Front Assist - problem

Ogólne dyskusje techniczne, opis problemów i usterek oraz ich sposoby ich rozwiązania
Misiek
Posty: 2448
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 749 razy
Otrzymał podziękowań: 1204 razy

Re: Front Assist - problem

Post autor: Misiek »

A przy okazji ja też mam pytanie. Czy FA wymaga jakiejś specjalnej procedury aktywacji, bo jak dotychczas jeszcze nigdy nie zauważyłem jakiegokolwiek jego działania, a już kilkukrotnie specjalnie próbowałem podjeżdżać do różnych "przeszkód" z różną szybkością i kompletne nic się nie działo, ani alarm, ani automatyczne hamowanie. Oczywiście i w ustawieniach asystentów na ekranie centralnym i z kierownicy jest aktywne. W instrukcji także sprawdzałem i piszą, że jeżeli jest aktywowane, to powinno działać od razu po uruchomieniu. Wydaje mi się, że jeżeli przedni czujnik radarowy byłby uszkodzony lub nie w pełni sprawny, to powinna być jakaś sygnalizacja zaraz po odpaleniu. Podobnie mam z ACC, ale to już temat do innego wątku.


Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

Sponsor

Re: Front Assist - problem

Sponsor


krowka1978
Posty: 304
Rejestracja: 05 maja 2023, 23:13
Samochód: Seat Ateca, FIAT 500X, FIAT Grande Punto
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Re: Front Assist - problem

Post autor: krowka1978 »

Rafiner pisze:
08 lis 2023, 21:47
Wydaje sie ze ASO to powinni wiedziec co i jak.
Dobrze, że napisałeś "wydaje się". ASO i wiedza z zakresu elektroniki, masz cięty humor... ASO przy kalibracji przedniej kamery 360st. potrafi dodatkowe dziury w zderzaku pod rejestracją zrobić, bo ramkę postanowili obniżyć - ciśnienie wzrasta, gdy o tym myślę :(
Seat Ateca Xperience 1.5 TSI EVO2 DSG 7 150KM Velvet Red 2023
FIAT 500X Lounge 1.4 16V MultiAir II Turbo 140KM 2016
Jeszcze jest - FIAT Grande Punto Emotion 1.4 8V 77KM 2007r., 16 lat szybko zleciało, od początku u mnie...

Rafiner
Posty: 820
Rejestracja: 07 paź 2018, 19:02
Samochód: Seat Ateca 1.5 TSI DSG FR
Podziękował: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Re: Front Assist - problem

Post autor: Rafiner »

Misiek pisze:
08 lis 2023, 22:44
A przy okazji ja też mam pytanie. Czy FA wymaga jakiejś specjalnej procedury aktywacji, bo jak dotychczas jeszcze nigdy nie zauważyłem jakiegokolwiek jego działania, a już kilkukrotnie specjalnie próbowałem podjeżdżać do różnych "przeszkód" z różną szybkością i kompletne nic się nie działo, ani alarm, ani automatyczne hamowanie. Oczywiście i w ustawieniach asystentów na ekranie centralnym i z kierownicy jest aktywne. W instrukcji także sprawdzałem i piszą, że jeżeli jest aktywowane, to powinno działać od razu po uruchomieniu. Wydaje mi się, że jeżeli przedni czujnik radarowy byłby uszkodzony lub nie w pełni sprawny, to powinna być jakaś sygnalizacja zaraz po odpaleniu. Podobnie mam z ACC, ale to już temat do innego wątku.
FA dziala jak najezdzasz na stojace auto i nie hamujesz wtedy swieci i piszczy ci na czerwono symbol auta i wypadku, jak nic nie zrobisz to zaczyna samo hamowac, ale tak gwaltownie i do spodu, bo chce wytracic predkosc.
Innym razem spróbuj jechac wolno np w sciane cofajac, a sam ci depnie do zera kilkanascie cm przed przeszkoda, bez ostrzezenia.
FA to super sprawa. Zreszta jakby nie dzialal to by ACC nie regulowalo odleglosci.
Ateca 1.5 tsi DSG, Radium Grey, wersja FR + extrasy.

