Dolewka płyny chłodniczego

Ogólne dyskusje techniczne, opis problemów i usterek oraz ich sposoby ich rozwiązania
Awatar użytkownika
paprotek
Posty: 501
Rejestracja: 08 cze 2017, 6:49
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Ateca FR 2.0 TSI
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Dolewka płyny chłodniczego

Post autor: paprotek »

Drodzy,
miałem już wiele samochodów i jeszcze w żadnym mnie to nie spotkało, otóż ubyło mi płynu chłodniczego poniżej poziomu minimum. Dolałem różowe Borygo i weszło go 250ml. Nigdy wcześniej (a miałem sporo samochodów) nie musiałem dolewać płynu chłodzącego! Czy ktoś z Was spotkał się w nowych TSI, szczególnie 2.0, z takim przypadkiem... Nie wygląda mi jakbym miał nieszczelność, w garażu nic nie widzę na posadzce. Może ubywa w trakcie jazdy. Nawet nie chcę myśleć, że to mogłaby być uszczelka pod głowicą :evil:
Dajcie znać, czy ktoś coś...
Dzięki.



Sponsor

Dolewka płyny chłodniczego

Sponsor


patryk7133
Posty: 1076
Rejestracja: 11 wrz 2017, 23:53
Lokalizacja: Nowa Ruda i Ludwigshafen
Samochód: Seat Ateca1,4 TSI DSG7 Xcellence Comfort+Assistant
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy

Re: Dolewka płyny chłodniczego

Post autor: patryk7133 »

Nie panikuj :)
Może się tak dziać u mnie na przeglądzie też dolewali bo brakowało i procedura serwisowa jest taka że za każdym razem mają sprawdzać i w razie czego uzupełniać tak że to raczej normalne że brakuje płynu Pewnie to taki eco płyn teraz. Biodegradowalny :) :)

root
Administrator
Posty: 731
Rejestracja: 13 lis 2016, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Volvo V90
Podziękował: 748 razy
Otrzymał podziękowań: 79 razy

Re: Dolewka płyny chłodniczego

Post autor: root »

U mnie też było za mało na początku i to bardzo powszechne. Ale tylko raz, potem się uspokoiło. Jeżeli masz jakiś większy przebieg (powiedzmy powyżej 15 kkm), to może warto to zgłosić.

Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1371
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 376 razy

Re: Dolewka płyny chłodniczego

Post autor: sailor 88 »

Tak, jak pisze root, tylko na początku eksploatacji jest to normalne. Współczesne układy chłodzenia są bardzo rozbudowane, mogą mieć kilka obiegów i pomp, więc proces pełnego odpowietrzenia odbywa się stopniowo podczas jazdy. Po uzupełnieniu, proces ubytku przez parowanie nie powinien być większy jak 100-200 ml na rok. Większym ubytkom należy się dokładniej przyjrzeć.
...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

Awatar użytkownika
pacho
Posty: 44
Rejestracja: 06 cze 2018, 15:34
Lokalizacja: Łódź
Samochód: Seat Ateca Xcellence 2.0 TSI DSG 4drive
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Dolewka płyny chłodniczego

Post autor: pacho »

I u mnie też to wystąpiło, a, przebieg mam 14 tys km.
2.0 TSI, xcellence, 4drive, magnetic brown, elektryczna klapa, asystenci, elektryczny hak, pakiet zima :geek:

Awatar użytkownika
Endrju
Moderator
Posty: 3725
Rejestracja: 11 maja 2017, 0:50
Lokalizacja: Świdwin
Samochód: Seat Ateca FL 1.5 TSI 150KM
Podziękował: 88 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy

Re: Dolewka płyny chłodniczego

Post autor: Endrju »

