przeskok przy końcowym dociskaniu

Post autor: Felix »

Obecnie mam Leona z manualną skrzynią.
W trybach normal i sport po dociśnięciu nie dzieje się absolutnie nic. W trybie Eco jest różnica - czuć, że dopiero wtedy przepustnica otwiera się do końca.
To wynika z tego, jak działają tryby pracy silnika (A właściwie pedału gazu).
W trybie Eco jest spora zwłoka i charakterystyka pedału jest "łagodna", a przepustnica otwiera się max do 80% (bez dociskania kickdownu).
W trybie normalnym charakterystyka jest bardziej płaska, zwłoka troszkę mniejsza, a przepustnica otwiera się już do 100%.
W trybie Sport zwłoka jest najmniejsza, charakterystyka dość ostra (powiedzmy, że wciśnięcie gazu w 1/3 powoduje taki efekt, jak wciśnięcie gazu w 2/3 w trybie normal) i oczywiście również przepustnica otwiera się w 100%.
Wszystkie 3 opisane przeze mnie w poprzednim poście przypadki wynikają wprost z tego, co napisał sailor 88 - kickdown wysyła komputerowi sygnał, że kierowca potrzebuje teraz 100% mocy i Max przyspieszenie. Stąd ingerencja w skrzynię, pełne otwarcie przepustnicy i zignorowanie ogranicznika prędkości.

overheat
Posty: 207
Rejestracja: 25 gru 2017, 19:53
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Samochód: Ateca 2.0 TSI 4drive
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: Pedał gazu, lekki przeskok przy końcowym dociskaniu

Post autor: overheat »

Cytat z instrukcji
Funkcja kick-down

Funkcja kick-down umożliwia osiągnięcie maksymalnego przyspieszenia.

Po wciśnięciu pedału gazu poza punkt oporu przy całkowicie otwartej przepustnicy automatyczna skrzynia biegów zmieni bieg na niższy, w zależności od prędkości samochodu i obrotów silnika. Zmiana na wyższy bieg jest opóźniana, aż silnik osiągnie maksymalną liczbę obrotów na minutę.

Awatar użytkownika
tictac1986
Posty: 462
Rejestracja: 10 maja 2017, 21:24
Lokalizacja: Ozorków
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Re: Pedał gazu, lekki przeskok przy końcowym dociskaniu

Post autor: tictac1986 »

A jak to się ma w manualu?

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Seat Ateca 1,4 TSI 150 KM Nevada White wersja Style + Comfort+/Pakiet Zima/Full Link

ODPOWIEDZ