Awatar użytkownika
rgoliat
Posty: 43
Rejestracja: 17 gru 2022, 19:55
Samochód: Seat Ateca FR 1.5 TSI 150 KM
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Front Assist - problem

Post autor: rgoliat »

Ja miałem kilkukrotną możliwość przeżycia działania FA. System ocenił, że za szybko zbliżam się do przeszkody (brama garażowa) i zadziałało automatyczne hamowanie. Innym razem a nawet dwa razy przy cofaniu. System zobaczył wyższą kępę trawy czy żywopłot i również zadziałał. Od tej pory już wiem że lepiej podjeżdżać wolniej niż przeżywać taką sytuację. Wrażenie jest takie jakbyś zatrzymał się na przeszkodzie.

flash
Posty: 298
Rejestracja: 30 lis 2022, 20:45
Samochód: Seat Ateca FR 1.5 TSI DSG7 FL 2022
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowań: 43 razy

Re: Front Assist - problem

Post autor: flash »

rgoliat pisze:
09 lis 2023, 18:31
Ja miałem kilkukrotną możliwość przeżycia działania FA. System ocenił, że za szybko zbliżam się do przeszkody (brama garażowa) i zadziałało automatyczne hamowanie. Innym razem a nawet dwa razy przy cofaniu. System zobaczył wyższą kępę trawy czy żywopłot i również zadziałał. Od tej pory już wiem że lepiej podjeżdżać wolniej niż przeżywać taką sytuację. Wrażenie jest takie jakbyś zatrzymał się na przeszkodzie.
To prawda z tym wrażeniem. :D Ale na szczęście to tylko wrażenie, działa i zatrzymuje samochód w porę. :)

krowka1978
Posty: 304
Rejestracja: 05 maja 2023, 23:13
Samochód: Seat Ateca, FIAT 500X, FIAT Grande Punto
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Re: Front Assist - problem

Post autor: krowka1978 »

Rafiner pisze:
09 lis 2023, 18:27
Innym razem spróbuj jechac wolno np w sciane cofajac, a sam ci depnie do zera kilkanascie cm przed przeszkoda, bez ostrzezenia.
FA to super sprawa. Zreszta jakby nie dzialal to by ACC nie regulowalo odleglosci.
Jeszcze raz. Przedni radar łapie ścianę z tyłu? :mrgreen: Trochę się zapędziłeś, przy parkowaniu tył/przód to działa Park Assist, czy jak to się zwie, bierze dane z czujników parkowania boki, przód i tył, przy niewielkich prędkościach, w instrukcji podają wartość, nie pamiętam.
Seat Ateca Xperience 1.5 TSI EVO2 DSG 7 150KM Velvet Red 2023
FIAT 500X Lounge 1.4 16V MultiAir II Turbo 140KM 2016
Jeszcze jest - FIAT Grande Punto Emotion 1.4 8V 77KM 2007r., 16 lat szybko zleciało, od początku u mnie...

Awatar użytkownika
rgoliat
Posty: 43
Rejestracja: 17 gru 2022, 19:55
Samochód: Seat Ateca FR 1.5 TSI 150 KM
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Front Assist - problem

Post autor: rgoliat »

Najbezpieczniejszym sposobem abyś się przekonał czy i jak działa, to wypróbowanie. Postaw sobie na otwartej przestrzeni nawet jakiś karton, i spróbuj go przejechać, jak się uda to znak, że coś nie działa. Ale jak zadziała to nie pozazdroszczę tobie odczucia jakiego doznasz hahahaha.

krowka1978
Posty: 304
Rejestracja: 05 maja 2023, 23:13
Samochód: Seat Ateca, FIAT 500X, FIAT Grande Punto
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Re: Front Assist - problem