Jeżeli chodzi o moje obserwacje to po ok.5kkm płynu ubyło poniżej połowy w zbiorniczku i tak było do 15kkm, czyli pierwszej zmiany oleju, oczywiście w serwisie uzupełnił płyn na maxa i do następnej zmiany ubyło naprawdę nieznacznie.
Jest- Seat Ateca FL 1.5 TSI ACT DSG7 150KM Xperience
Był - Seat Ateca 1.4 TSI ACT DSG7 150KM Xcellence
Obrazek

Kuchar
Posty: 673
Rejestracja: 24 cze 2019, 23:55
Samochód: inne
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Re: Dolewka płyny chłodniczego

Post autor: Kuchar »

Moim zdaniem taka znikoma dolewka to nic wielkiego i raczej bym się tym nie przejmował.
We wcześniejszych 2.0TSI dolewka płynu chłodniczego (rzadziej) i oleju (częściej :D ) była normalną sprawą. ;)

Awatar użytkownika
szczekas
Posty: 280
Rejestracja: 25 cze 2017, 17:35
Lokalizacja: Gdańsk
Samochód: Seat Ateca FR 2.0 TSI
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Dolewka płyny chłodniczego

Post autor: szczekas »

Odkopię trochę temat.
Miesiąc temu samochód dosyć głośno zakomunikował zbyt niski poziom płynu chłodniczego.
Faktycznie po 1,5 roku użytkowania i 18k km, poziom spadł sporo poniżej minimum.
Trochę spanikowałem i od razu zapisałem się na wizytę w ASO przy okazji uzupełniając płyn do maxa.
W serwisie powiedzieli, że takie ubytki są normale a i wycieków żadnych nie widzą.
Ostatnio sprawdziłem jak tam poziom - po równo miesiącu mam około połowę przedziałki, więc znowu jakiś tam ubytek jest.
I teraz pytanie: czy to faktycznie normalne i powinno czasem trochę odparować, czy jednak ubytki są zbyt znaczące i powinienem się przejąć?
Ateca FR | 2.0 TSI 190KM | DSG7 | 4Drive | Rodium Grey | Felgi 18" PERFORMANCE 36/3 | Alcantara Black | Comfort Assistant | Podgrzewana przednia szyba | Navi | Alarm | Elektryczna klapa bagażnika | Beats Sound System

Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1371
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 376 razy

Re: Dolewka płyny chłodniczego

Post autor: sailor 88 »

szczekas pisze:
25 lis 2019, 13:04
Odkopię trochę temat.
Miesiąc temu samochód dosyć głośno zakomunikował zbyt niski poziom płynu chłodniczego.
Faktycznie po 1,5 roku użytkowania i 18k km, poziom spadł sporo poniżej minimum.
Trochę spanikowałem i od razu zapisałem się na wizytę w ASO przy okazji uzupełniając płyn do maxa.
W serwisie powiedzieli, że takie ubytki są normale a i wycieków żadnych nie widzą.
Ostatnio sprawdziłem jak tam poziom - po równo miesiącu mam około połowę przedziałki, więc znowu jakiś tam ubytek jest.
I teraz pytanie: czy to faktycznie normalne i powinno czasem trochę odparować, czy jednak ubytki są zbyt znaczące i powinienem się przejąć?
Płyn chłodniczy ma dość dużą rozszerzalność cieplną, szczególnie teraz to widać, więc na zimno (po nocnym postoju) płynu w zbiorniczku będzie mniej, niż po rozgrzaniu. W/g mnie wszystko jest OK, ale obserwuj! Średnio na rok odparowuje ok. 150-200 ml, z tym że pierwsze uzupełnienie jest większe, bo w fabryce 100% odpowietrzenie układu jest niemożliwe, dzieje się to zazwyczaj już podczas jazdy.
...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

Kuchar
Posty: 673
Rejestracja: 24 cze 2019, 23:55
Samochód: inne
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Re: Dolewka płyny chłodniczego

Post autor: Kuchar »

Standard, gdzieś chyba czytałem w książce serwisowej że dla TSI to nawet norma więc bez stresu.

ODPOWIEDZ