Ogrzewana przednia szyba.

Ogólne dyskusje techniczne, opis problemów i usterek oraz ich sposoby ich rozwiązania
blackpedro
Posty: 6
Rejestracja: 16 lut 2021, 10:54
Samochód: Ateca
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Ogrzewana przednia szyba.

Post autor: blackpedro »

Możliwe ze to jakiś moduł. Na zewnątrz auta jak przyłożę ucho do szyby to ewidentnie dźwięk roznosi się spod podszybia.



Sponsor

Re: Ogrzewana przednia szyba.

Sponsor


Awatar użytkownika
Endrju
Moderator
Posty: 3725
Rejestracja: 11 maja 2017, 0:50
Lokalizacja: Świdwin
Samochód: Seat Ateca FL 1.5 TSI 150KM
Podziękował: 88 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy

Re: Ogrzewana przednia szyba.

Post autor: Endrju »

W Atece też druty radziły sobie chyba lepiej , a czas sprawdzałem to 7min i się wyłączą.
Jest- Seat Ateca FL 1.5 TSI ACT DSG7 150KM Xperience
Był - Seat Ateca 1.4 TSI ACT DSG7 150KM Xcellence
Obrazek

Awatar użytkownika
DarekWa
Posty: 337
Rejestracja: 27 sty 2020, 19:20
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Seat Ateca XC 2.0 TSI 190 KM 4Drive DSG7 (RM20)
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy

Re: Ogrzewana przednia szyba.

Post autor: DarekWa »

mi się druty same nie włączyły jeszcze mimo aktywnej opcji w ustawieniach. Nie wiecie jaki to warunki muszą być spełnione?

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka


Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: Ogrzewana przednia szyba.

Post autor: Misiek »

sailor 88 pisze:
16 lut 2021, 17:06
Misiek pisze:
16 lut 2021, 11:53
A tak na poważnie, to jeżeli pozostali nie potwierdzą tego brzęczenia (niektórzy z forumowiczów mają bardzo czuły słuch i słyszą różne dźwięki, których nie słyszą inni), to na prawdę może to być niesprawny, źle zmontowany przekaźnik, który także ma uzwojenia i rdzeń, który właśnie może brzęczeć. Jeżeli tak będzie i nadal będzie Ci to bardzo przeszkadzać, to tylko wizyta w serwisie i wymiana na nie brzęczący.
Przekaźnik to był gdy szyba była podgrzewana za pomocą drutu oporowego zatopionego w szkle, obecnie w wersji poliftowej szyba wykonana jest w wersji Climacoat, czyli z warstwą folii srebrnej pomiędzy taflami szkła. W lecie folia odbija promienie słoneczne zmniejszając nagrzewanie wnętrza, a w zimie staje się elementem grzejnym. Musi jednak być zasilana prądem przemiennym i wymaga napięcia wyższego niż w instalacji auta. Dlatego na podszybiu zamontowany jest moduł-sterownik generujący prąd o napięciu od 25V do 48V i to pewnie on jest źródłem tych dźwięków, bo pracuje w systemie PWM (elektronika zamiast transformatora). Nie mogę tego ocenić, bo nie mam ogrzewanej szyby, ale sposób montażu modułu może być powodem. Obudowa modułu dotykając jakiegoś elementu karoserii może generować drgania co mogło by wyjaśniać występowanie "buczenia" u jednych i brak u innych. To jednak tylko moje przypuszczenia...
Czyli w zasadzie byłem blisko, bo generatory napięcia przemiennego ze stałego także mogą mieć transformator lub przynajmniej jakieś uzwojenie z rdzeniem. Ale teoria z dotykaniem do elementu karoserii "drżącego" podzespołu jest zdecydowanie bardziej trafna. Tak, czy siak ja bym udał się przynajmniej na kontrolę do serwisu. Jeżeli oczywiście ten dźwięk jest aż tak bardzo denerwujący, poza tym tylko podczas grzania, więc chyba nie za często.

A tak a propos grzania szyby Climacoat folią. Parę dni temu szukałem czegoś w instrukcji obsługi, oczywiście wersji poliftowej, i natrafiłem na coś takiego (strona 169) :
"W podgrzewanej szybie przedniej między warstwami szkła znajdują się przewody grzewcze, które pod wpływem przepływającego prądu rozgrzewają się i podwyższają temperaturę szkła."
Coś chyba się pomylili, bo wszyscy już potwierdzili, że drucików nie widać i jest folia. Ciekawe jest tylko jednocześnie to, że w całej instrukcji nie ma ani słowa o szybie Climacoat, a tym bardziej o dodatkowej warstwie chroniącej przed nagrzewaniem wnętrza. Może znów CTRL + C > CTRL + V z poprzedniej instrukcji ?
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: Ogrzewana przednia szyba.