Post autor: krowka1978 »

rgoliat pisze:
09 lis 2023, 21:09
Najbezpieczniejszym sposobem abyś się przekonał czy i jak działa, to wypróbowanie. Postaw sobie na otwartej przestrzeni nawet jakiś karton, i spróbuj go przejechać, jak się uda to znak, że coś nie działa. Ale jak zadziała to nie pozazdroszczę tobie odczucia jakiego doznasz hahahaha.
Za takie "rady" to ja dziękuję... Aż przypomina się historia Hanki Mostowiak :mrgreen:
Seat Ateca Xperience 1.5 TSI EVO2 DSG 7 150KM Velvet Red 2023
FIAT 500X Lounge 1.4 16V MultiAir II Turbo 140KM 2016
Jeszcze jest - FIAT Grande Punto Emotion 1.4 8V 77KM 2007r., 16 lat szybko zleciało, od początku u mnie...

Misiek
Posty: 2448
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 749 razy
Otrzymał podziękowań: 1204 razy

Re: Front Assist - problem

Post autor: Misiek »

rgoliat pisze:
09 lis 2023, 21:09
Najbezpieczniejszym sposobem abyś się przekonał czy i jak działa, to wypróbowanie. Postaw sobie na otwartej przestrzeni nawet jakiś karton, i spróbuj go przejechać, jak się uda to znak, że coś nie działa. Ale jak zadziała to nie pozazdroszczę tobie odczucia jakiego doznasz hahahaha.
Po naczytaniu się na temat tych asystentów i podjęciu decyzji o kupie właśnie dokładnie taki test miałem w planie, bo i próba jak to działa, a i kartonów różnej wielkości u nas w firmie nie brakuje. Ale właśnie sęk w tym, że FA u mnie jak na razie nie działa (testy podjazdu do przeszkody), mimo że testu kartonu jeszcze nie robiłem.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

Misiek
Posty: 2448
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 749 razy
Otrzymał podziękowań: 1204 razy

Re: Front Assist - problem

Post autor: Misiek »

Rafiner pisze:
09 lis 2023, 18:27
Misiek pisze:
08 lis 2023, 22:44
A przy okazji ja też mam pytanie. Czy FA wymaga jakiejś specjalnej procedury aktywacji, bo jak dotychczas jeszcze nigdy nie zauważyłem jakiegokolwiek jego działania, a już kilkukrotnie specjalnie próbowałem podjeżdżać do różnych "przeszkód" z różną szybkością i kompletne nic się nie działo, ani alarm, ani automatyczne hamowanie. Oczywiście i w ustawieniach asystentów na ekranie centralnym i z kierownicy jest aktywne. W instrukcji także sprawdzałem i piszą, że jeżeli jest aktywowane, to powinno działać od razu po uruchomieniu. Wydaje mi się, że jeżeli przedni czujnik radarowy byłby uszkodzony lub nie w pełni sprawny, to powinna być jakaś sygnalizacja zaraz po odpaleniu. Podobnie mam z ACC, ale to już temat do innego wątku.
FA dziala jak najezdzasz na stojace auto i nie hamujesz wtedy swieci i piszczy ci na czerwono symbol auta i wypadku, jak nic nie zrobisz to zaczyna samo hamowac, ale tak gwaltownie i do spodu, bo chce wytracic predkosc.
Innym razem spróbuj jechac wolno np w sciane cofajac, a sam ci depnie do zera kilkanascie cm przed przeszkoda, bez ostrzezenia.
FA to super sprawa. Zreszta jakby nie dzialal to by ACC nie regulowalo odleglosci.
FA i "w sciane cofajac" ? On przecież ma działać z przodu, a nie z tyłu !

No właśnie, że ACC także nie działa, w ogóle : ani regulacja szybkości, ani odległości. Jedyne co zauważyłem, że działa, tylko nie wiem jaki to system, to jak zatrzymam się na światłach i zadziała Start & Stop, to jak poprzedzający samochód ruszy się choć odrobinę, to automatycznie uruchamia się silnik.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

ODPOWIEDZ