Front Assist - problem

Ogólne dyskusje techniczne, opis problemów i usterek oraz ich sposoby ich rozwiązania
flash
Posty: 298
Rejestracja: 30 lis 2022, 20:45
Samochód: Seat Ateca FR 1.5 TSI DSG7 FL 2022
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowań: 43 razy

Re: Front Assist - problem

Post autor: flash »

Misiek pisze:
10 lis 2023, 3:28
No właśnie, że ACC także nie działa, w ogóle : ani regulacja szybkości, ani odległości. Jedyne co zauważyłem, że działa, tylko nie wiem jaki to system, to jak zatrzymam się na światłach i zadziała Start & Stop, to jak poprzedzający samochód ruszy się choć odrobinę, to automatycznie uruchamia się silnik.
To właśnie przedni radar wykrywa, że samochód przed się oddala, i odpala silnik, jeśli był zgaszony w systemie Start&Stop. To można akurat wyłączyć w obdeleven. :)

A co do działania FA to jakby nie działał, to byłby komunikat. A przykład wyżej pokazuje, że Ci działa. Kiedyś jeszcze ibizą robiłem test na podwórku coś w stylu kartonów, ale z taką może byle jaką przeszkodą i statyczną nie działało. :D Jednakże w sytuacjach naprawdę niebezpiecznych system mi działa. :)



Sponsor

Re: Front Assist - problem

Sponsor


Misiek
Posty: 2445
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 749 razy
Otrzymał podziękowań: 1204 razy

Re: Front Assist - problem

Post autor: Misiek »

flash pisze:
10 lis 2023, 9:44
Misiek pisze:
10 lis 2023, 3:28
No właśnie, że ACC także nie działa, w ogóle : ani regulacja szybkości, ani odległości. Jedyne co zauważyłem, że działa, tylko nie wiem jaki to system, to jak zatrzymam się na światłach i zadziała Start & Stop, to jak poprzedzający samochód ruszy się choć odrobinę, to automatycznie uruchamia się silnik.
To właśnie przedni radar wykrywa, że samochód przed się oddala, i odpala silnik, jeśli był zgaszony w systemie Start&Stop. To można akurat wyłączyć w obdeleven. :)

A co do działania FA to jakby nie działał, to byłby komunikat. A przykład wyżej pokazuje, że Ci działa. Kiedyś jeszcze ibizą robiłem test na podwórku coś w stylu kartonów, ale z taką może byle jaką przeszkodą i statyczną nie działało. :D Jednakże w sytuacjach naprawdę niebezpiecznych system mi działa. :)
A jak wygląda ta Twoja "sytuacja na prawdę niebezpieczna", kiedy Ci zadziała ? Jakie masz wtedy warunki ? Dzisiaj w garażu zmieniłem ostrzeganie ze średniego na wczesne i nadal nic się nie dzieje, bo znów podjechałem na 30 - 40 cm do samochodu i nic, może za wolno ?

Jedyny system, który działa na prawdę fajnie i co najważniejsze prawidło, to Side Assist, lewy i prawy (ktoś kiedyś narzekał na działanie prawego, a przecież one działają na zbliżanie, więc nie zawsze sygnalizuje), no i jeszcze ostatnio coraz częściej korzystam z kamer 360 stopni stając na parkingu dokładnie pomiędzy liniami. Acha, bardzo ładnie działają jeszcze boczne i przednie / tylne czujniki zbliżeniowe z graficzną wizualizacją. Brakuje mi tylko sygnalizacji dźwiękowej z tyłu, tak jak jest w Galaxy, a tutaj tylko można wybrać inny dźwięk i chyba jego głośność.

