Wydajność hamulców - dramat...

Ogólne dyskusje techniczne, opis problemów i usterek oraz ich sposoby ich rozwiązania
Awatar użytkownika
tweety
Posty: 56
Rejestracja: 14 sie 2018, 10:36
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: ATECA FR 2.0 TSI DSG 4DRIVE
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Wydajność hamulców - dramat...

Post autor: tweety »

Mam FR-ke 2.0 TSI 4WD i muszę się pożalić i ostrzec Was, że hamulce w tym modelu nadają się tylko i wyłącznie do jazdy rekreacyjnej. Pierwszy raz zauważyłem niedomaganie hamulców w górach, gdy po kilkunastu kilometrach ostrzejszej jazdy po serpentynach pedał zrobił się gumowy i a wydajność całego układu dość mocno spadła. Trochę odpuściłem i wszystko wróciło do normy za jakiś czas.

Dziś z kolei miałem okazję przejechać się po torze w MotoPark Ułęż. ESP wyłączone, DSG w tryb manual i but. Zawieszenie fajnie daje radę, można poszaleć i pocisnąć, niestety cała frajda skończyła się na drugim kółku gdy znowu hamulce się skończyły. Pedał miękki, skuteczność zerowa, i smród w kabinie. Zatrzymałem się, wychodzę a tu siwy dym z hamulców!!! Szybko wskoczyłem do auta, żeby jechać dalej i schłodzić układ oraz nie podpalić suchej trawy na której się zatrzymałem.

Także gdyby komuś przyszło do głowy nasza krowę targać na tor to zdecydowanie odradzam - o ile zawias, silnik i skrzynia jeszcze pozwalają jako tako się pobawić to z seryjnym hamulcem nie ma co się fatygować na jakikolwiek tor.



Sponsor

Wydajność hamulców - dramat...

Sponsor


Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1371
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 376 razy

Re: Wydajność hamulców - dramat...

Post autor: sailor 88 »

Niestety, w Atece "zwykłej", jak i FR, brak jest progresji układu hamulcowego wraz ze wzrostem osiągów (ze względu na zastosowany silnik). Wszystkie modele posiadają tarcze o szerokości 312mm (z przodu). Dopiero Cupra ma montowane seryjnie tarcze 340mm, które w sumie i tak niewiele podnoszą sprawność hamowania, bo zacisk dalej słaby. Dopiero za dopłatą można zamówić hamulce wyczynowe Brembo, gdzie są czterołoczkowe zaciski i nawiercane tarcze o szerokości 370mm. I to dopiero nadaje się na tor! Kosz powyżej 10 tyś. PLN.
Ostatnio zmieniony 24 sie 2019, 14:38 przez sailor 88, łącznie zmieniany 1 raz.
...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

Grze_chu
Posty: 104
Rejestracja: 25 mar 2019, 18:21
Samochód: Ateca
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Wydajność hamulców - dramat...

Post autor: Grze_chu »

Samochód o charakterze rodzinny na torze, to się musiało tak skończyć :).
Hamulce złe nie są, ale jak widać nie do takiego zastosowania.
¦ Ateca Xcellence ¦ 1.6 TDI DSG ¦ Nevada White ¦

Kuchar
Posty: 673
Rejestracja: 24 cze 2019, 23:55
Samochód: inne
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Re: Wydajność hamulców - dramat...

Post autor: Kuchar »

Ewentualnie płyn hamulcowy zmienić na bardziej "sportowy" choć w tym wypadku cudów nie ma i raczej nie będzie..

Awatar użytkownika
tweety
Posty: 56
Rejestracja: 14 sie 2018, 10:36
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: ATECA FR 2.0 TSI DSG 4DRIVE
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Wydajność hamulców - dramat...

Post autor: tweety »

Ja nie oczekiwałem nie wiadomo czego, wiem że to rodzinny SUV, ale jednak takie gotowanie hamulca to przesada. Jeździłem po torze Civic-iem VIII seryjnym i mogłem go upalać cały dzień i nic złego z hamulcami się nie działo nawet po kilku ostrych okrążeniach, a w Atece mało się nie zapaliły już po dwóch okrążeniach... I wymiana samego płynu raczej za dużo nie pomoże, bo co z tego że plyn przyjemnie więcej ciepła jak hamulce nie są w stanie tyle przyjąć i odprowadzic.

Chcę tylko Was uświadomić jak bardzo na styk są hamulce w naszych modelach, bo poradzić na to w rozsądnych pieniądzach to się nie da. Po prostu miejcie to na uwadze przy ostrzejszej jeździe.

geranium
Posty: 719
Rejestracja: 10 lut 2019, 18:41
Samochód: SEAT ATECA 1.5 DSG
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 40 razy

Re: Wydajność hamulców - dramat...

Post autor: geranium »

inne modele jak Opel dodatkowo budowały "strumienice powietrza " z przedniego zderzaka bezpośrednio w pobliże zacisku poprawiając chłodzenie

Felix
Posty: 339
Rejestracja: 27 maja 2018, 21:08
Samochód: Seat Leon FR
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Wydajność hamulców - dramat...

Post autor: Felix »

A mi się wydaje, że to jednak zwykły fading. Producent zaoszczędził na klockach, bo 99% użytkowników Ateci nic nie zauważy.
A ten pozostały 1%? Najprawdopodobniej wystarczy wymiana płynu i klocków na lepsze. Jest duża szansa, że nawet zwykły, cywilny Ferodo Premier znacząco poprawi sytuację.
Ale to tylko moje przypuszczenia.

Krzysiek1979r
Posty: 80
Rejestracja: 09 cze 2018, 20:17
Samochód: Seat Ateca 1.4 TSI 7DSG Xcellence,Audi Q7 3.0TDI
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Re: Wydajność hamulców - dramat...

Post autor: Krzysiek1979r »

Może musisz po zużyciu tarcz założyć coś takiego, jak chcesz wykorzystywać Atece do jazdy torowej:
https://e-autoparts.pl/tarcza-hamulcowa ... 30040.html

ODPOWIEDZ