Post autor: Misiek »

Frodo pisze:
16 lut 2021, 19:00
Ja ostatnio rozczarowałem się funkcją ogrzewania szyby w Tigu.
Podczas marznącego deszczu (paskudna pogoda!) musiałem manualnie uruchomić w menu. Pomagało umiarkowanie i wyłączało się po kilku minutach, a po chyba 2-3 uruchomieniach przerwa – nie mogłem włączyć przez kilka minut. I tak dalej… Dużo lepiej z rozpuszczaniem marznącego deszcu radziło sobie ciepłe powietrze skierowane na szybę.
Bardziej cenię sobie odbijanie podczerwieni w lato – tu faktycznie czułem różnicę…
Szału nie ma - za mała moc i ograniczony czas działania! (Szał jest z ogrzewaniem postojowym - to dużo lepsza opcja, jak pewnie wiadomo.)
W Atece wyłącza się w zależności od warunków, ale (instrukcja obsługi) :
"Podgrzewanie szyby przedniej jest wyłączane w zależności od temperatury zewnętrznej, ale zawsze po około 8 minutach.". Czyli zgodnie z organoleptyczną obserwacją Endrju.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

blackpedro
Posty: 6
Rejestracja: 16 lut 2021, 10:54
Samochód: Ateca
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Ogrzewana przednia szyba.

Post autor: blackpedro »

To jest powód dziwnych dźwięków przy włączeniu ogrzewania szyby. Przekaźnik na podszybiu. Wymieniony na nowy, problem rozwiązany.
Obrazek
Za ten post autor blackpedro otrzymał podziękowanie:
Rafiner (02 mar 2021, 21:55)
Ocena: 5.26%

maciej79
Posty: 9
Rejestracja: 12 kwie 2020, 20:57
Samochód: Seat Ateca 1.4 TSI Xcellence DSG
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Ogrzewana przednia szyba.

Post autor: maciej79 »

Czytając ten wątek , obawiam się , że całą zimę nie działało mi ogrzewanie przedniej szyby :)
Czy jak ogrzewanie się włącza to pojawia się jakaś ikonka , informacja , że jest włączone ? Ja cały czas włączałem przy klimie mocny nawiew i myślałem , że wtedy tez włącza się ogrzewanie przedniej szyby . Wersja z climacoat . Jednak żadna ikonka mi się nie pojawia. Natomiast jak wejdę w ustawienia to mam włączone automatyczne ogrzewanie . Zauważyłem jednak , że jest tam taka ikonka jak poniżej
Obrazek
Po jej kliknięciu , na górze pojawia minsiebta ikonka , tak jak by właśnie świadczyło że ogrzewanie działa ,


Obrazek

Po paru minutach jazdy samo gaśnie .

Czysta ikonka sama Wam się pojawia jak macie włączone automatyczne włączanie ogrzewania przedniej szyby ?

Awatar użytkownika
Endrju
Moderator
Posty: 3725
Rejestracja: 11 maja 2017, 0:50
Lokalizacja: Świdwin
Samochód: Seat Ateca FL 1.5 TSI 150KM
Podziękował: 88 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy

Re: Ogrzewana przednia szyba.

Post autor: Endrju »

W automacie chyba nie pojawia się ikonka ale jak ustawisz sobie na fis-e odbiorniki to tam masz status wszystkich włączonych odbiorników t.j klimatyzacja, podgrzewane fotele, kierownica i grzanie szyb przód i tył oraz lusterka oczywiście tylko pojawiają się te które są akurat włączone.
Jest- Seat Ateca FL 1.5 TSI ACT DSG7 150KM Xperience
Był - Seat Ateca 1.4 TSI ACT DSG7 150KM Xcellence
Obrazek

Strazak
Posty: 7
Rejestracja: 09 mar 2021, 8:02
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Samochód: Seat Ateca 1.4 TSI 4Drive Excellence
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Ogrzewana przednia szyba.

Post autor: Strazak »

Dla mnie dobrze, że grzałki są wtopione w szybę ( zresztą w fordzie też tak kiedyś miałem). Gdyby były naklejone już boję się pomyśleć co by im ( tym grzałkom) się stało po moim sposobie odklejania nalepki rejestracyjnej ... Niby wiedziałem że trzeba ciut mocniej podgrzać, ale weź tu w zimnym marcu tak podgrzej, żeby puściło ... no i na nożyku i antyetykietowym płynie się kończyło :)

Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: Ogrzewana przednia szyba.

Post autor: Misiek »

Strazak pisze:
11 mar 2021, 7:17
Dla mnie dobrze, że grzałki są wtopione w szybę ( zresztą w fordzie też tak kiedyś miałem). Gdyby były naklejone już boję się pomyśleć co by im ( tym grzałkom) się stało po moim sposobie odklejania nalepki rejestracyjnej ... Niby wiedziałem że trzeba ciut mocniej podgrzać, ale weź tu w zimnym marcu tak podgrzej, żeby puściło ... no i na nożyku i antyetykietowym płynie się kończyło :)
I grzałki (druciki grzejne) w wersji przedliftowej i folia grzejna w wersji poliftowej (szyba Climacoat) znajdują się pomiędzy warstwami szkła, więc ani grzanie, ani drapanie im nie zaszkodzi. Tylko w tylnej szybie są na wierzchu i wyraźnie widoczne, ponieważ nie przeszkadzają tak jak w szybie przedniej.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

ODPOWIEDZ