Jak załapie, czytaj "zobaczy krawędzie jezdni", to nawet fajnie działa Lane Assist, ale jego działanie jest bardzo delikatne, tak jakbym najeżdżał na te "chropowate" linie boczne poza miastem i nigdy nie miałem "siłowania się z kierownicą", jak to kiedyś opisał jeden z forumowiczów.
Ostatnio zmieniony 10 lis 2023, 11:16 przez Misiek, łącznie zmieniany 1 raz.
Za ten post autor Misiek otrzymał podziękowanie:
rgoliat (10 lis 2023, 15:23)
Ocena: 5.26%
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

Awatar użytkownika
Endrju
Moderator
Posty: 3727
Rejestracja: 11 maja 2017, 0:50
Lokalizacja: Świdwin
Samochód: Seat Ateca FL 1.5 TSI 150KM
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy

Re: Front Assist - problem

Post autor: Endrju »

To przecież działa na zasadzie różnic prędkości. I z tego co pamiętam różnica musi być ok 20% więc najszybciej zadziała przy stojącej przeszkodzie. U mnie nawet jak na ekspresówce zmieniam pas a zbyt blisko podjadę do porzedajacego mnie auta to komunikat czasami się wyświetli.
Jest- Seat Ateca FL 1.5 TSI ACT DSG7 150KM Xperience
Był - Seat Ateca 1.4 TSI ACT DSG7 150KM Xcellence
Obrazek

krowka1978
Posty: 304
Rejestracja: 05 maja 2023, 23:13
Samochód: Seat Ateca, FIAT 500X, FIAT Grande Punto
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Re: Front Assist - problem

Post autor: krowka1978 »

Jeżeli już ktoś upiera się na kartonowe testy, to niech je dla swojego dobra owinie folią aluminiową. Od samego kartonu może być za małe odbicie wiązki radarowej, więc sprawa zakończy się na uszkodzeniu samochodu, a stopień będzie zależał od prędkości wjazdu. Nie jest również powiedziane, że zatrzyma się, może tylko zwolnić i przyładować.
Z Front Assist (w moim 500X nazwali to Full Brake Control) mam do czynienia od 2016 roku. Z ciekawości muszę postarać się o znalezienie informacji o działaniu dla Ateci. W przypadku 500X Full Brake Control to nie tylko radar :!: System opiera się również na kamerce Lane Assist, radar i kamerka mają oddzielną linię CAN, która bezpośrednio bez przekaźników je łączy (mam pełną fabryczną dokumentację techniczną, więc o 500X mam 100% wiedzy) :!: Obrazując FBC potrafi wydać ostrzeżenie gdy w samochodzie z przodu zapalą się światła STOP, masz do niego jeszcze 30m i nie ma szybkiego przybliżania, prędkość około np. 30km/h :!:
W Atece tego nie zauważam, za to przy ustawieniu dalekim potrafi ostrzegać, a nawet depnąć po hamulcach, gdy na łuku znajdują się tablice ostrzegawcze, a kierownica jest skręcona zgodnie z przebiegiem drogi :!: Na tym samym łuku przy ustawieniu dalekim w 500X zupełnie nic się nie dzieje, nigdy nie było ostrzeżenia... Dlatego w Atece niestety musiałem zmienić ustawienie na zalecany poziom "średni", wtedy nie robi cyrków :roll:
Dodając, w przypadku zaparowania szyby w miejscu kamery LA w 500X na zegarach pojawia się kontrolka ograniczonego działania funkcji FBC (oznacza to, że system jest kontrolowany tylko przez radar). W Atece miałem już komunikaty o zaparowanej szybie na kamerce LA, ale wyłączał tylko system automatycznych drogowych i LA, brak komunikatu o ograniczeniu działania FA. To mi podpowiada, że w Atece radar nie gada z kamerą - oczywiście upraszczając wypowiedź.

Ps. Jeżeli ktoś pisze o systemie FA, który nie działa w garażu, to ręce opadają. Polecam zajrzeć do instrukcji obsługi, są tam podane warunki zadziałania systemu. Od razu napiszę, że nie działa na samochody jadące na czołówkę, o czym w instrukcji jest zapis (o kierunku przeciwnym) :!: Przeszkoda musi poruszać się w tym samym kierunku, albo stać.
Seat Ateca Xperience 1.5 TSI EVO2 DSG 7 150KM Velvet Red 2023
FIAT 500X Lounge 1.4 16V MultiAir II Turbo 140KM 2016
Jeszcze jest - FIAT Grande Punto Emotion 1.4 8V 77KM 2007r., 16 lat szybko zleciało, od początku u mnie...

Kubawojcik
Posty: 254
Rejestracja: 26 sty 2022, 19:16
Samochód: Ateca
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy

Re: Front Assist - problem

Post autor: Kubawojcik »

U mnie dziala dobrze hamowanie. Czasami jak cofam w garazu to nie hamuje bo ateca robi to za mnie.

Awatar użytkownika
YoursTruly
Posty: 116
Rejestracja: 03 mar 2023, 16:36
Samochód: Ateca FR 2023 1.5 DSG
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Re: Front Assist - problem

Post autor: YoursTruly »

Radziłbym uważać z nadmierną ilością „wywołań” hamowania awaryjnego. Nie jest to zdrowe dla samochodu.

Kubawojcik
Posty: 254
Rejestracja: 26 sty 2022, 19:16
Samochód: Ateca
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy

Re: Front Assist - problem

Post autor: Kubawojcik »

Im szybciej padnie tym lepiej :)

Online
Rafiner
Posty: 819
Rejestracja: 07 paź 2018, 19:02
Samochód: Seat Ateca 1.5 TSI DSG FR
Podziękował: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Re: Front Assist - problem

Post autor: Rafiner »

krowka1978 pisze:
09 lis 2023, 20:42
Rafiner pisze:
09 lis 2023, 18:27
Innym razem spróbuj jechac wolno np w sciane cofajac, a sam ci depnie do zera kilkanascie cm przed przeszkoda, bez ostrzezenia.
FA to super sprawa. Zreszta jakby nie dzialal to by ACC nie regulowalo odleglosci.
Jeszcze raz. Przedni radar łapie ścianę z tyłu? :mrgreen: Trochę się zapędziłeś, przy parkowaniu tył/przód to działa Park Assist, czy jak to się zwie, bierze dane z czujników parkowania boki, przód i tył, przy niewielkich prędkościach, w instrukcji podają wartość, nie pamiętam.
Pomylka, tak to byly czujniki, FA działa jak za szybko do sciany podjezdzam.
Ateca 1.5 tsi DSG, Radium Grey, wersja FR + extrasy.

wocik
Posty: 7
Rejestracja: 15 paź 2023, 9:22
Samochód: Ateca
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Front Assist - problem

Post autor: wocik »

Rafiner pisze:
08 lis 2023, 21:47
wocik pisze:
08 lis 2023, 17:27
Witam.
Czy któryś z kolegów mógłby polecić mi kogoś do kalibracji radaru przedniego w okolicach Zielonej Góry. Proszę tylko nie pisać o ASO - po ostatnim razie nie bardzo chciałbym do nich jechać.
Ale co ? drogo czy źle ? Jak źle to dlaczego nie reklamujesz ? Wydaje sie ze ASO to powinni wiedziec co i jak.
Poza tym jakie masz objawy ?
Wcześniejsze działanie ASO w ZG nie podobało mi się. Podali inną cenę za kodowanie kluczyka a inną o wiele wyższą miałem na fakturze.
Problem rozwiązałem sam za pomocą ODBEleven.

Online
Rafiner
Posty: 819
Rejestracja: 07 paź 2018, 19:02
Samochód: Seat Ateca 1.5 TSI DSG FR
Podziękował: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Re: Front Assist - problem

Post autor: Rafiner »

wocik pisze:
19 lis 2023, 9:59
Wcześniejsze działanie ASO w ZG nie podobało mi się. Podali inną cenę za kodowanie kluczyka a inną o wiele wyższą miałem na fakturze.
Problem rozwiązałem sam za pomocą ODBEleven.
Moment. Dzwonie…. Ile kodowanie kluczyka? … oni 500 zl….. przyjezdzam robia i place 500 zl. A jak mi koles mowi, ze nie 500 zl, a 700 zl, bo 500 zl to auta biale, w srody i do 10 godz, to mnie to wali.
Mowil 500 zl to tyle place, no chyba ze mowil od 500 do 700 zl bo cos tam.
Mnie tez probowali nabierac na rozne ceny, a to serwis drozej bo niby zuzyl wiecej zmywacza i smaru do zamkow, a to czesci drozej itp, bo zle popatrzyl.
Nie dawajcie sie nabierac. Takie sztuczki sa w roznych miejscach. Masakra, ja juz sie dawno przekonalem ze ASO lubi walic w patafiana byle klienta sciagnac do siebie, a potem rekalkulacja.
Ateca 1.5 tsi DSG, Radium Grey, wersja FR + extrasy.

ODPOWIEDZ